Облік відрахувань до фондів соціального захисту і їх використання - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Заробітна платня є основною складовою для бази обкладення соціальними внесками.

В даний час існують такі види соціальних внесків:

    1) внесок на загальнодержавне пенсійне страхування (далі - внесок до Пенсійного фонду); 2) внесок на загальнодержавне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням і похованням (далі - внесок до Фонду по тимчасовій втраті працездатності); 3) внесок на загальнодержавне соціально страхування на випадок безробіття (далі - внесок до Фонду по безробіттю) 4) внесок на загальнодержавне соціально страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, що призвели втрату працездатності (далі - внесок до Фонду від нещасного випадку)

Розглянемо порядок нарахування і сплати кожного внеску до соціальних фондів.

Круг платників і база обкладення внесками до Пенсійного фонду визначені Законом № 1058, а також Інструкцією № 21-1

Платників внесків до Пенсійного фонду можна розділити на дві групи:

    1 група - працедавці - сплачують внески "нарахування" 2 група - найняті робітники - сплачують внески "утримання"

Базою обкладення внесками для 1-й групи є: виплати, які включаються до фонду оплати праці і оподатковуються з доходів; виплати фізичним особам за виконання робіт (послуг); суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності.

Базою обкладення внесками для 2-й групи є суми доходу у вигляді заробітної платні, інших виплат і винагород, які включаються до складу загального доходу оподаткування.

Розміри ставок внесків:

Для 1-й групи - 32,3 %

Для 2-й групи - 1%, якщо дохід не перевищує 150 грн.

2%, якщо дохід перевищує 150 грн.

Порядок віддзеркалення в регістрах бухгалтерського обліку нарахування і сплати внеску на пенсійне страхування приведемо у таблиці 2.6.

Таблиця 2.6 - Нарахування і сплати внеску на пенсійне страхування

№ п./п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

Дебет

Кредит

Нарахування внеску на пенсійне страхування підприємством:

1

На заробітну платню працівників, зайнятих виробництвом продукції

23

651

2

На заробітну платню апарату управління виробничим персоналом

91

651

3

На заробітну платню працівників адміністративно-управлінського персоналу

92

651

4

На заробітну платню працівників збуту

93

651

5

Перерахування нарахованої суми внеску

651

311

Нараховані суми внеску на пенсійній страхування включаються у валові витрати підприємства на підставі п. п. 5.7.1 Закону про податок на прибуток.

Звітність:

Підприємство щомісячно складають в двох екземплярах розрахунок суми страхових внесків на пенсійне страхування формою, передбаченої в положенні 23 до Інструкції № 21-1 . Розрахунок подається платником до органу Пенсійного фонду - не пізніші 20 календарних днів, наступний за останнім днем звітного (календарного) місяця. Розрахунок заповнюється в гривнях з копійками і в ньому указуються всі передбачені показники.

Розглянемо внесок до Фонду по тимчасовій втраті працездатності

Об'єктом обкладення внеском в частині "нарахувань" є суми фактичних витрат на оплату праці найнятих робітників для підприємств.

У частині "утримань" об'єктом обкладення внеском до Фонду по тимчасовій втраті працездатності є суми оплати праці, підлягаючі обкладенню податком з доходів фізичних осіб.

Розміри ставок внесків:

Для підприємств (з суми фонду оплати праці) - 2,9%

Для фізичних осіб (з суми доходу оподаткування) -

    0,5% - заробітна платня нижча за прожитковий мінімум 1% - заробітна платня вища за прожитковий мінімум.

Порядок нарахування і терміни сплати:

Порядок і терміни сплати внеску на страхування по тимчасовій непрацездатності визначені в ст. 23 Закону № 2240, а також Інструкцією № 16. Згідно Інструкції № 16 перерахування коштів до Фонду по тимчасовій втраті працездатності підприємством здійснюються одночасно з отриманням грошових коштів на оплату праці в установах банків.

Порядок віддзеркалення в регістрах бухгалтерського обліку нарахування і сплати внеску в Фонд по тимчасовій втраті працездатності приведемо у таблиці 2.7.

Нараховані суми внеску на страхування по тимчасові втраті працездатності включаються у валові витрати підприємства на підставі п. п. 5.7.1 Закону про податок на прибуток.

Таблиця 2.7 Нарахування і сплати внеску в Фонд по тимчасовій втраті працездатності

№ п./п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

Дебет

Кредит

Нарахування внеску на пенсійне страхування підприємством:

1

На заробітну платню працівників, зайнятих виробництвом продукції

23

652

2

На заробітну платню апарату управління виробничим персоналом

91

652

3

На заробітну платню працівників адміністративно-управлінського персоналу

92

652

4

На заробітну платню працівників збуту

93

652

5

Перерахування нарахованої суми внеску

652

311

Звітність:

Відповідно до п. 7.1. Інструкції № 16 платники внеску на страхування по тимчасовій непрацездатності зобов'язані вести облік засобів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням і похованням, і своєчасно подавати органам реєстрації Фонду звітність за формою Ф4-ФССзТВП, затвердженої ухвалою правління Фонду від 04.03.2006 р. № 21, із змінами і доповненнями. Звіт складається платниками щокварталу в двох примірниках наростаючим підсумком з початку року не пізніше за 20 число місяця наступного за звітним періодом, річний звіт - не пізніше за 20 число. Другий примірник залишається в бухгалтерії підприємства.

Розглянемо порядок внесок до Фонду по безробіттю, платниками якого є:

    1 група - працедавці - сплачують внески "нарахування" 2 група - найняті робітники - сплачують внески "утримання"

Розміри ставок внесків:

Для 1-ї групи - 1,6%

Для 2-ї групи - 0,5%

Не є платниками внеску:

    - працюючі пенсіонери, та особи, у яких згідно діючому законодавству виникло право на пенсію - іноземці та особи, які тимчасово працюють в Україні - застраховані особи на час відпустки по догляду за дитиною по досягненню їм трьорічного віку - застраховані особи у частині отриманної допомоги з часткового безробіття

Порядок нарахування і терміни сплати:

Згідно п. 5.6. Інструкції № 339 перерахування коштів до Фонду по безробіттю підприємством здійснюються одночасно з отриманням грошових коштів на оплату праці в установах банків.

Порядок віддзеркалення в регістрах бухгалтерського обліку нарахування і сплати внеску в Фонд по безробіттю:

У регістрах бухгалтерського обліку нарахування і сплата внесків відображаються записами також як і для обліку Фонду по тимчасовій втраті працездатності, але кореспондуючим рахунком буде субрахунок 653 - "Розрахунки по страхуванню на випадок безробіття"

У податковому обліку суми внеску на страхування на випадок безробіття, як і попередні соціальні внески, відносяться на валові витрати.

Звітність:

Звіт до фонду по безробіттю складають щокварталу в двох примірниках і надають в центр зайнятості в наступні терміни: не пізніше 10 квітня, 10 липня, 10 жовтня, 15 січня.

Розглянемо порядок внесків до Фонду від нещасного випадку

На відміну від всіх вищеперелічених внесків до соціальних фондів внесок до Фонду від нещасних випадків сплачується виключно працедавцем в частині "нарахувань". Об'єктом обкладення є суми фактичних витрат на оплату праці найманих осіб.

Страхові тарифи:

Страхові тарифи для працедавців диференційовані по групах галузей економіки (видам робіт) залежно від класу професійного ризику виробництва і встановлені Законом №2272

Порядок нарахування і терміни сплати:

Перерахування коштів до Фонду від нещасних випадківпідприємством здійснюються одночасно з отриманням грошових коштів на оплату праці в установах банків (ст. 49 Закону № 1105, п. 4.12. Інструкції № 12)

Порядок віддзеркалення в регістрах бухгалтерського обліку нарахування і сплати внеску в Фонд від нещасних випадків:

Для віддзеркалень розрахунків з Фондом від нещасних випадків рекомендується підприємствам використовувати субрахунок 656 "Розрахунки по страхуванню від нещасного випадку.

Також як і в попередніх соціальних внесках, сума нарахована до Фонду соціального страхування від нещасного випадку, відноситься до складу валових витрат підприємства.

Звітність:

Звіт до Фонду нещастних випадкків складають щокварталу в двох примірниках і надають в центр зайнятості в наступні терміни: не пізніше 20 квітня, 20 липня, 20 жовтня, 25 січня.

Похожие статьи




Облік відрахувань до фондів соціального захисту і їх використання - Система обліку заробітної платні і аналіз праці на підприємстві "Торезький завод"

Предыдущая | Следующая