Загальна характеристика роботи - Метафора як фактор художньої активності музичного твору

Актуальність теми дисертації випливає із сучасного стану музичної практики та теорії. У музикознавстві виникла герменевтично-проблемна ситуація: вербальний переказ музики за допомогою метафор почали ототожнювати з метафорами музичних творів. Погляд на музику як на велику метафору стримував опрацьовування тем, пов'язаних з дослідженням метафор як реалій музичних висловлювань. Водночас, поширеність терміну "метафора" у міждисциплінарному дискурсі актуалізувало розробку теорії метафори в музикознавстві.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Обраний напрямок дослідження обумовлено спектром культурологічно орієнтованих тем, що розробляються кафедрою історії музики етносів України та музичної критики НМАУ ім. П. І. Чайковського.

Метою дослідження є утворення початкової ланки у розробці музикознавчої теорії художньої метафори в музиці. Для досягнення поставленої мети в роботі вирішуються задачі щодо визначення метафори в музикознавстві, конкретизації цього поняття та окреслення його обсягу.

Наукова новизна одержаних результатів. У роботі вперше: а) систематизовано існуючі теорії метафори у ракурсі їх потенційної специфікації стосовно музикознавства; б) дано дефініції поняттям: художня метафора; мовна метафора; метафора художнього тексту; в) виявлено системний характер художньої метафори; г) підкреслено динамічний аспект художньої метафори як головну умову її функціонування у музичному творі; д) дано визначення художньої метафори у музичному творі; є) прономіновано і розглянуто різновиди художніх метафор у музиці.

Практичне значення одержаних результатів полягає в їх можливому використанні у навчальних курсах аналізу музичних творів, історії музики і музичної критики; у науковій практиці при дослідженні теорії та історії стилю, музичної семантики, історії музично-семантичних концепцій етносів; у розробці теорії семантичного синтаксису в музиці, а також у розробці теорії художнього образу світу в музиці.

Апробація результатів дисертації. Дисертація обговорювалась на засіданнях кафедри історії музики етносів України та музичної критики НМАУ ім. П. І. Чайковського. Окремі положення роботи було оприлюднено на наукових конференціях: "Музичний світ Бориса Лятошинського" (НМАУ ім. П. Чайковського, 1995); "Слово і музика" (МДК ім. П. Чайковського, 1996); ХІІІ симпозіум молодих музикознавців за темою "Вокальна музика" (Братислава, Словаччина, 1996); "Образ світу в музиці" (НДПІ ім. М. Гоголя, 1996); П'ята міжнародна наукова конференція "Єврейська історія і культура у країнах Центральної та Східної Європи" (Київ, 1997); "Біблія і музика" (НМАУ ім. П. Чайковського, 1998).

Публікації. Результати дисертації опубліковано у збірниках наукових праць, матеріалах і тезах конференцій, та спеціалізованих журналах.

Дисертація обсягом 120 с. має дві глави, вступ, висновки, список використаної літератури (192 найменування) та три додатки обсягом 70 с.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Метафора як фактор художньої активності музичного твору

Предыдущая | Следующая