Отруєння кухонною сіллю, Отруєння селеном - Отруєння тварин різними речовинами

Частіше спостерігають у свиней і птахів, особливо при згодовуванні 'комбікормів з високим вмістом хлориду натрію. ВРХ отруюється в тих випадках, коли він тривалий час перебував на без солі раціоні, а потім поїдає сіль у великих кількостях. Разова доза на 1 кг маси тварини, що викликає отруєння у свиней і птахів, 2-5 г, у великої рогатої худоби - 3-10 р. Підвищений вміст кухонної солі в кормах може викликати хронічне отруєння тварин.

Патологоанатомічні зміни. У шлунку і кишечнику тварин від великих доз кухонної солі розвиваються гіперемія, крововиливи, катаральне чи геморагічне запалення і в деяких випадках некроз Кров згортається, утворюючи щільні згустки, іноді тромби.

При хронічному отруєнні розвивається хронічний нефрит і нефрозосклероз, що супроводжується гіпертонією.

При гістологічному дослідженні у свиней спостерігають енцефаломаляції, а навколо судин мозку і в його оболонках - скупчення еозинофільних лейкоцитів.

Отруєння селеном

Селен застосовують для профілактики токсичної дистрофії печінки і білом'язевої хвороби молодняку. Підвищені дози препарату нерідкі викликають отруєння. Деякі рослини (астрагали, полин) при виростанні на грунтах, що містять селен, володіють властивостями накопичувати його (до 1000 мг на 1 кг). Поїдання рослин, в яких міститься більше 10 мг селену на 1 кг корму, викликає у тварин хронічне отруєння, так звану лужну хвороба (описана в США, Канаді, Південній Африці).

Мінімальні смертельні дози селену для:

Коней 3,3 мг/кг,

ВРХ 10-11 мг/кг,

Свиней 15 мг/кг,

кроликів 0,9-1,5 мг/кг,

собак 1,5-2,0 мг/кг.

Встановлено, що він інактивує фермент сукцінатоксідазу, тим самим перешкоджає окислювальним процесам в організмі.

Патологоанатомічні зміни. При гострому отруєнні на розтині відзначають погану згортання крові, крововиливу під епі - і ендокарді, в нирках геморагічний гастроентерит, гострий токсичний гепатит і нефрит.

При хронічному отруєнні виявляють загальне виснаження, випадання шерсті, анемію. У печінці зерниста і жирова дистрофії, що переходять у цироз. У нирках зерниста і гіаліново-крапельна дистрофії, нефрит, гніздова некрози і атрофія серцевого м'яза, скупчення транссудату в порожнинах, деформація копит, ерозії на суглобових поверхнях.

Похожие статьи
Отруєння кухонною сіллю, Отруєння селеном - Отруєння тварин різними речовинами

Предыдущая | Следующая