Сутність та значення ресурсної бази банку - Гроші та кредит

Поняття "ресурси" походить від французького слова "resources" і означає "матеріальні засоби, цінності, запаси, кошти, що їх у разі потреби можна використати". Залежно від роду заняття, у підприємницьких структур виникає потреба у різних видах ресурсів. Діяльність банківських установ полягає у забезпеченні перерозподілу ресурсів між тими, хто має надлишок, та тими, хто відчуває дефіцит коштів для реалізації інвестиційних проектів. Таким чином, банки, як фінансові посередники, створюють свій ресурсний портфель за рахунок грошових коштів. Необхідно зазначити, що в банківських установах є ще й технологічні, матеріальні, інформаційні ресурси, проте вони призначені не для здійснення безпосередньої діяльності, а для організації процесу реалізації банком покладених на нього функцій.

В економічній літературі немає чіткого визначення банків, тому і на рахунок ресурсної бази точиться досить таки багато думок. Ось, наприклад, кілька з них:

    - "Банківські ресурси - це сукупність коштів, що знаходяться в розпорядженні банків і використовуються ними для кредитування та інших активних операцій"; - О. Д. Заруба відзначив, що "банківські ресурси складають всю величину коштів, які може використати банк для проведення своїх операцій, насамперед, кредитних. Складовими ресурсів банку є його власні та залучені від інших юридичних та фізичних осіб кошти..."; - Г. С. Панова пропонує своє визначення банківських ресурсів, як сукупність власних і залучених коштів, що є в розпорядженні банку і використовуються ним для здійснення активних операцій; - На думку Ж. М. Довгань, у вузькому розумінні банківські ресурси - це акумульовані банком вільні грошові кошти економічних суб'єктів на умовах виникнення зобов'язань власності чи боргу для подальшого розміщення на ринку з метою отримання прибутку

І цей перелік не є вичерпаним. Та не будемо врешті зупинятись на цьому. Банківські ресурси потрібно, насамперед, розглядати у двох аспектах - макроекономічному та мікроекономічному.

Ресурси окремо взятого банку - це кошти, якими розпоряджається банк і використовує для забезпечення своєї діяльності на комерційних засадах та згідно з вимогами регулятивних органів. Ресурси ж усієї банківської системи - це особливе економічне поняття, що виражає сукупність економічних відносин із приводу створення, розподілу і використання коштів банківською системою на макроекономічному рівні.

Якщо говорити більш конкретно, то банківські ресурси у мікроекономічному аспекті можливо охарактеризувати як акумульовані банком за допомогою емісії пайових цінних паперів або отримані в тимчасове користування на грошовому ринку кошти суб'єктів економіки на основі зобов'язальних правовідносин, а також кошти внутрішньобанківського походження, у т. ч. результати фінансової діяльності банку, що використовуються для подальшого розміщення згідно визначених банком напрямків з метою одержання прибутку, забезпечення ліквідності, зміцнення матеріально-технічної бази банку тощо.

Для більш змістовного розуміння та уявлення про ресурсну базу, наведемо схему її функціональних частин (рис.1).

Поряд з ресурсним забезпеченням в економічній літературі досить часто використовується термін "ресурсна база" банку. Тому ці поняття дуже часто поняття ототожнюються серед науковців та банкірів-практиків.

Таким чином, банківські ресурси або ресурсна база - це основа діяльності будь-якого банку, яка має важливе значення, оскільки від їх формування залежать масштаби діяльності банківської установи та обсяги отримуваних прибутків.

Похожие статьи




Сутність та значення ресурсної бази банку - Гроші та кредит

Предыдущая | Следующая