Характеристика і значення показників діагностики фінансового стану банку - Комплексна оцінка фінансового стану банку

Фінансовий стійкість ліквідність банк

Управління сучасним комерційним банком спрямоване передусім на досягнення довгострокових конкурентних переваг банку з урахуванням ризиків зовнішнього середовища. Щоб досягти цих конкурентних переваг, необхідно точно оцінити й проаналізувати основні показники та коефіцієнти фінансового стану банку за конкретний період.

Проаналізувавши методики, запропоновані різними українськими вченими, було визначено основні коефіцієнти, аналіз яких дає змогу в повній мірі оцінити фінансовий стан банку.

Метою оцінки фінансового стану банку є його аналіз в ретроспективній динаміці для виявлення реальної стійкості банку [ Парасій-Вергуненко І. М. Аналіз банківської діяльності: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. - К.: КНЕУ, 2003. - 347 с., с. 98].

Фінансовий стан банку характеризується за допомогою таких груп показників:

    - показники фінансової стійкості банку; - показники, що характеризують ділову активність банку; - показники ліквідності; - показники ефективності управління.

Фінансова стійкість банку - це головна умова його існування та активної діяльності. Вона формується під впливом об'єктивних та суб'єктивних факторів і оцінюється за допомогою як окремих показників, так і зведених комплексних показників, які лежать в основі рейтингових оцінок діяльності банків.

Фінансова стійкість банку залежить від багатьох зовнішніх та внутрішніх факторів. До зовнішніх факторів, які впливають на фінансову стабільність як окремого банку, так і банківської системи в цілому, відносять:

    - стійкість національної валюти; - упорядкованість державних фінансів, поєднана з відсутнім або невеликим бюджетним дефіцитом; - низький рівень інфляції; - довіра громадян до кредитно-фінансової системи країни; - незначні обсяги відпливу капіталу за кордон; - сприятливий інвестиційний клімат за наявності джерел для довгострокового кредитування.

До внутрішніх факторів, які впливають на стабільність банку, належать якість менеджменту, пов'язана з грамотним розподілом праці, правильною кредитною та дисконтною політикою банку, стратегією банку, ефективним банківським маркетингом, дотриманням існуючих економічних нормативів, установлених НБУ, та чинного законодавства, професійними якостями керівництва банку тощо.

Економічний зміст і алгоритм розрахунку показників, що характеризують фінансову стійкість банку наведено в таблиці 1.1.

Більшість показників фінансової стійкості банку базується на визначенні достатності капіталу для покриття банківських ризиків та на оцінці структури капіталу, яка визначає якісний склад балансового капіталу. Усі показники фінансової стійкості можна розділити на кілька груп:

    - показники, що базуються на структурі та достатності капіталу банку; - показники, що базуються на структурі залучених та запозичених коштів; - показники, що базуються на якості активів банку. - показники, що характеризують динаміку (поведінку) окремих складових активу та пасиву.

Таблиця 1.1 - Алгоритм розрахунку та економічний зміст показників, що характеризують фінансову стійкість банку

Назва показника

Алгоритм розрахунку

Економічний зміст

Оптимальне значення

Коефіцієнт надійності

Співвідношення власного капіталу (К) до залучених коштів (ЗК). Рівень залежності банку від залучених коштів

5 %

Коефіцієнт фінансового важеля

Співвідношення зобов'язань банку (З) і капіталу (К), розкриває здатність банку залучати кошти на фінансовому ринку

20:1

Коефіцієнт участі власного капіталу у формуванні активів - достатність капіталу

Розкриває достатність сформованого власного капіталу (К) в активізації та покритті різних ризиків

10 %

Співвідношення статутного і балансового капіталів

Співвідношення статутного капіталу банку (Кст) до балансового власного капіталу (К) характеризує залежність банку від його засновників

15-50 %

Коефіцієнт концентрації власного капіталу

Співвідношення капіталу-брутто, тобто балансового капіталу, до пасивів банку (П) визначає рівень капіталу в структурі загальних пасивів

10-15 %

Коефіцієнт захищеності власного капіталу

Співвідношення капіталізованих активів (АК) і власного капіталу (К). Показує, яку частину капіталу розміщено в нерухомість (майно)

Зростання

Коефіцієнт захищеності дохідних активів

,

Де НАД - недохідні активи; АД - дохідні активи; ЗБ - збитки

Сигналізує про захист дохідних активів (що чутливі до зміни процентних ставок) мобільним власним капіталом

Позитивне

Коефіцієнт мультиплікатора капіталу

Ступінь покриття активів (А) (акціонерним) капіталом (КА)

12-15 %

Співвідношення капіталу до депозитів

Вказує, яка частина депозитів (Д) захи-щена власним капіталом банку

15-20 %

Ділову активність банку в методичній літературі (зокрема, Р. І. Тиркало і З. І. Щибиволок) рекомендують визначити через аналіз взаємозв'язку оцінки ресурсного потенціалу банку (пасивів) і його використання як у цілому в активах, так і його окремих вкладень в інвестиції, в кредитний портфель, у матеріально-технічне забезпечення.

Необхідні висновки можна отримати трьома шляхами:

    1) зіставленням висновків за взаємозв'язаними статтями і розділами активів і пасивів; 2) кількісною ув'язкою змін в активах і пасивах у вартісному виразі; 3) розрахунком коефіцієнтів, що характеризують досягнуті рівні активності використання пасивів і активів.

Розкриємо методику аналізу ділової активності спочатку на основі давно відомого в нас коефіцієнтного методу.

Проаналізувавши системи коефіцієнтів, що їх рекомендує методична література для аналізу ділової активності банку, ми відібрали такі з них, які найбільшою мірою і прямо, а не побічно розкривають рівень використання пасивів і активів.

У частині пасивів це:

    - коефіцієнт активності залучення позичених і залучених коштів; - коефіцієнт активності залучення строкових коштів; - коефіцієнт активності залучення міжбанківських кредитів; - коефіцієнт активності використання залучених коштів у дохідні активи; - коефіцієнт активності використання залучених коштів у кредитний портфель.

У частині активів це такі коефіцієнти: коефіцієнт рівня дохідних активів;

- коефіцієнт кредитної активності; коефіцієнт загальної інвестиційної активності в цінні папери, асоційовані і дочірні підприємства (через пайову участь); коефіцієнт (частка) інвестицій у цінні папери і пайову участь у дохідні активи; коефіцієнт проблемних кредитів.

Узагальнення відібраних коефіцієнтів, алгоритм розрахунку та їх економічний зміст наведені в табл. 1.2.

Таблиця 1.2 - Алгоритм розрахунку та економічний зміст показників, що характеризують ділову активність банку

Найменування показника

Алгоритм розрахунку

Економічний зміст показника визначає

А) в частині пасивів

1

Коефіцієнт активності залучення позичених і залучених коштів

Питома вага залучених коштів (ЗК) у загальних пасивах (ПЗаг)

2

Коефіцієнт активності залучення міжбанківських кредитів

Питома вага одержаних міжбанківських кредитів (МБК) у загальних пасивах (ПЗаг)

3

Коефіцієнт активності залучення строкових депозитів

Питома вага строкових депозитів (ДСтр) у загальних пасивах (ПЗаг)

4

Коефіцієнт активності використання залучених коштів у дохідні активи

Співвідношення дохідних активів (ДА) і залучених коштів (ЗК)

5

Коефіцієнт активності використання залучених коштів у кредитний портфель

Питома вага кредитного портфеля (КР) у залучених коштах (ЗК)

6

Коефіцієнт активності використання строкових депозитів у кредитний портфель

Співвідношення кредитного портфеля (КР) і депозитів строкових (ДС)

Б) в частині активів

1

Коефіцієнт дохідних активів

Питома вага дохідних активів (АД) у загальних активах (АЗ)

2

Коефіцієнт кредитної активності інвестицій у кредитний портфель

Питома вага кредитного портфеля (КР) у загальних активах (АЗ)

3

Коефіцієнт загальної інвестиційної активності в цінні папери і пайову участь

Питома вага портфеля цінних паперів і паїв (ЦПП) у загальних активах (АЗ)

4

Коефіцієнт інвестицій у дохідних активах

Питома вага інвестицій (ЦПП) у дохідних активах (АД)

5

Коефіцієнт проблемних кредитів

Питома вага проблемних (прострочених і безнадійних) кредитів (КРПб) у кредитному портфелі в цілому (КР)

Ділову активність визначає як рівень залучення пасивів, так і рівень їх використання в активах.

Доцільно насамперед розглянути групу показників, які характеризують рівень ділової активності залучення пасивів і розміщення їх у певні групи активів. Ця група показників служить вимірником рівня ефективності діяльності банку на фінансовому ринку.

Ділова активність активів характеризується рівнем вкладень ресурсів банку в дохідні активи, кредитний портфель, у цінні папери і розкриває як досягнутий рівень, так і можливості банку в даний період. Різке підвищення дохідних активів у цілому, з їх диверсифікацією в кредитний та інвестиційний портфелі, за більшістю показників свідчить про ескалацію ділової активності комерційного банку і розширення власного місця на фінансовому ринку.

Як доповнення до аналізу ділової активності банку, здійсненого коефіцієнтним методом, розкриємо її також методом зіставлення і взаємоув'язки між джерелами інвестування (ресурсів банку) та напрямами їх вкладень в активи, як це рекомендують у своєму навчальному посібнику Р. І. Тиркало і З. І. Щибиволок [ Тиркало і З. І. Щибиволок]. Позитивні сторони цієї методики в тому, що вона на противагу коефіцієнтному методу, який дає інформацію тільки про досягнутий рівень, розкриває механізм, через зміни (які є факторами) статей активу і пасиву балансу, прискорення й уповільнення ділової активності банку.

Джерела інвестування - це збільшення ресурсів за статтями пасивів балансу плюс зменшення коштів за статтями активів. Збільшення статей джерел інвестування свідчить про залучення банком додаткових джерел із зовнішнього ринку, а зменшення статей активу - про переливання наявних ресурсів з одних статей активів на інші та на покриття вилучених коштів.

Напрями вкладень - це збільшення за статтями активів балансу плюс їх зменшення за статтями пасивів. Збільшення активів свідчить про фінансування ділових активів, а зменшення пасивів - про вилучення коштів клієнтами з їх рахунків у банку.

Зміни (коливання) в складі джерел інвестицій (ресурсів банку) та напрямів їх вкладень в активи за місяць, квартал, півріччя, рік свідчать про прискорення і розгортання ділової активності банку або про уповільнення і згортання її.

Показники ліквідності - одні з найважливіших для характеристики надійності банків. Вони належать до групи показників оцінки фінансового стану банку, яку більшість аналітиків ставлять на перше місце за ступенем важливості для аналізу діяльності банків.

Ліквідність комерційного банку - це можливість і здатність банку виконувати свої зобов'язання перед клієнтами і різними контрагентами в аналізованих періодах. Ліквідність балансу як ступінь покриття зобов'язань активами і ліквідність самих активів забезпечується дотриманням насамперед обов'язкових економічних нормативів Національного банку України. Взяті нами ці та ряд інших, найбільш суттєвих, прийнятих в економічній літературі показників (алгоритм розрахунку та економічний зміст яких наведено в табл. 1.3), на нашу думку, дають можливість достатньо повно розкрити ліквідність балансу банку.

Таблиця 1.3 - Алгоритм розрахунку та економічний зміст показників, що характеризують ліквідність балансу банку

Найменування показника

Алгоритм розрахунку

Економічний зміст показника визначає

1. Коефіцієнт миттєвої ліквідності

Показує можливість банку погашати "живими" грішми з коррахунків і каси зобов'язання за всіма депозитами (Д)

2. Коефіцієнт загальної ліквідності зобов'язань банку

Характеризує максимальну можливість банку в погашенні зобов'язань (ЗЗаг) всіма активами (АЗаг)

3. Коефіцієнт відношення високоліквідних до робочих активів

Характеризує питому вагу високоліквідних активів (АВл) у робочих активах(АР)

4. Коефіцієнт ресурсної ліквідності зобов'язань

Характеризує забезпечення дохідними активами банку (АД) його загальних зобов'язань (ЗЗаг) і сповіщає про часткове погашення зобов'язань банку поверненнями дохідних активів

Найменування показника

Алгоритм розрахунку

Економічний зміст показника визначає

5. Коефіцієнт ліквідного співвідношення виданих кредитів і залучених депозитів (для визначення незбалансованої ліквідності)

Розкриває, наскільки видані кредити (КР) забезпечені всіма залученими депозитами (Д) (чи є незбалансована ліквідність)

6. Коефіцієнт генеральної ліквідності зобов'язань

Розкриває здатність банку погашати зобов'язання (ЗЗаг) високоліквідними активами (АВл) та через продаж майна (АМ)

Наведений у табл. 1.3 блок показників призначено для оцінки ліквідності банку щодо його здатності перетворювати активи в грошову готівку для погашення зараз (на дату складання балансу) та в найближчий період зобов'язань перед клієнтами за їх поточними, депозитними, ощадними рахунками, а також перед кредиторами, інвесторами, акціонерами.

Один із показників, який, у першу чергу, цікавить Національний банк, акціонерів та клієнтів при оцінюванні фінансового стану банку, - це фінансовий результат діяльності.

Результативним показником діяльності банку є величина одержаного прибутку. Рівень окупності прибутком статутного і загального капіталу, активів (у тому числі дохідних), а також витрат банку характеризує їх рентабельність.

Оскільки в сучасних умовах витрати часто зростають незалежно від рівня господарської фінансової діяльності банку, а під впливом погіршення загальної економічної ситуації в державі, то прибуток, який часто за масою невисокий, не може характеризувати рівень окупності. Тому рівень ефективності управління банком необхідно визначати поряд з віддачею прибутком ще і доходом.

Для оцінки ефективності управління банком доцільним є розрахунок коефіцієнтів, що наведені в таблиці 1.4.

Таблиця 1.4 - Алгоритм розрахунку та економічний зміст показників, що характеризують ефективність управління банком

Найменування показника

Алгоритм розрахунку

Економічний зміст показника визначає

І. Рентабельність за доходом

1. Загальний рівень рентабельності

Розмір балансового прибутку (ПБ) на 1 грн доходу (ДЗ)

2. Окупність витрат доходами

Розмір доходу (ДЗ) на 1 грн витрат (ВЗ)

3. Чиста процентна маржа

Розкриває рівень дохідності активів від процентної різниці

4. Чистий спред

Розкриває рівень дохідності активів від процентних операцій

5. Інший операційний дохід

Свідчить про рівень дохідності активів (АЗ) від інших нетрадиційних послуг і доходів інших (ДІ)

6. "Мертва точка" прибутковості банку

Показує мінімальну дохідну маржу для покриття всіх витрат, після чого банк починає заробляти прибуток

7. Продуктивність праці, грн

Рівень доходу (ДЗ) на одного середньорічного працівника (СП)

ІІ. Рентабельність по чистому прибутку

8. Рентабельність активів, %

Рівень окупності чистим прибутком (ЧП) середньорічних активів у цілому

9. Рентабельність дохідних активів

Рівень окупності чистим прибутком (ЧП) середньорічних активів у цілому

10. Рентабельність загального капіталу

Рівень окупності чистим прибутком (ЧП) середньорічного загального капіталу

11. Рентабельність статутного фонду (акціонерного капіталу)

Рівень окупності чистим прибутком (ЧП) середньорічного акціонерного капіталу

12. Рентабельність діяльності за витратами

Рівень окупності чистим прибутком (ЧП) усіх витрат банку (ВЗ)

13. Продуктивність праці середньорічного працівника

Рівень чистого прибутку (ЧП) на одного середньорічного працівника (СП)

Таким чином, оцінка фінансового стану банку за допомогою комплексного підходу передбачає оцінку його фінансової стійкості, ділової активності, ліквідності та ефективності управління. Використання запропонованих груп показників дозволяє повною мірою оцінити банківську установу, визначивши її сильні та слабкі сторони.

Похожие статьи




Характеристика і значення показників діагностики фінансового стану банку - Комплексна оцінка фінансового стану банку

Предыдущая | Следующая