Джерела та структура кредитного ризику - Банківські ризики

Можна сміливо стверджувати, що будь-яка без винятку угода, складаючись із правовідносин, містить такі поняття, як "боргове зобов'язання - кредиторська вимога". При цьому зрозумілим є те, що боргове зобов'язання, окрім тих випадків, коли воно виконується відразу після виникнення, проходить певний життєвий цикл від виникнення до його виконання. Однак не завжди, виникнувши, боргове зобов'язання неодмінно буде виконане. Природа зобов'язання така, що при його визначенні як конкретного зобов'язання завжди буде визначатися і ще дещо, що знаходиться поза межами права, яке випливає з цього зобов'язання. Іншими словами - в кожному ще невиконаному зобов'язанні існує можливість як його виконання, так і його невиконання. Причому останнє сприймається кредитором як небажане і називається кредитним ризиком щодо позичальника.

У подальших викладках цього розділу, якщо це окремо не обумовлено, за міру ризику приймається ймовірність небажаної події.

З рис. випливає, що мірою кредитного ризику щодо позичальника є ймовірність події А: позичальник погасить у повному обсязі взяту позику після її пролонгації і в терміни пролонгації, або позика буде прострочена.

Структурна схема ризику щодо позичальника [9, 136]

В англійських банках використовуються системи оцінки кандидата в позичальники PARSER або CAMPARI.

PARSER:

Р - Person - інформація про особу потенційного позичальника, його репутацію;

А - Amount - обгрунтування суми кредиту, що запитується;

R - Repayment - можливість погашення;

S - Security - оцінка забезпечення;

Е - Expediency - доцільність кредиту;

R - Remuneration - винагорода банку (відсоткова ставка) за ризик надання кредиту.

CAMPARI:

С - Character - репутація позичальника;

А - Ability - оцінка бізнесу позичальника;

М - Means - аналіз необхідності звернення за позикою;

Р - Purpose - ціль кредиту;

А - Amount - обгрунтування суми кредиту;

R - Repayment - можливість погашення;

І - Insurance - спосіб страхування кредитного ризику. У практиці американських банків застосовується "правило п'яти сі":

CAPACITY - здатність погасити позику;

CHARACTER - репутація позичальника (чесність, порядність);

CAPITAL - капітал, володіння активом як передумова можливості погашення кредитної заборгованості;

COLLATERAL - наявність забезпечення, застави;

CONDITIONS - економічна кон'юнктура та її перспективи. У Франції загальна фінансово-економічна оцінка підприємства на предмет кредитування вивчається в таких розрізах:

Трудові ресурси (освіта, компетентність та вік керівника, частота пересування управлінців по робочих місцях, структура персоналу, показник простою);

Виробничі ресурси;

Фінансові ресурси;

Економічне середовище (чи є підприємство монопольним виробником, умови конкуренції, комерційна політика фірми, ступінь засвоєння прийомів і способів маркетингу).

У Російській Федерації для загальної оцінки кредитоспроможності підприємства використовується методика Асоціації російських банків. Згідно з нею економічний аналіз діяльності підприємства та умов його кредитування проводиться за такими напрямками [5, 138]:

Солідність - відповідальність керівництва, своєчасність розрахунків за раніше отриманими кредитами;

Здібності - виробництво та реалізація продукції, підтримка її конкурентоспроможності;

Доходність - переваги вкладення в даного позичальника;

Реальність - досягнення результатів проекту;

Обгрунтованість - сума кредиту, що запитується;

Повернення - може здійснюватися за рахунок реалізації матеріальних цінностей позичальника, якщо його проект не буде виконаний;

Забезпеченість - покриття кредиту юридичними правами позичальника.

При визначенні відношення між характеристиками позичальника (фінансовими та іншими) й очікуваною ймовірністю непогашення позики беруться до уваги, зокрема, такі чинники:

I - якість інформації (своєчасність і точність);

С - характер позичальника ("не можна отримати добрі результати, маючи справу з поганими людьми");

CF - рівень та стабільність потоку готівки;

NW - реальний рівень власного капіталу;

G - наявність гарантії.

У випадку, якщо в ролі позичальника або гаранта (поручителя) виступає комерційний банк, у світовій банківській практиці для оцінки його кредитоспроможності використовується система CAMEL:

С (capital adequacy) - адекватність капіталу; система дає оцінку розміру капіталу банку з погляду його достатності для захисту інтересів вкладників;

A (asset quality) - якість активів; система визначає можливість повернення активів та позабалансових статей, а також вплив проблемних кредитів на загальний фінансовий стан банку;

М (management) - менеджмент; система дає оцінку методів управління банком з урахуванням ефективності його діяльності, порядку роботи, методів контролю та виконання встановлених законом правил;

Е (earnings) - надходження або рентабельність; система оцінює рентабельність банку з погляду достатності його доходів для перспектив розширення банківської діяльності;

L (liquidity) - ліквідність; система визначає рівень ліквідності банку з погляду її достатності для виконання як звичайних, так і непередбачених зобов'язань.

Систематизуючи та синтезуючи вищенаведені критерії оцінки кредитоспроможності позичальника та ризику непогашення позик, ми зупиняємось на асортименті чинників (джерел) кредитного ризику щодо позичальника, наведеному у табл.

Асортимент і характеристики чинників кредитного ризику щодо позичальника [6, 141]

Найменування чинника

Характеристика чинника

1. Об'єктивний

Фінансові можливості позичальника, гаранта, страхувальника

1.1. Галузевий

Переорієнтація економіки, зменшення попиту на продукцію даної галузі

1.2. Системний

Зміни в економічній системі, які можуть негативно вплинуть на фінансовий стан позичальника, гаранта, страховика (наприклад, зміни в податковому законодавстві)

1.3. Форс-мажорний

Землетруси, повені, катастрофи, смерчі, страйки, військові дії

2. Суб'єктивний

Репутація позичальника, гаранта, страховика в діловому світі, їх відповідальність і готовність виконати взяті зобов'язання

3. Юридичний

Недоліки в складанні та оформленні кредитного договору, гарантійного листа, договору страхування

Слід зазначити, що більшість комерційних банків України до недавнього часу при оцінці кредитного ризику щодо позичальника враховували лише один із можливих його чинників - фінансові можливості позичальника (об'єктивний ризик, пов'язаний з позичальником). Практика ж свідчить, що дуже багато позичальників не повертають кредити не тому, що потрапили в скрутне фінансове становище, а тому, що вони просто не хочуть цього робити (суб'єктивний ризик щодо позичальника). У таких випадках банк змушений подавати до суду на позичальника за невиконання ним умов кредитного договору. І тут банк може зіткнутися ще з однією неприємністю. Суд може відмовити в задоволенні позову з причини недосконалого складання й оформлення кредитного договору. До речі, це ж стосується й інших юридичних угод, які укладаються в процесі кредитування (договір застави, гарантійний лист, договір страхування). Все це свідчить про те, що при оцінці ризику щодо конкретної кредитної угоди конче необхідно враховувати юридичний ризик.

Отже, міра кредитного ризику щодо позичальника - це ймовірність впливу хоча б одного з чинників ризику (галузевого, системного, форс-мажорного, суб'єктивного, юридичного), що тягне за собою один із несприятливих (небажаних) результатів кредитного договору.

Оперуючи поняттям кредитного ризику, слід розрізняти такі терміни: кредитний ризик щодо позичальника, кредитний ризик щодо способу забезпечення позики, кредитний ризик щодо кредитної угоди.

Суперпозиція кредитних ризиків [9, 57]

Кредитний ризик щодо позичальника - це об'єктивно-суб'єктивна економічна категорія, яка пов'язана з подоланням невизначеності та конфліктності в ситуації вибору й відображає міру (ступінь) того, що позичальник може не виконати своїх зобов'язань перед банком щодо повернення боргу згідно з умовами кредитного договору з урахуванням впливу керованих і некерованих чинників, прямих і зворотних зв'язків.

Кредитний ризик щодо способу забезпечення позики - це об'єктивно-суб'єктивна економічна категорія, яка пов'язана з подоланням невизначеності та конфліктності в ситуації неминучого вибору й відображає міру (ступінь) того, що банку не вдасться своєчасно та в повному обсязі скористатися забезпеченням позики для покриття можливих втрат від неї.

Кредитний ризик щодо кредитної угоди - це об'єктивно-суб'єктивна економічна категорія, що пов'язана з подоланням невизначеності та конфліктності в ситуації неминучого вибору й відображає міру (ступінь) того, що позичальник може не виконати своїх зобов'язань перед банком щодо повернення боргу згідно з умовами кредитного договору, і при цьому банку не вдасться своєчасно і в повному обсязі скористатися забезпеченням позики для покриття можливих втрат від неї.

Таким чином, можна зробити висновок, що кредитний ризик щодо кредитної угоди - це добуток (одночасна поява) кредитного ризику щодо позичальника та кредитного ризику щодо способу забезпечення позики. А звідси випливає, що кредитний ризик щодо кредитної угоди завжди буде меншим від кредитного ризику щодо позичальника або дорівнюватиме йому в разі відсутності забезпечення позики. Ця обставина є дуже важливою при прийнятті практичних кредитних рішень (вирішення питання про надання позики, створення страхового резерву, встановлення адекватної ставки відсотка за кредит). Підставою для прийняття подібних рішень має бути величина кредитного ризику щодо кредитної угоди. На практиці ж дуже часто такі рішення приймаються з урахуванням лише кредитного ризику щодо позичальника, що призводить до їх неадекватності.

Похожие статьи




Джерела та структура кредитного ризику - Банківські ризики

Предыдущая | Следующая