Заходи щодо поліпшення використання трудових ресурсів та оплати праці на підприємстві - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

В даній роботі розглянута господарська діяльність підприємства Торезький завод ЗБШК. Особлива увага була наділена темі оплати праці на даному підприємстві.

В ході аналізу фінансового стану підприємства встановлено, що фінансовий стан підприємстваТорезький завод ЗБШК є задовільним.

Необхідно зауважити, що при рівень оплати на підприємстві достатньо високий. У 2010 році середня заробітна плата працівника Торезького заводу ЗБШК склала 2650 грн. Але таку заробітну плату отримують не всі робітники підприємства. Наприклад, робочі на підприємстві отримують близько 1750 грн. на місяць, хоча їх праця кваліфікується як найбільш важка. Сторожи служби охорони об'єктів отримують 5,64 грн. за годину роботи, що в місяць складає близько 865 грн. Робітники непромислової сфери, тобто гуртожитку та їдальні отримують заробітну плату в розмірі приблизно 1020 грн. на місяць. А заробітна плата прибиральників службових приміщень дорівнює законодавчо встановленій мінімальній заробітній платі, яка у 2010 році склала 980 грн.

Адміністрація та робітники високої квалоіфікації, начальники відділів та служб невиробничого призначення отримують заробітну плату в середньому від 1800 до 3400 грн. на місяць. Цей персонал складає більше 70% загальної кількості працюючих на підприємстві, тому розрахунковий показник середньої заробітної плати на підприємстві достатньо високий.

Доцільно було б підвищити заробітну плату деяким категоріям працівників (таким як сторожи, кухарі тощо), щоб дорівняти рівень оплати праці цих категорій працівників з рівнем оплати праці звичайного робітника адміністративної або загальновиробничої служби.

Що стосується прибиральників, треба підвищити заробітну плату цієї категорії робітників хоча б до рівня прожиткового мінімуму, щоб забезпечити нормальне функціонування та життєдіяльність цієї категорії працівників.

Підприємству слід брати приклад з системи оплати праці у Західних країнах, де мінімальний рівень оплати праці на підприємствах складає 1,2 від прожиткового мінімуму.

Також рекомендується зрівняти рівень премії за загальні результати діяльності підприємства до 40%. На сьогоднішній день 40% щомісячної премії отримують тільки керівники та спеціалісти, 25% - працівники служби охорони об'єктів, 15% - прибиральники, 35% - інші працівники. Такий процентний розподіл не справедливий, тому що кожен працівник підприємства приймає безпосередню або побічну участь у виробничому процесі. Розподіл премії здійснюється на принципі: керівники - найважливіші працівники на підприємстві, але, слід зауважити, що не тільки ця категорія працівників є запорукою стійкого становища підприємства, їм є весь персонал, який працює на підприємстві.

Без сумніву, позитивним моментом є те, що на підприємстві щорічно проводиться підвищення тарифних окладів працівників. Підприємство чітко дотримується тенденції - ріст номінальної заробітної плати повинен перевищувати ріст інфляції. Але слід зауважити, що процент індексації, який застосовує підприємство не великий, він складає лише 0,45% від фонду основної заробітної плати. Тому рекомендується підвищити процентну ставку індексації доходів працівників.

Підприємству слід звернути увагу на більш ефективне використання фонду робочого часу. Дані аналізу показали, що у 2009 році фонд робочого часу зменшився на 50274 години у порівнянні із плановими показниками, що створило резерв фонду робочого часу. Якщо повністю використати цей резерв, можна зменшити кількість зайнятих робітників на 29 чоловік, при цьому не скоротивши загального фонду робочого часу.

Якщо продуктивність праці одного працівника складає 65,68 грн., то при виконанні плану по відпрацьованим дням на рік та тривалості робочої зміни, продуктивність праці 29 чоловік, а тобто і перевищення об'єму наданих послуг та виконаних робіт, складе 1904,72 грн. на рік. Це звичайно не велика сума, але це скоротить витрати підприємства та втрати у загальному фонді робочого часу.

Слід також встановити відповідність між темпами зростання середньої заробітної платні та продуктивністю праці.

Приведені дані показують, що на аналізованому підприємстві темпи зростання продуктивності праці випереджають темпи зростання оплати праці.

Коефіцієнт випередження (Коп) рівний:

Коп = Iгв / Iсз

Коп= 1,195 / 1,136 = 1,05

Визначення суми економії (-Е) або перевитрати (+Е) фонду заробітної плати із зміною співвідношень між темпами зростання продуктивності праці і його оплати:

Е = 8980,5 * ((1,136-1,195) / 1,136) = - 466,42 (тис. грн.)

У нашому прикладі більш високі темпи зростання продуктивності праці у порівнянні з темпами зростання оплати праці сприяли економії фонду заробітної плати на суму 466,42 тисяч гривень.

Можливість економії фонду оплати праці також дає додаткову обгрунтованість підвищенню продуктивності праці, тобто збільшення об'єму надаваємих послуг та виконаних робіт.

Ще одним позитивним моментом розширення об'єму наданих послуг та виконаних робіт підприємства є те, що завдяки збільшення доходів від операційної діяльності підприємство може посилити фінансову стійкість, а тим самим ще ряд показників фінансового стану.

В умовах інфляції при аналізі росту середньої заробітної плати необхідно враховувати індекс росту цін на споживчі товари та послуги (Іц) за аналізуємий період часу.

І номін. зп = ЗПф 2009 / ЗПф 2008

І номін. зп = 1775 / 1663 = 1,1

І реал. зп = ЗП р 2007 / ЗПр 2004

ЗП р = ЗПф / Іц

І реал. зп = 1089,43 / 855,43 = 1,27

Таким чином, реальна заробітна плата працівників підприємства зросла в період з 2009 по 2010 рік завдяки зменшенню рівня інфляції. Але слід відзначити, що як у 2009 році, так і в 2010 році сума реальної заробітної плати нижче номінальної, що є безпосереднім впливом інфляції та подорожчання споживчих товарів та послуг.

Візьмемо на аналізуємий період грудень 2010р. Сума нарахованої заробітної плати в грудні 2010р. склала 754 тис. грн., з яких у грудні було сплачено 396 тис. грн.

Кз = (754 - 396) / 754 = 0,47.

Сума несплаченої заробітної плати - це та частка заробітної плати робітників підприємства, яка буде сплачена працівникам у січні 2010. та відображена в балансі підприємства як "Поточні зобов'язання з оплати праці".

Похожие статьи




Заходи щодо поліпшення використання трудових ресурсів та оплати праці на підприємстві - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Предыдущая | Следующая