ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Українська нотовидавнича справа у Галичині, Буковині, на Закарпатті та на еміграції ХІХ - першої половини ХХ століть

Актуальність теми. Український народ створив неперевершений за художнім та образним багатством фольклор, а також розвинену, багатожанрову, розмаїту за формами професійну музику. Багато її зразків увійшло до золотого фонду вітчизняних духовних надбань, а чимало композицій, зокрема хорових і солоспівів, здобули міжнародне визнання.

Однак створені в минулому музичні шедеври далеко не завжди ставали набутком нащадків. Через відсутність відповідної громадської атмосфери, організованих форм музикування, постійної виконавської бази і розвиненої нотовидавничої справи вони виходили з мистецького вжитку, переставали здійснювати належні суспільну й естетичну функції. Нотні друки власне й покликані зберігати і передавати художні цінності музичного мистецтва.

У дисертації піднято проблему вивчення нотовидавничої справи в Західній Україні та в українській еміграції як одного із важливих чинників розвитку української музичної та книговидавничої культури ХІХ -- першої половини ХХ ст. Разом з тим нотовидавнича справа є недостатньо дослідженою сторінкою історії.

Сьогодні залишається актуальним завдання підвищення ефективності книжкової справи та поліпшення якості надрукованої продукції. У його вирішенні значну роль повинен відіграти досвід, нагромаджений українськими видавцями, зокрема тими, хто займався друкуванням нот. Потрібно проаналізувати їх діяльність, напрями та динаміку розвитку.

Ця праця охоплює історичний та теоретичний аспекти огляду обраної теми. Історичний аспект дослідження нотних друків передбачає двосторонній аналіз видань: по-перше, кожне слід розглядати насамперед як яскравий вияв духовно-естетичного і мистецького життя суспільства і по-друге -- як важливий фактор, що впливає на його розвиток.

Історичний аспект дослідження охоплює також вивчення процесів поширення та побутування нотних видань у суспільстві. Не можна говорити про нотне видання, не враховуючи потреб та інтересів користувача. Користування нотодруками обов'язково передбачає момент виконання, озвучення надрукованої музики, що в значній мірі було недоступне "одиничному" нотному користувачеві, навіть якщо він і володів нотною грамотою. На відміну від книг, значення і реальна масштабність нотовидавництва визначається не тільки кількістю і складом користувачів - покупців, але й контингентом слухачів виданих музичних творів. Таким чином попит на відповідну нотну продукцію є одним із визначальних чинників у формуванні нотного видавничого репертуару, його складу і характеру.

Зокрема, видання різних аранжувань, парафраз, транскрипцій, їх тиражі та перевидання вказують на популярність вибраних творів; переклади творів для різного виконавського складу виявляють можливості та рівень майстерності виконавців, найбільш вживані віртуозні прийоми. На основі аналізу педагогічного репертуару (школи, етюди, інструктивні п'єси) можна охарактеризувати методи музичної педагогіки; а ознайомившись із накладами, визначити популярність окремих творів чи композиторів. Виявлення всієї нотної продукції та її всесторонній аналіз дозволяє об'єктивно оцінити творчість композитора, осмислити місце, яке він займає у музичній культурній спадщині, простежити хронологію його творчості.

Теоретичний аспект дослідження зосереджено на розкритті процесу виробництва нотного видання, на організації (перетворенні) музичного твору (у формі писемного документа) в нотне видання, матеріалізоване в редакційно-видавничих та друкарських роботах. Цей аспект включає насамперед технологію виготовлення нотного видання, тобто -- нотну поліграфію. Тут слід враховувати комерційний інтерес як стимул до поширення твору видавничим способом, пов'язаний із впровадженням нових технологій, раціональних методів організації праці тощо. Вивчення історії та методів друкування нот дає можливість ознайомитись із малодослідженою галуззю прикладного мистецтва -- декоративною графікою та з художнім оформленням нотних видань, що безперечно збагатить наші здобутки у цьому виді мистецтва.

У науковій літературі наразі немає узагальнюючого дослідження, де б розглядалися шляхи становлення та розвитку, регіональні особливості нотовидавничої справи в Західній Україні та українській еміграції, характеризувалися види видань, визначалися їх роль і місце в культурному процесі. Узагальнити цей досвід у всіх різноманітних його проявах покликане дане дисертаційне дослідження, що і пояснює причину обрання цієї теми та доводить її актуальність.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами.

Тема дисертації відображає певні напрямки наукових досліджень кафедри музичної україністики Львівської державної музичної академії ім. М. В. Лисенка, під керівництвом якої здійснюється її розробка, відповідає темі № 3 "Українська музика в контексті світової музичної культури" перспективного тематичного плану науково-дослідної діяльності Львівської державної музичної академії на 2002-2006 рр. Тема затверджена Вченою радою ЛДМА (протокол №1 від 25.09.2003 року).

Мета дослідження -- реконструкція цілісної картини розвитку української нотовидавничої справи в Західній Україні та в еміграції; виявлення факторів сприяння та вияснення її ролі у контексті загальноукраїнського музичного процесу.

Для досягнення поставленої мети слід вирішити такі основні завдання:

    - виявити та проаналізувати джерела розвитку українського нотодрукарства в західному регіоні України та в середовищі укранської еміграції; - з'ясувати вплив політичних, економічних та історико-культурних факторів на розвиток нотовидавничої справи; - провести диференціацію та охарактеризувати етапи розвитку нотовидавничої справи у контексті тогочасних процесів у східній та центральній частинах України та в Європі; - проаналізувати діяльність окремих видавничих центрів та осередків, які займались друком нот, охарактеризувати їх виробничі можливості, визначити їх внесок у динаміку розвитку нотовидання; - виявити персоналії, причетні до редакційного, друкарського та розповсюджувального процесів друкованої нотної продукції, визначити їх типологію; - охарактеризувати видавничий процес, технічні способи нотодрукування; - розкрити жанрові особливості видавничого репертуару світської та церковної музичної творчості; охарактеризувати різновиди нотодруків; - дослідити способи поширення та реклами нотних видань, особливості ціноутворення.

Об'єктом дослідження є історія нотовидавничої справи у Західній Україні та в українській діаспорі. Українська нотна друкована продукція розглядається у контексті тогочасної діяльності народів інших національностей, що населяли землі Західної України; це дає змогу виявити їх взаємовпливи та простежити їх розвиток.

Предметом дослідження є україські нотні видання, що вийшли друком у Західній Україні та в українській діаспорі у ХІХ -- першій половині XX ст.

Крім цього, видання нот українці здійснювали і поза своїми етнічними землями. Наше дисертаційне дослідження дає характеристику і цій музичній друкованій спадщині.

Методи дослідження. Дослідження грунтується на метолодологічних засадах загального музикознавства та книгознавства. Розв'язанню поставлених завдань підпорядковані такі методи дослідження, використовувані на емпіричному та теоретичному рівнях: виявлення джерел, їх аналіз -- джерелознавчий, історіографічний; аналіз видавничого процесу: історичний, порівняльний, типологічний (застосування спеціальних методів: книговидавничо-типологічного, книготоргово-типологічного, бібліотекознавчо-типологічного, бібліографо-типологічного); аналіз масиву нотних видань: застосування методу аналізу та синтезу, статистичного, типографічного.

Висвітлення обраної теми вимагало виявлення та опрацювання великого масиву джерельних матеріалів, тому джерелознавчий аспект у нашому дослідженні є пріоритетним.

У викладенні матеріалу переважають інформативний (нагромадження та упорядкування матеріалу) та аналітичний (аналіз видавничого репертуару) підходи. Вивчення нотовидавничої діяльності в тісному зв'язку з суспільно-історичним контекстом та відтворення цілісної картини цієї діяльності, різноманітної за напрямками, характером і формами, передбачає системний підхід. З цим принципом пов'язане й застосування комплексного підходу, який поєднує музикознавчий, історичний та книгознавчий способи опрацювання матеріалу.

Хронологічні межі дослідження зумовлені конкретними датами і охоплюють період понад 120 років (1816-1944). Нижня межа (1816 р.) -- вихід у Львові зі стін друкарні Ставропігійського Інституту нотних збірників духовних піснеспівів - Ірмологіона й Осмогласника. Верхня межа (1944 р.) -- останні датовані окупаційні видання Інституту Народної Творчости у Львові кінця воєнних дій Другої світової війни на території України.

Охоплюваний історичний період є визначальним у становленні та розвитку нотовидавничої справи в регіоні: відбувся перехід від спорадичного видання музичних творів окремими друкарнями до певної системної діяльності у цій сфері.

Географія дослідження включає історичні землі Східної Галичини, Буковини, Закарпаття, Західної Волині, Полісся, Холмщини, що в межах окресленого хронологічного періоду означені як землі Західної України; до цих географічних меж долучені території, де перебувала українська еміграція і в яких розвивалась українська нотовидавнича справа.

У даній роботі терміни "Західна Україна", "західноукраїнський" вжито для позначення територіальних меж, а не для виокремлення стильових чи інших ознак цієї діяльності від загальноукраїнського процесу. Проте, враховуючи історичну ситуацію протягом тривалого часу, коли Східна, Центральна і Західна Україна перебувала під владою різних імперій (Східна -- у складі Росії, а західна -- у складі Австро-Угорщини, Польщі, Румунії, Угорщини, Чехо-Словаччини), а відтак не могли не зазнати істотного впливу культурного розвитку метрополій, тому необхідно визначити і певні відмінності у становленні професійних мистецьких шкіл, ролі національної музики у суспільному житті кожного етносу. Ці відмінності опосередковано позначились і на нотовидавничій діяльності в регіонах, внаслідок чого видається доцільним дослідити їх грунтовніше. Крім цього, у кожній з трьох західноукраїнських областей (Галичині, Буковині та Закарпатті), а також в українській діаспорі історчний та культуротворчий процес проходив у специфічних локальних умовах, і це вимагає окремого розгляду.

Наукова новизна отриманих результатів:

    - запорукою новаторського резонансу даного дослідження є те, що воно грунтується на поєднанні методичних засад музикознавства та книгознавства. Вперше предметом дослідження стає друковане нотне видання в процесі його створення, розповсюдження та побутування на території Західної України та в українській діаспорі; - на основі виявлених і опрацьованих джерел, більшість з яких вперше введено в науковий обіг, у музикознавчому та книгознавчому аспектах досліджено особливості та напрями нотовидавничої діяльності в Західній Україні та в українській діаспорі ХІХ -- першої половини XX ст.; - з'ясовано політичні, економічні та історико-культурні фактори впливу на розвиток нотовидавничої справи; - охарактеризовано основні етапи становлення та розвитку нотодрукарства в Західній Україні у порівнянні з аналогічними процесами в східній та центральній частинах України, Європі. Українське нотовидання розглядається у контексті тогочасної творчої діяльності народів різних національностей, що населяли землі Західної України; це дало змогу виявити, серед яких впливів вони розвивались, культурний рівень цих народів. - проаналізовано нотовидавничу діяльність окремих центрів та осередків досліджуваного регіону та в діаспорі, охарактеризовано їх виробничі можливості, застосування нових технологій та методів організації праці; - виявлено прізвища видавців, друкарів, книгарів, укладено їх анотований список, виявлено та проаналізовано їх діяльність; - охарактеризовано в загальних рисах видавничий процес, технічні способи нотодрукування; - здійснено аналіз нотних видань за жанрами, способом виконання та функціональним призначенням; виявлено їх роль як важливого чинника розвитку композиторської творчості, освіти та виконавства; - простежено шляхи поширення нотних видань через мережу книгарень, спеціалізованих магазинів та бібліотек, особливості ціноутворення та тиражу.

Наукові висновки та основні положення, що містяться в дисертації, одержано пошукачем особисто безпосередньо із джерел XIX -- першої половини ХХ ст., а також під час дослідницької реконструкції нотовидавничого процесу.

Апробація результатів дисертації. Матеріали й проблеми, що розглядаються в дисертації, викладені в доповідях: "Українська музика ХІХ -- початку ХХ ст. в архівних джерелах ЛНБ" (міжнародна науково-практична конференція "Рукописна україніка у фондах Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника НАН України та проблеми створення інформаційного банку даних"; Львів, 1996); "Видавнича діяльність Інституту Народної Творчости" (наукова конференція, присвячена 100-річчю від дня народження о. Северина Сапруна; Дрогобич, 1997); "Українська музика в репертуарі польських видавців ХІХ -- поч. ХХ ст." (міжнародна наукова сесія "Musica Galiciana" (Ряшів, 1997), "Львівські видання опер і оперет ХІХ -- поч. ХХ ст. із фондів ЛНБ ім. В. Стефаника НАН України" (міжнародна наукова сесія "Musica Galiciana" (Ряшів, 2001); "До історії львівських нотних видань ХІХ--початку ХХ ст." (наукова конференція "Українські видавництва у Львові до 1939 р.; Львів, 2002), "Українські нотні видання Галичини ХІХ - початку ХХ століття: характеристика репертуару" (Науково-практична конференція "Історія і сучасність української культури як об'єкт соціокультурного аналізу"; Львів 2003); у наступних публікаціях: Прижиттєві видання творів М. Лисенка // З історії книги та бібліографії: Зб. наук. пр. / АН УРСР, Львів. наук. б-ка ім. В. Стефаника. -- Київ: Наук. думка, 1990. -- С.36-52; Музичні видання хорового товариства "Боян" // Бібліотека -- науці: Зб. наук. ст. -- Київ: Наук. думка, 1990. -- С.137-144; Видання музичних творів Миколи Лисенка в Західній Україні // Записки Наукового товариства імені Т. Шевченка. -- Львів, 1993. -- Т.226. -- С.463-470; З історії українського нотодрукування // Записки Наукового товариства імені Т. Шевченка. -- Львів, 1996. -- Т.232. -- С.426-438; Розповсюдження нотних видань в Західній Україні другої половини ХІХ -- початку ХХ ст. // Записки Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника. -- Львів, 2005. -- Вип. 12. -- (в друці).

Теоретичне і практичне значення роботи полягає у можливості застосування її результатів у лекційних курсах з історії української музики, української культури, української книги та друкарства; її матеріали необхідні для розширення і створення цілісної історії української музики ХІХ -- першої половини ХХ ст.; для доповнення матеріалів при підготовці теоретичних досліджень з історії українського книговидання та друкарства; укладення репертуару українських нотних видань уможливить виведення досліджень з історії та теорії української музичної бібліографії на новий якісний рівень.

Структура та обсяг роботи. Структура дисертації зумовлена метою і завданнями дослідження; вона складається з вступу, основної частини (4-х розділів), висновків, списку використаних джерел (який налічує 329 позицій) і додатку. Повний обсяг дисертації - 195 сторінок: основний текст - 162 стор., список використаних джерел - 29 стор., додаток - 4 стор.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Українська нотовидавнича справа у Галичині, Буковині, на Закарпатті та на еміграції ХІХ - першої половини ХХ століть

Предыдущая | Следующая