Загальна характеристика роботи - Розробка моделей селекційної оцінки вмісту жиру в молоці і виходу молочного жиру корів

Актуальність теми. Підвищення якості молока, збільшення вмісту в ньому жиру і виходу молочного жиру є важливими складовими удосконалення молочної худоби. Молочний жир має важливе народногосподарське значення, яке визначається економічною та харчовою цінністю, смаком, особливими фізико-хімічними якостями молочних продуктів (В. І. Хоменко, 1991).

Ряд учених проводили дослідження з метою встановлення закономірностей зміни вмісту жиру в молоці та виходу молочного жиру. Однак результати різних авторів неоднозначні і отримані в основному на виведених раніше породах. Особливої гостроти питання впливу генетичних і паратипічних чинників на жирномолочність і вихід молочного жиру набуває в зв'язку з завершенням роботи по виведенню нових українських спеціалізованих молочних порід та певними змінами у технологіях виробництва молока.

Тому в сучасних умовах існує нагальна необхідність як вивчення стану, так і пошуку нових ефективних шляхів підвищення вмісту жиру в молоці та виходу молочного жиру, що забезпечить високоефективне ведення селекції у молочному скотарстві. Це і обумовило актуальність проведених досліджень.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота виконана в лабораторії селекції в скотарстві відділу технологій у молочному скотарстві як складова частина плану науково-дослідних робіт Інституту тваринництва УААН за темою 01 "Обгрунтування, розробка та використання оптимальних технологій ведення молочного скотарства в умовах реформування аграрного сектору України" (№ держ. реєстрації 0101U003311) - завдання 01.04, 01.11 і 01.12.

Мета і завдання досліджень. Метою досліджень була розробка моделей прогнозування вмісту жиру в молоці і виходу молочного жиру для використання їх у практичній селекції.

Для реалізації цієї мети були поставлені наступні завдання:

Встановити характер і силу зв'язків вмісту жиру в молоці і виходу молочного жиру з продуктивними, племінними характеристиками предків, живою масою, а також рівнем годівлі корів;

Виявити вплив основних генетичних і середовищних чинників на вміст жиру в молоці, вихід молочного жиру корів та показники його якості;

Шляхом порівняльної оцінки досліджуваних чинників виділити такі, які в найбільшій мірі обумовлюють продуктивні показники, що досліджуються;

З використанням найбільш значимих факторів розробити моделі оцінки вмісту жиру і виходу молочного жиру;

Оцінити ефективність селекції за допомогою розроблених моделей.

Об'єкт дослідження - корови українських червоно-рябої, чорно-рябої молочних, симентальської, айрширської, чорно-рябої порід 15 господарств.

Предмет дослідження - фактори, що впливають на вміст жиру в молоці корів, вихід молочного жиру та його якісні характеристики.

Методи дослідження - оцінка впливу генетичних і паратипічних факторів на вміст жиру в молоці і вихід молочного жиру шляхом застосування загальної лінійної моделі, зокрема дисперсійного, регресійного та кореляційного аналізів, розробка моделей оцінки вказаних продуктивних ознак з використанням найбільш перспективних чинників.

Наукова новизна одержаних результатів. В даній роботі вперше визначені особливості і параметри впливу комплексу основних генетичних і паратипічних чинників на вміст та вихід молочного жиру корів нових українських червоно-рябої та чорно-рябої молочних порід, а також айрширської, симентальскої та чорно-рябої порід.

Розроблені шляхи підвищення вмісту і виходу молочного жиру, моделі оцінки вказаних продуктивних ознак.

Встановлено селекційну ефективність добору худоби з використанням розроблених моделей прогнозування вмісту та виходу молочного жиру.

Оцінено жирнокислотний склад молока корів українських чорно-рябої і червоно-рябої молочних порід, а також дочок найбільш цінних бугаїв-плідників цих же порід.

Практичне значення одержаних результатів. Методи і моделі оцінки вмісту і виходу молочного жиру можуть використовуватись на практиці при прогнозуванні вказаних продуктивних ознак, плануванні селекційного процесу, проведенні ефективного добору. Породи, бугаїв-плідників, що оцінені в процесі досліджень як найперспективніші, доцільно широко впроваджувати у виробництво в процесі проведення підбору.

Особистий внесок здобувача. Дисертація містить результати власних досліджень автора. Особистий внесок здобувача полягає у створенні баз даних, статистичній обробці матеріалів досліджень, аналізі одержаних результатів, їх узагальненні, підготовці матеріалів до друку, апробації та пропаганді, формуванні висновків та пропозицій виробництву. Разом з керівником обговорювалась методика досліджень та одержані результати.

В цілому дисертанту належить 90 відсотків творчої частини завершених досліджень та обсягу опублікованих наукових праць.

Апробація результатів дисертації. Матеріали дисертації доповідалися й отримали позитивну оцінку на:

    - міжнародній науково-практичній конференції "Проблеми становлення галузі тваринництва в сучасних умовах" (Вінниця, 2005); - науково-практичній конференції "Вклад молодих вчених в науково-технічний прогрес галузі тваринництва" ІТ УААН (Харків, 2005); - міжнародній науково-практичній конференції "Сучасний стан і перспективи розвитку генетики сільськогосподарських тварин" (Київ, 2005)

Публікації. Дисертантом опубліковано 10 наукових праць, з них шість є науковими статтями у фахових виданнях, які входять до переліку ВАК України, дві - Державні племінні книги, одна - стаття у ДПК, одна - методичні рекомендації.

Обсяг і структура дисертації. Дисертація включає наступні основні розділи: вступ; огляд літератури, матеріал і методика досліджень, результати експериментальних досліджень, аналіз та узагальнення результатів власних досліджень, висновки, пропозиції виробництву, список використаної літератури, додатки. Обсяг дисертації - 161 стор., містить 35 таблиць, 12 рисунків. Кількість використаних джерел - 179, у тому числі 28 - іноземних.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Розробка моделей селекційної оцінки вмісту жиру в молоці і виходу молочного жиру корів

Предыдущая | Следующая