Хижі комахи, Семикрапкова корівка - Біологічний захист. Паразити і хижаки комах

Комахи цієї групи вбивають свою жертву або приводять її до загибелі протягом короткого часу і живляться нею. З найбільш поширених хижих комах, що харчуються іншими комахами, в саду частіше зустрічаються сонечка, златоглазки, мухи-журчалки, жужелиці. Перші три хижака харчуються попелицями та іншими сисними шкідниками рослин, жужелиці - найлютіші вороги личинок і гусениць. Хижий спосіб харчування у комах ведуть личинки і імаго.

У нашому розумінні слово "хижак" не в'яжеться з комахами. І навряд чи знайдеться людина, не бачив одного з найпоширеніших "хижаків". Це сонечка, або сонечко. Сімейство їх численне. Найбільш поширена корівка з сімома чорними крапками на передніх крилах. Важко собі уявити більш мирне, невинне істота. Тим не менш, це хижак і дуже ненажерливий.

Семикрапкова корівка

Свою наукову назву вона отримала за червоне забарвлення надкрилій.

У народі корівкою її назвали тому, що, якщо на жучка злегка надавити, він виділяє з суглобів ніжок крапельки жовтуватою або помаранчевої рідини, схожої на молоко.

Доросла комаха довжиною до 8 мм, тіло короткоовальні, зверху опукле, знизу плоске. Надкрилля червоні, у щитка білуваті, з сімома чорними плямами: одне - близько щитка і по три - на кожному надкриллі. Вусики короткі.

Зимує жук під опалим листям у лісосмугах, садах, в тріщинах під корою та інших затишних місцях. Ранньою весною жуки виходять зі своїх укриттів, через деякий час спаровуються і відкладають серед колоній попелиць гладкі жовті яйця невеликими групами. Самка відкладає в середньому до 100 яєць. Через 6-8 днів отрождаются пестроокрашенние личинки. Вони дуже рухливі і в пошуках їжі швидко пересуваються.

Харчовий раціон сонечка складається в основному з попелиці. Одна личинка за добу може знищити 30-40 і більше особин шкідника, а за своє життя - 600-800 попелиць.

Дорослі личинки заляльковуються в місцях живлення і через 6-9 днів виходять жуки, які відразу приступають до активного харчування.

Розвиток від фази яйця до дорослої комахи триває близько місяця. Протягом року розвивається в 1-2 поколіннях.

Існує думка, що сонечок спеціально вирощують для захисту посівів і багаторічних насаджень від шкідників. Але це не так. Лабораторій, що займаються розведенням цього корисної комахи, немає ні у нас в країні, ні за кордоном. Та й важко навіть уявити, скільки ж посівів і насаджень потурбувалися б мати для вирощування різних видів попелиці, щоб нагодувати таку кількість ненажерливих личинок і жуків сонечка.

Різні види попелиць розвиваються на польових культурах, багаторічних плодових насадженнях і дикорослих рослинах. Вони-то і визначають плодючість сонечок і їх чисельність. Якщо погодні умови складаються сприятливо для розвитку попелиці, слід очікувати збільшення чисельності сонечок не тільки в поточному, а й у наступному році.

Міграція і скупчення сонечка пов'язані з біологічною особливістю розвитку попелиць. З початком дозрівання злакові, зернобобові культури і огрубілі листя плодових культур стають непридатними для харчування попелиці.

У циклі розвитку попелиці з'являються крилаті особини, які перелітають на посіви кукурудзи, цукрових буряків, сорго, на чагарники прибережних і зволожених зон, де ще знаходять собі їжу. До цього часу й личинки сонечка закінчують свій розвиток, і незабаром з'являються дорослі комахи-жуки. Вони переслідують свою жертву, переселяючись слідом за нею.

Якщо на пагоні або рослині, заселених попелицею, з'явився жук сонечка, він не полетить, поки не знищить останнього шкідника. Не оминає він і щитівок, з'їдає дрібних гусениць, яйцекладки інших шкідників.

Крім семикрапковим сонечка, у садах мешкає ще більше 20 видів цих корисних комах. Це невеликі жучки з червоною, жовтою, чорної та іншої забарвленням передніх крил, що відрізняються за кількістю на них кольорових або білих цяток.

Похожие статьи




Хижі комахи, Семикрапкова корівка - Біологічний захист. Паразити і хижаки комах

Предыдущая | Следующая