Рейтингові системи оцінки фінансового стану та їх роль у процесі управління комерційним банком - Комплексна оцінка фінансового стану банку

Для прийняття економічно обгрунтованих рішень щодо здійснення активних операцій із банками, тобто рішень, котрі відповідають обраному співвідношенню прибутковості і ризику, суб'єкти господарської діяльності, приватні особи і самі банки потребують об'єктивної інформації щодо фінансового стану своїх банків-партнерів. Для задоволення саме цієї потреби і слугують публічні рейтинги, які присвоюють банкам рейтингові агенції. Основний принцип складання рейтингу полягає в тому, щоб відобразити становище учасника ринку серед йому подібних за допомогою певним способом обробленої інформації. У суспільстві з ринковою економікою банківський рейтинг - це насамперед інструмент демонстрації інвестиційної привабливості банку через уміння його менеджменту професійно і прибутково працювати в такій складній сфері, якою є фінансовий бізнес [ Батковський, А. Рейтингова оцінка діяльності банків [Текст] / А. Батковський // Фінанси України. - 2004. - № 5. - С. 145-150.].

Такі вчені, як О. А. Кириченко та В. І. Міщенко вважають, що рейтинг банку - це метод порівняльної оцінки діяльності кількох банків. В основі рейтингу лежить узагальнена характеристика за певною ознакою, що дає можливість групувати банки у певній послідовності за ступенем цієї ознаки [ Банківський менеджмент [Текст] : підручник / за ред. О. А. Кириченка, В. І. Міщенка. - К. : Знання, 2005. - 831 с. - (Вища освіта ХХІ століття)., с. 122].

В. І. Ляшенко зазначає, що рейтинг - це оцінка позиції аналізованого об'єкта на шкалі показників. Він дає змогу встановити на відповідну дату становище учасників фондового ринку, виявити їх місце серед інших учасників відповідно до таких ознак: фінансовий стан, стійкість, активність, ринкова позиція. Отже, рейтинг - це орієнтир для учасників ринку, на основі якого обирається стратегія поведінки [ Ляшенко, В. И. Фондовые индексы и рейтинги [Текст] / В. И. Ляшенко. - Д. : Сталкер, 1998. - 320 с., с. 22].

У Положенні про порядок визначення рейтингових оцінок за рейтинговою системою CAMELS, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 8 травня 2002 року № 171, рейтинг банку - це комплексна рейтингова оцінка та рейтингові оцінки всіх компонентів рейтингової системи. Рейтингова система дає можливість оцінити всі чинники, за якими оцінюють управління, фінансовий стан та якість операцій кожного банку, за яким здійснює нагляд Національний банк України. Визначення рейтингу банку за рейтинговою системою - це стандартизований метод оцінки банків, ефективність якого залежить від якості підготовки до проведення інспекційних перевірок з урахуванням результатів безвиїзного нагляду, кваліфікації та об'єктивності інспекторів служби банківського нагляду [ Положення про порядок визначення рейтингових оцінок за рейтинговою системою CAMELS [Текст] Затверджене постановою Правління Національного банку України № 171 від 8 травня 2002 року.].

На нашу думку, банківський рейтинг - це оцінка банків, на основі якої можна визначити позицію певного банку стосовно інших банківських установ відповідно до обраного показника.

Основними характеристиками банківських рейтингів є:

    - комплексність - проведення різнобічного аналізу діяльності банку; - об'єктивність і прозорість - використання визначеного набору показників і зрозумілого алгоритму інтерпретації розрахованих даних; - публічність - використання публічних джерел інформації.

Рейтингова система, в основі якої лежить визначення рейтингу кожного банку, складається з таких блоків [ Управление деятельностью коммерческого банка (банковский менеджмент) [Текст] / под ред. д-ра экон. наук, проф. И. О. Лаврушина. - М. : Юристь, 2002. - 688 с., с. 218]:

    - вибір якісної характеристики порівняння (наприклад, надійність); - визначення критеріїв і показників, які використовуються для аналізу; - розроблення методів оцінки фактичних рівнів окремих показників і загального результату діяльності банку; - розроблення принципів складання та характеристики певних груп банків у рейтинговій таблиці.

Першочерговим завданням рейтингу є визначення узагальнюючих оцінок і прогнозування майбутніх результатів діяльності банку. О. Лаврушин та Ю. Агапов стверджують, що завдання визначення рейтингу полягає не в тому, щоб розставити банки за рівнем зростання, а в об'єктивній оцінці стану як великого, так і малого банку [ Лаврушин, О. Благополучный баланс банка не гарантирует его надежность [Текст] / О. Лаврушин, Ю. Агапон // Финансовые известия. - № 27. - С. 4-8., с. 4]. Про значення рейтингу говорить хоча б той факт, що за кордоном учасники фінансового ринку намагаються самі надавати необхідну інформацію рейтинговим агентствам, оскільки встановлення в таблиці рейтингу оцінки NR (немає рейтингу) розглядається як сигнал для потенційних клієнтів про несприятливу фінансову ситуацію і вірогідну неплатоспроможність.

Отже, під рейтингом мають на увазі процес кількісного вимірювання чи оцінки, що дають змогу порівняти певну виміряну кількість чи вартість з критерієм чи стандартом певного класу, розряду або рангу. У результаті проводиться групування банків у певній послідовності в міру спадання класифікаційної ознаки. Іншими словами, рейтинг - це встановлення узагальнюючої оцінки фінансового стану банку за стандартизованою системою показників, що дає змогу розглядати усі банки з єдиного погляду. Отже, місце банку в списку не є свідченням фінансової надійності, а показує тільки її ступінь стосовно інших банків. Основною метою банківських рейтингів є визначення позиції кожного банку в загальній сукупності банків [ Батковський, А. Рейтингова оцінка діяльності банків [Текст] / А. Батковський // Фінанси України. - 2004. - № 5. - С. 145-150., с. 145].

Національний банк України для оцінювання діяльності й надійності комерційних банків використовує американську систему CAMELS, що являє собою стандартизовану рейтингову систему [ Постанова Правління НБУ №171 від 8 травня 2002 року.].

CAMELS є абревіатурою перших літер англійських назв компонентів: С (Capital adequacy) - це адекватність капіталу; A (Assets quality) - якість активів; М (Management) - управління, керування, менеджмент; Е (Earnings) - прибутковість, надходження банку, рентабельність; L (Liquidity) - ліквідність; S (Sensitivity) - чутливість до ризику (рис.1.2).

Спостереження і контроль за діяльністю банків, заснований на оцінці ризиків, інакше кажучи, рейтингова система CAMELS полягає у визначенні загального стану банку на підставі єдиних критерій, що охоплюють усі сторони діяльності банку. Така єдина система рейтингу дозволяє визначити банки, у яких фінансовий стан операції або менеджмент мають недоліки, що можуть призвести до банкрутства і вимагають особливої уваги з боку органів спостереження і, якщо необхідно, втручання НБУ для вирішення найбільш гострих проблем.

система рейтингу банків в україні

Рисунок 1.2 - Система рейтингу банків в Україні

Окрім того, єдина система рейтингу дає можливість скласти загальне уявлення про стан і стабільність банківської системи, також визначити пріоритети подальшого розвитку, методи спостереження і потребу в ресурсах для здійснення належного контролю над банківською системою.

Відповідно до цієї системи діяльність комерційного банку оцінюється за п'ятибальною системою. Оцінка "1" є найвищою оцінкою рейтингової системи і відображає найменший рівень зауважень, тоді як оцінка "5" є найнижчою, найкритичнішою і являє собою найвищий рівень зауважень.

Банки, які отримали комплексний рейтинг "4" або "5", мають серйозні проблеми й вимагають ретельного нагляду та спеціальних оздоровчих заходів. Якщо загальна платоспроможність банку під загрозою, потрібні негайні та спеціальні дії нагляду, не виключаючи можливості примусової реорганізації та ліквідації.

Банки, які отримали рейтинг "3", мають недоліки, і якщо ці недоліки не будуть виправлені за певний період, вони можуть призвести до значних проблем, пов'язаних з платоспроможністю та ліквідністю. У такій ситуації Національний банк України з метою приведення діяльності банків відповідно до норм і вимог чинного законодавства та нормативних актів має вжити відповідних заходів впливу з наданням чітких вказівок керівництву банку щодо визначення та подолання існуючих проблем.

Банки, які мають зведений рейтинг "1" або "2", є надійними за всіма показниками. Банки вважаються стабільними, такими, що мають кваліфіковане керівництво, та здатними протистояти більшості економічних спадів. Ступінь нагляду за такими банками потрібен мінімальний.

Система рейтингу банків в Україні має враховувати визначення таких понять:

1. Достатність капіталу є одним із ключових компонентів системи "CAMELS", оскільки за рахунок капіталу можливе покриття збитків. Відповідно до цього достатність капіталу є важливим фактором, що визначає фінансовий стан та умови роботи банку. Аналізуючи капітал банку, необхідно пересвідчитися в тому, що банк має достатній капітал для збереження коштів своїх вкладників. Банк повинен мати рівень капіталу, необхідний для одержання відповідних ліцензій на проведення банківських операцій.

Основне завдання аналізу капіталу - вчасно визначити і збільшити до необхідного рівня капітал банку. Виділяють три рівні капіталу: основний, додатковий, субординований.

Для того щоб визначити доступність капіталу, активи банку треба зважити з урахуванням коефіцієнтів ризику.

Рейтингова оцінка встановлюється на підставі таких критеріїв.

Рейтинг 1 (сильний) - банки, у яких: нормативи платоспроможності і достатності капіталу набагато перевищують відповідно 8 і 5 %; показники капіталу кращі, ніж в інших банків; за результатами інспекторських перевірок якість активів відмінна.

Рейтинг 2 (задовільний) - банки, у яких: нормативи платоспроможності і достатності капіталу перевищують відповідно 8 і 5 %; показники капіталу одні з найкращих; за результатами інспекторських перевірок якість активів задовільна або середня.

Рейтинг 3 (посередній) - банки, у яких: показники основного і сукупного капіталу відповідають нормативам; середня позиція проміж інших банків за показниками капіталу; середня якість активів, що визначено під час перевірок.

Рейтинг 4 (граничний) - банки, які: виконують один із двох установлених нормативів; перебувають у кінці своєї групи за показниками капіталу; демонструють явну нездатність або проблеми з якістю активів за результатами інспектування.

Рейтинг 5 (незадовільний) - це банки: які порушують установлені нормативи або які мають негативні показники капіталу (дефіцит капіталу); у яких показники капіталу гірші серед інших банків групи; що мають граничну або незадовільну якість активів за результатами інспекторських перевірок.

2. Якість активів - основна складова рейтингової системи, оскільки рівень ризику балансових активів є індикатором якості надходжень та можливості потенційних збитків у майбутньому.

Аналізуючи якість активів, використовують систему класифікації кредитів, інших видів активів і позабалансових статей. Усі активи, включаючи позабалансові статті, множать на відповідний коефіцієнт ризику. Загальна сума активів, які зважені за ступенем ризику, є середньозваженою вартістю класифікованих активів. Якщо банк зробив спеціальні відрахування на покриття збитків за кредитами, то вони вираховуються з вартості активів до їх класифікації. Якщо банк має загальні резервні відрахування, які можуть бути використані для покриття можливих збитків у майбутньому, то їх додають до суми капіталу.

Зважування на ризик по кожній класифікації активів виконують, використовуючи дані таблиці 1.6.

Окремо згаданими називаються активи, що не є стандартними, однак вони не викликають серйозної проблеми; субстандартними - активи, що можуть спричинити явні проблеми і за якими остаточне погашення не гарантоване; сумнівними - активи, за якими передбачаються збитки, але їх розмір поки що не вдається встановити; збитковими - активи, що не будуть погашені.

Таблиця 1.6 - Класифікація активів банку

Активи

Рівень ризику, %

Стандартні

0

Окремо згадані

20

Субстандартні

50

Сумнівні

70

Збиткові

100

Якість активів (АК) визначають за формулою:

(1.1)

Рейтингова оцінка банку:

    - якщо АК менше 5 % - 1 (сильний), - 5-15 % - 2 (задовільний), - 5-30 % - 3 (посередній), - 30-50 % - 4 (граничний), - більше 50 % - 5 (незадовільний). 3. Менеджмент (управління) - визначальний момент рейтингової системи, оскільки якість управління багато в чому визначає достатність і адекватність положень, механізмів і систем контролю щодо управління ризиком і, таким чином, уникнення збитків у майбутньому.

Експертна оцінка управління банком проводиться за такими критеріями.

Рейтинг 1 (сильний). Усі інші компоненти мають сильний або задовільний рейтинг. Безумовна відповідність законам і нормативним актам. Є адекватні внутрішні правила роботи банку, які цілком виконуються. Очевидна цілісність, компетентність і здатність управління банком.

Рейтинг 2 (задовільний). Більшість компонентів задовільні. Загальне дотримання законів і правил. Правила роботи в основному адекватні й виконуються. Відсутні явні недоліки в методах керівництва банком.

Рейтинг 3 (посередній). Багато компонентів системи посередні або задовільні. Частково не дотримуються закони і нормативні акти. Необхідно поліпшити існуючі правила роботи банку або більш ретельно їх дотримуватись. Виникає певна стурбованість методами управління і сумніви в компетентності керівництва банку.

Рейтинг 4 (граничний). Багато компонентів системи посередні і незадовільні. Спостерігаються серйозні порушення законодавства і встановлених нормативних актів. Відсутній установлений порядок роботи або він не витримується. Очевидні факти незадовільного управління.

Рейтинг 5 (незадовільний). Рейтинг інших компонентів системи є граничним або незадовільним. Спостерігаються серйозні порушення законодавства і нормативів. Правила роботи відсутні або не витримуються. Неякісне управління або некомпетентність керівного складу.

4. Дохідність є одним із головних факторів, що впливають на фінансовий стан банку. Рівень та якість доходів обумовлюють здатність комерційного банку виплачувати дивіденди акціонерам та підтримувати достатній рівень власного капіталу.

Рівень надходжень (РН) розраховують за формулою:

, (1.2)

Надходження аналізують на підставі квартальних і річних даних з урахуванням податкових виплат. Загальну рейтингову оцінку надходжень установлюють залежно від коефіцієнта прибутковості.

Коефіцієнт прибутковості:

    - більше 1 % - 1 (сильний), - 0,75-1,0 % - 2 (задовільний), - 0,50-0,75 % - 3 (посередній), - 0,25-0,5 % - 4 (граничний), - менше 0,25 %, або чисті збитки - 5 (незадовільний). 5. Ліквідність є однією з ключових складових рейтингової системи, оскільки стан ліквідності банку відображає його здатність задовольняти передбачені та непередбачені потреби у фінансуванні. Будь-яке реальне чи уявне зниження рівня ліквідності може негативно вплинути на довіру суспільства до банку та призвести до значного відтоку депозитів і вкладів.

Ліквідність аналізують з метою з'ясування спроможності банку відповідати за своїми зобов'язаннями в установлений термін і без втрат. Етапи аналізу ліквідності:

    - перевірка виконання встановлених показників і нормативів ліквідності; - експертна оцінка за приведеними критеріями.

Рейтинг 1 (сильний). Високий рівень ліквідності активів. Значення показників постійно підтримується на рівні, що перевищує установлені нормативи. Високий рівень залучених коштів у формі депозитів. Спроможність швидко залучати кошти за помірну плату. Коефіцієнт ліквідності вищий, ніж в інших банків.

Рейтинг 2 (задовільний). Достатній рівень ліквідних активів. Постійно виконуються нормативи ліквідності активів. Рівень залучених коштів у формі депозитів вищий за середній. Є можливість залучати кошти у разі нагальної потреби. Коефіцієнт ліквідності вищий за середній порівняно з іншими банками.

Рейтинг 3 (посередній). Достатній рівень ліквідних активів на даний момент. Як правило, виконуються нормативні вимоги щодо ліквідності активів. Допустимий рівень депозитів. Обмежено можливість швидкого залучення коштів. Показники ліквідності середні порівняно з іншими банками.

Рейтинг 4 (граничний). Недостатній рівень ліквідних коштів. В окремі періоди часу нормативи ліквідності не виконуються. Є залежність від залучених коштів або непостійних джерел фінансування. Явна нездатність швидко залучити кошти, за винятком залучення їх через НБУ. Показники ліквідності постійно нижчі середніх порівняно з іншими банками.

Рейтинг 5 (незадовільний). Значний брак ліквідних активів. Постійно не витримуються нормативи їх ліквідності. Значна залежність від не депозитних коштів. Відсутня можливість залучати кошти, за винятком залучення їх через НБУ. Низькі показники ліквідності порівняно з іншими банками.

Загальна рейтингова оцінка ліквідності банку враховує, що порушення встановлених нормативів ліквідності (одного або декількох одночасно) тягне за собою оцінку стану ліквідності банку до незадовільної категорії.

    6. І нарешті, рейтингова оцінка чутливості до ризику визначається з урахуванням таких факторів:
      - чутливість надходжень банку (або економічної вартості його капіталу) до несприятливих змін процентних ставок за залученими і розміщеними коштами, валютних курсів, коливань цін на цінні папери тощо; - розуміння керівництвом банку ринкових ризиків, його здатність визначати, вимірювати і здійснювати їх моніторинг та контроль, враховуючи розмір банку; - характер, складність та обсяги операцій, пов'язаних з ринковим ризиком; - наявність, адекватність положень і процедур, інформаційних систем управління ринковим ризиком; - наявність і ефективність лімітів ринкового ризику; - виконання вимог нормативно-правових актів НБУ щодо обмеження ринкового ризику; - ефективність внутрішнього контролю, що забезпечує надійність функціонування процесу управління ринковим ризиком (у тому числі підзвітність і розмежування повноважень); - достатність функцій внутрішнього аудиту, що забезпечують періодичні перевірки дотримання внутрішніх лімітів, вимог НБУ щодо обмеження ринкового ризику, достовірності та структури систем його вимірювання.

Рейтинг 1 (сильний). Низька (або помірна) чутливість надходжень банку (або економічної вартості його капіталу) до несприятливих змін процентних ставок за залученими і розміщеними коштами, валютних курсів, коливань цін на цінні папери. Внутрішньобанківські положення та процедури належним чином відображають порядок управління ринковим ризиком. Наявність достатньої системи вимірювання ринкового ризику і використовуються загальноприйняті фінансові поняття та методики вимірювання ризику. Ефективне використання лімітів ринкового ризику, що встановлюються для його контролю та обмеження, які відповідають розміру активів банку, складності його операцій і достатності капіталу. Наявність відповідних інформаційних систем управління, які забезпечують отримання керівництвом банку (а також підрозділом з питань аналізу та управління ризиками) узагальненої інформації, а керівниками середньої ланки - детальних звітів щодо оцінки ризиків та дохідності операцій. Діє ефективна система внутрішнього контролю, що забезпечує надійне функціонування процесу управління ринковим ризиком і визначає підзвітність та чітке розмежування повноважень. Внутрішній аудит з достатньою періодичністю здійснює перевірки дотримання внутрішніх лімітів щодо обмеження ринкового ризику (структури та достовірності системи вимірювання ризиків) і положень щодо управління ринковим ризиком, а також вимог НБУ щодо його обмеження. Виконуються вимоги нормативно-правових актів НБУ щодо обмеження ринкового ризику.

Рейтинг 2 (задовільний). Банк має характеристики, подібні до характеристик банку з рейтингом 1, але є окремі недоліки, пов'язані з одним або кількома вище зазначеними факторами. Ці недоліки можуть бути виправлені в досить короткий термін без додаткового контролю служби банківського нагляду.

Рейтинг 3 (посередній). Банк має неприйнятний рівень ринкового ризику, керівництво демонструє відсутність досвіду або знань щодо визначення, вимірювання, здійснення моніторингу і контролю ризиків. Підхід керівництва до управління ринковим ризиком призводить до частого перевищення лімітів та до отримання збитків за окремими операціями. Унаслідок відсутності ефективних процесів управління ринковим ризиком виникають негативні тенденції, а також сумніви щодо здатності керівництва негайно вирішити ці проблеми з метою запобігання впливу ризиків на надходження або на економічну вартість капіталу. Тому потрібний посилений контроль з боку служби банківського нагляду з метою забезпечення належного вирішення керівництвом проблем банку.

Рейтинг 4 (граничний). Банк має значні недоліки, пов'язані з більшістю зазначених вище факторів, здійснює діяльність із високим рівнем ринкового ризику, при цьому система управління ним - недостатня. Така ситуація вимагає негайного та рішучого зміцнення контролю служби банківського нагляду. Слід вжити заходів щодо зниження обсягів операцій, пов'язаних із ринковим ризиком, та зміцнити здатність керівництва визначати, вимірювати, здійснювати моніторинг і контроль за ризиками.

Рейтинг 5 (незадовільний). Банк наражається на такий рівень ринкового ризику, який загрожує його платоспроможності. Потрібне негайне втручання НБУ для того, щоб запобігти банкрутству банку та забезпечити прийняття керівництвом банку відповідних дій, спрямованих на зниження ринкового ризику та запровадження ефективних систем визначення, вимірювання, моніторингу і контролю ризиків.

В основу рейтингової оцінки фінансового стану банку покладені якісні критерії діяльності банку, які характеризують надійність, стабільність банку.

Основний принцип складання рейтингу полягає в тому, щоб відбити становище учасника ринку серед йому подібних за допомогою у певний спосіб обробленої інформації. У суспільстві з ринковою економікою банківський рейтинг - це насамперед інструмент демонстрації інвестиційної привабливості банку через уміння його менеджменту професійно і прибутково працювати в такій складній сфері, якою є фінансовий бізнес.

Банки аналізуються з трьох позицій, по-перше, з позиції кредитоспроможності або надійності комерційних паперів, термінових боргів, значних депозитних сертифікатів, кредитних угод, документарних акредитивів та інших інструментів, емітованих банками; по-друге, інвестиційної надійності для потенційних покупців акцій банку; по-третє, страхової надійності для корпорацій зі страхування депозитів та ризиків банку.

Оцінці підлягає кожен комерційний банк або банківський холдинг, котрий працює на ринку і є залежним від ринку, тобто має бажання отримати кошти на ринку або акцепти на акредитиви. При цьому зовнішній аналіз необхідний навіть за умови чітко організованої системи регулювання та банківського нагляду, оскільки він має інші цілі й нерідко приводить до інших висновків відносно діяльності банку.

Дані рейтингу використовуються органами банківського нагляду для запобігання банкрутств банків та забезпечення стабільності всієї банківської системи. Рейтинги незалежних рейтингових агентств грунтуються на вивченні публічної звітності банків, як правило балансів. Реальність таких рейтингів певною мірою залежить від вірогідності звітних даних і системи показників, що використовуються для характеристики надійності банків.

Національний банк України, реалізуючи передбачену законодавством контрольно-наглядову функцію на основі постійного аналізу діяльності комерційних банків і за допомогою встановлених економічних нормативів, контролює виконання ними своїх основних завдань, функцій та їх надійності.

Відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність" [ Про банки і банківську діяльність [Електронний ресурс] : Закон України від 07.12.2000 № 2121-III. - Режим доступу : zakon1.rada. gov. ua.] з метою захисту інтересів клієнтів та забезпечення фінансової надійності банків Національний банк України встановив обов'язкові для всіх банків економічні нормативи.

Усі економічні нормативи поділені на три великі групи: 1) нормативи капіталу; 2) нормативи ліквідності; 3) нормативи ризику (рис.1.3).

система нормативних показників, що регулюють банківську діяльність в україні [ про затвердження інструкції про порядок регулювання діяльності банків в україні [електронний ресурс]

Рисунок 1.3 - Система нормативних показників, що регулюють банківську діяльність в Україні [ Про затвердження Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні [Електронний ресурс] : постанова, інструкція Національного банку України від 28.08.2001 № 368. - Режим доступу : zakon1.rada. gov. ua.]

Аналіз економічних нормативів здійснюється за такими напрямками: порівняння фактичних значень показників із нормативними; аналіз динаміки змін показників, що аналізуються; виявлення факторів, які вплинули на показники економічних нормативів, та кількісне вимірювання впливу цих факторів на розмір економічних нормативів; аналіз заходів, що вживаються комерційним банком для дотримання економічних нормативів; розроблення пропозицій щодо підвищення ліквідності, платоспроможності банку та зниження рівня ризикованості його діяльності. Аналіз економічних нормативів здійснюється за допомогою методу групувань.

Сьогодні, крім рейтингової оцінки за показниками "CAMELS", виділяються і інші самостійні рейтингові методики. У їх побудові застосовуються, як правило, змішані, адитивно-мультиплікативні аналітичні моделі. Під моделюванням розуміють побудову різного виду моделей, які дають змогу структурувати й ідентифікувати взаємозв'язки між основними показниками, а також отримувати інформацію про можливі стани об'єкта в майбутньому і способи переходу до них.

Імітаційне моделювання набуває ознак інструменту менеджменту в банках [ Кігель В. Р. Методи і моделі підтримки прийняття рішень у ринковій економіці: Монографія. - К.: ПУЛ, 2009. - 202 с.

Немає сумніву в тому, що аналіз фінансового стану банку за допомогою математико-статистичної моделі з метою визначення стратегії діяльності, зростання прибутку і підвищення стійкості банку - необхідний. Він передбачає оцінку поточного та майбутнього стану банку, а також підготовку матеріалів для прийняття управлінських рішень.

Таким чином, можна зробити висновок, що ключова ланка створення інформаційно-аналітичних систем банку - економіко-математична модель банку є необхідністю у сучасних умовах. Крім того, можна сказати, що сучасна наука надає змогу створити досить ефективні моделі банку, які являють собою комплекс як економіко-математичних, аналітичних, інформаційних складових, так і інституційну складову, та застосовувати ці моделі разом із такими рейтинговими системами, як CAMELS.

Похожие статьи




Рейтингові системи оцінки фінансового стану та їх роль у процесі управління комерційним банком - Комплексна оцінка фінансового стану банку

Предыдущая | Следующая