Отруєння сполуками миш'яку - Отруєння тварин різними речовинами

Сполуки миш'яку застосовують для знищення шкідників сільського господарства і в якості лікарських препаратів. Отруєння тварин відбувається при недбалому зберіганні або неправильному використанні препаратів, що містять миш'як. Смертельна доза мишьяковістого ангідриду ASCh при введенні через рот для:

Коней 10,0-15,0,

ВРХ 5,0-30,0,

Свиней 0,5-10,0,

овець 10,0-15,0

При попаданні на ранову поверхню летальна доза в 5 разів менше.

Патогенез: На місці зіткнення миш'яку з тканиною відзначають омертвіння, набряк і геморагічне запалення. Всмоктуючись у кров, миш'як ушкоджує стінки кровоносних судин, викликаючи численні крововиливи на серозних покривах, в першу чергу під ендокардом, епікардом, плеврою і т. д. Миш'як має здатність накопичуватися в еритроцитах і вступати в з'єднання з молекулою гемоглобіну. Ускладнює тканинне дихання і окисні процеси, внаслідок чого в органах виникають зерниста і жирова дистрофія. Спостерігається гемоліз еритроцитів, що супроводжується відкладенням гемосидерину в органах. Смерть при отруєнні миш'яком походить від асфіксії при набряку легенів і зростаючої серцевої слабкості.

Патологоанатомічні зміни. При розтині полеглих тварин запальні явища знаходять в ШКТ. У гострих випадках переважає гіперемія, крововиливи і початкові стадії катарально-геморагічного запалення. З більш повільним настанням смерті можуть бути некрози, фібринозно-геморагічне або катарально-геморагічне запалення. Запальні процеси сильніше виражені в шлунку, дванадцятипалій і прямій кишці. Вміст кишечника внаслідок домішків крові нерідко приймає шоколадно-буре забарвлення. Печінка повнокровна, з ясно вираженим жовтим. Відтінком, який іноді видно лише на окремих дільницях. Нерідко печінку мускатна, тобто на сіро-жовтому тлі чітко помітні червоні або темно-червоні прожилки. У легенях явища набряку. У серці крововиливу під ендокардит, міокард в'ялий, з сірувато-жовтуватим відтінком. Лімфатичні вузли збільшені, набряклі. Набряки зустрічаються також в підшкірній клітковині.

При гістологічному дослідженні в печінці знаходять зернисту і жирову дистрофії. Цитоплазма гепатоцитів представляє сіточкою, заповнену краплями жиру, ядра зморщені або неясно фарбуються. Жирову дистрофію відзначають також у нирках і міокарді. Дистрофічні зміни в серцевому м'язі є причиною набряку легенів, лімфатичних вузлів і підшкірної клітковини. У легенях і печінці, в клітинах ретикулоендотеліальної системи знаходять відкладення гемосидерину, в той час як в селезінці, навпаки, кількість його зменшена. У нервових клітинах головного мозку спостерігають дегенеративні зміни.

Хронічне отруєння миш'яком супроводжується схудненням тварин, втратою продуктивності. У шлунково-кишковому тракті запалення характеризується незначною судинної реакцією, але виражено розмноження клітин залоз та сполучної тканини. У печінці і почказ відзначають також дистрофічні процеси, що супроводжуються заміщенням паренхіматозних клітин сполучної тканиною і склеротичними змінами в стінках судин. Отруєння через шкіру супроводжуються дерматитом.

Похожие статьи




Отруєння сполуками миш'яку - Отруєння тварин різними речовинами

Предыдущая | Следующая