Впровадження в Умовному Банку системи комплаєнс-контролю операцій з кредитування фізичних осіб - Організація обліку та контролю операцій з кредитування фізичних осіб

З метою забезпечення надійності, законності, ефективності, а також безпеки операцій з кредитування фізичних осіб Умовний Банк повинен мати внутрішній механізм, який захищає від потенційних помилок, втрат і різноманітних порушень. Саме такі завдання і виконує служба внутрішнього комплаєнс-контролю, яку пропонуємо ввести в Умовному Банку.

Термін "комплаєнс" в перекладі з англійської означає згоду, відповідність, тобто відповідність як внутрішнім, так і зовнішнім вимогам чи нормам. Зазначений термін широко застосовується в діяльності зарубіжних компаній.

Комплаєнс - це процес контролю комплаєнс-ризиків. У свою чергу, комплаєнс-ризиками вважаються ризики юридичних санкцій, фінансових збитків або втрати репутації внаслідок невиконання банком вимог законодавства України, нормативно-правових актів, внутрішніх положень і правил (в тому числі і тих, що стосуються надання кредитів фізичним особам).

Нездатність передбачати вплив неналежних дій працівників відділу з кредитування фізичних осіб Умовного Банку може завдати шкоди репутації банку, навіть якщо не було порушено вимог законодавства України.

Виходячи із зазначеного, наведемо визначення комплаєнс-контролю за операціями з кредитування фізичних осіб. Комплаєнс-контроль за наданням кредитів фізичним особам - це контроль відповідності банківської діяльності чинному законодавству у галузі кредитування фізичних осіб.

Комплаєнс-контроль за наданням кредитів фізичним особам є частиною системи внутрішнього контролю.

До основної мети впровадження комплаєнс-контролю в Умовному Банку можна віднести зведення до мінімуму ризиків за операціями з кредитування фізичних осіб.

Комплаєнс-контроль за операціями з кредитування фізичних осіб полягає у визначенні порушень при наданні кредитів фізичним особам, а також контроль за відшкодування нанесеної шкоди та виявлення помилок персоналу даного банку.

Функції комплаєнс-контролю за операціями з кредитування фізичних осіб наведені на рисунку 3.1.

Рис. 3.1 Функції комплаєнс-контролю за операціями з кредитування фізичних осіб

Система комплаєнс-контролю нерозривно пов'язана із системою внутрішнього аудиту, а тому процес їх побудови повинен бути гармонійним та доповнювати один одного. Процес побудови системи комплаєнс-контролю за кредитуванням фізичних осіб можна поділити на наступні етапи:

    - постановка мети і завдань перед системою комплаєнс-контролю; - формування служби комплаєнс-контролю за кредитуванням фізичних осіб та наділення її контрольними функціями.

На даному етапі здійснюється підбір персоналу, реалізується безперервний процес щодо підвищення рівня його кваліфікації;

    - розробка внутрішніх регуляторів (стандартів і методик) діяльності служби комплаєнс-контролю банку за кредитуванням фізичних осіб; - визначення ролі служби комплаєнс-контролю за кредитуванням фізичних осіб.

Принципи комплаєнс-контролю за наданням кредитів фізичним особам полягають у визначенні функцій працівників служби комплаєнс-контролю за операціями з кредитування фізичних осіб та наділення їх повноваженнями у сфері комплаєнс-політики (методи і способи, за допомогою яких реалізується процес управління комплаєнс-ризиками). Види принципів комплаєнс-контролю за наданням кредитів фізичним особам та їх характеристику відображено на рисунку 3.2.

Рис. 3.2 Принципи комплаєнс-контролю за наданням кредитів фізичним особам

Залежно від часу проведення можна виділити такі види комплаєнсконтролю за операціями з кредитування фізичних осіб:

    1. Попередній комплаєнс-контроль. Полягає в тому, що його здійснює служба комплаєнс-контролю банку з кредитування фізичних осіб (у разі недоцільності чи неможливості формування такої служби здійснюється відділом внутрішнього аудиту) для нетипових, нових чи сумнівних операцій щодо надання кредиту фізичній особі з метою недопущення ризиків щодо несвоєчасного повернення кредиту позичальником. 2. Поточний комплаєнс-контроль. Здійснюється фахівцями служби комплаєнс-контролю з кредитування фізичних осіб за оперативною інформацією з метою контролю за дотриманням вимог законодавства України, а також внутрішніх документів на підставі яких здійснюється надання та облік кредитів фізичним особам. 3. Наступний комплаєнс-контроль. Проводиться фахівцями служби комплаєнс-контролю з кредитування фізичних осіб після завершення відповідної операції. На даному етапі доцільно здійснювати оцінку ефективності попереднього та поточного комплаєнс-контролю, за результатами якого фахівцями розробляються рекомендації щодо усунення виявлених недоліків.

Виходячи із вищенаведеного, бачимо, що для здійснення комплаєнсконтролю необхідними умовами є забезпечення незалежності служби комплаєнс-контролю, наявність інформаційних та фінансових ресурсів. Обов'язки виконавців повинні бути чітко визначеними та розподіленими, підпорядкованими внутрішньому аудиту.

Таким чином, ефективно побудована служба комплаєнс-контролю з кредитування фізичних осіб надасть можливість вирішувати багато нагальних питань, наведемо основні з них:

    1) впроваджувати безперервний, дієвий контроль за ризиками щодо неповернення кредиту фізичними особами; 2) під час здійснення комплаєнс-контролю всебічно використовувати інтелектуальний потенціал працівників служби комплаєнс-контролю з кредитування фізичних осіб; 3) попереджувати появу комплаєнс-ризиків, а також всіх наслідків, котрі з них випливають; 4) виявляти недоліки у здійсненні операцій з кредитування фізичних осіб; 5) виконувати функції, пов'язані із консультуванням працівників відділу кредитування фізичних осіб.

Висновки до розділу 3

Таким чином, для мінімізації втрат банку від дострокового погашення боргу було проаналізовано чотири моделі кредитування фізичних осіб, а саме модель погашення кредиту рівними частинами на основі схеми простих відсотків, модель погашення кредиту рівними частинами на основі схеми складних відсотків, модель погашення кредиту рівними сумами основного боргу, модель погашення кредиту зростаючими платежами. Проведені розрахунки за даними моделями показали, що банк зможе отримати найвищий дохід при достроковому погашення боргу в разі використання моделі погашення кредиту зростаючими платежами. Саме тому було запропоновано також використовувати в банку дану модель, яка є дохіднішою для банку і зручною для населення, коли менші платежі погашаються на початку періоду і поступово зростають до кінця періоду.

Для впевненості в тому, що банк працює надійно, керівництво Умовного Банку повинно забезпечити впровадження системи комплаєнс-контролю (в тому числі комплаєнс-контролю за кредитуванням фізичних осіб), яка б показувала, наскільки діяльність відповідає вимогам чинного законодавства.

Отже, система комплаєнс-контролю з кредитування фізичних осіб призначена для скорочення ризиків щодо неповернення кредитів фізичними особами та забезпечення користувачів фінансової звітності точною, надійною, оперативною інформацією щодо діяльності банку.

Похожие статьи




Впровадження в Умовному Банку системи комплаєнс-контролю операцій з кредитування фізичних осіб - Організація обліку та контролю операцій з кредитування фізичних осіб

Предыдущая | Следующая