Порядок оподаткування доходів фізичних осіб - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Питання оподаткування доходів фізичних осіб, зокрема заробітної платні, в даний час регламентовані Законом № 889.

Відповідно до п. п. 4.2.1 Закони № 889 до складу загального місячного доходу оподаткування включаються доходи у вигляді заробітної платні, інші виплати і винагороди, нараховані (що виплатять) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору.

Обов'язок нараховувати, утримувати і сплачувати податок з доходів фізичних осіб покладена на підприємства, які виплачують заробітну платню своїм найнятим робітникам. Такі особи в Законі № 889 визначені як податкові агенти.

Визначення об'єкту оподаткування у вигляді заробітної платні - п. 3.5. Закону № 889

При нарахуванні доходів у вигляді заробітної платні об'єкт оподаткування визначається як нарахована сума такої заробітної платні, зменшена на суму збору до Пенсійного фонду України і внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, які відповідно до закону стягуються за рахунок доходу найманої особи (Закон № 1958 від 01.01.2007 р. в редакції п. 3.5. Закону № 889)

Ставка податку:

Ставка податку з доходів фізичних по заробітній платні визначена в п.7.1. і п. 22.3 Закону № 889 і складає 13%

Ставка 13% застосовується як по заробітній платні по основному місцю роботи, та і за сумісництвом.

З 1 січня 2009 ставка податку з доходів складає 15%.

Розмір податкової соціальної пільги:

Відповідно до п.6.1. Закону № 889 платник податків має право на зменшення суми загального місячного доходу оподаткування, одержуваного з джерел на території України від одного працедавця у вигляді заробітної платні, на суму податкової соціальної пільги у встановлених розмірах. Для окремих категорій платників встановлена податкова соціальна пільга в підвищеному розмірі.

Розмір податкової пільги в перехідний період складе:

    2006 р. - 30% мінімальної з/п (205 грн.), тобто 205х30% = 61.50 грн. 2007 р. - 50% мінімальної з/п (262 грн.), тобто 262х50% = 131,00 грн. 2008 р. - 80% мінімальної з/п 2009 р. - 100 % мінімальної з/п

Умови застосування податкової соціальної пільги (ПСП):

Згідно п. п. 6.5.1 Закони № 889 ПСП застосовується до доходу, одержаного платником податку протягом звітного податкового місяця, якщо його розмір не перевищує суми місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленої на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 і закругленої до найближчих 10 грн..

Перерахунок:

Податковий агент зобов'язаний здійснювати правильне і своєчасне нарахування і сплату податку з доходів фізичних осіб, а також перерахунок сум доходів і наданих податкових соціальних пільг:

    - за наслідками кожного звітного податкового року; - під час розрахунку за останній місяць застосування пільги при зміні місця її застосування за рішенням працівника; - під час проведення остаточного розрахунку з працівником у разі припинення з ним трудових відносин

Порядок віддзеркалення в регістрах бухгалтерського обліку нарахування і сплати податку з доходів фізичних осіб:

Податок з доходів фізичних осіб відзеркалюється в регістрах по субрахунку 641 "Податок з доходів фізичних осіб" та кореспондуєтся з субрахунками 661 "Заробітна платня" по кредиту та 311 "Розрахунковий рахунок" по дебету.

Порядок сплати:

Відповідно до п. п. 8.1.2 Закони № 889 податок з доходів фізичних осіб підлягає сплаті (переліку) до бюджету при виплаті доходу оподаткування єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, не передбачаючі сплату (перелік) даного податку до бюджету.

Звітність:

Форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. № 1ДФ), а також Порядок його заповнення затверджені наказом № 451.

Податковий звіт по ф. № 1 ДФ подається окремо за кожен квартал (податковий період) протягом 40 календарних днів звітного кварталу.

Похожие статьи




Порядок оподаткування доходів фізичних осіб - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Предыдущая | Следующая