Виконання податкових зобов'язань, Банк як суб'єкт податкових відносин - Банківський менеджмент

Банк як суб'єкт податкових відносин

Економічна політика в Україні в даний час спрямована насамперед на зміцнення політичних основ держави, підвищення суспільного благополуччя й економічного росту. Важливою умовою для досягнення зазначених цілей є стабільно діюча банківська система. Промінвестбанк як банк, що ефективно функціонує, інвестує значні суми грошових ресурсів у виробничий сектор економіки, яка є матеріальною базою економічного розвитку держави.

Цілі та правила функціонування Промінвестбанку як фінансово-кредитної установи визначаються законодавством, що регулює банківську діяльність. А господарська діяльність і оподаткування банків регламентуються єдиним для всіх суб'єктів господарювання законодавством. Так, відповідно до Закону України "Про систему оподаткування" № 1251-XII від 25.06.1991 р. (зі змінами і доповненнями), Промінвестбанк поряд з іншими суб'єктами господарювання є платником податків та інших обов'язкових платежів і зборів у бюджет і позабюджетні фонди. У законі зазначено 25 видів загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів); 2 види місцевих податків; 14 видів місцевих зборів (обов'язкових платежів). Крім того, банк сплачує строкові внески до трьох державних цільових фондів та відрахування у фонд соціального захисту інвалідів. Перелік податків наведений у Додатку 1.

Промінвестбанк є платником 18 податків і зборів (Додаток 2). Він є найбільшим платником податків в Україні серед установ банківської системи. Банк завжди вчасно й у повному обсязі розраховується з бюджетом. За останні три роки питома вага сплачених Промінвестбанком податків і зборів у загальній сумі податків по банківській системі в цілому становила 11-16 відсотків. В абсолютних величинах сума поповнення бюджету країни зросла з 64 млн грн. у 2000 р. до 114 млн грн. у 2002 р. У тому числі сума податку на прибуток, перерахована банком у бюджет України, становила близько 19 відсотків суми податку, сплаченого банками України.

У 2002 р. основну питому вагу в структурі податків Промінвестбанку становили: податок на прибуток -46 відсотків; відрахування на державне пенсійне страхування -38 відсотків.

Фізичні особи - працівники банку - сплачують прибутковий податок, максимальна ставка якого дорівнює 40 відсотків сукупного оподатковуваного доходу; збір на обов'язкове державне пенсійне страхування - 2 відсотки виплат, що підлягають оподаткуванню прибутковим податком з громадян; збір у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням, - 0,5 відсотка і збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - 0,5 відсотка виплат, що підлягають оподаткуванню прибутковим податком з громадян. Таким чином, сумарний розмір утримань із заробітної плати фізичних осіб досягає 43 відсотків.

22 травня 2003 р. Верховною Радою України прийнято Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб", що вводить єдину для усіх фізичних осіб ставку прибуткового податку - 13 відсотків, тобто з 1 січня 2004 р. максимальний розмір утримань з доходів фізичних осіб становитиме 16 відсотків.

Похожие статьи




Виконання податкових зобов'язань, Банк як суб'єкт податкових відносин - Банківський менеджмент

Предыдущая | Следующая