ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Різдвяна тема в українській хоровій та сценічній музиці періоду незалежності

Актуальність теми дослідження. Свято Різдва в Україні має обширну і різноманітну фольклорну та професійну музичну традицію. Її особливості зумовлював тісний сплав християнської культури та язичницьких вірувань, що знайшло відображення у суспільних функціях свята, змісті, символіці, жанрових різновидах, образах, характері обрядовості, призначенні музики у її системі, а також у конкретних виразових засобах.

Образи Різдва в українській, як і у світовій музичній культурі мають свою традицію і характерну еволюцію способів відображення. Творам цієї групи притаманні надзвичайно широка жанрова палітра і різноманітні принципи творчого вирішення, адже поряд з темами Страстей і Воскресіння Христового, Преображення, Житія Діви Марії та Іоанна Хрестителя - це один з найулюбленіших та найпопулярніших аспектів втілення тем і сюжетів Святого письма. Очевидно саме це зумовило таку велику кількість зразків паралітургічних жанрів та творів різдвяної тематики для концертного виконання у світовій та українській музичній літературі.

У професійному музичному мистецтві різдвяна тема знаходить втілення в особливо яскравому музичному оформленні канонічних святкових церковних відправ, у паралітургічних жанрах, а також у численних світських творах концертного плану, сюжетно, тематично чи програмно пов'язаних з новозавітними оповідями про народження Ісуса і призначених для концертного виконання.

Перше десятиліття незалежної України зумовило якісне переродження творчого процесу української композиторської школи. Зміни, привнесені новими факторами суспільного життя, відкрили можливість оперувати будь-якими технічними прийомами, вільно обирати тематику, що сприяло вияву оригінальної і національної самобутності творчої манери українських митців. Це десятиліття позначилось сміливістю освоєння нових тематичних та образних пластів, розмахом творчого експерименту, появою цілого ряду творів найвищого мистецького рівня. Особливий еволюційний шлях пройшли серед них твори, присвячені Різдву в його широкому розумінні (триєдність свят зимового циклу - власне Різдва, Нового року та Водохрестя, відображеного через обширну світську - обрядову фольклорну традицію, і традицію християнсько-писемну: коляди релігійного змісту, різдвяні канти і псалми та святкову Різдвяну літургію) - темі, що протягом тривалого радянського періоду української музичної культури зазнавала замовчування, ідеологічної деформації та жорсткого мистецького обмеження.

Актуальність обраної теми зумовлена відсутністю концептуального дослідження втілення різдвяних фольклорних хорових та сценічних жанрів, різдвяних літургічних та паралітургічних жанрів у сучасному професійному музичному мистецтві України.

Теоретичну базу дослідження складають праці та наукові розвідки, присвячені фольклорним зимово-обрядовим жанрам, а також дослідження, у яких ракурс наукового пошуку стосується національної традиції музично-театральних дійств. Дослідженню образності і текстів колядок, жанровій типології і особливості виразових засобів присвячено праці І. Франка, В. Гнатюка, Ф. Колесси, О. Смоляка, А. Іваницького.

Ряд досліджень містять аналіз текстів, композиційних та виразових закономірностей вертепу та його зв'язку з шкільною драмою XVIII ст. (праці М. Маркевича, Г. Галагана, Є. Марковського, Е. Ізопольського, Д. Ростовського, Л. Архимович, О. Воропая, І. Волицької, М. Крупчина, Г. Спатару, І. Панькевича, І. Франко, М. Тихонравов, О. Веселовський, П. Житецький, М. Петров, В. Перетц, Л. Артюх, В. Горленко, Л. Корній.

Окремим питанням історії, традиції, інтонаційним джерелам, виразовим засобам української церковної музики минулого і сьогодення присвячено дослідження Б. Кудрика, патріарха Київського і всієї України Димитрія, Б. Болгарського, Д. Смоленського, С. Верхняцької, Н. Зосима, І. Чижик, Ю. Ясиновського, Ю. Шевчука, Я. Мазура, О. Цалай-Якименко, Л. Кияновської, О. Козаренка, Н. Гуляницької, О. Мельник.

Серед наукових розвідок, присвячених аналізу творчості окремих митців найчисленнішими є дослідження доробку Л. Дичко та Є. Станковича. Серед робіт, у яких висвітлюється їх мистецька діяльність, дослідження М. Гордійчука, Л. Грисенко, Л. Хіврич, І. Пясковського, Л. Пархоменко, О. Письменної, Н. Степаненко, А. Терещенко, Л. Серганюк, О. Зінкевич та Ю. Чекан, С. Лісецького, В. Москаленко, М. Загайкевич. Творчість О. Козаренка та В. Камінського висвітлюють у своїх наукових розвідках Л. Кияновська, Н. Кашкадамова, Л. Мазепа, С. Павлишин, Р. Стельмащук, Л. Мельник.

Цінним джерелом інформації про мистецькі переконання митців є інтерв'ю, власні публіцистичні статті та рецензії Л. Дичко, Є. Станковича, О. Козаренка, В. Степурка, а також матеріали української періодики, у програмах різноманітних музичних фестивалів ("Київмузикфест", львівських "Контрастів", одеського "Два дні і дві ночі нової музики, "Дні музики композиторів Кракова" братиславського '"Melos-Ethos") чи коментарях до аудіозаписів (серія "Духовна музика України").

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертацію виконано відповідно до програми наукових досліджень ЛНМА ім. М. В. Лисенка, згідно теми № 3 ("Українська музика в контексті світової музичної культури") перспективного плану наукової дослідницької діяльності ЛНМА на 2007-2012 рр.

Метою даного дослідження є розкриття особливостей мистецького переосмислення образів Різдва, типологія рис фольклорних жанрів зимового обрядового циклу, методи їх трансформації з національних та індивідуально-творчих позицій у хорових акапельних концертних, паралітургічних фольклорних обробках, канонічній літургії та музично-сценічних жанрах.

Відповідно до поставленої мети в роботі вирішуються наступні завдання: акапельний фольклорний різдво концертний

Виявити типологічні та семантичні риси жанрів зимового обрядового фольклору;

Проаналізувати традицію звертання до жанру фольклорної хорової та інструментальної обробки різдвяних жанрів та вертепно-маланкових дійств у музично-сценічній музиці України;

Здійснити класифікацію жанрових різновидів та виконавських складів у творах сучасного українського музичного мистецтва, присвяченого темі Різдва;

Прослідкувати проекцію фольклорних різдвяних музичних жанрів на сучасне професійне музичне мистецтво України на рівні стилю, форми, семантичних ознак та взаємопроникнення фольклорних та професійних жанрів;

Охарактеризувати традицію духовно-літургічної музики в українському професійному музичному мистецтві, еволюцію та жанрові різновиди духовної музики у доробку українських митців сучасності;

Виявити взаємозв'язки зразків літургічної музики з паралітургічними, концертними жанрами духовної тематики та канонічною українською культовою музикою попередніх епох;

Окреслити спектр стилістичних тенденцій та їх прояв у музичних творах, індивідуальних рис стилю митців.

Об'єктом дослідження є творчість сучасних українських композиторів, присвячена різдвяній тематиці.

Предметом дослідження є вияв семантичних особливостей різдвяних фольклорних хорових та театральних жанрів і переосмислення музичного ряду святкового різдвяного канонічного Богослужіння у професійному музичному мистецтві України періоду незалежності.

Матеріалами роботи служить ряд музичних творів провідних українських композиторів, що являють собою найяскравіші, найбільш характерні різножанрові зразки звертання до розкриття різдвяної тематики: фольклорні обробки для хору без супроводу М. Тиможинського, О. Некрасова, Л. Шукайло, Л. Дичко, В. Степурка, Є. Станковича; "Різдвяний тропар" В. Степурка, Різдвяна "Архієрейська Божественна Літургія з нагоди Великого Ювілею 2000 різдва Христового" Св. Іоанна Золотоустого В. Камінського та О. Козаренка, а також музично-сценічні твори - "Різдвяне дійство" Л. Дичко та балет "Ніч перед Різдвом" Є. Станковича. Вибір різновидів професійної творчості обмежено хоровою обробкою без супроводу, літургією і музично-театральними дійствами. Він був зумовлений їх найбільшою відповідністю музичним жанрам, які асоціюються у національній традиції з системою Різдвяних свят.

Основними методами, застосованими в дисертації є: аналітичний; теоретичний - у вивченні концептуальних засад творчої діяльності, взаємозв'язку композиторської, педагогічної, організаційної та ін. діяльності українських композиторів, які зумовили особливості трактування різдвяної тематики; компаративний - у порівнянні способів трансформації різдвяних фольклорних жанрів крізь призму індивідуального авторського стилю; історичний - у розгляді еволюції втілення даної тематики в українському професійному музичному мистецтві від ХІХ ст. до досліджуваного періоду.

Наукова новизна дослідження:

Вперше здійснено спробу дослідження творчості В. Степурка, В. Тиможинського, Л. Шукайло у жанрах хорової обробки різдвяного фольклору та духовної музики. Виявлено особливості їх індивідуального творчого методу та засоби втілення творчих ідей у руслі особистого бачення і унікальності інтерпретації вказаних жанрів.

Подано визначення місця у мистецькому доробку та інтерпретацію жанрів фольклорної обробки, духовних та сценічних жанрів з позиції рис індивідуального стилю та творчого методу на підставі вперше виконаного аналізу ряду творів українських композиторів сучасності.

Зразки релігійної музики українських митців розглядаються з позиції оцінки їх місця у сучасній українській літургічній музиці.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Різдвяна тема в українській хоровій та сценічній музиці періоду незалежності

Предыдущая | Следующая