Облік праці та заробітної плати - Організація бухгалтерського обліку в університеті

Відповідно до ст.1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує робітнику за виконану ним роботу [12].

Київський університет імені Тараса Шевченка є бюджетною установою, тому фінансування виплат по заробітній платі здійснюється за окремою статтею, яка відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України" є захищеною [7]. Це означає, що виплати по заробітній платі здійснюються першочергово разом з перерахуванням до фондів обов'язкових платежів.

Університет має фонд оплати праці під яким розуміють обсяг коштів, отриманих як у вигляді фінансування із бюджету, так і від надання платних послуг, що запланований відповідно до кошторису доходів і видатків установи для використання при розрахунках по заробітній платі з працівниками.

При плануванні та обліку заробітної плати розрізняють:

Плановий фонд - це суми асигнувань, передбачені кошторисом бюджетних установ.

Фактичний фонд - це нарахована заробітна плата працівникам по розрахунково-платіжним відомостям.

Відповідно до постанови № 1298 для університету визначено тарифний розряд, для посадових окладів (ставки заробітної плати), які встановлюються в розмірах: проректору на 5-15 % нижче ніж посадовий оклад відповідного керівника; головному бухгалтеру - на 10-30 % нижче ніж посадовий оклад відповідного керівника; помічників керівників - на 30-40 % нижче ніж посадовий оклад відповідного керівника; За вчене звання: професора - у граничному розмірі 33 % посадового окладу (ставки заробітної плати); доцента, старшого наукового співробітника - у граничному розмірі 25 % посадового окладу (ставки заробітної плати); За науковий ступінь: доктора наук - у граничному розмірі 25 % посадового окладу (ставки заробітної плати); кандидата наук - у граничному розмірі 15 % посадового окладу (ставки заробітної плати) [31].

Наказом Міністерства освіти і науки України "Про впровадження умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ" від 26.09.2005 р. № 557 затверджено розміри посадових окладів (ставок заробітної плати) керівних науково-педагогічних, наукових працівників, професіоналів, фахівців та інших працівників, визначені на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці; схеми тарифних розрядів посад (професій) цих працівників; надбавки і доплати до посадових окладів (тарифних ставок) [38].

Особовий склад працюючих визначається структурою працівників університету. За функціональним призначенням персонал бюджетної установи поділяється на три групи: персонал основної діяльності; адміністративно-управлінський персонал; допоміжний обслуговуючий персонал (Рис. 2.7).

порядок встановлення посадових окладів працівників університету

Рис. 2.7. Порядок встановлення посадових окладів працівників університету

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" [12], фонд заробітної плати містить такі складові: основна заробітна плата; додаткова заробітна плата; інші заохочувальні та компенсаційні виплати (Рис. 2.8).

Для виплати заробітної плати працівникам університету здійснюється її нарахування за КЕКВ 2111, що включає розрахунок заробітку за місяць. Виплата заробітної плати здійснюється два рази на місяць з відстанню між виплатами не більше 16 календарних днів, у вигляді авансу (45% від з. п) та основної суми коштів (55% від з. п), на основі розпорядчих та первинних документів з обліку відпрацьованого робочого часу та виробітку, що передаються в бухгалтерію відповідними структурними підрозділами.

Відповідно до постанови №100 КМУ при розрахунку заробітної плати беруться до уваги нормативні акти, що регулюють нарахування заробітної плати освітнього профілю.

В університеті діє погодинна оплата праці, прі якій, нарахування основної та додаткової заробітної плати здійснюється на підставі штатного розпису, наказів про прийом на роботу, про присвоєння розрядів, про надання відпустки, припинення трудового договору, а також табеля обліку використання робочого часу.

складові фонду заробітної плати

Рис. 2.8 Складові фонду заробітної плати

При нарахуванні окремих виплат виходять із середньої заробітної плати. Такі виплати застосовуються у випадках: (надання працівникам щорічної відпустки та додаткових відпусток; виконання працівниками державних і громадських обов'язків; надання жінкам додаткових перерв для годування дитини; залучення працівників до виконання військових обов'язків; службових відряджень; тимчасової втрати працездатності; в інших випадках).

Допомога з тимчасової непрацездатності за лікарняними листами виплачується застрахованим працівникам за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності лише починаючи з шостого дня непрацездатності. А перші 5 днів оплачуються за рахунок коштів університету і відносяться на КЕКВ 2111 "заробітна плата". Одержання коштів від фонду соціального страхування здійснюється на підставі заяви розрахунку на замовлення грошей зі спеціального фонду та відображається у звіті по коштах загальнообов'язкового державного страхування у зв'язку з тимчасовою непрацездатністью та витратами, зумовленими похованням форми Ф-4 ФСС - ТВП.

Із заробітної плати працівників університету здійснюються наступні утримання та нарахування (Табл. 2.1):

Табліця 2.1 Утримання та нарахування з заробітної плати працівників університету

Обов'язкові утримання

Добровільні утримання

За рішенням адміністрації

Узгоджені з працівником

Податок з доходів фізчних осіб

Планові та позапланові аванси

Профспілкові внески

Неповернуті вчасно підзвітні суми

Сплата відсотків за позики

Військовий збір

Суми нанесених матеріальних збитків

Сплата відсотків за товари, продані в кредит

За виконавчими листами

Штрафи, накладені в адміністративному порядку

Індивідуальне страхування

Нарахування

Податок

ЄСВ

ЄСВ на заробітну плату інваліда

Ставка

22%

8,41%

Нарахування на заробіту плату єдиного соціального внеску здійснюється за КЕКВ 2120.

Кожен місяць державній фіскальній службі університетом подається персоніфікований облік який полягає в збиранні, обробленні, систематизації та зберіганні передбачених законодавством про пенсійне забезпечення відомостей про фізичних осіб, що пов'язані з визначенням права на виплати пенсій з Пенсійного фонду та їх розмір за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Щоквартально подається до органів ДФІ податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і суми отриманого з ним податку форми 1Дф, для відображення утримання ПДФО.

Державні гарантії права на відпустку встановлено Конституцією України [1], Законом України "Про відпустки" [13], КЗпП України [5] та іншими нормативно-правовими актами. Керівникам, науково - педагогічним працівникам освіти та науковим працівникам надається щорічна основна відпустка тривалістю до 56 календарних днів.

Головним розрахунковим документом, що містить зведену інформацію при розрахунках по заробітній платі, є розрахунково-платіжна відомість.

В університеті заробітна плата видається як безготівковим шляхом так і через касу. При невчасному отримані коштів з каси працівником, заробіта плата стає депонованою, і записується в книгу депонованої заробітної плати. Якщо за три роки депоновану суму не забирають, то вона списується в дохід бюджету. В касі складається видатковий касовий ордер (Додаток Г), який оформляється в установленому порядку і реєструється в журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових ордерів.

Синтетичний облік розрахунків з оплати праці ведеться на рахунку 66 "Розрахунки з оплати праці". Аналітичний облік за субрахунком 661 "Розрахунки із заробітної плати" ведеться в особових рахунках (на картках-довідках), які відкриваються окремо на кожного працівника, де щомісячно реєструються дані про нараховану заробітну плату та утримання за видами (Табл. 2.2).

На основі розрахунково-платіжних відомостей складається меморіальний ордер № 5, що є реєстром синтетичного обліку розрахунків із заробітної плати при меморіально-ордерній формі обліку. До меморіального ордеру повинні бути прикладені всі документи, на підставі яких була нарахована заробітна плата (табель обліку використання робочого часу, накази про звільнення та прийом на роботу; лікарняні листки).

Таблиця 2.2 Типова кореспонденція рахунків з оплаті праці університету

№ п/п

Зміст господарскої операції

ЕК

Дебет

Кредет

1

Нараховано заробітну плату

2111

801

661

2

Нараховано лікарнянні (5дн.)

2111

801

661

3

Нараховано ЄСВ 22%

2120

801

651

4

Нараховано ЄСВ 8,41%

2120

801

651

5

Утримано ПДФО з заробітної плати

2111

661

6413

6

Утримано військовий збір

2111

661

6413

7

Утримано профспілкові внески

2111

661

666

8

Утримано аліментів

2111

661

668

9

Утримано аліментів через р/р

2111

668

664

10

Утримано штрафів

2111

661

668

11

Утримано штрафів через р/р

2111

668

664

12

Утримано позик

2111

661

364

13

Заробітна плата перерахована через банк

2111

661

664

14

Депоновано заробітну плату

2111

671

644

15

Утримано плату за електроенергію

2111

661

364

16

Утримано плату за проживання

2111

661

364

17

Утримання боргу

2111

661

363

Джерело: складено автором на основі [34].

Отже, розподіл заробітної плати на системи, форми та види оплати і види заробітної плати має важливе значення для бухгалтерії, оскільки залежно від цього визначається синтетичний облік, на який відносяться витрати щодо нарахування заробітної плати.

Похожие статьи




Облік праці та заробітної плати - Організація бухгалтерського обліку в університеті

Предыдущая | Следующая