Робота банку по обслуговуванню готівкового обороту - Характеристика фінансового розвитку фінансово-кредитної установи АТ "ОТП Банк"

Касові операції регулюються такими нормативно-правовими актами, як Закон України "Про банки і банківську діяльність", "Інструкції про касові операції в банках України", "Інструкції з бухгалтерського обліку операцій з готівковими коштами та банківськими металами в банках України", "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні", та внутрішніми нормативними актами АТ "ОТП Банк".

Перелік операцій, які здійснює каса відділення АТ "ОТП Банк":

Купівля у фізичних осіб - резидентів і нерезидентів готівкової іноземної валюти за готівкові гривні;

Продаж фізичним особам - резидентам готівкової іноземної валюти за готівкову гривню;

Зворотний обмін фізичним особам - нерезидентам невикористаних готівкових гривень на готівкову іноземну валюту;

Конвертація (обмін ) готівкової іноземної валюти однієї іноземної держави на готівкову іноземну валюту іншої інорземної держави;

Продаж іноземних монет з дорогоцінних металів;

Купівля банківських монет;

Продаж банківських монет;

Відкриття та ведення поточних рахунків клієнтів у банківських металах.

Касові операції банку здійснюються у касовому вузлі банку. Його очолює завідувач касою.

Початок операційного дня в касі розпочинається з відкриття грошового сховища. Його відкривають: директор, головний бухгалтер та завідувач касою, під наглядом охоронця. Із сховища береться певна кількість матеріальних цінностей і відображається в "Книзі обліку матеріальних цінностей".

Приймання готівки та цінностей в операційну касу здійснюється за прибутковими касовими документами: заява на переках готівки, прибутковий касовий ордер, рахунки на сплату платежів.

З метою протидії легалізації ("відмивання") грошей, отриманих злочинним шляхом, операційні та касові працівники зобов'язані під час приймання від клієнтів касових документів за операціями з готівкою без відкриття рахунку на суму, що перевищує 50 000 гривень, або еквівалент цієї суми в іноземній валюті, перевірити належність перд'явленого клієнтом паспорта або документа, що його заміняє, і відповідність даних документа тим даним, що зазначені в касовому документі (тобто здійснюється ідентифікація осіб). [8]

Одноосібно касирами (без участі операційних працівників) можуть здійснюватись такі касові операції:

    *приймання та обслуговування вкладів і поточних рахунків населення в національній та іноземній валютах; *приймання виручки від юридичних осіб; *прийом платежів від фізичних осіб на користь юридичних осіб, в тому числі комунальні платежі та платежі на користь бюджетних організацій;

Валюто-обмінні операції;

Конверсійні операції з готівковою іноземною валютою;

Операції з картками: Інтернет, телефонних, інтернет-телефонії;

* видача та прийом готівки (національної і іноземної валюти) за платіжними картками;

Грошові перекази "Вестерн Юніон";

Продаж дорожніх чеків;

Видача готівки по дорожніх чеках;

Приймання іменних чеків на інкасо;

Виконуючи такі операції, касир вносить необхідні реквізити в програмне забезпечення (в залежності від виду операції), формує та роздруковує касовий документ (2 примірники). Після завершення касової операції касир засвідчує її виконання власним підписом на документі.

Прийом готівки і цінностей при здійсненні прихідних касових операцій здійснюється по прихідним касовим документам:

По заяві на переказ готівки, квитанції до неї (Додаток М);

По рахунках, за оплату платежів, роздрукованим юридичною особою-отримувачем коштів;

По прибутковому касовому ордеру;

По документах, встановленої відповідної платіжної системи.

Прийом іноземної валюти від клієнтів здійснюється по таким документам, крім вищепереліченого, як по документам, встановленим для здійснення валютно-обмінних операцій; та документам від фізичних та юридичних осіб при прийомі на інкасо банкнот інших держав.

Прибутково-видаткові касові ордери формуються при здійсненні наступних касових операцій:

Прийом готівки, яка поступила від інших відділень, банків, НБУ;

Оформлення загальної суми проведених операцій;

Прийом грошових коштів при розгрузці банкоматів[7].

Видача національної валюти в касі банку можлива при наявності таких документів як грошовий чек, заява на видачу готівки, квитанція до неї, документи, встановленим відповідною платіжною системою, видатковий касовий ордер. Банк веде щоденний облік касових оборотів на підставі первинних касових документів (заява на внесення готівки, чеки, прихідні і видаткові касові ордери). Облік касових оборотів ведеться в касових журналах - окремо по статтях приходу і видатками (за символами).

В касових журналах щоденно підбиваються підсумки за окремими статтями і в цілому з приходу і видатку. Потім ці дані переносяться у відомість обліку касових оборотів.

Прийнявши від касира гроші, завідувач каси перевіряє зведені довідки і документи на предмет правильності підрахунку залишків з урахуванням своїх записів у книзі обліку прийнятих і виданих грошей (цінностей), а також відповідність кількості зданих касирами документів і суми готівки даним довідок. Обов'язково контролюється, чи завірено суми касових оборотів, зазначених у довідках касирів, операційними працівниками.

Записавши в книгу обліку готівки операційної каси і інших цінностей загальну суму приходу й витрат готівки, виводить за книгою залишок каси на наступний день.

Касові документи разом із додатками брошуруються одним із касових працівників. Підсумкові дані зброшурованих документів підраховуються з допомогою персонального комп'ютера з роздруковуванням інформації, що наведені в Додатку Н.

Стрічка підрахунку (окремо щодо прибутків і видатків касових та позабалансових ордерів), підписана працівником, який проводить підрахунок, уміщується в папці перед документами. На лицьовому боці папки з документами проставляється штамп або наклеюється ярлик "Касові документи". За збереження касових документів за останні 12 місяців відповідає завідувач каси. Вони зберігаються в окремому сейфі, який передається під охорону.

Банк складає у разі виявлення під час перерахування готівки касового прорахунку або сумнівних чи неплатіжних банкнот (монет) акт про розбіжності. Національний банк приймає до розгляду акти про розбіжності, затверджені керівником банку у разі встановлення недостачі банкнот (монет) в упаковці територіального управління, Центрального сховища та Банкнотно-монетного двору від тих банків, яким було видано безпосередньо підкріплення готівкою через інкасаторів.

До примірника акта про розбіжності, який надсилається до Національного банку, банк (філія, відділення) додає: для банкнот - бандеролі від усіх корінців та упаковку пачки, розрізані зі збереженням їх первинних розмірів, для монет - обв'язку з пломбою, поліетиленову упаковку та ярлик від упаковки з монетами.

Банк перераховує суму надлишку, виявлену в упаковці територіального управління, Центрального сховища, Банкнотно-монетного двору, на підставі акта про розбіжності до територіального управління, в якому була отримана готівка[10].

Ревізія проводиться по письмовому розпорядженню Голови Спостережної Ради, Директора Банку, Керівництва НБУ. Для проведення ревізії формується комісія з трьох людей, включаючи голову комісії. Ревізія грошових коштів і цінності, які знаходяться в сховищах цінностей і касах банку бувають раптові, планові, непланові. Крім того, в відділеннях Банку проводяться ревізії на робочих місцях касових працівників.

Виявлення нестач коштів в касі відноситься на рахунок №3552 "Нестачі та нарахування на працівників банку" в розрізі винуватих осіб. Виявлення надлишків коштів відносяться на доходи банку, рахунок №6399 "Надлишки, виявлені в касі". Оприбуткувати надлишки і списати суми недостач можна з допомогою Прибутково - видаткового касового ордеру. Погашення заборгованості по рахунку №3552 здійснюється по прибутковому касовому ордеру.

Всі гроші та інші цінності повинні зберігатися в грошових сховищах. Грошові сховища мають бути пронумеровані шляхом проставляння на них номерів. У середині грошового сховища гроші та інші цінності повинні зберігатися на металевих стелажах за умови, що такі стелажі мають грати і замикаються на замок. Під грошовими сховищами маються на увазі спеціально обладнані комори і окремі вогнетривкі сейфи банків, де зберігаються гроші й інші цінності.

Всі прийняті гроші мають зберігатися в шухлядах столу або в металевих шафах, сейфах, які повинні замикатися. Робоче місце касира повинно бути обладнане так, щоб клієнт міг спостерігати за прийманням грошей. На столі в касира не може бути ніяких інших грошей, крім тих, що приймаються від особи, яка вносить гроші.

Важливим моментом приймання готівки касами банків є експертиза банкнот і монет. Метою експертизи є визначення справжності банкнот, їх платіжності та ступеня зносу. Експертиза на справжність банкнот здійснюється за допомогою спеціальних приладів, що дають змогу виявити особливі ознаки справжніх та фальшивих грошей. Умінню здійснювати таку експертизу касири періодично навчаються за спеціальними програмами.

У разі виявлення касиром банку фальшивих чи сумнівних грошових знаків при прийманні чи видачі готівки він повинен їх вилучити і скласти два примірника довідки про вилучення цих банкнот чи монет на дослідження.

Для відображення обліку залишків і руху грошових коштів, для відображення відкриття, закриття і здачу під охорону сховищ цінностей використовуються наступні Книги обліку:

Книга обліку готівки та цінностей, що зберігаються у сховищі цінностей;

Контрольний журнал реєстрації осіб, які допускаються до відкриття, закриття, опечатки грошових сховищ.

Для відображення руху грошових коштів завідуючим касою і працівниками операційної каси ведуться Книги обліку прийнятої і видатної готівки, одна Книга для національної та одна для іноземної валюти. Касові книги повинні бути прошнуровані, пронумеровані, завірені підписами і печаткою[8].

Здійснюючи виплату готівкою переказів в платіжній системі "Western Union касир:

Приймає від клієнта бланк установленої форми відповідної платіжної системи на отримання переказу, перевіряє повноту та правильність його заповнення;

Перевіряє пред'явлений паспорт або документ, що його замінює, належність пред'явленого паспорта або документа, що його замінює, клієнту та відповідність даних документа тим даним, що зазначені в документі,

У разі перевищення суми переказу норми встановленої Національним банком України на отримання переказів без відкриття рахунка, повідомляє клієнта про необхідність відкриття рахунку;

Входить в меню відповідної платіжної системи та здійснює пошук переказу за кодом переказу таабо іншими реквізитами зазначеними в документі на отримання переказу, у разі його наявності, касир обов'язково уважно перевіряє прізвище та ім'я отримувача та відправника, код валюти та суму переказу;

Заповнює праву сторону документу відповідної платіжної системи на отримання переказу, ставить свій підпис та штамп (печатку);

Вносить інформацію в ПЗ Бренчпауер (Branchpower), формує та роздруковує видатковий касовий документ, ще раз перевіряє відповідність назви платіжної системи, коду валюти та суму переказу в касовому документі даним програми платіжної системи, ставить свій підпис та штамп (печатку);

Отримує підпис клієнта на першому примірнику касового документа;

Видає клієнту суму грошей та другий примірник касового документу.

- видає клієнту другий примірник косового документа та підтверджує проведення прибуткової касової операції в системі програмного забезпечення.

Видача готівки на виплату заробітної плати, стипендій здійснюється банком в строки, встановлені в касових планах підприємств. АТ "ОТП Банк" задовольняє обгрунтовані вимоги клієнтів готівки і не допускають видачу грошей на заробітну плату підприємствам раніше встановлених строків, за винятком випадків, передбачених Інструкцією. Видача готівки на виплату заробітної плати за строками, що припадають на вихідні та святкові дні проводиться банком на передодні (за два робочих дні).

Для регулювання касових ресурсів банк щорічно складає календар видачі коштів на заробітну плату та інші види оплати праці робітників і службовців.

Похожие статьи




Робота банку по обслуговуванню готівкового обороту - Характеристика фінансового розвитку фінансово-кредитної установи АТ "ОТП Банк"

Предыдущая | Следующая