Оцінка капіталу банку - Банківський менеджмент

Основним показником, що характеризує фінансову стійкість і надійність банку, є капітал. Розмір капіталу - це показник фінансового здоров'я банку.

Банківський капітал - це кошти і виражена в грошовій формі частина матеріальних, нематеріальних і фінансових активів, що знаходяться в розпорядженні банку і використовується ним для здійснення операцій з розміщення коштів і надання послуг з метою одержання прибутку.

Досить коротке і лаконічне визначення капіталу дав відомий англійський економіст Альфред Маршалл: Капітал - це частина багатства, якою ми жертвуємо, щоб примножити своє багатство ".

Виходячи зі специфіки банківської діяльності виконувати роль фінансового посередника, що здійснює мобілізацію тимчасово вільних коштів на грошовому ринку з подальшим їх розміщенням серед юридичних і фізичних осіб з метою одержання прибутку, банківський капітал являє собою сукупність власного і залученого капіталу. Залучений капітал - це кошти юридичних і фізичних осіб у вигляді банківських вкладів. Власний капітал банку - це кошти і виражена в грошовій формі частина майна, що належить банку.

Незважаючи на незначну питому вагу власного капіталу в сукупному капіталі банків (на 01.01.2003 р. по банківській системі України - 18,56 відсотка, по Промінвестбанку - 19,3 відсотка), роль власного капіталу для діяльності банку має фундаментальне значення для того, щоб:

По-перше, існувати взагалі: реєстрація банку Національ ним банком України здійснюється тільки за наявності відповідної суми статутного капіталу;

По-друге, здійснювати достатній спектр банківських операцій: що більшим за розміром є власний капітал банку, то ширший спектр операцій може здійснювати банк відпо відно до ліцензії, затвердженої НБУ;

По-третє, забезпечувати стабільність: великий розмір капіталу спрощує банку доступ до ринків фінансів, захи щаючи від проблем з ліквідністю, що виникають внаслідок незапланованого відтоку залучених коштів, забезпечує достатній обсяг ресурсів для задоволення вимог щодо погашення банківських вкладів, здійснення адекватних дій у випадку настання непередбачених обставин.

Розрізняють балансовий і регулятивний капітал банку.

Балансовий капітал банку - Залишкова вартість активів банку після вирахування всіх його зобов'язань (визначається як різниця між активами і зобов'язаннями банку.)

Регулятивний капітал (відповідно до Закону про банки і банківську діяльність) складається з основного та додаткового капіталу, скорегованого на ризики, визначені нормативно-правовими актами Національного банку України. Регулятивний капітал визначається як сума таких складових: статутного капіталу, резервного фонду інших резервів банку, нерозподіленого прибутку попередніх років, резерву під стандартну заборгованість за кредитами, прибутку поточного року і субординованого капіталу. При цьому регулятивний капітал корегується на суму несформованих банком резервів під нестандартну заборгованість за активними операціями банку, нематеріальні активи, збитки поточного року, на суму вкладень банку в асоційовані та дочірні компанії.

У структурі капіталу Промінвестбанку (за станом на 01.01.2003 р.) 62 відсотки становить прибуток минулих років, 24,2 відсотка - статутний капітал. Таке співвідношення є досить оптимальним, оскільки вважається, що в процесі успішної, прибуткової діяльності банк ніби "нарощує м'язи", зменшуючи в структурі капіталу питому вагу статутного фонду і збільшуючи результат попередніх років. Для порівняння по банківській системі України це співвідношення становить відповідно 23,3 і 60,1 відсотків. Резервний фонд банку, який є гарантом покриття непередбачених збитків, по активах і позабалансових зобов'язаннях становить 44,1 млн грн. (5,3 відсотка), резерв переоцінки основних засобів - 70,6 млн грн. (8,5 відсотка), по банківській системі відповідно 602,5 (6 відсотків) і 790,3 млн грн. (7,9 відсотка).

На 01.07.2003 р. балансовий капітал Промінвестбанку становив 837,9 млн грн., регулятивний - 809 млн грн., що дає можливість видавати одному позичальнику кредити в сумі понад 200 млн грн.

Для оцінки стану капіталу банку використовується багато показників, але основні - це достатність і платоспроможність капіталу, що характеризують можливість банку проводити активні операції.

Достатність капіталу (адекватність основного капіталу) оцінюється як відношення основного капіталу до активів, зменшених на резерви під активні операції. Платоспроможність (адекватність регулятивного капіталу) - співвідношення сукупного регулятивного капіталу та активів, зважених за ступенем ризику та зменшених на суму створених відповідних резервів за активними операціями банку. Це співвідношення не повинне бути менше ніж відповідно 4 і 8 відсотків. Як правило, ці нормативи виконуються Промінвестбанком із запасом. На 01.01.2003 р. по банківській системі України показник достатності капіталу (адекватності основного капіталу) становив 12,7 відсотка, платоспроможності (адекватності регулятивного капіталу) - 18 відсотків, по Промінвест-банку - відповідно 14,65 і 16,97 відсотків.

Про що говорять ці коефіцієнти? Вони свідчать про значний запас міцності, платоспроможності банку, про здатність вчасно і в повному обсязі виконати зобов'язання грошового характеру, захистити кредиторів і вкладників від непередбачених збитків. Разом з тим дуже високий норматив, його великий запас, сигналізують про наявність у банку можливостей нарощувати обсяги активних операцій з різними рівнями ризику за існуючого обсягу капіталу. Вкладення банку у високоприбуткові активи приведе до збільшення прибутку і капіталу, що, в свою чергу, дасть можливість банку додатково збільшити обсяг активних операцій.

Наближення показника достатності капіталу до нормативу, тобто до мінімально можливого, сигналізує про необхідність збільшення капіталу чи реструктуризації портфеля в бік менш ризикових активів. Знижуючи показник достатності капіталу, банк ніби перекладає ризик неповернення банківських активів на своїх вкладників.

Розглядаючи тенденцію показників достатності та платоспроможності капіталу Промінвестбанку за останніх чотири роки (період, коли нормативи розраховуються аналогічно), слід зазначити, що достатність капіталу постійно перевищувала нормативне значення і на 01.07.2003 р. становила 11,53 відсотка, що майже в 3 рази більше за встановлений норматив. Норматив платоспроможності становив 13,65 відсотка, що на 5,65 відсоткових пункти перевищує нормативне значення.

З 1 березня 2004 р. Національний банк України посилює вимоги до нормативу адекватності капіталу, який повинен бути не нижче 10 відсотків (замість 8 відсотків).

Крім показників достатності капіталу, проводячи аналіз, необхідно розглядати і такий важливий показник, як іммобілізація капіталу, що дає змогу оцінити, яка частина власних засобів відвернена на інші види діяльності, чи "омертвлена" у вигляді активів, які не дають доходу.

Іммобілізація капіталу - капіталовкладення банку в основні засоби. Коефіцієнт іммобілізації капіталу - відношення іммобілізації капіталу до обсягу власних коштів банку - характеризує ступінь використання власного капіталу в активних операціях, що приносять дохід.

Середнім значенням коефіцієнта іммобілізації капіталу вважається 50 відсотків. Якщо коефіцієнт іммобілізації наближається до 100 відсотків чи більше, це свідчить про те, що в банку проблеми, йому недостатньо власного капіталу для придбання основних засобів і для цього необхідно використовувати залучені кошти. Таке однобічне використання капіталу може призвести до погіршення ліквідності й платоспроможності банку та свідчить про те, що капітал банку вкладений в активи, що не дають доходу.

Однієї з найгостріших проблем у розвитку банківської системи є захист власного і статутного капіталів банку від знецінення. Деякі банки з метою захисту почали вкладати свої ресурси в активи, що зазнають найменшого інфляційного впливу, а саме будівництво, реконструкцію і придбання офісних приміщень. Дійшло до того, що банки почали вкладати в нерухомість не тільки власні, а й залучені кошти. Національний банк України відреагував на таку ситуацію: відповідно до алгоритму розрахунку нормативного капіталу вартість основних засобів у сумі, що перевищує власний капітал, знімається з власного капіталу. Фактично це означає встановлення НБУ спеціального обмеження, спрямованого на підтримку необхідного розміру високоліквідних активів банку, а також обмеження на придбання банком основних засобів за рахунок залучених коштів.

Приклади з банківської практики свідчать про те, що у банків, які захопилися придбанням основних засобів, будівництвом власних офісів і т. п., виникли серйозні проблеми. Прикладом такої ситуації є банк "Україна". На момент його ліквідації співвідношення основних засобів і капіталу становило 235 відсотків. По банківській системі України в 2002 р. співвідношення розміру основних фондів і суми балансового капіталу банків збільшилося на 3 відсотки і становило 49 відсотків. Водночас у СоммеггЬапк (Німеччина) це співвідношення - 41,5 відсотка (при цьому даний банк має 904 філії, кількість працюючих - 36 566 осіб).

Похожие статьи




Оцінка капіталу банку - Банківський менеджмент

Предыдущая | Следующая