ВисновОк - Управління комерційними банками

Задача управління ресурсами банківської установи залишається однією з найбільш актуальних, бо вона взаємозалежна із здатністю бан-ків використовувати свої можливості щодо відповідного перерозподілу вільних коштів між різними суб'єктами фінансового ринку.

Разом з тим, розвиток і впровадження нових видів банківських послуг, швидкоплинні коливання стану фінансових ринків, зростання конкуренції та глобалізація банківської діяльності в цілому ставлять задачу розвитку й удосконалення як банківської системи, так і окремих її ланок - комерційних банків. В основі цього розвитку, безумовно, знаходяться питання, пов'язані з формуванням та розміщенням банківських ресурсів. Особливо важлива ця задача для України, яка ввійшла у період трансформації економічних відносин, і тому традиційні підходи та методи не тільки неефективні, але й не завжди прийнятні.

У зв'язку з цим у процесі проведеного в даній роботі дослідження розроблено й науково обгрунтовано підходи та пропозиції, спрямовані на удосконалення управління ресурсним потенціалом комерційного банку.

Результати дослідження зводяться до наступних висновків і пропозицій.

У результаті теоретичного розгляду концептуальних положень щодо формування ресурсів комерційного банку визначено їх складну ієрархічну структуру та доведено, що першорядна роль у цій структурі відведена фінансовим ресурсам, оскільки від їхньої наявності чи відсутності залежить можливість здійснення діяльності комерційного банку в повному обсязі та тому, що основним продуктом комерційного банку в сфері послуг є надання кредиту. Поряд із цим обгрунтовано, що належне застосування інформаційного ресурсу створює відповідні умови ефективного використання фінансових ресурсів.

Вивчення спеціалізованої літератури з питань формування та розміщення банківських ресурсів показало, що в теорії банківського менеджменту термін "ресурсний потенціал комерційного банку" відсутній. Замість цього розповсюдженим у банківській практиці та теорії банківського менеджменту є термін "банківські ресурси.

Розгляд управління ресурсним потенціалом комерційного банку як особливу складову частину фінансового менеджменту дозволив визначити сутність управління ресурсним потенціалом комерційного банку, яка може бути сформульована в такий спосіб:управління ресурсним потенціалом комерційного банку - це система підходів, методів та інструментів розробки і реалізації управлінських рішень, пов'язаних із процесами формування, організації залучення й обгрунтування різних напрямків вкладення та використання фінансових ресурсів комерційного банку, для досягнення головної мети управління банком у рамках ефективної повномасштабної банківської діяльності на тривалому часовому інтервалі.

Управління ресурсним потенціалом комерційного банку доводитися здійснювати в умовах можливих постійних змін нормативів та обмежень, тобто в умовах жорсткого регулювання.

Дослідження основних тенденцій розвитку системи комерційних банків в Україні показало, що скорочення кількості банківських установ відбувається на фоні зростання капіталу банківських установ і концентрації їх по окремих регіонах. Проте стійкої концентрації банківського капіталу по окремих банках, що характерно для країн з високорозвинутою ринковою економікою, немає. Більш того, існуюча концентрація банківського капіталу по окремих установах відбувається не стільки в силу конкуренції між комерційними банками і підвищення якості банківських послуг, скільки в силу постійно зростаючих вимог НБУ.

З метою покращення функціонування банку в умовах транзитивної економіки доведено, що управління його ресурсним потенціалом повинне здійснюватися на основі комплексної стратегії і системного аналізу, розробленого з урахуванням усіх факторів зовнішнього та внутрішнього середовища. Виходячи з цього, в роботі

    - обгрунтовано стратегічний підхід щодо управління ресурсним потенціалом банку; - уточнено поняття "стратегія управління ресурсним потенціалом комерційного банку" в такий спосіб: стратегія управління ресурсним потенціалом комерційного банку - це система довгострокових обумовлених метою розвитку концептуальних установок по прийняттю рішень щодо залучення ресурсів, які дозволяють розподіляти ці ресурси між альтернативними траєкторіями розвитку банківської діяльності та корегувати їхній розподіл при зміні зовнішніх і внутрішніх умов функціонування банківської системи; - відзначено основні ознаки стратегічного підходу відносно управління ресурсним потенціалом банку.

Ключовим моментом у проведенні ефективної політики банку щодо управління його ресурсним потенціалом є визначення оптимального співвідношення між величиною депозитних і кредитних ставок відсотку. Для вирішення цієї задачі в роботі розроблено відповідну графічну модель - як поєднання моделей проведення сукупності активних і пасивних операцій банку на основі портфельного підходу Марковіца та з урахуванням особливостей (розбіжностей) у відображенні відповідних операцій. Цю графічну модель покладено в основу підходу щодо визначення рівня кредитних і депозитних ставок залежно від рівня очікуваної прибутковості та рівня прийнятного ризику проведення визначених операцій.

Розроблені пропозиції та рекомендації можуть бути використані в діяльності банківських установ з урахуванням їх специфіки.

Похожие статьи




ВисновОк - Управління комерційними банками

Предыдущая | Следующая