Бухгалтерский та податковий облік заробітної плати - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Облік праці та заробітної плати - один із найважливіших та важких ділянок роботи, який потребує точних та оперативних даних, в яких відображуються зміни в чисельності робітників, витратах робочого часу, категоріях робітників, кодах виробничих витрат та здійснюється контроль за використанням трудових ресурсів [45].

На підприємстві Торезький завод ЗБШК використовується почасово-преміальна система оплати праці. Ця система оплати праці базується на тому, що працівник повинен відпрацювати належну кількість годин, за які він отримує тарифну ставку та премію в процентному співвідношенні до тарифної ставки.

На підприємстві Торезький завод ЗБШК ведуть облік робочого часу, який здійснюється за допомогою табельного обліку.

На початку кожного місяця в бухгалтерію всі служби та відділи подають табеля обліку робочого часу за попередній місяць за формою №П-12, затвердженої наказом Мінстата України від 22.05.96г. №144. Дані табельного обліку використовуються розраховувачем при нарахуванні заробітної платні.

У табелі обліку робочого часу відображаються всі випадки виходів та невиходів на робочі місця працівників Торезького заводу ЗБШК, а також персоналу працюючого позмінно кількість відпрацьованих годин, кількість виходів в святкові та вихідні дні.

По вертикалі в табелі обліку робочого часу записуються табельні номери та прізвища співробітників, по горизонталі всі числа місяця. На перетині рядків і стовпців робляться відмітки про виходи або невиходи працівника на робоче місце. Для спрощення роботи з табелем обліку робочого часу в ньому використовуються наступні умовні позначення:

    - Р - вихід на робоче місце; - В - тарифна відпустка; - У - учбова відпустка; - Х - хвороба; - ВЖ - відпустка жіноча; - ВД - відрядження.

Всі записи у табелі обліку робочого часу повинні бути підтверджені.

Факт виходу працівника на робоче місце підтверджується за допомогою електронної системи турнікету, яка знаходиться на прохідній підприємства. Система фіксує час виходу на роботу кожного з працівників за особистим табельним номером, також фіксується час виходу працівника з підприємства наприкінці робочого дня.

Факт відпустки підтверджується наказом по підприємству, який надає в бухгалтерію підприємства відділ кадрів для нарахування суми відпускних.

Факт хвороби працівника повинен бути підтверджений листом непрацездатності, який подається в бухгалтерію підприємства для розрахунку оплати днів хвороби.

Факт відрядження підтверджується наказом по підприємству та посвідченням на відрядження.

На основі табеля обліку робочого часу працівник бухгалтерії, відповідальний за розрахунки по оплаті праці проводить нарахування заробітної плати працівникам підприємства.

Крім тарифної ставки (окладу) працівники підприємства Торезького заводу ЗБШК мають право на отримання доплат, надбавок та премій згідно діючого законодавства.

Розмір премії по основним результатам виробничо-господарської діяльності виплачується у наступних процентних співвідношеннях:

    1) для працівників основної діяльності:
      - для керівників, спеціалістів та працівників, які працюють на виборних та штатних посадах в профсоюзних органах виплачується 40%; - для працівників охорони обєктів (старших сторожей, сторожей, стрільців, контролерів на КПП, керівників командних відділень охорони - 25%; - для прибиральниць всіх найменувань та дворників - 15%; - для всіх інших працівників - 35%.
    2) для працівників непромислової сфери - 25%.

Величина премії визначається щомісячно, виходячи із планового фонду оплати праці в межах регульованого фонду оплати праці. Нарахування премій відображаються по кредиту рахунку 661 "Розрахунки по заробітній платі".

Умови виплати премії:

    1) Відсутність системних аварій; 2) Відсутність нещасних випадків із смертельними ісходами.

Також передбачено перелік доплат та надбавок працівникам:

    1) Доплати:
      - За роботу в тяжких та шкідливих умовах; - За роботу у нічний час; - За роботу у святкові та неробочі дні; - За інтенсивність праці.
    2) Надбавки:
      - За високий професіоналізм; - За класність водіям автотранспортних засобів; - За високі досягнення в праці; - За якісне несіння служби контролерами ВОХОР; - За безперервний стаж роботи у сфері енергетики.

Для узагальнення інформації по розрахунках з персоналом по оплаті праці, а також розрахункам за неодержану у встановлений термін (3 робочих дня) суму по оплаті праці Торезький завод ЗБШК використовує балансовий рахунок 66 "Розрахунки по оплаті праці", яка має два субрахунки:661 "Розрахунки по заробітній платні"; 662 "Розрахунки по депонентах" [19].

По кредиту рахунку 661 відображається нарахована працівникам підприємства основна і додаткова заробітна платня, премії, допомога по тимчасовій непрацездатності, матеріальна допомога, суми індексації заробітної платні у зв'язку з інфляцією, суми компенсацій втрати працівниками частини заробітної платні у зв'язку з порушенням термінів її виплати і інші нарахування, які є доходом працівника. По дебету рахунку 661 відображається виплата заробітної платні і всіх вищеперелічених нарахувань. Нараховані, але не одержані персоналом підприємства у встановлений термін суми по оплаті праці відображаються по дебету рахунку 661 і кредиту рахунку 662. Суми депонентів, що виплатили, відображаються по дебету рахунку 662. Аналітичний облік розрахунків з персоналом ведеться по кожному працівнику, виду виплат і відрахувань. Сума нарахованої заробітної платні по всіх працівниках дорівнює обороту по кредиту синтетичного рахунку 66 "Розрахунки по оплаті праці" за звітний період. Сума всіх відрахувань із заробітної платні і сума заробітної платні, що виплатила, дорівнює обороту по дебету рахунку 66 "Розрахунки по оплаті праці". Кредитове сальдо цього рахунку дорівнює сумі в графі розрахунково-платіжної відомості "Сума, належної до оплати".

Віддзеркалення витрат Торезского заводу ЗБШК на оплату праці ведеться за допомогою рахунків класів 8 і 9.

Таблиця 2.2- Проведення нарахувань по оплаті праці працівникам

Зміст операції

Дебет

Кредит

1

2

3

Інші виплати по оплаті праці

Перші 5 відпрацьованих днів

    816 840

661

661

Нараховані відпускні за рахунок резерву на оплату відпусток

471

661

Нарахована працівникам допомога по тимчасовій

Непрацездатності

652

661

Нарахована працівникам заробітна платня, премія за вислугу років і інші премії за рахунок цільового фінансування

48

661

Формування собівартості (заробітна платня працівників

Обслуговуючих служб)

230

    230 230 230 230 230 230

811

812

813

814

815

    816 840

Закриття рахунку 230

230

902

Формування собівартості (заробітна платня працівників

Загальновиробничих служб)

91

    91 91 91 91 91 91

811

812

813

814

815

    816 840

Формування собівартості (заробітна платня працівників

Адміністративно-управлінських служб)

92

    92 92 92 92 92 92

811

812

813

814

815

    816 840

З сум нарахованої заробітної платні працівників підприємства, осіб, які працюють на підприємстві за трудовими угодами, за сумісництвом, виконують разові роботи, здійснюються утримання. Вони діляться на обов'язкові утримання і утримання за ініціативою підприємства, але тільки у випадках, передбачених законодавством (наприклад, аліменти).

Обов'язкові утримання включають: прибутковий податок (податок з доходу фізичних осіб), утримання до Пенсійного фонду, утримання збору на соціальне страхування на випадок тимчасової непрацездатності і на випадок безробіття, утримання по виконавських листах і розпорядженнях нотаріальних контор на користь юридичних і фізичних осіб.

Прибутковий податок - це обов'язковий платіж, який встановлюється державою для фізичних осіб, які одержують доходи.

Сума відрахувань прибуткового податку розраховується згідно Закону України "Про податок з доходу фізичних осіб" від 01.01.04г.[2]

Торезький завод ЗБШК використовує при розрахунку заробітної платні ставку 13% прибуткового податку від неоподатковуваного податком мінімуму. Неоподатковуваний податком мінімум складає 17 гривень.

Сума відрахувань до Пенсійного фонду розраховується згідно Закону України "Про збір на обов'язкове державною пенсійне страхування" від 05.11.1991г. №1788-XII (зі змінами і доповненнями).[3]

Суми відрахувань до фондів соціального страхування розраховуються згідно законам України про загальнообов'язкове державне страхування.[4,5,6]

Розмір обов'язкових відрахувань передбачено законодавством України:

    -податок з доходу фізичних осіб - 15%; -пенсійний фонд - 2 - 4%; -фонд соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності - 0,5%, 1%; -фонд соціального страхування на випадок безробіття - 0,5%;

Таблиця 2.3 - Проведення у бухгалтерському обліку відрахувань з заробітної плати

Зміст операції

Дебет

Кредіт

Пенсійний фонд

661

651

Фонд соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності

661

652

Фонд соціального страхування на випадок безробіття

661

653

Податок з доходу фізичних осіб

661

641

Профсоюзні взноси

661

685

Аліменти

661

685

Оплата праці працівникам веде до додаткових зобов'язань підприємства перед державними фондами обов'язкового страхування.

Підприємство зобовязане нарахувати на суму заробітної плати наступні суми внесків:

    - пенсійний фонд - 32%; - фонд соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності - 2,9%; - фонд соціального страхування на випадок безробіття - 1,6%; - фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань - 1,16% (для конкретної галузі).

Таблиця 2.4 - Приклад проведення у бухгалтерському обліку нарахувань на заробітну плату

Зміст операції

Дебет

Кредіт

Пенсійний фонд

821

651

Соціальне страхування на випадок тимчасової втрати працездатності

822

652

Соціальне страхування на випадок безробіття

823

653

Соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань

825

656

Формування собівартості

    230,91,92 230,91,92 230,91,92 230,91,92 230,91,92
    821 822 823 824 825

Розрахунок тарифних відпусток працівників Торезького заводу ЗБШК проводиться наступним чином : нарахована сума відпускних для працівників підприємства відображається, як і всі інші нарахування, по кредиту рахунку 661 "Розрахунки по заробітній платні" і дебету рахунку 471 "Забезпечення оплата відпусток" [19].

Згідно Закону України "Про відпустки" від 15.11.96г. №504/96-ВР відпустки можуть бути:

    - щорічна; - учбова; - без збереження заробітної плати; - соціальна.

Відпускні нараховуються працівникам тільки при виході в щорічну відпустку.

Згідно Закону України "Про відпустки" від 15.11.96г. №504/96-ВР для працівників енергетики відпустка працівнику надається мінімум на 24 календарні дні, із збільшенням на 2 календарні дні за кожні відпрацьовані 2 роки, але не більше 28 календарних днів. Виключення складають наступні категорії:

    - інваліди I і II груп - 30 календарних днів; - інваліди III групи - 26 календарних днів; - працівники віком до 18 років - 31 календарний день; - працівники із шкідливими умовами роботи - до 35 календарних днів [7].

Оплата відпустки проводиться не пізніше за три дні до його початку. Сума на оплату відпустки обов'язково повинна бути одержана працівником підприємства і не може відноситься на сет 662 "Розрахунки по депонентах".

Розрахунок заробітної платні під час того, як працівник знаходиться у будь-якому вигляді відпустки (окрім відпустки без збереження заробітної платні), проводиться виходячи з середньої заробітної платні працівника за місяці, які він відпрацював з моменту виходу з попередньої відпустки ( для знов прийнятих працівників з моменту надходження на роботу).

Розрахунок компенсації за дні хвороби проводиться виходячи з середньої заробітної платні конкретного працівника за останні шість відпрацьованих їм місяців. Нарахування компенсацій за дні хвороби також як і інші нарахування по заробітній платні відображаються по кредиту рахунку 661 "Розрахунки по заробітній платні".

Нарахування премій, доплат та надбавок до тарифних окладів працівників також відображаються по кредиту рахунку 661 "Розрахунки по заробітній платні".

Всі нараховані суми по заробітній плати (окрім заробітної платні працівників непромислової сфери - гуртожитку і їдальні) включаються у валові витрати підприємства.

Заробітна платня працівникам Торезького заводу ЗБШК виплачується двома частинами. З 21 по 25 число поточного місяця виплачується аванс працівникам підприємства за поточний місяць. Розмір авансу не повинен перевищувати 40 % від окладу працівника підприємства. З 8 по 12 число місяця наступного за звітним виплачується сума заробітної платні працівникам підприємства, що залишилася. Ця сума загалом повинна дорівнювати сумі кредитового сальдо по рахунку 661. В серпні 2002 року Торезький завод ЗБШК уклав договір з ПАТ "Приватбанк" на перелік заробітної платні співробітників Торезького заводу ЗБШК на електронні картки VIZA.

Таблиця 2.5 Проведення по рахівницях бухгалтерського обліку видачі заробітної платні працівникам підприємства

Дт

Кт

Сума

661000 (останні три цифри аналітичного обліку - табельний номер співробітника)

311

Суми нарахованої заробітної плати кожного співробітника відповідно по табельних номерах

У результаті проведення всіх нарахувань по заробітній платні кожному працівнику Торезького заводу ЗБШК видається розрахунковий листок, на якому відображені всі нараховані і утримані суми його заробітної платні. Розрахунковий лист - це конфіденціальний документ, який має право вивчити тільки розраховувач і співробітник, нарахування по заробітній платні якого там відображені. Розрахунковий листок представляє з себе лист невеликого формату. На ньому вказані табельний номер співробітника, його прізвище і ініціали, місяць і рік, індивідуальний індифікаційний код, тарифний оклад, код служби, в якій він працює. Далі перераховані всі нараховані і утримані суми згідно шифрам.

Суми "До видачі в банк" по розрахункових листах всіх працівників підприємства повинна бути рівна підсумковій сумі в платіжній відомості на видачу заробітної платні, яка підшивається під платіжне доручення, по якому грошові кошти на заробітну платню перераховуються в банк, а банк, відповідно, перераховує їх працівникам підприємства згідно номерам лицьових рахунків працівників.

Розрахунки по заробітній платні і іншим виплатам працівникам згідно посадової інструкції в бухгалтерії Торезького заводу ЗБШК закріплені за однією людиною. В його основні обов'язки входить:

    - своєчасно зажадати всі необхідні документи для нарахування заробітної платні; - правильно і своєчасно виконати всі необхідні розрахунки по оплаті праці і іншим виплатам працівників; - правильно і своєчасно відобразити нарахування по оплаті праці і іншим виплатам в бухгалтерській і податковій звітності; - своєчасно провести виплати нарахованих сум.

Найпоширенішими виплатами по соціальному страхуванню є:

    1 Посібники з тимчасової непрацездатності 2 Посібники з вагітності і пологів 3 Допомоги при народженні дитини 4 Посібники з догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку.

Розглянемо посібники з тимчасової непрацездатності (лікарняні)

Для нарахування лікарняних важливий термін хвороби, вказаний в листку непрацездатності, оскільки від терміну хвороби залежить джерело виплати лікарняних:

    - перші п'ять днів хвороби оплачуються за рахунок засобів працедавця; - всі подальші дні хвороби - за рахунок засобів Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності.

Коефіцієнт страхового стажу:

    60% - застрахованим особам, що мають страховий стаж до п'яти років 80% - від п'яти до восьми років 100% - понад вісім роки

Віддзеркалення лікарняних в бухгалтерському обліку:

Нарахування лікарняних за всі дні хвороби, починаючи з шостого, відображається по дебету субрахунку 652 "По соціальному страхуванню" і кредиту субрахунку 661 "Розрахунки по заробітній платні".

За перші п'ять днів - по кредиту субрахунку 661 "Розрахунки по заробітній платні", але в кореспонденції з дебетом відповідних рахунків обліку витрат: 23 "Виробництво", 91 "загальновиробничі витрати", 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут", 94 "Інші витрати операційної діяльності"

Похожие статьи




Бухгалтерский та податковий облік заробітної плати - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Предыдущая | Следующая