Аналіз власних коштів - Аналіз господарської роботи банку

Дослідження діяльності банку передбачає кількісний і якісний аналіз його власних коштів. Кількісний аналіз по-різному впливає на фінансову стійкість і прибутковість банку. Так, збільшення власних коштів сприяє підвищенню надійності банку і поліпшенню його економічних показників (наприклад, достатності капіталу). Крім номінального збільшення банківських ресурсів (та їхніх складових), важливо знати їх реальне збільшення, тобто з урахуванням рівня інфляції і зміни валютного курсу.

Власні кошти, або власний капітал банку - це кошти, що безпосередньо належать банку. Вони мають порівняно невелику питому вагу (близько 10%) у загальному банківському капіталі (пасиви балансу банку), але виконують важливі функції: захисну, регулюючу й оперативну. Захисна, як основна функція власного капіталу банку, передбачає захист інтересів клієнтів і власників, яким у разі банкрутства банку будуть компенсовані втрати. Завдяки наявності власного капіталу підтримується платоспроможність банку, тобто його спроможність вчасно відповідати за своїми зобов'язаннями. Регулююча - полягає у виконанні банками певних вимог щодо розмірів акціонерного і власного капіталу. Оперативна - означає, що власний капітал може бути використаний для придбання будинків, споруд і устаткування, які необхідні для функціонування банку, а також для створення фінансових резервів на випадок непередбачених збитків.

Для оцінювання діяльності сучасного банку необхідно мати аналітичні матеріали, які б дозволяли отримати правдиву і повну інформацію про банк (його фінансовий стан і результати діяльності). До такої інформації відносять передусім баланс банку і звіт про фінансові результати.

Аналіз власних коштів банку починається з якісного аналізу, що дає змогу виділити джерела формування (інвестиції резидентів та нерезидентів, Їх якісна характеристика) і склад власного капіталу банку. Потім проводиться кількісний аналіз структури власного капіталу, фіксуються зміни його структури за певний період і тенденції розвитку. При цьому порівнюють структуру власного капіталу банку з аналогічними показниками інших банків.

Для якісного аналізу власного капіталу важливо знати його структуру (рис. 2.1). При цьому слід розрізняти два види власного капіталу банку:

    А) капітал як сума усіх його фондів (п'ятий клас балансу банку); Б) капітал, розрахований за спеціальною методикою НБУ і має назву "регулятивний".

Регулятивний капітал банку складається із суми основного капіталу (капітал 1-го рівня) і додаткового капіталу (капітал 2-го рівня).

Розраховуючи загальну суму регулятивного капіталу, необхідно врахувати, що сума додаткового капіталу та субординованого капіталу не може перевищувати розмір основного капіталу [7].

Згідно з інструкцією "Про порядок регулювання діяльності банків з Україні", основний капітал складається з таких елементів [7]:

    А) фактично сплачений зареєстрований статутний капітал; Б) розкриті резерви, що створені або збільшені за рахунок нерозподіленого прибутку; дивіденди, що використовуються на збільшення статутного капіталу; емісійні різниці; резервні фонди, що створюються згідно із законами України; загальні резерви, що створюються під невизначений ризик у процесі проведення банківських операцій; прибуток минулих років; прибуток минулих років, що очікує затвердження.

Загальний розмір основного капіталу визначається з урахуванням розміру очікуваних (можливих) збитків за невиконаними зобов'язаннями контрагентів та зменшується на суму: недосформованих резервів під можливі збитки.

Відповідно до інструкції "Про порядок регулювання діяльності банків в Україні" додатковий капітал має такі елементи [7]:

    А) резерви під стандартну заборгованість інших банків; Б) резерви під стандартну заборгованість клієнтів за кредитними операціями банків; В) результат переоцінки статутного капіталу з урахуванням індексу девальвації чи ревальвації гривні. Г) результат переоцінки основних засобів; Д) прибуток поточного року;

Є) субординований борг, що зараховується до капіталу (субординований капітал) [7].

До субординованого капіталу належать кошти, залучені як в національній, так і в іноземній валюті, на умовах субординованого боргу на підставі угоди на строк не менше п'яти років, зі щорічним зменшенням розміру цих коштів на 20% їх первинного розміру протягом п'яти останніх років угоди. Якщо ці кошти залучені в іноземній валюті, то вони перераховуються у гривні за курсом НБУ на дату укладення угоди. Розмір субординованого капіталу не може перевищувати 50% розміру основного капіталу [7].

Для визначення розміру регулятивного капіталу банку загальний розмір капіталу 1-го і 2-го рівнів додатково зменшується на балансову вартість таких активів:

    А) акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком у портфелі банку на продаж та інвестиції, які випущені банком; Б) інвестиції в капітал (що не консолідуються) інших банків та фінансових установ у розмірі 10 і більше відсотків їх статутного капіталу та в дочірні установи; В) кошти, що вкладені в інші банки на умовах субординованого боргу [8].

Важлива складова капіталу банку - статутний фонд. Він формується як за рахунок коштів шляхом емісії акцій, так і за рахунок внесків у вигляді матеріальних і нематеріальних активів, а також цінних паперів третіх осіб (це не характерно для українських банків, тому що законодавче внески акціонерів можливі тільки у вигляді грошових коштів). За нашими оцінками, у більшості зарубіжних банків до 70% статутного капіталу становить частка матеріальних активів. Це негативно позначається на рівні платоспроможності і ліквідності банку, скорочує його ресурсну базу.

У складі основного капіталу, як ми вже зазначали, головну роль відіграє статутний капітал банку, який формується з акціонерного або приватного капіталу під час організації нового банку за рахунок внесків засновників чи випуску і реалізації акцій. Засновники визначають розмір статутного фонду, однак він не може бути меншим від мінімального розміру, встановленого НБУ.

НБУ має право встановлювати для окремих банків мінімальний розмір статутного фонду залежно від їх спеціалізації.

Резервний фонд банку (балансовий рахунок 5021) формується за рахунок прибутку. Резервний фонд як і статутний, є стабільною частиною власних коштів (тобто його можна використовувати тільки на погашення збитків). Формування резервного фонду обумовлюється Законом України "Про банки і банківську діяльність", за яким його розмір повинен бути не менше ніж 25% регулятивного капіталу [1].

Страхові фонди на покриття кредитних ризиків, ризиків від знецінення цінних паперів та інших активів формуються за рахунок витратної частини. Залежать вони від того, до яких категорій ризику відносяться відповідні активи.

Нерозподілений прибуток - це прибуток, що залишається в розпорядженні банку (ним розпоряджаються збори акціонерів і керівництво банку).

Розглянемо "Звіт про власний капітал" АБ "Укркомунбанк" за 2007-2009 роки та занесемо його основні параметри в табл. 2.3

Таблиця 2.3 Власний капітал АБ "Укркомунбанк", тис. грн.

Роки

Статутний

Капітал, що зареєстровані сплачений

Резерви та інші фонди

Резерви переоцінки

Нерозподілений прибуток,

(непокритий збиток)

Капітал, резервні та інші фонди,

Усього

2007

33700

174

4013

3269

41156

2008

40700

224

10846

4418

56188

2009

49700

284

27082

5780

82846

У заходах, спрямованих на зміцнення фінансової стійкості банку, слід враховувати співвідношення активів і акціонерного капіталу, яке визначає показник мультиплікатора акціонерного капіталу (МАК) [4]:

(2.1)

Де: А-активи банку;

Ак - акціонерний капітал;

МАК2007=

Чим більше значення цього показника, тим більший рівень банківських ризиків.

Власний капітал відіграє важливу роль у забезпеченні фінансової стійкості банку і є основою нарощування його активних операцій.

Таблиця 2.4 - Співвідношення власного капіталу та зобов'язань АБ "Укркомунбанк" за 2007-2009 роки, тис. грн.

Показник

2007 рік

2008 рік

2009 рік

Зобов'язання

263418

283703

363596

Власний капітал

41156

56188

82846

Усього пасивів

304574

339891

446442

Частка зобов'язань у структурі пасивів банку склала:

    2007 р. - 86,48%; 2008 р. - 83,47%; 2009 р. - 81,44%;

В той же час частка власного капіталу в загальній структурі пасивів склала:

    2007 р. - 13,51%; 2008 р. - 16,53%; 2009 р. - 18,56%;

Зі зростанням обсягу загальних активів банку питома вага власного капіталу банку істотно знижується навіть при умові збільшення його абсолютної величини. Така тенденція є закономірною, адже в розвинених країнах частка власного капіталу в загальних пасивах банків становить близько 8-10%. З позиції ліквідності подібні структурні зрушення свідчать про те, що проблеми ефективного управління ліквідністю з часом стають для банків все актуальнішими.

Аналіз нормативів капіталу

Регулятивний капітал (Н1) банку розраховується за формулою[8]:

(2.2)

Де: РК - регулятивний капітал;

ОК - основний капітал (капітал 1-го рівня);

ДК - додатковий капітал (капітал 2-го рівня);

В - відволікання від основного капіталу.

Для розрахунку регулятивного капіталу скористуємося даними, наведеними в таблиці 2.3. З таблиці видно, що

;

;

Адекватність регулятивного капіталу (Н2) розраховується за формулою:

= (2.3)

Де: РК - регулятивний капітал;

Ар - робочі активи, зважені на відповідний коефіцієнт ризику;

Як бачимо з даних, наведених в таблиці (2.3), регулятивний капітал банку (Н1) постійно збільшується. Це пояснюється тим, що розрахунок всіх встановлених НБУ нормативів діяльності банків проводиться з урахуванням регулятивного капіталу. Якщо банк хоче мати прибуток, а його він отримує в своїй більшості від проведення активних операцій, він повинен постійно капіталізуватись. Як видно з розрахунків, при нормативному значенні Н1 на 1.01.07 р. регулятивного капіталу не менш 4 млн. євро в АБ "Укркомунбанк" він становив 5,5 млн. євро, 1.01.08 -7,5 млн. євро, 1.01.09-8,3 млн. євро. Таке значне перевищення банком нормативного значення пов'язане в першу чергу з тим, що всі основні нормативи, встановлені НБУ, що регулюють діяльність комерційних банків прив'язані саме до цього нормативу - регулятивного капіталу та нормативу Н2 - адекватності регулятивного капіталу. Зведемо нормативи, капіталу, що встановлені НБУ разом з розрахунковими даними до таблиці 2.5.

З розрахунків видно, що нормативи, встановлені для комерційних банків з боку НБУ щодо регулятивного капіталу і його адекватності АБ "Укркомунбанк" сумлінно виконує на протязі 2007-2009 років.

Таблиця 2.5 Виконання АБ "Укркомунбанк" обов'язкових нормативів капіталу, встановлених НБУ для комерційних банків

Показники

Норматив

1.01.07 р.

1.01.08 р.

1.01.09 р.

1.

МіНімальний розмір регулятивного капіталу Н1

На 1.01.07р4 млн. євро

На 1.01.08р5 млн. євро

На 1.01.09р7 млн. євро

5,5

7,5

8,3

2.

Адекватність регулятивного капіталу Н2

>10%

13,51

16,53

18,55

Похожие статьи




Аналіз власних коштів - Аналіз господарської роботи банку

Предыдущая | Следующая