Вступ - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Заробітна плата - це оплата праці найманого робітника. Так формулює поняття заробітної платні сучасна економіка.

Насправді заробітна платня грає не тільки важливу економічну, але і важливу соціальну роль в суспільстві. Метою оплати праці є забезпечення життєвих потреб людини, що дає нам заставу спокою в суспільстві.

Заробітна платня з'явилася з виникненням грошей. Заробітну платню як економічну категорію вивчали провідні економісти. В сучасній економічній теорії заробітна платня означає ціну використання праці робітника.

Але, нажаль, ця плата не завжди спроможна забезпечити всі потреби населення. На сьогоднішній день в Україні встановлений дуже низький рівень прожиткового мінімуму. Таким чином, в межах перехідного періоду економіки України, розмір мінімальної заробітної плати не дорівнює прожитковому мінімуму населення країни, що означає, що люди, які отримують гарантовану державою мінімальну заробітну плату живуть за, так званою, "межею малозабезпеченості".

Важливо відмітити, що мінімальна заробітна плата платиться за некваліфіковану працю у звичайних умовах, а це означає що такий рівень оплати праці перепадає на значну частку населення країни (від прибиральників до інженерів).

До того ж на багатьох підприємствах країни заробітну плату затримують, а в деяких випадках не виплачують працівникам роками. Така ситуація в країні зумовлена переходом до ринкової економіки.

Перехідний період у країни призвів до таких негативних явищ в економіці, як:

    1) Приватизація великих промислових підприємств призвела до їх банкрутства, в результаті чого тисячі робітників підпали до скорочення штатів та масове звільнення з посад; 2) У зв'язку з цим в економіці країни розвивалось таке явище, як безробіття; 3) Багато тисяч громадян України на сьогоднішній день не мають офіціального місця роботи, але при цьому працюють не офіційно. Деякі роботодавці не бажають офіційно оформлювати своїх найманих працівників, тому що це скорочує розмір податків та зборів, які треба сплачувати до бюджету та державних фондів за кожного найманого робітника; 4) Збагачення однієї частки населення одночасно із зниженням доходів іншої; 5) Еміграція за кордон не тільки некваліфікованої робочої сили, але й перспективних науковців тощо; 6) Інфляція, темпи росту якої не пропорціональні до росту заробітної плати;

Заробітна плата значної частки населення України ледве перевищує, а в деяких випадках і не перевищує, розміру прожиткового мінімуму громадян. Звичайно такий рівень оплати праці не забезпечує належного рівня існування людини, не дає змоги громадянину реалізувати свої духовні та матеріальні потреби.

Отже, повертаючись до визначення заробітної плати як ціни за працю, можна сказати, що на сьогодні в Україні заробітна плата майже втратила свою головну економічну суть, тобто забезпечення життєвих потреб суспільства, та свою найважливішу функцію - відтворювальну.

Таким чином, перехідний період економіки призвів до актуальності теми заробітної плати, як економічної категорії та гарантії забезпечення потреб людини.

З метою визначення напрямів та механізмів підвищення заробітної платні з 1991 року почалося реформування системи оплати праці в Україні, створювалися нові нормативно-законодавчі акти, регулюючі систему оплати праці. Концепція подальшого реформування оплати праці в Україні повинна бути направлена на підвищення рівня життя населення, збільшення платоспроможного попиту, забезпечення корисності, зростання продуктивності праці і зниження соціальної напруженості в суспільстві.

Для правильного обліку оплати праці, використання робочого часу та трудових ресурсів підприємства всіх форм власності повинні дотримуватись діючого законодавства, регулюючого систему оплати праці на підприємствах. Законодавством України передбачені різні форми та системи оплати праці, норми використання робочого часу та трудових ресурсів, соціальних гарантій населенню тощо.

Повертаючись до соціальних аспектів заробітної платні, можна сказати, що стабільна заробітна платня на підприємстві - застава спокою працівників підприємства, а значить і застава процвітання підприємства.

Метою даної роботи є дослідження діючої на підприємстві системи обліку заробітної платні і аналіз праці і заробітної платні на підприємстві, а також проведення аналізу ефективності використання трудових ресурсів підприємства і визначення резервів їх зростання.

Об'єктом даного дослідження є промислове підприємство Торезький завод залізо - бетонного шахтного кріплення.

Предметом дослідження є нормативні акти і первинні документи з оплаті праці, статистична звітність з оплати праці, баланс підприємства, інші форми звітності.

Похожие статьи




Вступ - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Предыдущая | Следующая