Відповідальність платників податків - Банківський менеджмент

За порушення норм податкового законодавства передбачено кримінальну, цивільно-правову та адміністративну відповідальність.

Якщо в результаті перевірки будуть виявлені порушення податкового законодавства, можуть бути застосовані такі види санкцій:

Фінансові санкції - штрафи відповідно до ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі Закон 2181);

Пеня відповідно до ст. 16 Закону 2181;

Адміністративні штрафи (відповідно до ст. П Закону України "Про Державну податкову службу в Україні");

Виконання податкових зобов'язань 83

* штрафи відповідно до ст.212 Кримінального Кодексу України.

Фінансові санкції - штрафи відповідно до ст.17 Закону 2181. Штрафи, визначені цією статтею, застосовуються за порушення щодо податків, зборів, обов'язкових платежів, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Наводимо перелік і розміри штрафів, що можуть бути застосовані до платника податків:

За ненадання податкової декларації у визначений зако нодавством термін - за кожне ненадання чи затримку - 170 грн. (10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - НМДГ).

За заниження податкового зобов'язання (п. 17.1.3 Закону), встановленого перевіркою ДПА, - штраф у розмірі 10 відсот ків за кожен з податкових періодів від суми недоплати, але не більше 50 відсотків такої суми і не менше 10 НМДГ (170 грн.).

Якщо в представленій декларації виявлена арифметична чи методологічна помилка, що призвело до заниження суми податкового зобов'язання (п. 17.1.4), - 5 відсотків суми дона рахованого податкового зобов'язання, але не менше 17 грн. (1 НМДГ).

Якщо сума донарахованого податкового зобов'язання буде більше 51 тис. грн., то штраф за заниження податкового зобов'язання може становити 50 відсотків (з розрахунку 10 відсотків суми недоплати за кожен звітний період) плюс штраф за декларування недооціненого об'єкта оподаткову вання ще 50 відсотків. Отже, всього 100 відсотків штрафу.

    5. За несплату узгодженого податкового зобов'язання протягом граничних термінів штраф (п. 17.1.7) становить:
      * затримка до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

Від 31 до 90 днів - 20 відсотків;

Понад 90 днів - 50 відсотків.

Слід пам'ятати, що якщо кошти вчасно не заплачено, то ; крім цих штрафів буде ще нараховуватися і пеня за кожний день прострочення з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України.

6. У випадку, коли продаж (відчуження) товарів чи про дукції або грошові виплати здійснюються без попереднього нарахування і сплати податку, збору, обов'язкового платежу, якщо відповідно до законодавства таке нарахування і сплата є обов'язковою передумовою продажу (відчуження) чи виплати, то платник податків платить штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання із такого податку, збору (обов'язко вого платежу); наприклад, прибутковий податок із громадян. Сплата зазначеного штрафу не звільняє платника податків від адміністративної чи кримінальної відповідальності та/чи ; конфіскації таких товарів (продукції) або коштів відповідно до Закону (п. 17.1.9 Закону 2181).

Пеня. Нормативні документи, що регулюють це питання: Закон України 2181 (ст.16) та наказ ДПА №77 від 01.03.2001 р. "Про затвердження Інструкції про порядок нарахування та погашення пені". Пеня згідно зі ст.1.4 Закону 2181 - це плата у вигляді відсотків, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що стягується з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діє на день виникнення такого податкового боргу чи на день його погашення, залежно від того, яка з цих ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Наприклад, за результатами перевірки ДПА нарахувала податкове зобов'язання і штраф. Протягом 10 днів після одержання податкового повідомлення платник податку не перерахував суму податкового зобов'язання та штраф. Тоді, починаючи з 11 - го дня, нараховується пеня на суму податкового боргу (це вже буде не просто податкове зобов'язання, а податковий борг), що включатиме і суму основного боргу, і суму штрафу. Крім зазначеної пені додатково застосовуються й штрафні санкції, передбачені п. 17.1.7.

Адміністративні штрафи. Це питання регулюється: Кодексом України про адміністративні правопорушення та п. П ст. П Закону України "Про державну податкову службу в Україні". Відмінність адміністративних штрафів від фінансових санкцій, тобто штрафів відповідно до Закону 2181 полягає в тому, що адміністративні штрафи застосовуються до посадових осіб, а не до підприємства.

Адміністративна відповідальність посадових осіб платників податків регламентується ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", зокрема на керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, винних у відсутності податкового обліку чи веденні його з порушенням установленого порядку, органи державної податкової служби мають право накладати штраф у розмірі від 5 до 10НМДГ.

За ті самі дії, вчинені особою, яка протягом року вже була притягнута до адміністративної відповідальності за відповідне правопорушення - від 10 до 15 НМДГ. Штраф має бути сплачений протягом 15 днів із дня вручення постанови про накладення штрафу.

Посадові особи, котрі виплачували доходи, винні в неутриманні, неперерахуванні до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб, перерахуванні податку за рахунок коштів підприємств (крім випадків, коли таке перерахування дозволене законодавством), притягуються до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі З НМДГ.

У разі повторного (протягом року) притягнення посадової особи до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення розмір штрафу встановлюється на рівні 5 НМДГ.

Кримінальна відповідальність. У наказі ДПА України №263 від 04.06.2002 р., що є документом для службового користування, зазначається: "Якщо за результатами пере вірки в діях посадових осіб підприємств виявлені порушення вимог податкового законодавства, відповідальність за які і передбачена Кримінальним кодексом України, відповідаль-

Ний за проведення перевірки зобов'язаний у 10-денний термін після ухвалення рішення про застосування штрафних санкцій письмово повідомити про це підрозділ податкової міліції і передати матеріали перевірки". Таким чином, якщо сума податкового зобов'язання перевищує 17 тис. грн., то справа в будь-якому випадку автоматично передається на розгляд податкової міліції для вирішення питання про наявність у діях посадових осіб складу злочину.

З 1 вересня 2001 р. вступив у дію новий Кримінальний кодекс України. Стаття 212 цього кодексу регулює відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів. Навмисне ухилення від сплати податків, зборів, обов'язкових платежів, що входять у систему оподаткування, вчинене посадовою особою підприємства, якщо ці дії призвели до фактичного ненадходження до бюджету чи державних цільових фондів коштів у значних (1 тис. НМДГ - понад 17 тис. грн.) розмірах тягне за собою штраф від 300 до 500 НМДГ (тобто від 5100 до 8500 грн.) або позбавлення права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років. Ті самі дії, вчинені за попередньою змовою групою осіб, чи якщо вони призвели до фактичного ненадходження в бюджет коштів у великих розмірах (понад 3 тис. НМДГ -51 тис. грн.) караються: штрафом від 500 до 2000 НМДГ (8500 - 34 тис. грн.);

Або виправними роботами строком до 2 років;

Або обмеженням волі строком до 5 років із позбав ленням права займати певні посади чи займатися певною діяльністю строком до 3 років.

Якщо особа вчинила ті самі дії, але раніше була засуджена за ухилення від сплати податків, зборів, обов'язкових платежів, або якщо вони призвели до фактичного ненадходження в бюджет коштів у особливо великих розмірах (понад 5 тис. НМДГ - 85 тис. грн.), вона притягується до відповідальності у вигляді позбавлення волі строком від 5 до 10 років із позбавленням права займати певні посади чи займатися певною діяльністю строком до 3 років із конфіскацією майна.

Похожие статьи




Відповідальність платників податків - Банківський менеджмент

Предыдущая | Следующая