Гальваноіонотерапія - Мастити корів

Являє собою елекролікувальні процедуру, при якій в тканини організму через неушкоджену шкіру вводять лікарські речовини за допомогою постійного струму. Метод заснований на тому, що заряджені частинки (іони і іонізовані молекули розчинів лікарських речовин) під дією зовнішнього електричного поля пересуваються до електрода, знак якого протилежний заряду частинок.

Іони і більші частки лікарських речовин, проникаючи в шкіру і підшкірну клітковину, скупчуються там під електродом, утворюючи депо іонів, з якого вони поступово вимиваються струмом лімфи, а також просуваються углиб шляхом осмосу і дифузії, вступаючи в загальний потік кровообігу. Завдяки повільному і тривалого вступу діючого початку в тканини вимені створюється значна концентрація його безпосередньо в патологічному вогнищі. Під впливом самого постійного струму відбуваються складні фізико-хімічні зміни в шкірі та інших тканинах вимені, в результаті чого посилюються крово-і лімфообіг, резорбційно процеси та обмін речовин, прискорюються розсмоктування запальних продуктів і процеси регенерації тканин, а також проявляється анальгезуючий ефект. Поліпшення крово-і лімфообігу і посилення обмінних процесів супроводжуються розкриттям резервних капілярів, підвищенням їх проникності, що сприяє всмоктуванню лікарської речовини, введеного в тканини за допомогою гальванічного струму.

Для лікарського електрофорезу можна використовувати портативний, вмонтований в невелику валізку, апарат для гальванізації, що дозволяє виконувати процедуру лікування маститів у корів безпосередньо на оборі. Гальванічний струм до тканин вимені підводять допомогою різнокольорових дротів та свинцевих пластинчастих електродів з гідрофільними прокладками. В якості лікарської речовини для електрофорезу при маститах найчастіше використовують 3 - 5%-ний розчин калію йодиду, 1 - 2%-ний розчин новокаїну, розчини пеніциліну, стрептоміцину (по 200 000 - 300 000 ОД) і деякі інші медикаменти, приготовані на ізотонічному розчині хлориду натрію. Їх вводять у відповідності зі знаком заряду. Калій йодид і пеніцилін треба вводити з негативного, а новокаїн і стрептоміцин - з позитивного полюса. Перед проведенням електрофорезу вистригають волосся на ділянці шкіри вимені, призначеному для накладення електродів; шкіру ретельно очищають, миють з милом і насухо витирають рушником. Одну з гідрофільних прокладок просочують розчином вводиться лікарської речовини, злегка віджимають і рівномірно прикладають до поверхні ураженої чверті вимені. З протилежного боку накладають таку ж прокладку, просочену фізіологічним розчином натрію хлориду. Потім поверх прокладок поміщають пластинчасті електроди і фіксують їх за допомогою гумових бинтів.

Допустима щільність струму - 0,5 А на 1 см 2 площі електрода, у ланцюзі пацієнта - не більше 50 - 55 А. Тривалість процедури - 30 - 60 хв. Електрофорез роблять раз на добу або через день.

Продукти електролізу діють руйнівно на антибіотики. Для запобігання втрати їх активності гідрофільні прокладки змочують буферним розчином і застосовують багатошарову прокладку (з 4 шарів). Спочатку на шкіру хворий чверті вимені накладають змочену розчином антибіотика фільтрувальний папір або марлю (2 - 3 шари). Потім послідовно прикладають зволожену товсту матерчату прокладку, буферну прокладку з 3 шарів фільтрувального паперу або з 4 - 5 шарів марлі, змочену 5%-ним розчином глюкози або 1%-ним розчином гліколю, знову матерчату прокладку, змочену фізіологічним розчином, і поверх її - свинцевий електрод. На протилежний бік поміщають електрод з матер'яною прокладкою, змоченою ізотонічним розчином.

Похожие статьи




Гальваноіонотерапія - Мастити корів

Предыдущая | Следующая