Вимоги щодо правильності ведення податкового обліку - Банківський менеджмент

Мінімізація помилок у роботі залежить не тільки від знання податкового законодавства, а й від правильної організації податкового обліку в установі банку. Складовою частиною управлінського обліку в установах Промінвест-банку є податковий облік.

Податковий облік містить правила ведення обліку валових доходів і валових витрат, визначення прибутку кожної установи банку, впроваджених органами Державної податкової адміністрації, які наділені повноваженнями збору податків.

В установах Промінвестбанку податковий облік ведеться у 8 класі Плану рахунків.

Крім рахунків для обліку валових доходів і витрат, для виконання вимог Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" необхідно передбачити рахунки для обліку фінансових результатів операцій з торгівлі цінними паперами, деривативами і корпоративними правами, які виражені в формі, іншій, ніж цінні папери, і застосовувати окремий податковий облік основних фондів і нематеріальних активів, що використовуються у виробничій діяльності банку та окремий податковий облік операцій із землею.

На сучасному етапі розвитку законодавства склалася ситуація, коли, по суті, існують дві взаємопов'язані системи обліку: бухгалтерський (фінансовий) і податковий облік. Останній базується на правилах, виконання яких законодавчо регламентоване, однак вони розроблені з метою державного регулювання платежів до бюджету. Так, на сьогоднішній день на практиці в цілому ряді випадків дані бухгалтерського обліку можуть не відповідати і не відповідають вимогам податкових органів:

Фінансовий результат, який визначається в банках на основі даних фінансового обліку, не може служити базою для розрахунку розміру податку на прибуток у зв'язку з тим, що величина прибутку в фінансовому обліку не відповідає величині прибутку в податковому обліку;

Величина витрат, яка відображена на відповідних рахунках витрат, може не дорівнювати сумі витрат, що зменшують величину оподатковуваного прибутку;

* оцінка в бухгалтерському обліку може не дорівнювати оцінці відповідних фактів господарської діяльності та ін.

Важливим питанням при побудові обліку податку на прибуток є визначення того, як враховувати поточні та майбутні податкові результати:

Майбутнього відшкодування (компенсації) балансової вартості активів (зобов'язань), які визнані в балансі банку;

Господарських операцій та інших подій поточного періоду, які визнані в фінансових звітах банку.

При побудові податкового обліку необхідно враховувати, що відповідно до міжнародних принципів бухгалтерського обліку по балансових рахунках доходів і витрат відображається ряд операцій (нараховані, але не отримані доходи), які до валових доходів будуть віднесені в інші звітні податкові періоди, або операції, які взагалі не будуть включені у валові доходи і витрати.

З метою організації податкового обліку в філіях Пром-інвестбанку наказом по банку повинні бути визначені особи, які відповідають за ведення податкового обліку в структурних підрозділах і за ведення податкового обліку та складання податкової декларації загалом по установі банку.

Для відображення щоденної облікової інформації в податковому обліку встановлюється відповідність аналітичних рахунків фінансового обліку рахункам податкового обліку. Інформація із ведення податкового обліку складається за допомогою окремого програмного продукту. Працівники, відповідальні за ведення податкового обліку, контролюють сформовані проводки в податковому обліку щодо відповідності їх відкритим аналітичним рахункам фінансового обліку, на тотожність сум, відображених у первинному документі та податковому обліку, а також своєчасність проведення банківської операції.

Система податкового обліку має бути побудована й організована таким чином, щоб виконувалися усі рекомендації податкового законодавства, оскільки відхилення в обліку валових витрат і доходів викликають санкції з боку Державної податкової адміністрації.

Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств" передбачено, що платники податку, які мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи платників податку без статусу юридичної особи, розташовані на території іншого, ніж такий платник податку адміністративного району, можуть прийняти рішення про сплату консолідованого податку на прибуток.

Вибір порядку сплати податку на прибуток, визначеного Законом, здійснюється платником податку самостійно до 1 липня року, що передує звітному, про що повідомляються податкові органи за місцезнаходженням платника та його філій. Зміна порядку сплати податку протягом звітного року не дозволяється.

У разі, коли платник податку протягом звітного року створює нові філії, про це повідомляється державний податковий орган за місцезнаходженням філії та платника податку, і підсумки господарської діяльності новостворених філій враховуються під час розрахунку консолідованого балансу, починаючи з того звітного періоду, коли вони були створені.

У випадку ліквідації (реорганізації) філії платник податку - юридична особа подає повідомлення про ліквідацію (реорганізацію) філії до податкової інспекції за своїм місцезнаходженням.

Філія, яка приймає на баланс усі активи та пасиви ліквідованої (реорганізованої) філії, повинна вирішити зі своєю податковою інспекцією питання щодо запиту та переведення від податкового органу за місцем знаходження ліквідованої філії облікової картки з податку на прибуток до податкового органу за місцем реєстрації приймаючої філії та їх об'єднання у єдину картку. В умовах консолідованого порядку розрахунків з податку на прибуток сплата податку здійснюється тільки за місцем знаходження балансових філій.

З метою визначення суми консолідованого податку на прибуток установами банку ведеться окремий облік валових доходів і витрат та амортизаційних відрахувань відповідно до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Сума податку на прибуток філій за відповідний звітний період визначається банком розрахунково, виходячи із загальної суми консолідованого податку, нарахованого платником та визначеного пропорційно питомій вазі суми валових витрат філій та амортизаційних відрахувань, нарахованих за основними фондами такого платника податку, які розташовані за місцем знаходження філій, у загальній сумі валових витрат та амортизаційних відрахувань цього платника податку.

Суми консолідованого податку на прибуток направляються до бюджетів за місцем знаходження як прибуткових, так і збиткових філій.

Сплата податку до бюджету проводиться протягом 10 днів після настання граничного терміну подання декларації до податкового органу. При цьому філії надають податковому органу за своїм місцезнаходженням розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати податку з урахуванням розрахунку банку. На підставі цього розрахунку ведеться облікова картка надходження податку на прибуток по філії. Однак філії не включаються до звіту як платник податку на прибуток і не подають до податкових органів відповідної податкової звітності.

Платник податку подає до податкового органу за своїм місцезнаходженням декларацію про прибуток за звітний податковий період, розраховану наростаючим підсумком з початку року.

Якщо працівниками філій неправильно заповнено реквізити платіжних документів або спрямовано кошти на неправильний код бюджетної класифікації, то кошти не надійдуть до відповідного бюджету, а отже, не погаситься сума податкового зобов'язання. У випадку непогашений платником податків у встановлені терміни узгодженої суми податкового зобов'язання такий платник податків несе відповідальність, встановлену чинним законодавством.

Керівники та інші посадові особи, винні у відсутності податкового обліку або веденні його з порушенням встановленого порядку, неподанні або несвоєчасному поданні платіжних доручень на перерахування належних до сплати сум податку несуть відповідальність згідно із Законом України "Про Державну податкову службу в Україні" і зі ст.212 Кримінального кодексу України.

Похожие статьи




Вимоги щодо правильності ведення податкового обліку - Банківський менеджмент

Предыдущая | Следующая