Аналіз пасивів підприємства - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Будь-яке підприємство покриває потребу своїх активів за рахунок власних і залучених джерел (капіталу) які визначаються як його пасиви.

Головні завдання аналізу пасивів підприємства:

    1) аналіз обсягу і динаміки капіталу підприємства; 2) аналіз структури капіталу та її зміни в оцінках до зміни фінансового стану; 3) аналіз складу та структурних змін власного і залученого (довготермінового та короткотермінового) капіталів; 4) пошук резервів збільшення капіталу, підвищення рівня його віддачі та зміцнення фінансової стійкості підприємств.

Використовуючи дані пасиву бухгалтерського балансу, можна дати загальну характеристику джерел покриття активів підприємства (таблиці 3.3; 3.4).

У структурі джерел фінансування Торезького заводу ЗБШК власний капітал займає (17,9 % на кінець 1 кварталу 2010р.), (17,8 % на кінець 1 півріччя 2010 р.). Власний капітал - це власні джерела фінансування підприємства без зазначеного терміну повернення, які внесені засновниками підприємства, накопичені впродовж строку його існування за рахунок реінвестованого прибутку та отримані в дарунок.

Власний капітал поділяється на: статутний, пайовий, додатковий, резервний, неоплачений, вилучений і нерозподілений прибуток (непокритий збиток). Його класифікують за джерелами утворення (внутрішні і зовнішні), за формами існування (інвестований, дарчий, нерозподілений) та за рівнем відповідальності (реєстрований та не реєстрований).

Таблиця 3.2 - Аналіз джерел фінансування активів підприємства 2010р.

Показники

2009 рік

2010 рік

Зміна

Тис. грн.

%

Тис. грн.

%

Тис. грн.

%

1. Власний капітал

19,7

1489,4

17,9

0,7

-1,8

2. Забезпечення наступ-

Них витрат і платежів

3. Довгострокові

Зобов'язання

2146,3

28,4

2146,3

25,8

0

-2,6

4. Поточні зобов'язання

3922,1

51,9

4691,8

56,3

769,7

4,4

5. Доходи майбутніх періодів

Всього

7557,1

100

8327,5

100

770,4

Залучений капітал визначають у формі довгострокових і короткострокових зобов'язань. Зобов'язання - це заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють економічні вигоди.

Аналізуючи пасиви підприємства, можна зробити такі основні аналітичні висновки про зміну фінансового стану.

Про зміну співвідношення власного та залученого капіталу, що визначає економічну незалежність підприємства, стан його автономності. Залучення капіталу є необхідною й об'єктивною передумовою діяльності будь-якого господарюючого суб'єкта. Якщо частка власного капіталу більша ніж, залученого, то фінансовий ризик кредиторів та інвесторів менший. Багато причин зумовлюють більшу ефективність використання залученого капіталу ніж власного.

До них належать:

    1) детальна оцінка доцільності залученого капіталу за різними формами та механізму формування коштів для погашення зобов'язань; 2) стимулююча роль процентних ставок на залучений капітал; 3) контроль за погашенням боргу з боку банку та кредиторів; 4) використання застави при отриманні кредиту може стати чинником проведення розрахунків за кредит майном підприємства і призвести до банкрутства; 5) прискорення оборотності залученого капіталу сприяє приросту фінансових результатів діяльності та зміцненню автономії підприємства.

Треба враховувати, що ефективність співвідношення власних і залучених коштів значною мірою визначається економічною рентабельністю підприємства і процентними ставками на позичковий капітал. Їх співвідношення виражає так званий "ефект важеля". Цей ефект досягається у тому випадку, коли існує позитивне сальдо між економічною рентабельністю і "ціною" позичкових коштів (середньою ставкою процента).

Аналізуючи власний капітал, треба дати характеристику зміни його обсягу, структури, динаміки та відповідності до зміни валового доходу чи доходу з реалізації продукції, робіт, послуг (таблиці 3.5 ; 3.6).

Важливим в оцінках власного капіталу є зміна обсягу та співвідношення основного й оборотного капіталу. Власний основний капітал визначається як сума необоротних активів без величини довгострокового залученого капіталу, який використовують на фінансування необоротних активів. Сума власного оборотного капіталу визначається як різниця всього власного капіталу і суми власного основного капіталу, або як сума оборотних активів без величини поточних зобов'язань підприємства і без суми довгострокового залучення капіталу, який використовують на фінансування оборотних активів.

Підвищення частки власного оборотного капіталу є свідченням покращення фінансового стану, оскільки зростає фінансова стійкість підприємства. Чим більша частка власного оборотного капіталу у загальній сумі власного, тим більша його мобільність, оскільки зростає величина високоліквідного капіталу.

Таблиця 3.3 - Оцінка власного капіталу підприємства

Показники

На початок звітного

Періоду

На кінець звітного

Періоду

Зміна за рік

Тис. грн..

%

Тис. грн..

%

Тис. грн..

%

1. Статутний капітал

195,3

24,1

195,3

24,1

-

-

2. Пайовий капітал

-

-

-

-

-

-

3. Додатковий

Вкладений капітал

-

-

-

-

-

-

4. Інший

Додатковий капітал

-

-

3.0

-

-

-

5. Резервний капітал

848,5

112

832,4

102

16,1

10

6. Нерозподілений прибуток

(213)

26,2

(213)

26,2

-

-

7. Неоплачений капітал

(20,8)

2,56

-

-

-

-

8. Вилучений капітал

-

-

-

-

-

-

Всього

810,0

100

817,7

100

+ 7,7

-

Зміни у складі власного капіталу можуть бути з причин:

    1) внесків учасників; 2) переоцінки активів; 3) вилучення та інших змін у капіталі.

Аналізуючи кредиторську заборгованість, треба звернути увагу на зміни її обсягу, структури, оборотності та терміни погашення. На нашому підприємстві можна спостерігати досить значний рост кредиторської заборгованості ( 14,9 до 70,7 тис. грн). Аналіз змін обсягу кредиторської заборгованості варто проводити в розрізі всіх її структурних елементів, визначаючи реальності цих сум за інформацією укладених договорів, контрактів та інших документів, які засвідчують стан поточних розрахунків підприємства. Особливу увагу треба приділити простроченій заборгованості з оцінкою причин її виникнення, можливих наслідків у зміні фінансового стану та шляхів погашення. Якість кредиторської заборгованості оцінюється на основі визначення у ній вексельної форми розрахунків, а також тривалості використання кредиторської заборгованості в обороті підприємства.

Похожие статьи




Аналіз пасивів підприємства - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Предыдущая | Следующая