Загальна характеристика роботи - Концерт для труби з оркестром в аспекті жанрово-стильової еволюції

За період своєї багатовікової історії труба як оркестровий та сольний інструмент пройшла декілька еволюційних етапів. Маючи за плечима декілька тисячоліть до нашої ери, повноправним учасником інструментальних ансамблів вона стала близько 500 років тому. Паралельно почалося формування сольного концертного репертуару. На ранньому етапі цей процес мав спорадичний характер, лиш поступово набувши більш послідовних та структурованих рис. Відтак, перша вершина репертуарних пошуків для натуральної труби співпадає з серединою XVІІІ століття. Домінантою цього процесу стало створення барокового концерту для труби "кларіно".

З винаходом хроматичних інструментів розпочався якісно новий етап композиторської трактовки труби як солюючого інструменту. Особливо активно експансія труби відбувається в другій половині ХХ століття. Концертна література вражає жанровим розмаїттям - від мініатюри до творів великої форми, де домінантою стає концерт для труби з оркестром.

Цей жанр розвивається в контексті загальних тенденцій еволюції музичного мистецтва ХХ століття. Йому притаманне заперечення традиційної структури, синтез новітніх досягнень композиторської та виконавської технік. Втілення складних філософських концепцій, як результат впливу симфонії, призвело до створення нового синтетичного жанру - концерту-симфонії.

Взірці концерту для труби зустрінемо в творчому доробку композиторів різних національних шкіл та стильових напрямків. Вони вражають не лише стилістичним (неокласичні, неоромантичні, неофольклорні) та жанровим (одночастинний камерний концерт, концерт-поема, концерт-симфонія тощо) різнобарв"ям, але й художньою досконалістю, взаємопроникненням кантиленних та віртуозних можливостей труби, оригінальною, максимально індивідуалізованою музичною мовою.

Актуальність теми дисертації зумовлена:

Історичним місцем концерту для труби з оркестром, який увінчує жанрову ієрархію трубного репертуару;

Відсутністю комплексного дослідження еволюції концерту для труби з оркестром в європейській музиці, а відтак потребою визначення основних етапів його становлення та необхідністю атрибуції стильових та жанрово-типологічних ознак найбільш вагомих високохудожніх взірців.

Зв'язок дослідження з науковими програмами, планами, темами. Дисертацію виконано на кафедрі історії музики Львівської державної музичної академії ім. М. Лисенка. Тема дисертації пов'язана з планами наукової роботи даного учбового закладу, а зокрема темою №6 "Музично-виконавське мистецтво: теорія, історія, практика".

Об'єктом дослідження Є історичний процес становлення трубного концертного жанру. Предметом дослідження є концерти для труби з оркестром європейських композиторів різних епох в аспекті жанрово-стильової типології з врахуванням еволюційного розвитку труби як ансамблево-оркестрового та сольного інструменту. Матеріалом дисертації Є трубні концерти як у своїх вершинних, так і в пересічних взірцях, котрі є важливою частиною сучасної навчально-педагогічної і концертної літератури.

Мета роботи Полягає у створенні стильової типології досліджуваного жанру.

Серед конкретних завдань головними є:

Виявити історичні та естетичні передумови жанрових модифікацій концерту для труби з оркестром в європейській музиці;

Проаналізувати еволюційний розвиток труби як оркестрового інструменту, шляхи формування національних виконавських шкіл, накреслити періодизацію становлення трубного концерту та взаємозв'язок цих складових;

Дослідити основні напрямки розвитку жанру в ХХ столітті, трансформацію його генотипних ознак;

Відслідкувати вплив новітніх композиторських технік на загальний рівень виконавського мистецтва на трубі.

Теоретико-методологічну базу дисертації склали фундаментальні праці з проблем: історії та теорії жанру концерту (Б. Асафєв, Л. Раабен, М. Тараканов, В. Стеценко), інструментовки та оркестровки (Г. Берліоз, У. Пістон, Д. Рогаль-Левицький, С. Василенко), історії оркестрових стилів (Л. Бергер, Г. Благодатов, А. Веприк), історії та теорії виконавства (М. Буяновський, Т. Гайдамович, Ю. Усов, Й. Бауер, А. Бернер). Визначення стабільних та мобільних ознак концерту для труби в процесі його еволюції зумовили засади історизму та об'єктивності, системний підхід до аналізу типологічних змін.

В процесі роботи використовувалися наступні Методи дослідження: Системний, історико-еволюційний, компаративний.

Наукову новизну дисертації доводить актуалізація та комплексний аналіз високохудожньої концертної літератури для труби як солюючого інструменту з широкою амплітудою виразових можливостей. Вперше в українському музикознавстві увага зосереджена на взаємозв'язку досліджуваного жанру і основних етапів еволюції труби як оркестрового інструменту, формуванні виконавських шкіл, вдосконаленні моделей інструменту. Вперше запропоновано стильову типологію жанру в європейській музичній культурі, здійснено музикознавчий та виконавський аналіз 38 концертів, розглянуто деякі проблеми їх інтерпретації.

Практичне значення дисертації полягає у можливості використання її результатів у курсах історії зарубіжної та української музики, історії та методики виконавства на духових інструментах, семінарах з сучасної музики, аналізу музичних творів, а також в процесі підготовки солістів до виступу з концертної естради.

Апробація результатів Дисертаційного дослідження відбувалася у виступах на наукових конференціях:

"Мистецтво молодих" - Львів, 2001;

"Наукова конференція, присвячена 150 - річчю Львівської державної музичної академії ім. М. В. Лисенка" - Львів, 2002.

"Українська музична культура: традиції та перспективи розвитку"- Львів, 2003.

"Музикознавчі студії" - Львів, 2004.

"Феномен художньої цілісності в композиторській, виконавській та музично-теоретичній творчості" - Київ, 2004.

Текст дисертації обговорювався на засіданнях кафедри історії музики та кафедри духових інструментів Львівської державної музичної академії ім. М. В. Лисенка.

Структура роботи. Дисертація обсягом 185 сторінок складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел (188 позицій) та трьох додатків.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Концерт для труби з оркестром в аспекті жанрово-стильової еволюції

Предыдущая | Следующая