Загальна характеристика роботи - Китайська виконавська інтонація в європейській вокальній музиці ХІХ-ХХ століть

Національна виконавська інтонація складає об'єктивний феномен співу і музики в цілому, багато в чому зумовлений мовленнєвим досвідом та культурою руху-жесту, показових для даної національно-художньої традиції. У даному дослідженні мова йде про спів китайських вокалістів, що засвоюють репертуар європейської класики, та про той свідомий вибір, який здійснює співак-артист, підбираючи репертуар згідно із сформованими естетичними критеріями та притаманними йому інтонаційними навиками озвучування композиторського тексту.

Актуальність Даної Роботи визначена цілеспрямованістю на проблематику виконавської інтерпретації, яка розглядається в сучасному музикознавстві в якості органічної складової художньої цілісності твору. Саме сутність виконавської творчості в художній реалізації музики приводить до трактування її як виду "мобільного" мистецтва (за В. Холоповою), що апелює до слуху, і протилежного "стабільним" видам зображальної творчості, зверненої до зору. В. Холопова вказує на те, що "мобільність" музики як виду мистецтва надає творам певної невичерпаності запасу життєвих сил, дозволяючи переходити від століття до століття. І додамо: переходити із регіону в регіон, перетворюючи місцеву традицію і "заражаючи" (якщо скористатися термінологією Л. Гумільова) напругою культурного "прориву" національні шари, які до того перебували в стані спокою в усталеному річищі видово-стильових якостей.

Сучасний світ демонструє процес взаємодій культур країн Сходу та Заходу - і це все наочно втілене в європейському театральному бутті ХХ століття, в центрі розвитку якого опинився феномен "епічного театру" Б. Брехта - К. Орфа. Нова для Європи драматургія, музична у своїй основі, свідомо залучена Б. Брехтом із арсеналу засобів китайської опери. А пошуки німецьким композитором К. Орфом архаїчних коренів європейської культури звернули його увагу до... пентатонної гімнічної лірики, що має принципову спільність із витоками китайської мелодійності. Ці глобальні показники зближення музичного професіоналізму європейської музичної цивілізації з китайською культурою визначаються також творами І. Стравинського ("Соловейко"), Б. Бартока ("Дивний мандарин"), Р. Гліера ("Червона квітка") тощо. У них естетика мелодій Сходу усвідомлювалася в співвіднесеності з фольклоризмом представлених даними авторами країн. Аналогічний композиторському обмін інтонаційно-художніми цінностями звучання знаходимо у виконавській діяльності, вокальна специфіка якої базується на безпосередній контактності мовленнєвого та музичного досвіду, яка народжує мелодійність інтонацій та мелодику як таку.

Об'єктом Дослідження являється виконавська інтонація як єдність мовленнєвої та музичної інтонаційності у вокалі.

Предметом виступає китайський національний елемент у виконанні європейської музики.

Метою Дослідження є виявлення інтонаційних особливостей подання вокальних композицій європейських авторів китайськими виконавцями, що засвоюють європейський класичний репертуар, а також українську вокальну класику. Тим самим здійснюється вихід на інтонаційні позиції, які визначають ефект художньої переконливості виконання китайськими вокалістами музики, що об'єктивно віддалена від них історично та регіонально, однак зрозуміла їм і прийнята ними в культурно-мовному контексті художнього спілкування.

Конкретні Завдання Дослідження:

    1) узагальнення уявлень про відмінності мовленнєвого досвіду за його національними традиціями та про культурну єдність в загальнолюдській природі мовлення; 2) визначення суттєвості мовленнєвих конструкцій у мелодиці як європейської, так і китайської музики в їх культурній аналогічності та смисловій перехрещеності; 3) аналіз творів китайських та європейських композиторів, що складають репертуарну константу визнаних китайських вокалістів, а також містять національно-характерне вираження; 4) аналіз виконавських інтонаційних рішень з урахуванням національного мовленнєвого досвіду китайських вокалістів; 5) аналіз творів китайської музики як акумуляції мовленнєвих інтонаційних накопичень.

Матеріалом Дослідження є твори французьких, німецьких, українських композиторів ХІХ-ХХ ст., а також, для порівняння інтонаційного наповнення, окремі твори китайських авторів (у тому числі, у вигляді обробки народної пісні).

Методологічною Основою Дослідження є положення інтонаційного підходу, лінгвістична основа котрих визначає залучення актуалізованих у сьогоденні системологічних, герменевтичних, культурологічних у цілому установок. Положення концепції Б. Асаф'єва трактуються в контексті позицій музичної семіотики, з опорою на розробки лінгвістів, зокрема, на інтонаційну типологізацію О. Бризгунової, цінну для музикантів підходом від висотного контуру мовленнєвої інтонації з розрахованістю на середній рівень голосового діапазону.

Наукова Новизна Дослідження. Новою для українського музикознавства є сама теоретична ідея взаємодії мовленнєвого інтонаційного досвіду китайських виконавців та інтонаційного потенціалу європейської музики, а також знаходження їхньої спільної змістовної зони. Новим є значеннєвий ракурс розгляду творів європейських і китайських авторів як вияв втіленого в них загальнолюдського досвіду мовленнєвого спілкування. Вперше в музикознавстві в обраному ракурсі зроблені аналізи творів китайських митців, народних мелодій, сполучених з інтонаційно-мовленнєвими конструкціями національної мовної традиції. Новим є також узагальнення даних про інтонаційний зміст репертуарного підходу, що спостерігаються в процесі роботи професора класу сольного співу Одеської державної музичної академії ім. А. В. Нежданової Н. Ф. Войцеховської, яка успішно готує багатьох китайських вокалістів до виступів міжнародного рівня.

Практичне Значення Роботи визначене зв'язком з конкретикою артистичної і педагогічної діяльності. Матеріали дослідження можуть бути використані в курсах теорії вокального виконавства у вищих і середніх музичних навчальних закладах.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Китайська виконавська інтонація в європейській вокальній музиці ХІХ-ХХ століть

Предыдущая | Следующая