Загальна характеристика роботи - Жанрова модель камерного безсюжетного балету в контексті теорії гри (на матеріалі музики Д. Поліщука)

Актуальність Теми. На початку ХХІ ст. перед гуманітарною наукою постає проблема усвідомлення провідних досягнень культури минулого століття. Тому магістральні напрямки наукових музикознавчих досліджень пов'язані, насамперед, з такими фундаментальними явищами музичного мистецтва, як стиль та жанр в їх взаємозалежній еволюції. Вивчення категоріальної значущості стилю - жанру в конкретній композиторській творчості, тобто підйом названих явищ до рівня об'єкту музикознавчого дослідження, слугує розкриттю сутнісних рис музичного мистецтва ХХ ст.

Культура минулого століття постає як евристична, тобто - спрямована на радикальні новації та сміливі експерименти. Особлива активність музично-стильових процесів призвела до появи великої кількості різних за естетичним спрямуванням та обсягом стильових утворень. Тому музичне мистецтво XX століття, представлене у калейдоскопічній зміні стильових напрямків і течій, постає як певна проблема у спробах застосувати до нього поняття "стиль епохи", тобто визначити інваріантні ознаки іноді протилежних за змістом стильових явищ. Звідси особливо важливим є усвідомлення провідних культурних тенденцій даного історичного періоду. До таких, на нашу думку, належить Ігрова Спрямованість культури ХХ ст.

Поняття Гри На сьогоднішній день досліджується в межах таких наук, як філософія та естетика, культурологія та герменевтика, психологія та педагогіка, соціологія та лінгвістика, логіка та мистецтвознавство. Перетин великої кількості окремих галузей знання, для яких актуальною виявляється проблематика гри, утворює певну метанауку, яку можна було б визначити як "людологія" (наука про гру). І хоча цікавість до цієї проблематики спостерігається починаючи з античного періоду, саме наукова думка ХХ ст. створила ряд сталих концепцій ігрового феномену.

В межах музикознавства особливе значення гри вбачається саме в зв'язку з проблемами стилю в музиці ХХ століття і, зокрема, з таким провідним напрямком як неокласицизм. Загальним місцем в сучасній музичній науці стала трактовка сутності неокласичних тенденцій як естетичної "гри з часом", "гри стильовими моделями", "гри з традиційними жанрами музичного мистецтва". Однак констатація наявності гри в творчості композиторів-неокласиків не розкриває в повній мірі, чим обумовлена митецька потреба в грі. Тому ігрова проблематика, поширена в музикознавчих працях кінця минулого століття, залишається такою привабливою й для дослідників ХХІ ст., актуалізуючи необхідність створення достатньо завершеної теорії гри, аналогічно ігровим теоріям, сформованим в інших галузях знання.

Ігровий підхід, що реалізується, в тому числі, і на жанровому рівні, співвідноситься з загальною тенденцією "дестабілізації" жанрів, властивою музичному мистецтву ХХ ст. Водночас, жанр як "об'єктивний голос культури", прагне до відродження власного авторитету шляхом утворення стійких структурно-композиційних моделей, в яких спроможна була б втілитись загальна стильова спрямованість музичної культури. Розвиток жанру камерного безсюжетного балету, виокремлення жанрової моделі балетів такого типу пов'язані з об'єктивацією на структурно-композиційному рівні ігрових інтенцій музичного стилю ХХ ст. Той факт, що на теперішній час провідні балетні театри світу містять в своїх репертуарах численні зразки цього жанру, підтверджує його життєздатність та обумовлює необхідність Створення Жанрової Теорії Камерного Безсюжетного балету в межах вітчизняного музикознавства.

Суттєвим аспектом музикознавчої діяльності є також безпосередній аналіз та концепційне узагальнення творчості молодих сучасних композиторів, з діяльністю яких і пов'язаний розвиток музичної культури на даному етапі. Так, зовсім не відображеною залишається у вітчизняному музикознавстві творчість сучасного композитора українського походження Дмитра Поліщука. Представник вітчизняної молодої композиторської школи Д. Поліщук з 1991 року живе і працює у США, де набув відомості як композитор і піаніст. Прем'єра його балету "Baroque game" (1999) на ювілейному сезоні Американського Балетного Театру була заявлена як одна з п'яти світових прем'єр. Діяльність Д. Поліщука відзначена організаторами щорічного фестивалю в Нью-Йорку "Зорі ХХІ століття" у 2001 році. На даний момент композитор продовжує свою співпрацю з АБТ. Саме аналіз його творів та висвітлення провідних рис композиторського стилю стали одним з провідних напрямків нашої роботи.

Об'єкт Дослідження: жанрово-стильові ознаки балету в його еволюції від ХVІІ до ХХІ ст.

Предмет Дослідження: специфіка жанрової моделі камерного безсюжетного балету в творчості Д. Поліщука.

Мета Дослідження: виявлення ігрового генезису жанру камерного безсюжетного балету в зв'язку з загальними ігровими інтенціями музичного стилю ХХ ст. в цілому.

Завдання дисертаційного дослідження:

    1) висвітлення підходів до феномену стилю у музиці ХХ ст.; 2) визначення на основі існуючих ігрових теорій актуальних аспектів теорії гри в межах музикознавства; 3) встановлення Історичних Передумов виникнення жанру безсюжетного камерного балету; 4) розробка проблеми Сюжету, відмова від якого відбувається у новаторських творах балетного мистецтва ХХ ст., та визначення сюжетозаміщуючих функцій жанрових складових безсюжетного балету; 5) визначення жанрових складових та ознак камерного безсюжетного балету; 6) аналіз музики до балетів Д. Поліщука "Baroque game", "Post No Sсriptum", "Broаdwаy Bound"; 7) виявлення концепційної єдності ігрових факторів композиторської поетики як зумовленої взаємодією жанрово-семантичного та композиційно-стилістичного рівнів.

Наукова Новизна роботи полягає в тому, що:

    - вперше в українському музикознавстві розробляється жанрова теорія камерного безсюжетного балету; - виявляється, що на рівні музичної мови в даному жанрі, починаючи з перших зразків, нормативним стає принцип стильової гри, послідовний розвиток якого призводить до мовного універсалізму сучасної балетної музики; - вперше саме в межах даного жанру розглядається проблема реалізації ігрових факторів композиторської поетики на різних композиційних рівнях; - вперше висвітлюється творчість сучасного композитора українського походження Д. Поліщука, діяльність якого пов'язана з розвитком американського балетного мистецтва на даному етапі. В роботі доводиться, що ігровий підхід на різних рівнях обумовлює своєрідну стилістику музичної мови безсюжетних балетів Д. Поліщука.

Особистий внесок дисертанта, таким чином, полягає у створенні ігрової концепції жанрової моделі камерного безсюжетного балету на прикладі балетної музики Д. Поліщука. камерний балет поліщук жанр

Методологічну Базу даної роботи складають дослідження з питань культурології, філософії, естетики, психології, структурної лінгвістики та музикознавчі роботи, присвячені проблематиці музичних стилів, жанрів, форм, проблемам сучасного музичного мистецтва. Наукове підгрунття основних положень дисертації складають роботи таких авторів як Т. Адорно, Б. Асаф'єв, Р. Барт, М. Бахтін, В. Варунц, Х.-Г. Гадамер, О. Зінкевич, В. Клименко, Ю. Лотман, О. Маркова, В. Медушевський, М. Михайлов, Є. Назайкінський, Х. Ортега-і-Гасет, О. Ручьєвська, С. Савенко, О. Самойленко, С. Скребков, Й. Хейзінга, В. Холопова, С. Шип та ін.

Матеріалом Дослідження стали три безсюжетні камерні балети Д. Поліщука, написані в період 1999-2000 р., "Baroque game", "Post No Sсriptum" та "Broаdwаy Bound".

Теоретичне Значення Дослідження полягає в розробці жанрової теорії безсюжетного камерного балету та виявленні її зв'язку з актуальними аспектами музикознавчої теорії гри.

Практичне Значення Отриманих Результатів. Матеріали дисертації можуть бути використані в навчальних музично-теоретичних та історичних курсах, зокрема, таких, як аналіз музичних творів, історія сучасної вітчизняної музики, також в курсі музичної культурології.

Зв'язок Роботи З Науковими Програмами, Планами, Темами. Дисертація виконана згідно з планом науково-дослідної роботи кафедри історії музики та музичної етнографії ОДМА ім. А. В.Нежданової. Робота також відповідає перспективному тематичному плану науково-дослідної діяльності ОДМА ім. А. В.Нежданової на 2000-2006 роки - темі № 7 ("Культурологічні засади музикознавства та музичної україністики"). Тема дисертації затверджена на засіданні вченої ради ОДМА ім. А. В.Нежданової (протокол № 1 від 30. 08. 2005 р.).

Апробація Результатів Дисертації. Основні положення та ідеї дисертаційного дослідження були обговорені на засіданнях кафедри історії музики та музичної етнографії та представлені на наступних наукових конференціях: "Философия. Культура. Рациональность". Міжвузівська студентська наукова конференція на базі філософсько-економічного факультету Білдержуніверситету. (Мінськ, 1993); "О природе смеха". ІІІ Міжнародна міждисциплінарна науково-теоретична конференція. Одеський національний університет. (Одеса, 2002); "Діалог традицій у музичному мистецтві на межі тисячоліть". Всеукраїнська наукова конференція. Донецька державна музична академія ім. С.С. Прокоф'єва. (Донецьк, 2003); "Молоді музикознавці України". VІІ Всеукраїнська науково-практична конференція, присвячена 130-річчю від дня народження Р. М.Глієра. (Київ, 2005); "Молоді музикознавці України". VІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція. (Київ, 2006); "Музичні інформаційні технології. Досвід та проблема розвитку" Міжнародна науково-творча конференція. (Одеса, 2006).

Публікації. За темою дисертації опубліковано п'ять статей, з них чотири у фахових виданнях, затверджених ВАК України.

Структура Роботи. Дисертація складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатку з нотними прикладами. Обсяг основного тексту роботи складає 165 сторінок. Список використаних джерел - 285 найменувань, 22 сторінки. Додатки - 9 сторінок.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Жанрова модель камерного безсюжетного балету в контексті теорії гри (на матеріалі музики Д. Поліщука)

Предыдущая | Следующая