Економічна ефективність заходів з охорони праці при виробництві продукції зернових культур - Організація обліку і аудиту витрат та виходу продукції зернових культур

Одним з найважливіших завдань на кожному підприємстві є правильне вирішення питань, які стосуються організації охорони праці в господарстві. Для вирішення цих питань Верховною Радою України 14 жовтня 1992 року був прийнятий Закон України "Про охорону праці", а 21.11.02 р. його було переглянуто. Він регулює відносини між власником підприємства, установи і організації або уповноваженим органом і працівником з питань техніки безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні. Слід зазначити, що дія цього Закону поширюється на всі підприємства незалежно від форми власності та на усіх громадян, які працюють.

Закон України "Про охорону праці" [1] визначає: "Охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних та лікувально-профілактичних заходів і засобів, спрямованих на збереження здоров'я та працездатності людини в процесі праці". Завдання охорони праці - забезпечення безпечних, нешкідливих і сприятливих умов праці через вирішення багатьох складних завдань. Вирішальне значення в розв'язанні цих завдань має науково-технічний прогрес. Використання досягнень науки та техніки сприяє підвищенню рівня безпеки праці, культури та організації виробництва, дозволяє полегшити працю, підсилити її привабливість. [1]

При цьому соціально-економічне значення охорони праці в Україні полягає у: захисті життя і здоров'я працівників відповідно до результатів виробничої діяльності підприємства; забезпеченні повної відповідальності власника за створення безпечних і нешкідливих умов праці та повного відшкодування шкоди особам, які потерпіли від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань; здійснення навчання населення, професійної підготовки та підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці.

Згідно з статтею 13 Закону України "Про Охорону праці" роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці (СУОП). Управління охороною праці в усіх підприємствах, в тому числі і у ТОВ "Обрій", здійснює керівник підприємства, головні спеціалісти та керівники структурних підрозділів. [1]

Організація та координація робіт по охороні праці здійснюється органами управління і службою охорони праці. Оскільки, у ТОВ "Обрій" чисельність працівників перевищує 50 чоловік, то введено посаду інженера по охороні праці. На посаду інженера з охорони праці у підприємстві назначено Мащенка Олега Івановича. Інженер з охорони праці призначається керівником підприємства по погодженню з вищестоящим органом. Основними обов'язками інженера з охорони праці на даному підприємстві є: організація роботи по створенню здорових та безпечних умов праці, попередженню виробничого травматизму, професійних захворювань і пожеж на підприємстві, а також дотримання законодавства по охороні праці; розробка спільно зі спеціалістами та профкомом комплексного плану покращення умов праці та санітарно-оздоровчих заходів та здійснення контролю за його виконанням; участь в підготовці колективного договору; здійснює контроль за складанням заявок на засоби індивідуального захисту та видачу їх працівникам; надання допомоги спеціалістам в розробці інструкцій по охороні праці на робочих місцях.

На даному підприємстві планування охорони праці здійснюється згідно Колективного договору. Договір укладено між засновниками ТОВ "Обрій" в особі керівника підприємства з однієї сторони та профспілковим комітетом від імені трудового колективу з іншої сторони. Договір укладено з метою урегулювання соціально - трудових відносин, посилення соціального захисту працівників товариства, тобто реалізації професійних, трудових, соціально - економічних прав та інтересів працівників. Положення договору поширюються на всіх працівників. До договору прикладено перелік професій та посад працівників, які мають право на щорічну додаткову відпустку, за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, перелік професій та посад працівників, яким видається безкоштовно спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту; комплексні заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, підвищення наявного рівня охорони праці, запобігання випадкам виробничого травматизму, професійних захворювань і аварій та інше.

Фінансування охорони праці в ТОВ "Обрій" здійснюється за рахунок адміністративних витрат, амортизаційних відрахувань, а також із Фонду охорони праці, який формується шляхом відрахування 0,5% від обсягу реалізації продукції.

На керівника підприємства у ТОВ "Обрій" покладено обов'язки забезпечення здорових та безпечних умов праці на робочих місцях, дотримуватись діючих правил і норм по охороні праці, щорічно призначати відповідальних осіб за стан та організацію роботи по охороні праці, укомплектовувати службу охорони праці та керувати нею, затверджувати заходи по охороні праці та ін.

Керівники підрозділів, бригадири, майстри господарства несуть відповідальність за стан охорони праці у керованих ними дільницях та зобов'язані: забезпечити здорові та безпечні умови праці на робочих місцях; виконання діючих стандартів, правил та норм по охороні праці, зауважень і пропозицій контролюючих органів, інженера по охороні праці; слідкувати за своєчасним випробуванням и реєстрації обладнання; зупиняти роботи у випадку виникнення загрози життю чи здоров'ю людей; слідкувати за своєчасністю атестації; спільно з головними спеціалістами складати заявки на засоби індивідуального захисту і т. д.

Складовою частиною системи управління охороною праці у ТОВ "Обрій" є навчання та інструктаж працівників з питань охорони праці. Всі працівники, які приймаються на роботу та які вже працюють проходять в господарстві навчання та інструктаж з питань охорони праці, надання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також про правила поведінки при виникненні аварій.

Допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання та перевірки знань з питань охорони праці, забороняється.

Необхідно зазначити, що працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, проходять попереднє спеціальне навчання і один раз на рік перевірку знань відповідних нормативних актів по охороні праці по програмі в обсязі не менше 30 годин. Решта працівників проходять навчання по програмі в обсязі не менше 10 годин на рік.

Теоретичне та виробниче навчання працівників з охорони праці на підприємстві проводиться при підготовці, перепідготовці, одержанні нової професії, підвищенні кваліфікації. Керівник та посадові особи проходять навчання раз у 3 роки. Також обов'язково повинні пройти навчання з охорони праці до початку самостійної роботи працівники, які мають перерву в роботі за професією більше одного року. Після навчання з охорони праці обов'язково проводиться перевірка знань. Для перевірки знань працівників з охорони праці на підприємстві утворюється постійно діюча комісія, до складу якої входять інженер по охороні праці, керівник підприємства та декілька головних спеціалістів господарства. Результати перевірки знань оформляються протоколами. [4]

На підприємстві проводяться вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий інструктажі з охорони праці. Вступний інструктаж проводиться інспектором з охорони праці з працівниками, які щойно прийняті на роботу. Первинний інструктаж проводиться безпосередньо керівниками на робочому місці до початку роботи з новоприйнятими працівниками, з працівником, який буде виконувати нову для нього роботу, зі студентами, що прибули на виробничу практику і т. д. Повторний інструктаж проводиться на робочому місці з усіма працівниками: на роботах з підвищеною небезпекою - 1 раз у квартал, на інших роботах - 1 раз у півріччя. Позаплановий інструктаж проводиться з працівниками на робочому місці або в кабінеті охорони праці: при введенні в дію нових нормативних актів, а також при внесенні змін та доповнень до них; при зміні технологічного процесу, зміні або модернізації устаткування, приладів та інструментів, та інших факторів, що впливають на охорону праці; при порушенні працівником правил техніки безпеки, що можуть призвести або вже призвели до травми чи аварії; з працівником, який не виконував дані роботи більше 60 днів ( більше 30 днів, якщо ці роботи з підвищеною небезпекою ). Цільовий інструктаж проводиться з працівником при: ліквідації аварії, стихійного лиха; проведенні робіт, на які оформляється наряд-допуск, дозвіл тощо. Цільовий інструктаж фіксується нарядом-допуском, який дозволяє проведення робіт. При цьому первинний, повторний, позаплановий, цільовий інструктажі проводить безпосередньо керівник робіт (у рослинництві - керівники бригади, у тваринництві - завідуючі фермами).

При проведенні первинного, повторного, позапланового інструктажів особа, яка проводила інструктаж (керівник бригади, виробничого підрозділу), робить запис до журналу реєстрації інструктажів по питанням охорони праці, який обов'язково повинен бути пронумерований, прошнурований і скріплений печаткою. В журналі також повинні бути підписи як того, кого інструктували, так і того, хто інструктував. [3]

Необхідно зазначити, що підприємство не в повній мірі забезпечує працівників рослинництва і тваринництва спецодягом, взуттям, засобами захисту (відсоток забезпечення працівників господарства спецодягом складає 80 %), також на підприємстві немає гардеробної та душової кімнати. Медогляд працівники господарства проходять один раз на рік в Срібнянській центральній районній лікарні.

Заходи з охорони праці є запровадженими в достатній мірі і випадки виробничого травматизму не мають місця у діяльності даного об'єкта. Щоб проаналізувати динаміку травматизму на підприємстві звернемося до таблиці 5.1

Таблиця 5.1

Показники стану травматизму в ТОВ "Обрій" Срібнянського району за 2005-2007 рр

№ п/п

Показники

Одиниці виміру

Роки

Відхилення 2007 р. від 2005 р.

2005

2006

2007

1

Середньоспискова чисельність працівників

Чол.

233

219

223

+7

2

Кількість нещасних випадків

Вип.

-

-

-

-

3

Асигновано коштів на охорону праці

Грн.

3500

4700

5100

+1600

Як свідчать дані таблиці, нещасні випадки не мали місця на підприємстві, що може бути наслідком встановлення суворої дисципліни праці, своєчасним та повним асигнуванням заходів щодо охорони праці, підвищенням зацікавленості працівників у дотриманні правил техніки безпеки при виконанні робіт.

На прикладі нещасного випадку, який трапився 11 жовтня 2007 року з дояркою сусіднього підприємства Марченко Ольгою Василівною, розрахуємо економічний збиток за методикою, розробленою на підставі Закону України "Про соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань" № 1105-XIV від 23.09.99 р. [2] Згідно акту від 11.10.2007 року, Марченко О. В. в приміщенні ферми №1 брала з електронагрівача воду та мила бідони з-під молока. Коли вона їх мила, то близько біля себе поставила відро з гарячою водою, яке випадково перевернулося і гаряча вода вилилася їй на ноги. До нещасного випадку середня заробітна плата за місяць потерпілої становила: Зм=750 грн., потерпіла хворіла Дн=7днів, вина потерпілої m=20%.

Економічний збиток від травматизму та захворювань можна розрахувати згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", за формулою:

См = С1+С2+С3+С4+С5+...Cn, грн.

Де С1 - розмір одноразової допомоги

С1 = К*Зм*(1-m/100)=750*0,2*(1-20/100)=120 грн.

С2 - сума витрат по листу непрацездатності:

С2 = Зд*Дн = 35,7*7 = 249,9 грн

С3 - втрати при наданні першої допомоги потерпілій згідно до даних бухгалтерії:

С3 = 7 грн.

С4 - витрати на розслідуванні нещасного випадку по даним бухгалтерії:

С4 = 60 грн.

С5 - витрати медичного закладу

С5 = 18,5*Дс+2,6*Да = 18,5*5+2,6*2 = 97,7 грн.

С6 - вартість недоотриманої продукції

С6 = ВПд*Дн = 84,9*7 = 594,3 грн.

Де: ВПД - вироблена продукція одним працюючим в день, грн.

ВПД =

ВПР - річний валовий продукт, грн.;

РСР - середньооблікова чисельність працюючих, чол.;

ДО - кількість днів відпрацьованих в рік 1 працюючим, днів.

Таким чином, загальна сума витрат дорівнює:

Ез = 120+249,9+7+60+97,7+594,3 = 1128,9 грн.

Розглянувши питання охорони праці у ТОВ "Обрій" ми побачили, що в господарстві достатньо уваги приділяють цьому питанню. Так, у господарстві належним чином і ефективно працює служба охорони праці, проводяться всі види інструктажів та контроль за охороною праці, складаються всі види необхідних планів, належним чином фінансуються заходи по охороні праці.

Провівши комплексну перевірку роботи служби охорони праці підприємства, були виявлені такі недоліки:

    - Не всі працівників, які працюють на підприємстві пройшли навчання по охороні праці і успішно склали перевірку знань; - Література з охорони праці, яка знаходиться в кімнаті з охорони праці та у куточках охорони праці в цехах застаріла; - Умови праці працівників у деяких підрозділах не відповідають вимогам санітарії.

Для запобігання нещасних випадків в ТОВ "Обрій" розробимо заходи по покращенню умов праці при виробництві продукції зернових культур, а саме необхідно:

    1) здійснити перевірку знань з охорони праці у працівників, які не пройшли її раніше; 2) придбати нову літературу з охорони праці та знайти в архіві підприємства нові нормативні акти, що регламентують питання охорони праці та укомплектувати цими засобами куточки з охорони праці у цехах та кабінеті по охороні праці (200 грн.); 3) у місцях підвищеної імовірності травматизму розмістити попереджувальні плакати та надписи; 4) перевірити ізоляцію на живильних кабелях, пошкоджену - полагодити; 5) придбати вогнегасники та протипожежне укомплектування для всіх транспортних засобів (3900 грн.); 6) забезпечити працівників рослинництва засобами індивідуального захисту, в тому числі спецодягом і спецвзуттям (4900 грн.); 7) обладнати зернозбиральну техніку аптечками (1250 грн.); 8) перевірити на всіх зернозбиральних машинах наявність поручнів та рельєфних підніжок, якщо їх нема - обладнати (240грн.); 9) проводити на підприємстві семінари про шкідливий вплив алкоголю на організм людини (40грн); 10) до роботи допускати лише технічно справні машини і знаряддя, щопокласти на головного інженера-механіка підприємства. 11) обладнати на підприємстві душові кімнати та гардеробні (5700грн.). 12) поставити огорожі біля силосних ям та бункера зерноочисної машини; 13) не допускати самовільного використання техніки та обладнання без наряду і дозволу; 14) розробити заходи впливу на робітників, які порушують дисципліну та правила безпеки. [5]

Важливим фактором в забезпеченні безпеки праці і запобігання травматизму на підприємстві є фактори особистого характеру, тобто знання керівником робітників, особистості кожного працівника, його психіки і особливостей характеру, медичних показників і їх відповідності параметрам роботи, ставленням до праці, дисциплінованість, задоволення працею, засвоєння навичок безпечних методів роботи, знання норм і правил з охорони праці і пожежної безпеки, його ставлення до інших робітників і всього колективу. Всі зазначені вище заходи повинні забезпечити зменшення випадків виробничого травматизму та захворювань, а таким чином і призвести до підвищення ефективності роботи підприємства. [5]

Отже, загальна сума одноразових витрат, пов'язаних із розробкою та впровадженням вищезазначених заходів становить 16230 грн.

Визначимо річний економічний ефект за формулою:

ЕР=(Сі-С2)* Вр-Зод *Ен де:

СІ, С2- собівартість 1 ц зерна до і після впровадження заходів, грн.;

ВР - річний обсяг продукції після впровадження заходів, ц ;

ЕН - нормативний коефіцієнт порівняння економічної ефективності вкладень на виконання заходів з охорони праці; ЕН= 0,08-0,15;

Зод - одноразові витрати, пов'язані із розробкою та впровадженням заходів;

ЕР= (71,9-71,53)* 54051-0,1 * 16230=18375,87 грн.

Визначимо приріст продуктивності праці в результаті зниження трудомісткості продукції, що зумовлений поліпшенням умов праці за формулою:

Пт = (Т1/Т2-1)*100%

Де Т1;Т2 - трудомісткість виробництва 1ц зерна до і після впровадження заходів, нормо-годин.

Пт=(0,7/0,67-1)* 100 = 4,47%

Розрахуємо термін окупності одноразових витрат за формулою:

Тод= Зод/[(С1-С2)*Вр]*100 =16230/[(71,9-71,53)*54051]=0,81 роки

Впровадження запропонованих заходів по охороні праці в дипломній роботі дають можливість поліпшити умови працюючих, підвищують їх продуктивність на 4,47%, отримати економічний ефект в сумі 18375,87 грн. з терміном окупності 0,81 роки.

Похожие статьи




Економічна ефективність заходів з охорони праці при виробництві продукції зернових культур - Організація обліку і аудиту витрат та виходу продукції зернових культур

Предыдущая | Следующая