Етіотропна терапія - Мастити корів

У комплексі лікувальних заходів при маститах широке застосування знаходять методи і засоби етіотропної терапії, спрямованої на придушення збудника захворювання.

Із засобів етіотропної терапії використовують антибіотики, сульфаніламіди, нітрофурани та інші хіміотерапевтичні препарати, які вбивають патогенні мікроорганізми або пригнічують їх розмноження. Успіх етіотропної терапії залежить від цілого ряду умов: правильний підбір антимікробного препарату, активного проти даного збудника маститу, можливо більш ранній початок лікування, достатня доза препарату, створення і підтримку необхідної постійної його концентрації в тканинах вимені протягом лікування.

Неодмінною умовою правильної, раціональної етіотропної терапії є ретельна постановка діагнозу. Після клінічного дослідження загального стану тварини і стану молочної залози рекомендується провести бактеріологічне дослідження молока. Для цього асептично відбирають проби секрету з хворих чвертей вимені і відправляють у ветеринарну лабораторію, де визначають вид патогенної мікрофлори та її чутливість до антимікробних препаратів. Але не всяке поєднання антибіотиків або антибіотика з сульфаніламідів або нітрофуранів може виявитися ефективним. У деяких комбінаціях препарати діють як антагоністи. Щоб уникнути такого невдалого поєднання, рекомендується враховувати ефективність дії застосованих препаратів (табл. 1).

Таблиця 1 - Ефективність поєднань антибіотиків, сульфаніламідів і нітрофуранів

Препарат

Пеніцилін

Стрептоміцин

Неоміцин

Тетрациклін

Левоміцетин

Поліміксин

Еритроміцин

Олеандоміцин

Сульфаніламіди

Нітрофурани

Пеніцилін

Стрептоміцин

Неоміцин

Тетрациклін

Левоміцетин

Поліміксин

Еритроміцин

Олеандоміцин

Сульфаніламід

Нітрофурани

+ + +

+ +

±

±

+ +

±

±

+ +

+

+ + +

-

±

±

±

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

-

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

±

±

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

±

±

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

    - -

+ +

±

-

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

±

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

±

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

+ +

-

+ +

+ +

+ +

+ +

+

+ +

+ +

+ +

    - -

+ +

+ +

+ +

+ +

Позначення: "+++" - ефективність хороша; "+ +" - ефективність взаємопідсилюючу; "+" - дія слабко посилюється; "±" - у деяких випадках спостерігається антагонізм; "-" - несумісна поєднання.

Найбільшого поширення у практиці лікування маститів отримали комбінації пеніциліну з стрептоміцином, пеніциліну з неоміцином, стрептоміцину з норсульфазол та фуразолідоном та ін Зручні в застосуванні комплексні препарати, що випускаються нашою промисловістю: мастіцід, мастісани-А, Б і Е, пенерсін, мастаерозоль та інші, до складу яких входять сумісні антибіотики, найчастіше в поєднанні з сульфаніламідами.

Мастісан-А - комплексний препарат, що є масляну суспензію білого кольору або з кремовим відтінком, що складається з бензилпеніциліну калієвої або натрієвої солі - 50 000 ОД, стрептоміцину або норсульфазола - 0,35 г, олії соняшникової - 4,5 г і емульгатора (бджолиного воску) - 0,05 г. Препарат випускають у флаконах з нейтрального скла по 10, 20, і 50 мл або в алюмінієвих, поліетиленових тюбиках від 5 до 20 мл. зберігають у темному сухому місці при температурі не вище 20 ° С. Термін придатності - 1 рік. Діє антимикробно і протизапально. Поєднання двох антибіотиків і одного сульфаниламида підсилює і розширює спектр антимікробної дії. Застосовують внутріцістернально при різних формах маститу, а також зовнішньо - при травматичних ушкодженнях шкіри вимені і сосків. Внутріцістернально вводять 1 - 2 рази на добу, разова доза - від 5 до 20 мл залежно від тяжкості захворювання.

Мастісан-Б - масляна гомогенна суспензія білого або світло-жовтого кольору, сметаноподібної консистенції зі специфічним запахом масла. Препарат містить: неоміцину сульфату - 0,025 г, сульфадимезину - 0,25 г і спеціальним масляним основи - до 5 мл. Розфасований у флакони нейтрального скла по 10, 20 або 50 мл, в алюмінієві або поліетиленові тюбики по 5 або 10 мл. Препарат зберігають у темному і прохолодному місці. Термін придатності - 1 рік. Ефективний відносно грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів, запобігає розвитку стійких до антибіотиків форм. При внутрівименном введенні не виявляє подразнювальної впливу на тканини вимені і сприяє їх регенерації. При маститах мастісан-Б вводять інтрацистернально в дозах 5 - 10 мл, лактуючимкоровам - 2 рази на добу через кожні 12 годин, сухостійним - через 24 годин. При травматичних ушкодженнях шкіри вимені і сосків препарат наносять на ушкоджену поверхню. Молоко з чвертей вимені, що піддавалися лікуванню мастісаном-Б, використовують людям через 3 дні після останнього введення препарату.

Мастісан-Е - комплексний препарат, в 5 мл якого міститься: еритроміцину - 0,12 г, сульфадимезину - 0,4 і поліетілсілоксановой рідини з емульгатором - 4,5 р. Являє собою гомогенну суспензію світло-кремового кольору зі специфічним запахом. Розфасований у флакони нейтрального скла по 10, 20, і 50 мл, в алюмінієві або поліетиленові тюбики по 5 - 40 мл. Зберігають у сухому, захищеному від світла місці при температурі не вище 20 ° С. Термін зберігання - 1,5 року. Вхідний до складу препарату еритроміцин найбільш активний по відношенню до грампозитивних мікроорганізмів; він також ефективно впливає намікроби, стійкі до пеніциліну і інших антибіотиків. Бактерицидні властивості еритроміцину посилюються в 10 - 15 разів завдяки наявності в препараті сульфадимезину, який діє синергідну. Показання до застосування та дози такі ж, як і для мастісана-Б. Молоко дозволяється використовувати в їжу людям через 5 - 6 діб після останнього введення препарату.

Мастіцід - масляна суспензія білого або жовтуватого кольору, расслаивающаяся при зберіганні. Препарат містить пеніциліну 200 000 ОД, стрептоміцину - 0,15 г, сульфадимезину і норсульфазола - по 0,35 г і масла рослинного - до 10 мл. Випускають у скляних флаконах по 40 - 160 мл або алюмінієвих і поліетиленових тюбиках по 40 - 80 мл. Зберігають у прохолодному місці при температурі не вище 16 ° С. Термін зберігання - 1,5 року. Діє на багато грампозитивні і грамнегативні мікроорганізми, в тому числі на ті, які придбали стійкість до одного з вхідних в препарат антибіотиків. Застосовують для лікування різних форма запалення вимені, вводять внутріцістернально по 10 - 15 мл 1 - 2 рази на добу. Препарат призначають також для профілактики маститу у сухостійний період у корів, що перехворіли клінічної чи субклінічній формою маститу в період лактації. З цією метою у перший день запуску, але не пізніше, ніж за 20 днів до отелення вводять мастіцід через сосковий канал одноразово в дозі 10 мл у кожну чверть.

Пенерсін - густа маса темно-синього кольору сливкообразной консистенції. Являє собою суспензію пеніциліну, еритроміцину, гідрокортизону та индигокармина в рослинному маслі. Розфасований у флаконах по 10 - 100 мл або у шприцах-тюбиках місткістю від 10 до 40 мл. Зберігають у темному місці при температурі 4 - 30 ° С. Термін придатності - 1 рік. Діє на багато грампозитивні і грамнегативні мікроорганізми. Вхідний до складу препарату гідрокортизон має місцеву протизапальну дію, а індигокармін, забарвлюючи молоко в синій колір, є показником наявності в молоці залишкових кількостей антибіотиків. Пенерсін вводять через сосковий канал по 10 мл у кожну уражену чверть вимені: при клінічних формах маститу 2 рази на день з інтервалом 12 годин протягом 3 - 4 днів і більше, а при субклінічних формах маститу - 1 раз на день протягом 3 днів поспіль. Препарат виводиться з молоком хворих корів протягом 40 - 46 годин.

Діфурол - масляниста рідина жовто-оранжевого кольору зі слабким специфічним запахом. Вхідні до складу препарату похідні нітрофурану - фурагін і фуразолідон забезпечують широкий спектр антимікробної дії. Основу препарату складає суміш поліетиленгліколів. Випускається в шприцах-тубах разового користування. Зберігають у сухому, захищеному від світла місці. Термін придатності - 1 рік. Призначений для лікування клінічних і субклінічних форм маститів. Вводять інтерцістернально в дозі 10 - 20 мл з інтервалом 12 - 24 години. Молоко можна використовувати в їжу людям через дві доби після останнього введення препарату.

Мастаерозоль - піноутворююча суміш, що містить в аерозольному балоні антибіотики (бензилпеніцилін і еритроміцин) або хінозол, спирт, протизапальний засіб (АКТГ) і піноутворюючий компонент (хладон). Випускається в аерозольних балонах з алюмінію. Один балон містить 170 г препарату. Зберігають при температурі 5 - 20 ° С протягом року з дня виготовлення. Антимікробний ефект препарату проявляється бактеріостатичну та бактерицидну дію відносностафілококів, стрептококів і пеніцілліноустойчівих збудників маститу. Застосовується для лікування клінічних і субклінічних форма маститу в лактуючих і сухостійних корів. При клінічних маститах в лактаційний період вводять 2 рази на добу з інтервалом 12 годин. При субклінічному маститі його призначають 1 раз на день протягом 3 діб. Сухостійним коровам мастаерозоль вводять через кожні 3 - 4 дні. Перед застосуванням препарату в холодну пору року вміст аерозольного балона підігрівають до 40 ° С і струшують. Потім знімають з клапанного пристрою упаковки ковпачок, замість нього надягають стерильний молочний катетер і вводять його в сосковий канал. Натискають на клапанне пристрій протягом 3 - 4 секунд, що забезпечує надходження в вим'я необхідної дози препарату. Молоко можна використовувати в їжу людям через 36 годин після останнього введення препарату.

Похожие статьи




Етіотропна терапія - Мастити корів

Предыдущая | Следующая