Аналіз непроцентних витрат банку - Банківський менеджмент

Найважливішим напрямом аналізу ефективності діяльності установ банку є аналіз рівня непроцентних витрат. Одним із показників, що характеризують здатність банку контролювати витрати, не пов'язані з виплатою відсотків з операцій, є коефіцієнт продуктивності праці, або так звана норма ефективності. Вона визначається як співвідношення інших витрат банку (непроцентних витрат) і загальної величини доходів

Оптимальний рівень даного коефіцієнта становить приблизно 60 відсотків. Якщо банком керують добре, цей коефіцієнт знижується приблизно до 55 відсотків. На 01.01.2003 у системі Промінвестбанку коефіцієнт продуктивності праці становив 59 відсотків.

Оскільки витрати на оплату праці - один з основних компонентів непроцентних витрат банку, контроль за рівнем цих витрат є одним з напрямів управління прибутковістю. Для оцінки оптимального рівня витрат на оплату праці в міжнародній банківській практиці використовується показник співвідношення витрат на утримання персоналу і доходів, що дає змогу банку визначати і контролювати витрати на оплату праці, виходячи зі своїх реальних можливостей. Нормативне значення цього показника не повинно перевищувати 17 відсотків. Показник співвідношення витрат на утримання персоналу і доходів активно використовується Промінвест-банком при узгодженні штатних розкладів, враховується при визначенні розміру додаткової (змінної) заробітної плати, що стимулює керівників філій банку до пошуку додаткових джерел доходів, підвищення ефективності праці й продуктивності персоналу.

Становлять інтерес також дані про частку фонду оплати праці (без нарахувань) у доходах по ряду українських банків станом на 01.04.2003 р., наведені у табл. 3.11.

Поряд із показником співвідношення витрат на утримання персоналу і доходів у міжнародній банківській практиці використовують також показник частки витрат на утримання персоналу в загальних активах.

Оптимальне значення цього показника становить 2 відсотки на рік. На 01.01.2003 р. частка витрат на утримання персоналу в загальних активах по системі Промінвестбанку становила 5 відсотків, на 01.07.2003 р. у перерахунку на річну норму - 3,9 відсотка.

Ефективність діяльності працівників банку характеризується двома показниками:

Слід звернути увагу на те, що цей показник буде істотно відрізнятися у випадку порівняння банку з невеликою чисельністю працівників (але з високою заробітною платою) і банку з великою чисельністю низькокваліфікованих працівників (з низькою заробітною платою).

На 01.01.2003 у системі Промінвестбанку чистий дохід на одного працівника досяг 7 тис. грн. У цілому за 2002 р. рівень прибутку на одного працівника збільшився на 5,5 відсотка.

З огляду на те, що цей показник найповніше відображає ефективність роботи відділення в цілому і кожного працівника зокрема, він є основним критерієм оцінки діяльності відділень Промінвестбанку. На підставі цього показника формуються групи оплати праці й визначається розмір додаткової заробітної плати, що дає можливість як найтісніше пов'язати ефективність роботи відділення і рівень оплати праці.

Цей коефіцієнт характеризує окупність витрат на утримання працівників. Він показує чистий ефект від рішень стосовно мотивації праці співробітників, незалежно від того, спрямовані ці рішення на низьку кваліфікацію та низьку заробітну плату чи на високі витрати для висококваліфікованих працівників.

На 01.01.2003 р. у системі Промінвестбанку чистий дохід до витрат на утримання персоналу становив 0,26 (на 01.04.2003 - 0,35), тобто на кожну гривню витрат було отримано 26 (35) копійок прибутку, що свідчить про окупність такого роду витрат. Для порівняння: за розрахунковими даними по банківській системі України в цілому за 2002 р. цей показник дорівнював 0,24.

Похожие статьи




Аналіз непроцентних витрат банку - Банківський менеджмент

Предыдущая | Следующая