Антибіотикотерапія - Мастити корів

Внутрівименной спосіб введення застосовується при лікуванні маститів у корів, кобил, овець і кіз. Для внутрівименних введень при маститах антимікробні засоби краще всього застосовувати у формі розчинів. Антибіотики, введені на водній основі, швидше виділяються з організму з молоком, що має важливе значення при лікуванні маститів у лактуючих тварин. Найкраще розчиняти антибіотики ізотонічним 0,85%-ним розчином хлориду натрію, також можна використовувати 0,5%-ний розчин новокаїну.

Забезпечення і підтримка терапевтичної концентрації антибактеріального речовини в уражених тканинах вимені досягається шляхом застосування достатньої дози препарату і дотримання встановленої кратності його введення. При цьому необхідно враховувати, що малі дози антибіотиків, введені інтрацистернально, менше дратують тканини молочної залози, швидше виводиться з молоком з організму. Проте використання малих доз може призвести до утворення стійких штамів мікроорганізмів. Внутрівименное введення антибіотиків у малих дозах показане при лікуванні серозних, серозно-катаральних і субклінічно протікають маститів. Великі дози антибіотиків запобігають або уповільнюють утворення стійких форм мікробів, дозволяють зменшити кратність введення препарату і підвищити ефективність лікування тварин при важких формах маститу - гнійно-катаральному, фібринозне, геморагічним. Занадто часті, по кілька разів на день, введення антибіотиків всередину вимені можуть призвести до подразнення тканин молочної залози. У деяких тварин після багаторазових внутрівименних введень наступає зниження молочної продуктивності. При проведенні антибіотикотерапії у корів і кобил найбільш прийнятними вважаються дози 100 000 - 300 000 ОД при кратності введення не частіше 1 - 2 разів на добу, у овець і кіз в 2 - 3 рази менше. Курс лікування зазвичай триває 3 - 5 днів.

До числа найбільш істотних недоліків антибіотикотерапії при маститах у тварин відносять забруднення молока лікарським препаратом. Через наявність у молоці залишкових кількостей антибіотиків порушується технологія виготовлення з нього кисломолочних продуктів. Також треба сказати, антибіотики відносяться до числа дорогих медикаментів. Економічна доцільність із застосування при маститах знижується з-за великих втрат молока.

До антибіотикотерапії слід вдаватися тільки в крайніх випадках, головним чином тоді, коли патологічний процес стає небезпечним для життя тварини. У всіх інших випадках лікувати хворих на мастит тварин краще всього без антибіотиків, а при необхідності призначення антимікробних засобів віддавати перевагу сульфаніламідним, нітрофурановим або іншим антисептичним засобів.

Якщо при підгострих, хронічних і субклінічних маститах за допомогою внутрівименного введення вдається створити необхідну терапевтичну концентрацію антимікробної речовини у вогнищі поразки, то при гострих запаленнях вимені, що супроводжуються рясним виділенням ексудату і сильним ущільненням тканин, кращі результати одержують при введенні антибактеріальних засобів іншими шляхами - внутрішньом'язово, внутрішньовенно та ін При гострому запаленні порушується цілісність тканин молочної залози і внаслідок цього різко підвищується їх проникність, завдяки чому лікарські препарати легко проникають з крові в тканини вимені і концентруються у вогнищі запалення.

Антимікробні препарати слід застосовувати з урахуванням чутливості до нього збудника маститу, дотримуючись встановлену дозу, кратність введень і тривалість лікування. Внутрішньом'язово призначають антибіотики в дозах (на 1 кг маси тварини): коровам і кобилам 3000 - 5000 ОД, вівцям, козам і свиням - 5000 - 10000 ОД.

Бензилпеніциліну натрієву або калієву сіль вводять через кожні 4 - 6 годин, стрептоміцину сульфат, неоміцину сульфат і інші непролонгованої форми антибіотиків через кожні 12 годин. Щоб уникнути утворення антибіотикорезистентних мікроорганізмів і затягування лікування не можна занижувати дози препаратів і подовжувати інтервали між ін'єкціями. Концентрація в тканинах вимені антибіотиків, призначуваних внутрішньом'язово, утримується в 1,5 - 2 рази довше, якщо за 15 - 20 хв до введення препарату зробити новокаїнову блокаду нервів вимені за Б. А. Башкірову.

Похожие статьи




Антибіотикотерапія - Мастити корів

Предыдущая | Следующая