Організація обліку та аудиту на підприємстві "Торезький завод ЗБШК", Загальна характеристика підприємства "Торезький завод ЗБШК" - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Загальна характеристика підприємства "Торезький завод ЗБШК"

Торезький завод залізобетонного шахтного кріплення (далі Торезький завод ЗБШК) - підприємство післявоєнного перiоду. Будiвництво заводу було розпочате у червнi 1945 року. Проект заводу був розроблен проектной конторой "Сталiншахтобуд" i був розрахован на виробництво залiзобетонних стоєк у кiлькостi 5 тис. куб. м, якi вперше мали вживатися для крiплення гiрничих виробок на шахтах "Чiстякiвантрацит".

У 1945 роцi було виготовлено першi 1623 куб. м залiзобетонних стоєк на суму 1489 тис. руб а у 1949 роцi завод освоїв проектну потужнiсть по виробництву залiзобетонних стоєк у 5,9 тис. куб. м. Колектив пiдприємства складав бiля 100 працiвникiв, це були фронтовики та молодь.

Будiвництво та розширення пiдприємства не зупинялось. У 1950 роцi у примiщеннях заводу було розпочато i засвоєно виробництво будiвельних шлакоблокiв, а у 1952 роцi засвоєно виробництво крепiжних бетонiтiв для вентиляцiйних перемичек у шахтах з метою безпечного проведення робiт. Потужнiсть виробництва у наступнi роки зросла до 12 тис. куб. м на рiк. В 1956 роцi був введен в експлуатацiю цех виробництва шахтної затяжки потужнiстю 12,5 тис. куб. м на рiк. В 1958 роцi побудовано цех для виробництва натрiєво-лiтiєвого електролiта для потреб вугледобувних пiдприємств.

Надалi, у 1966 роцi, пiдприємство розпочало виробництво елементiв шахтного крiплення.

Постановою Ради Мiнiстрiв СРСР № 695 вiд 05.09.1968року була запланована реконструкцiя заводу. Проект цiєї реконструкцiї був розроблений Київським пiдприємством "Гiдрогражданпромбуд". Реконструкцiя була розпочата у 1967 роцi i закiнчена у 1973 роцi. Випуск залiзобетонної продукцiї вирiс у 2,5 рази, потужнiсть склала 93,5 тис. куб. м. Новий промисловий корпус пiдприємства був розроблен з метою виробництва нових видiв продукцiї: залiзобетонних конструкцiй промислових будiвель, надшахтних будiвель, соцiально-побутових будiвель, а також елементiв пiдземних комунiкацiй. Разом бiльш як 360 рiзновидiв продукцiї. На пiдприємствi у той час працювало понад 800 працiвникiв.

Згiдно до Наказу Президента України вiд 15.06.1993 року № 210 "Про корпоратизацiю державних пiдприємств" та вiд 07.02.1996 року № 116 "Про структурну перебудову вугiльної промисловостi", а також згiдно з рiшенням засновника - Мiнiстерства вугiльної промисловостi України, наказом № 290 вiд 27.06.1996 року, Торезький завод залiзобетонного шахтного крiплення реорганiзовано у Вiдкрите акцiонерне товариство "Торезький завод залiзобетонного шахтного крiплення".

Повне найменування підприємства - Вiдкрите акцiонерне товариство "Торезький завод залiзобетонного шахтного крiплення"

Код за ЄДРПОУ: 00176745.

Мiсцез находження - Донецька обл., м. Торез, вул. Заводська, буд.1.

Дата державної реєстрацiї - 24.07.1996 р.

Основнi види дiяльностi:

    1) 26.61.0. Виробництво виробiв з бетону для будівництва; 2) 26.63.0. Виробництво готових для використання бетонних сумішей; 3) 60.24.0. Дiяльнiсть автомобiльного вантажного транспорту; 4) 51.90.0. Iншi види оптової торгiвлi.

Вiдкрiте акцiонерне товариство "Торезький завод залiзобетонного шахтного крiплення" має такi органи управлiння: вищiй орган управлiння - Загальнi збори акцiонерiв Товариства, Спостережна рада, Ревiзiйна комiсiя, Правлiння Товариства.

Вiдкрите акцiонерне товариство очолює голова правлiння, головний бухгалтер та члени правлiння.

Дочiрнiх пiдприємств та фiлiй пiдприємство не має.

Пiдприємство скаладається з структурних пiдроздiлiв:

    1) виробничiй цех № 1 з виробнийтва товарного бетону, рудничних шпал; 2) виробничий цех № 2 з виробництва шахтної затяжки, будiвельних конструкций; 3) ремонтно-механiчний цех; 4) автогараж;- ВТК i лабораторiя.

Всi структурнi пiдроздiли ВАТ "Торезький завод ЗБШК" знаходяться за адресою м. Торез, вул. Заводьска, 1 на однiй терiторiї.

Загальна земельна площа - 13 га, загальна площа промислових будiвель - 17,1 тис. кв. м. На своїй терiторiї пiдприємство має залiзничну колiю довжиною 1,6 км

На терiторiї розташовани вiдкритий склад готової продукцїї, склади сипких речовин та iнше.

Основним видом дiяльностi товариства є виробництво збiрних бетонних та залiзобетонних виробiв, виробництво товарного бетону. Ця продукцiя використовується у гiрничних виробiтках, шахтному та житловому будiвгництвi. З 2003 року пiдприємство збiльшувало об'єми випуску готової продукцiї, розширювало номенклатуру продукцiї.

Основними замовниками продукцiї заводу є вугiльнi пiдприємства та будiвельнi пiдприємства Донецької, Луганської областей. Це спожавачi шахтного крiплення, а саме затяжки шахтної, елементiв шахтного крiплення, шпал руднiчних, рiзноманiтних будiвельних конструкцiй, таких як плити перекриття, блоки фундаментнi, камнi дорожнi бортовi (бордюри), плитка тротуарна, та iнше. Пiдприємства - постiйнi споживачi продукцiї заводу це Шахта iм. А. Ф. Засядька, ДП "Торезантрацит", ДП "Шахтарськантрацит", ДП "Снiжнеантрацит", ВАТ "Трест "Луганськшахтопрохiдка", ВАТ "Краснодовугiлля", Шахта "Красноармiйська-Захiдна" та iншi. Замовниками i споживачами залiзобетонної продукцiї ВАТ "Торезький завод ЗБШК", також є деякi пiдприємства Днiпропетровської, навiть Волинської областей.

За останнi роки досвiд показує, що виробництво залiзобетонних виробiв та конструкцiй знаходиться пiд впливом циклiчних коливань та в значної залежностi вiд загальних економiчних умов, впевненостi та доходiв споживачiв, рiвня попиту на продукцiю. За останнiй час попит на продукцiю зрiс, оскiлькi зросла кiлькiсть нового будiвництва як помислового так i житлового призначення. Отже об'єм попиту саме на продукцiю пiдприємства значно залежить вiд її якостi. Для цього на пiдприємствi постiйно ведеться контроль за якiстю, здiйснюється перевiрка показникiв виготовленної продукцiї. Вчастно проводяться необхiднi технiчнi змiни.

Основними конкурентами товариства є пiдприємства-виробники залiзобетонних виробiв Донецької областi. Цi пiдприємства також виробляють шахтне крiплення. Тому для пiдтримки конкурентноспроможностi виробленної продукцiї ВАТ "Торезький завод ЗБШК" впроваджує заходи щодо зниження собiвартостi виготовленної продукцiї, конролю за якiстю, а також контролю за якiстю сировини та матерiалiв з яких вона виготовляється.

Основними постачальника сировини на пiдприємство є цементнi заводи Донецької областi, пiдприємства-постачальники металевої продукцiї та iншi. Пiдприємством у 2008 роцi не збiльшено випуск готової продукцiї, але за рахунок значної економiї електроенергiї, впровадження змiн в технологiчних процесах виробництва суттево знижена собiвартiсть продукцiї. Також введено в дiю ранiше не використовуване обладнання для виробництва бетонiту та шлакоблоку.

Виробничi технологiчнi лiнiї залiзобетонних виробiв забезпеченi розробленими технологiчними картами, згiдно до прийомiв безпечного проведення робiт. Здiйснюється нагляд за виконанням правил охорони працi.

Якiсть готової продукцiї заводу пiдтверджується технiчним паспотром, де вiдображається повна технiчна характеристика залiзобетонних виробiв.

Підприємство веде оперативний, бухгалтерський облік, складає і подає фінансову звітність відповідно до чинного законодавства. Відповідальність за стан обліку, своєчасне подання бухгалтерської, статистичної та іншої звітності покладається на головного бухгалтера підприємства. Фінансовий рік встановлюється з 1 січня до 31 грудня включно. Річний звіт щодо операцій підприємства та баланс складаються по закінченні фінансового року і разом з висновком Ревізійної комісії подаються на затвердження. Основні показники діяльності підприємства наведено в таблиці 2.1

Таблиця 2.1 - Техніко - економічні показники діяльності Торезького заводу ЗБШК

Найменування показника

2008р, тис. грн.

2009 р., тис. грн.

2010 р, тис. грн.

Виторг від реалізації продукції

2278,

63076,6

5388,8

Чистий дохід

1898,8

2563,8

4490,7

Собівартість реалізованої продукції

1927,7

2569,8

4420,5

Валовий прибуток (збиток)

(2,89)

(6,0)

70,2

Чистий прибуток (збиток)

2,0

1,5

24,4

Основні засоби

739,8

750,4

700,6

Розмір дебіторської заборгованості

11,0

38,1

5,2

Розмір кредиторської заборгованості

286,0

14,9

70,7

Розмір довгострокових і короткострокових кредитів і позикових коштів

-

200,0

400,0

Середньосписочна чисельність робітників чол.

112

155

189

Середня заробітна плата грн.

807,3

864,7

879,5

Розглянемо основні економічні показники підприємства за допомогою балансу.

Актив балансу містить дані про розміщення капіталу, який має в своєму розпорядженні підприємство, про вклад його в конкретне майно і матеріальні цінності, про залишки вільної грошової готівки.

Після проведення необхідних розрахунків можна отримати ряд важливих характеристик які показують фінансово-майновий стан підприємства.

До таких показників належать:

    1) Загальна вартість майна підприємства (стр.280 Ф1 , 2009р.= 1115,8 тис. грн., за 2010р.= 1397,5 тис. грн.). 2) Вартість необоротних активів (стр.80 Ф1, за 2009р.= 739,8 тис. грн., за 2010р.= 700,6 тис. грн.). 3) Вартість оборотних активів -- сума другого та третього розділу активу балансу (стр.260 + стр.270, за 2009р.= 376,0 тис. грн., за 2010р.= 696,7 тис. грн.).

В той же час ці показники самі по собі не дають чіткого розуміння про стан майна підприємства. Більш змістовну та об'єктивну інформацію можна отримати, якщо проаналізувати вертикальний та горизонтальний аналіз балансу.

В структурі активів підприємства необоротні активи займають (в 2009р.= 66,3 %, в 2010р.= 50,13 %). Якщо питома вага необоротних активів підприємства більше 40 % -- "важка " структура активів, це свідчить про помірні накладні витрати та помірний вплив виручки на діяльність підприємства. Також "важка " структура свідчить про низьку мобільність майна підприємства.

Відсутність довгострокових фінансових інвестицій свідчить про те, що виробничий потенціал підприємства не буде знижуватись за рахунок відведення коштів з основної діяльності. Зменшення цієї статті допомагає припливу фінансових коштів в основну діяльність підприємства і покращанню фінансового стану підприємства.

Структура активів з високою долею заборгованості і низькою долею грошових коштів може свідчити про проблеми, які пов'язані з маркетинговою політикою підприємства. І навпаки: структура з низькою долею заборгованості і високою долею грошових коштів може свідчити про вірний характер розрахунків.

Щодо дебіторської заборгованості, можна сказати наступне. Якщо підприємство розширяє свою діяльність, то збільшується кількість клієнтів, і звичайно дебіторська заборгованість.

З цього можна зробити висновок, що збільшення дебіторської заборгованості не завжди оцінюється негативно. В цьому зв'язку необхідно розрізняти нормальну та прострочену заборгованість. Наявність простроченої заборгованості створює ускладнення, так як підприємству не буде вистачати фінансових ресурсів для купівлі запасів, виплати заробітної плати тощо. Окрім цього, заморожування коштів приводить до уповільнення обороту капіталу. На нашому підприємстві ми бачимо таку динаміку дебіторської заборгованості : 2008 рік - 11,0 тис. грн, 2009 рік - 58,1 тис. грн, 2010 рік - 5,2 тис. грн. Досить різке збільшення дебіторської заборгованості в 2010 році порівняно з 2009 роком в сукупності з іншими показниками діяльності підприємства свідчить про розширення діяльності підприємства, та збільшення кількості дебіторів, а її зменшення в 2010 році до 5.2 тис. грн. свідчить про покращення розрахунків між підприємством та його клієнтами.

Великий вплив на фінансовий стан підприємства має стан запасів. Накопичення великих запасів свідчить про спад активності підприємства, уповільненні обороту оборотного капіталу. В той же час малий об'єм запасів також має негативний вплив на фінансовий стан підприємства, так як зменшується сума прибутку.

Іншими словами будь який ріст вартості запасів повинен супроводжуватись таким же (або більшим) ростом обороту оборотного капіталу.

Збільшення вартості запасів має позитивний характер тільки в тому випадку, якщо не відбулося зниження обороту запасів. В іншому випадку -- це негативна зміна.

Будь-яке підприємство покриває потребу своїх активів за рахунок власних і залучених джерел (капіталу) які визначаються як його пасиви.

Головні завдання аналізу пасивів підприємства:

    1) аналіз обсягу і динаміки капіталу підприємства; 2) аналіз структури капіталу та її зміни в оцінках до зміни фінансового стану; 3) аналіз складу та структурних змін власного і залученого (довготермінового та короткотермінового) капіталів; 4) пошук резервів збільшення капіталу, підвищення рівня його віддачі та зміцнення фінансової стійкості підприємств.

Власний капітал - це власні джерела фінансування підприємства без зазначеного терміну повернення, які внесені засновниками підприємства, накопичені впродовж строку його існування за рахунок реінвестованого прибутку та отримані в дарунок.

У структурі джерел фінансування Торезького заводу ЗБШК власний капітал в 2009 році 810,0 тис. грн. (68,6%), в 2010 році-817,7 тис. грн. (65,8%), довгострокові зобов'язання складають 200,0 тис. грн. (16,9%) в в 2009 році та 400,0 тис. грн.(35,8 %) 2009. Ми бачимо, що рівень власного капіталу на нашому підприємстві досить високий, але його питома вага за період аналізу суттєво не змінилась. Проте питома вага довгострокових зобов'язань зросла більше, ніж в два рази, що вказує на те, що підприємство проводить капітальне будівництво та розширює виробництво за рахунок довгострокових банківських кредитів.

Похожие статьи




Організація обліку та аудиту на підприємстві "Торезький завод ЗБШК", Загальна характеристика підприємства "Торезький завод ЗБШК" - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Предыдущая | Следующая