Контроль та ревізія розрахунків по оплаті праці - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Ревізії відділу можуть носити як плановий, так і раптовий характер.

Основними завданнями ревізії є перевірка:

    - дотримання нормативно-правових акті при нарахуванні оплати праці, утримань із неї й правильності ведення бухгалтерського обліку розрахунків з оплати праці; - правильності організації праці, дотримання встановлених розцінок, ставок і окладів; - своєчасності й правильності нарахування і виплати заробітної плати згідно з діючою системою оплати праці; - правильності здійснення розрахунків органами соціального страхування [53].

Під час ревізії ревізор повинен не лише виявити порушення й зловживання, а й знайти резерви економного витрачання коштів на заробітну плату.

Аналітичний облік розрахунків із персоналом повинен вестися за кожним працівником, видами виплат та утримань.

Як правило, ревізію з оплати праці здійснюють вибірковим способом.

Насамперед перевіряють стан трудової дисципліни, організацію праці і ведення особових справ працівників. Потім - використання затвердженого фонду заробітної плати (штатний розклад, ставки, нарахування й виплати, посадові оклади, розцінки, розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних і гарантійних виплат.

Відтак перевіряють стан обліку розрахунків з робітниками й службовцями щодо оплати праці та відрахувань на соціальне страхування. При цьому перевіряють правильність складання розрахунково-платіжних відомостей, звітів з питань праці й розрахункових відомостей щодо відрахувань на соціальне страхування.

Основними джерелами ревізії є:

    - штатні розклади, посадові оклади, тарифні сітки, нормативи виробітку; - основні форми первинної облікової документації для визначення кількісного складу працівників (наказ чи розпорядження про прийняття на роботу, переведення на іншу роботу, припинення трудового договору; особиста картка; наказ про надання відпустки; табель обліку використання робочого часу і розрахунку заробітної плати; особові рахунки та інші документи, які затверджені у встановленому порядку, що характеризують кількість працівників та їхній дохід у грошовій, натуральній формі, а також розміри пільг і компенсацій); - генеральні та галузеві угоди; трудові угоди, колективні договори, облікові листи, довідки й розрахунки для нарахування заробітної плати; - реєстри синтетичного й аналітичного обліку; - фінансова, оперативна й статистична звітність тощо.

Перевірку розрахунків з оплати праці слід починати зі встановлення відповідності даних аналітичного обліку показникам синтетичного обліку за Головною книгою й балансом на одну дату, зокрема на 1-ше число відповідного місяця.

Якщо виявлено розбіжності між даними аналітичного та синтетичного обліку, слід встановити їх причини.

Доцільно також перевірити, чи зафіксовані в розрахункових відомостях на оплату праці за другу половину місяця усі раніше сплачені протягом цього місяця суми (аванс, відпускні, допомога при тимчасовій непрацездатності).

Перевірка витрачання коштів на оплату праці може бути успішно здійснена за умови вивчання правильності розрахункових показників з питань праці (чисельність працівників за групами й категоріями, стану нормування праці, продуктивності праці, використання робочого часу й коштів на оплату праці). Спочатку доцільно вивчити затверджені штатні розклади, встановити можливі штатні надмірності чисельності працівників, на відповідність окремих посад фактично виконуваній роботі, завищені розміри посадових окладів тощо [44].

Для встановлення можливих відхилень - перевитрат чи економії фонду оплати праці, ревізор порівнює кошторисні дані зі звітними показниками. Показники з питань праці, подані у квартальних та річних звітах, слід зіставити зданими бухгалтерського обліку.

Дотримання тарифних ставок, посадових окладів можливо встановити шляхом їхнього порівняння зі штатним розкладом і перевіркою даних розрахунково-платіжних відомостей, табелів обліку використання робочого часу й Під час перевірки табелів обліку використання робочого часу та інших первинних документів з нарахування заробітної плати слід з'ясувати, чи не було випадків внесення в них вигаданих (підставних) осіб.

Доцільно також перевірити правильність відрахування на соціальне страхування, а також утримань із заробітної плати.

Ревізор перевіряє правильність зроблених записів на субрахунках рахунку 65 "Розрахунки за страхування":

    - дебет 65 "Розрахунки за страхування"; - кредит 31 "Рахунки в банках" - на суми, перераховані органам соціального страхування; - кредит 66 "Розрахунки з оплати праці" - нарахування працівникам підприємства за лікарняними листками; - кредит 30 "Каса" - на суми одноразової допомоги.

Слід також перевірити правильність використання Пенсійного фонду:

    - на пенсії відповідно до Закону "Про пенсійне забезпечення"; - на санаторно-курортне лікування непрацюючим пенсіонерам; - на щомісячну допомогу матерям у зв'язку з доглядом за дитиною до трирічного віку; - на щомісячну допомогу на дітей віком від 3 до 6 років; - на допомогу малозабезпеченим сім'ям на дітей віком до 12 років.

Крім того, перевірці підлягають витрати за рахунок відрахувань на соціальне страхування: допомога при вагітності та пологах; одноразова допомога при народженні дитини; на санаторно-курортне лікування та відпочинок працівників та членів їх сімей; на поховання; на виплату допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.

Під час перевірки правильності нарахування допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю слід встановити реальність визначення середньої заробітної плати й безперервного стажу роботи. Відтак зіставляють кількість оплачених днів і суму виплаченої допомоги за лікарняними листками з днями і сумами, показаними в бухгалтерському обліку.

Перевірка правильності нарахування основної заробітної плати починається з перегляду відомості, на основі якої робилися нарахування. Далі здійснюється перерахунок зазначених підсумків, а також підсумків усіх утримань з робітників і службовців і підсумків сум для видачі на руки. Відтак перевіряються підсумки (Всього), за відомістю зіставляються з Головною книгою як з кредиту, так і з дебету рахунку 66 "Розрахунки з оплати праці" та інших рахунків. Крім того, на основі відомостей вибірково перевіряється правильність запису сум, що підлягають видачі окремими працівникам. При встановлені розбіжностей правильності сум, що підлягають видачі, перевіряється в усіх працівників. Така перевірка зумовлена тим, що ревізори виявляли випадки, за домовленістю з окремими одержувачами грошей нечесні облікові працівники з метою крадіжки грошей механічно збільшували їм суми, що підлягали видачі, з відповідним зменшенням сум у інших працівників. Збільшення і зменшення в цілому здійснювалось на однакову суму і, таким чином, не впливало на загальний підсумок документу.

Як правило, перевірку розрахунків щодо заробітної плати здійснюють вибірково, але в разі виявлення помилок або зловживань перевірці підлягають усі без винятку розрахунки, пов'язані з нарахуванням і виплатою заробітної плати.

Слід також звернути увагу на правильність розрахунків щодо чергових відпусток. Насамперед перевіряють дотримання закону про надання чергових відпусток відносно їх своєчасності, особливо стосовно матеріально-відповідальних осіб. Потім перевіряють, чи нема випадків фіктивної передачі цінностей, надання відпусток за два роки й більше; чи є резерв працівників для заміни осіб, що ідуть у відпустку, чи правильно встановлено суму відпускних (перевіряють правильність оплати за попередні 12 місяців).

Під час документальної ревізії ревізор перевіряє правильність кореспонденції рахунків, на яких відображаються розрахунки на відрахування на соціальне страхування.

В акті ревізії зазначено, які виявлено порушення щодо нарахування страхових внесків, обчислення й виплати допомоги, записується сума додатково нарахованих внесків, пені та вказуються суми витрат, які не можуть бути прийнятими до заліку в рахунок страхових внесків.

Під час перевірки виплати премій слід встановити:

    - чи виконано умови, згідно з якими премія може бути виплачена; - чи правильно визначено коло працівників, які підлягають преміюванню; - чи правильно засновано нормативи й визначено суму премій як у цілому по організації, так і щодо окремих працівників.

В акті ревізії слід згрупувати факти незаконної видачі премій за ознаками порушень і вказати винних осіб для притягнення останніх до відповідальності й відшкодування збитків.

Похожие статьи




Контроль та ревізія розрахунків по оплаті праці - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Предыдущая | Следующая