Інформаційні системи на підприємстві - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

В економіці України відбуваються суттєві зміни, обумовлені розширенням підприємницької діяльності, швидкими темпами розвитку інформаційних технологій. Це, в свою чергу, призвело до змін нормативних документів, які регламентують порядок ведення бухгалтерського обліку та наближення основних вимог бухгалтерського обліку до загальноєвропейського та міжнародного рівня.

В умовах автоматизації обробки інформації бухгалтерський облік і бухгалтерська інформація використовуються більш широко ніж при ручній обробці даних, що обумовлено рядом факторів, основними з яких є: обробка і зберігання великої кількості однакових в структурному плані одиниць облікової інформації; здійснення вибірки інформації з великої кількості даних; виконання складних математичних розрахунків; одержання в лічені хвилини паперових копій будь-якого документу (первинних документів, форм звітності тощо); багаторазове відтворення будь-яких дій (наприклад, роздруковування примірників певного документу тощо).

Використання засобів автоматизації дозволяє практично повністю вирішити проблему точності та оперативності інформації. Протягом декількох хвилин можуть бути підготовлені різноманітні і деталізовані дані, які необхідні для прийняття ефективних управлінських рішень.

Сучасні системи автоматизації бухгалтерського обліку включають великий набір типових рішень, що забезпечують основні ділянки обліку і адаптованих до сучасних умов господарювання, проте на кожному конкретному підприємстві є свої неповторні особливості обліку, які неможливо заздалегідь передбачити. Часто виникає необхідність особливим чином вводити, збирати і аналізувати документи чи окремі дані, виконувати нестандартні дії чи готувати індивідуальні звітні форми.

На ринку бухгалтерських програмних продуктів, які були б стандартом для автоматизації бухгалтерського і податкового обліку в Україні. Однак широкі інструментальні можливості деяких систем у взаємодії з високою кваліфікацією спеціалістів з обліку дозволяє розв'язувати найскладніші задачі. На підприємстві основні облікові операції повинні бути автоматизовані, а бухгалтерська інформація зібрана, оброблена і надана у вигляді, зручному для подальшого аналізу і прийняття рішень.

Правильний вибір засобів автоматизації та програмного забезпечення дозволяє легко і миттєво адаптувати роботу бухгалтерії до правових норм, які часто змінюються.

Автоматизація обліку вносить певні зміни до організації роботи бухгалтерії як однієї з ланок управління. Він не тільки відповідає за ведення бухгалтерських рахунків, але і виконує певну роботу по плануванню, контролю, оцінці і перегляду напрямків господарської діяльності підприємства, з аудіювання і розробки управлінських рішень.

На відміну від традиційного бухгалтерського обліку, що зосереджується на вирішенні, насамперед, таких фінансових питань, як сплата податків і подання звітності відповідним органам, сучасний облік дозволяє керівнику одержувати значну кількість оперативної управлінської інформації, наприклад:

    - про наявність коштів на рахунках в банку (розрахунковому, валютному та інших); - про розмір поточної заборгованості перед банком; - про розмір поточної заборгованості перед бюджетом; - про наявність матеріалів, товарів, готової продукції на складах підприємства; - про стан розрахунків з дебіторами і кредиторами.

Це відбувається завдяки інтеграції обробки видів первинної економічної інформації, яка використовується окремими функціями управління, тобто облікової (єдиної), планової, нормативної, технологічної, оперативно-технічної бази та ін. Це і призводить до створення єдиної інформаційної бази (результат інтегрування обробки), дані з якої можуть потім багаторазово використовуватися всіма службами та підрозділами підприємства. Якщо в умовах ручної обробки даних створювали і обробляли необхідну інформацію різні служби, що зумовлювало певний "різнобій" то в програмах компютерно-інформаційних систем (КІСП) та обробка є одночасним і єдиним технологічним процесом, який призводить до скасування паралелізму і дублювання, до принципу однократної фіксації, а також до єдності і уніфікації форм документації, показників, класифікації інформації, системи кодування тощо.

Використання засобів автоматизації дозволяє практично повністю вирішити проблему точності і оперативності інформації. Протягом декількох хвилин можуть бути підготовлені різноманітні і деталізовані дані, необхідні для прийняття ефективних рішень.

Першим кроком до створення комп'ютерної системи бухгалтерського обліку є проведення класифікації існуючих програмних продуктів, адже тільки після поділу програмного забезпечення на групи за певними критеріями можна формулювати вимоги до програм та порівнювати їх функціональні можливості. Найбільш повною є класифікація програм бухгалтерського обліку, яка склалася при проведенні конкурсів програмного забезпечення в межах СНД.

Загальними критеріями вибору програмного забезпечення комп'ютерних систем бухгалтерського обліку щодо підприємств різних типів є:

    - функціональна повнота; - особливості побудови програмної системи; - можливість використання на різноманітнихпрограмно-апаратних платформах; - можливість інтеграції з діловим програмним забезпеченням власних розробок або інших виробників.

Вимоги до бухгалтерських програмних продуктів формують три різні категорії користувачів:

    1) бухгалтери - безпосередні користувачі комп'ютерної системи бухгалтерського обліку; 2) спеціалісти з комп'ютиризованих систем - програмісти і техніки; 3) керівництво підприємства (управлінці).

Перелік вимог до бухгалтерських програм - це складний, пов'язаний комплекс функціональних, технічних, комерційних та ергономічних питань.

Набір програм "ІС:Предприятие 7.7" є універсальною програмою автоматизації діяльності підприємства, яка використовується для будь-яких розрізів економічної діяльності підприємства, в тому числі й різних ділянок бухгалтерського обліку. Програма "ІС:Предприятие 7.7" має компонентну структуру.

"ІС:Предприятие 7.7" є складовою частиною системи програм "ІС:Предприятие 7.7" - її компонентною. Всього існує три основні компоненти:

"ІС:Предприятие 7.7";

"ІС:Оперативный учет 7.7";

"ІС:Расчет 7.7".

"ІС:Предприятие 7.7" - це програма для ведення бухгалтерського обліку, що може застосовувались на підприємствах різних форм та видів діяльності.

В програмі також реалізовані можливості ведення на одному робочому місці бухгалтерського обліку декількох підприємств, ведення обліку паралельно в декількох робочих планах рахунків, багатовимірного та багаторівневого аналітичного обліку, кількісного та валютного обліку.

Програма "Парус-Предприятие 7.11" є комплексною програмою автоматизації бухгалтерського обліку підприємств малого і середнього бізнесу. Після встановлення програми немає необхідності проводити будь-які серйозні налагодження, однак користувач має право налагодити програму відповідно до умов функціонування підприємства та організації обліку: переналагодити План рахкнків, номенклатуру запасів, створити бланки, зразки заповнення документів, правила їх обробки в обліку тощо.

Програма складається з функціонально відокремлених модулів: "Администратор", "Бухгалтерия", "Реализация и склад", клжен з яких містить один або декілька додатків, тобто програм, що працюють в ОС MS Windows.

Інформація, яка вводиться в програму, надходить в базу даних, що є єдиною для всіх модулів програми. Без даних, що є єдиною для всіх модулів програми. База даних може знаходитись на жорсткому диску комп'тера, або на жорсткому диску для окремого комп'ютера в мережі за умови користування програмою кількома користувачами у мережі.

На підприємстві програма "1-С Бухгалтерія 7.7" введена в дію з 2003 року.

Ця система автоматизації обробки облікової та контрольної інформації на підприємстві Торезький завод ЗБШК охоплює весь комплекс задач по синтетичному та аналітичному облікам.

Сутністю цієї програми є організація централізованої бази даних та розподілених баз даних на місцях обробки інформації.

Для реалізації задач обліку праці та заробітної плати створюється інформаційна база на автоматизованому робочому місці бухгалтера - розрахунковця.

На робочому місці здійснюється ввод первинних даних, розрахунок та видача інформації на екран та печатні пристрої машинних документів по структурним підрозділам. Автоматизація задач по обліку праці та заробітної плати базується на алгоритмах розрахунку, кожний з яких реалізується обособлено.

Технологічний процес обробки та отримання інформації по обліку заробітної плати складається із наступних етапів:

    - підготовка первинної документації; - розрахунок сум оплати та утримань по відповідним кодам видів виплат та утримань; - відображення вихідної інформації по табельним номерам, структурним підрозділам та підприємству в цілому; - контроль та коригування результатної інформації; - формування інформації для архівного зберігання.

Ввод первинних данних здійснюється безпосередньо користувачем у діалоговому режимі. Важне значення має забезпечення високої достовірності даних, тому програмне забезпечення забезпечує автоматичне виявлення помилок та видачу повідомлень про помилки.

Інформаційна база формується на основі документів та довідників, які використовуються в бухгалтерському обліку. Вона може коригуватись по мірі зміни окремих або всіх табельних даних працівників підприємства. Таким чином, ведення інформаційної бази в основному заключається в виборі відповідних операцій у меню інформаційної частини та коригуванні тих даних конкретного робітника, які змінились.

Інформаційна частина складається із вхідної та нормативно-довідникової інформації.

Для рішення задач по обліку праці та заробітної плати використовується наступна нормативна-довідкова інформація: довідник підприємства, довідник структурних підрозділів, довідник списочного складу працівників, довідник бухгалтерських рахунків, довідник допустимої кореспонденції рахунків, довідник видів оплат та утримань, довідник видів оплат, які входять до середньої заробітної плати, довідник категорій працівників.

Довідник списочного складу створюється на всіх робітників підприємства та має наступну структуру: табельний номер, прізвище, ім'я, по батькові, підрозділ, посада, категорія, дата народження, дата прийняття на роботу, дата звільнення, паспортні дані, адреса, процент податку з доходу, процент, який виплачується по листку непрацездатності, кількість днів відпустки, сума авансу.

Довідник видів виплат та утримань має наступну структуру: код виду виплат та утримань, їх найменування.

Довідник категорій працівників має наступну структуру: код категорії працівників, найменування, базовий метод нарахування заробітної плати.

Для вводу первинної інформації в діючій на підприємстві інформаційній системі передбачена функція "Документи". Дана функція передбачена для масового вводу даних по нарахуванням та утриманням.

Розрахункова части програми має наступну структуру:

    - контроль вхідної інформації; - розрахунок авансів; - розрахунок заробітної плати; - міжрозрахунковий період; - анулювання розрахунку; - вихідна інформація; - ведення інформаційної бази.

При розрахунку авансу виконується нарахування за вказаний період авансу на списочний склад працівників із занесенням даних в інформаційну базу.

Розрахунок в міжрозрахунковий період виконується по мірі надання первинних даних про відпустки, хвороби тощо.

Заробітна плата розраховується у кінці звітного періоду у розрізі структурних підрозділів та табельних номерів.

Вихідна інформація при рішенні комплексу задач наступна:

    - відомості на аванс; - розрахункова відомість на місяць; - платіжна відомість на місяць; - індивідуальний розрахунковий листок; - відомість за видами виплат; - відомість розподілення заробітної плати по кодам витрат; - відомість сум, утриманих за кредит; - відомість перерахованих в банк сум; - реєстри переводів аліментів по почті; - відомість розрахунку по листам непрацездатності; - відомість розрахунку відпусток; - відомість розрахунку податку з доходів; - відомість утримань до пенсійного фонду; - довідкова інформація.

Також програмне забезпечення "1-с Бухгалтерія" автоматичне формує бухгалтерські проводки, які наприкінці звітного періоду збираються в єдину інформаційну базу для подальшого формування бухгалтерської звітності підприємства.

Інформаційна система "1-с Бухгалтерія" дозволяє комплексно вирішувати всі задачі, які стоять перед ділянкою обліку, та надавати необхідну інформацію для прийняття управлінських рішень.

Похожие статьи




Інформаційні системи на підприємстві - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Предыдущая | Следующая