Облік праці і заробітної плати - Методика, організація та облік аудиту та аналізу трудових ресурсів на підприємстві

Облік праці і заробітної плати - один із найважливіших і складних ділянок роботи, що потребують точних і оперативних даних, у яких відбивається зміна чисельності робітників, витрати робочого часу, категорії працівників, виробничих витрат.

На підприємстві необхідно забезпечити правильну організацію обліку особового складу працівників, прийнятих на постійну або тимчасову роботу. Облік особового складу підприємства ведеться відділом кадрів. Міністерством статистики затверджено типові форми первинного обліку особового складу, до яких відносяться: № П-1 "Наказ (розпорядження) про прийом на роботу"; № П-2 "Особова картка"; № П-3 "Алфавітна картка"; № П-4 "Особова картка спеціаліста з вищою освітою, який виконує науково - дослідні, проектно - дослідницькі та технологічні роботи"; № П-5 "Наказ (розпорядження) про переведення на іншу роботу"; № П-6 "Наказ (розпорядження) про надання відпустки".

На ТОВ "Теплогазохолодвод" встановлено п'ятиденний робочий тиждень і враховується встановлена державою максимальна тривалість нормального робочого часу. Відповідно до статті 50 Кзпп України вона не перевищує 40 годин на тиждень.

Основним документом облікової документації є Табель обліку використання робочого часу працівників підприємства (далі Табель), у який вносяться дані про працівника на підставі наказу (розпорядження) про прийняття на роботу, переводі на іншу роботу, припиненні трудового договору.

Табель являє собою поіменний список працівників цеху (відділу) із вказівкою посади, категорії, табельного номера, установленого посадового окладу, відміток про фактично відпрацьований час, відміток про неявки працівників підрозділу, даних про роботу персоналу в шкідливих умовах праці, багатозмінному режимі роботи та підсумків по всіх видах балансу робочого часу.

Таблиця 2.3 - Умовні позначки в табелі обліку робочого часу

Найменування

Обгрунтування та опис умовної позначки

Умовна позначка

1

Відпрацьовано людино-годин

Застосовується цифрове позначення від 1 і вище, залежно від кількості відпрацьованих годин

2; 4; 5,5; 8,25...

2.

Відпрацьовано людино-годин у багатозмінному режимі роботи

Застосовується цифрове позначення відпрацьованого часу за зміну із вказівкою часу роботи в нічний час

82, 86,

3

За рахунок накопичення переробки за попередні місяці

Якщо у працівника не вистачає люд-год. відпрацьовування по факті до місячної норми, то для приведення факту до норми знімаються люд-год. з накопичення переробки та проставляються в табелі за звітний період.

8 пер

4

Вихідні та святкові дні

Визначаються святкові та вихідні дні, передбачені затвердженими графіками роботи

В

5.

Неявки, дозволені законом

Неявки повинні бути підтверджені документально

Г

6.

Відрядження службові

Підтвердження (посвідчення про відрядження і наказ)

К

7.

Чергові відпустки

Відпускна записка

О

8.

Лікарняні

Лікарняний аркуш

Б

9.

Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами

Заява працівника та наказ

Р

10.

Прогули

Пояснювальна працівника, наказ

П

11.

Неявки з дозволу адміністрації

Дозвіл адміністрації, згідно заяви працівника

А

12.

Відгул за переробку робочого часу

Дозвіл начальника цеху за заявою працівника

8 отг

Табельний облік здійснюється методом щоденної реєстрації явок і неявок на роботу.

Оцінки в табелі проставляються щодня безпосередньо табельником з 8-00 до 10-00 годин поточного дня. Табельник особисто зобов'язаний обійти всі робочі місця й з'ясувати наявність працівників на робочих місцях.

Обліку в табелі підлягає фактично відпрацьований робочий час, тобто той час, протягом якого працівник дійсно перебував у розпорядженні адміністрації на певному для нього робочому місці для виконання трудових обов'язків.

Всі оцінки про невідпрацьований робочий час у Табелі повинні бути зроблені на підставі документів, оформлених належним чином (листки непрацездатності, довідка про виконання державних обов'язків, заява на відгул і т. д.).

Табель обліку робочого часу містить великий обсяг різноманітної інформації. Для більш компактного розміщення цієї інформації при оформленні Табелів застосовуються позначення, які наведено у таблиці 2.3.

На підставі заповненого Табеля наприкінці звітного місяця складається табельником.

Завданнями табельного обліку є:

    - контроль за явкою на роботу і залишенням роботи; - виявлення причин запізнень або неявки на роботу; - одержання даних про фактично відпрацьований час працівниками, склад робочого часу; - складання звітності про наявність працюючих і її рух, про стан трудової дисципліни.

До табелю заносяться прізвища всіх працюючих. Ведеться табель окремо по кожному цеху і відділу табельниками або бригадирами, майстрами тощо. У табелі позначається кількість відпрацьованих годин кожним працівником, неявки на роботу (вказуються за допомогою умовних позначок - шифрів).

Наприкінці місяця дані табелів підсумовують по кожному працівнику, а також по цехах і відділах, а саме дні явок, дні невиходів по причинам, вказують кількість вихідних і святкових днів, а також, скільки часів було відпрацьовано і передаються до бухгалтерії. Ці дані необхідні для контролю за використанням робочого часу і для нарахування заробітної плати працівникам підприємства за звітний місяць.

Наприклад: табель обліку робочого часу відділу кадрів за травень місяць:

    126 днів (1008 годин) відпрацьовано; 7 днів щорічної відпустки; 84 дня вихідних.

Кожного місяця, а також за рік складається звіт про використання робочого часу на підприємстві, який складається з трьох розділів:

Використання робочого часу

Фонд робочого часу, всього;

Відпрацьовано, всього

З них надурочно;

Невідпрацьовано, всього

У тому числі:

Щорічні відпустки (основні, додаткові);

Тимчасова непрацездатність;

Навчальні відпустки та інші неявки передбачені законодавством;

Неявки з дозволу адміністрації;

Простої;

Прогули.

Рух робочої сили:

Прийнято працівників;

Вибуло працівників, усього

З них

З причин скорочення штатів;

За власним бажанням, звільнено за прогул та інші порушення трудової дисципліни, невідповідність займаній посаді;

Облікова чисельність штатних працівників на кінець звітного періоду;

Кількість вакансій на кінець звітного періоду.

Третій розділ звіту про використання робочого часу - інформація про укладання колективних договорів.

Для забезпечення правильного нарахування заробітної плати необхідно точно облічувати виробіток продукції або обсяг робіт, виконаних кожним працівником.

Залежно від технології і організації виробництва застосовують різні системи обліку продукції або виконання робіт. Під обліком виробітку розуміють сполучення способів одержання інформації, порядку її запису і застосування форм первинних документів.

Облік виробітку робітниками-відрядниками здійснюють за типовими формами залежно від технологічного процесу виробництва, системи організації та сплати праці в відомостях обліку виробітку, нарядах та інших документах. Роботи виконуються одним робітником або бригадою. Послідовне виконання обсягу робіт фіксується в індивідуальних або бригадних нарядах, які здаються до бухгалтерії для нарахування заробітної плати.

Наряди містять такі реквізити: номер наряду, дату видачі, прізвище, ім'я та по батькові, табельний номер робітника, шифр цеху, дільниці, вид оплати, операції, деталі, виробничі витрати, кількість виробітку в натуральному виразі, норму часу, розцінку за розрядом роботи.

Первинними документами про виробіток є наряди або відомості виробітку бригади. В них зазначають прізвище, табельний номер робітника, розряд і кількість відпрацьованих годин. При розподілі бригадного заробітку враховують коефіцієнт трудової участі (КТУ) кожного члена бригади і коефіцієнт якості праці (КЯП).

Крім оплати відпрацьованого часу, виконаного обсягу робіт і виготовленої продукції, заробітну плату нараховують відповідно до чинного законодавства і за іншими умовами або причинами, що мають відношення до діяльності даного підприємства. Так, операції, передбачені технологічним процесом, оплачуються за нарядами на відрядні роботи, а різні доплати - за листками на доплату. Оплату часу простоїв не з вини робітників оформлюють листком обліку простоїв.

Оплата працівникам часу, протягом якого вони не працювали ( виконання державних або державних обов'язків, оплата пільгових годин матерям для догляду за дітьми до одного року, доплата підліткам до середнього заробітку за скорочений робочий день, оплата чергових відпусток, тимчасової непрацездатності тощо), здійснюється за даними довідок-розрахунків та інших додаткових документів (наказів директора підприємства, лікарняних листків тощо).

Оплата праці в Україні регулюється насамперед Кодексом Законів про працю України, Законом України "Про оплату праці", а також безліччю інших законів і нормативних актів.

Типовий розрахунок заробітної плати включає наступні процедури:

    1) нарахування в розрахунковій відомості:
      - Заробітної плати: згідно штатного розкладу, трудових договорів та табеля обліку робочого часу при погодинній формі оплати праці (з урахуванням державних гарантій при роботі у вихідні та святкові дні, в ненормированное час, у нічний час та інших); - Розрахунок щомісячної індексації заробітної плати; - Премій, надбавок, компенсацій, пільг, понаднормових, відпускних; - Розрахунок при уволнение і скороченні; - Облік виплат за рахунок фондів соціального страхування (лікарняні, відпустка по вагітності та пологах, путівки і т. д.); - Медичного страхування, страхування життя; - Інші нарахування, передбачені законодавством України та колективним договором; - Розрахунок винагород за договорами цивільно-правового характеру.
    2) утримання до розрахункової відомості:
      - За виконавчими документами (стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей або непрацездатних батьків, відшкодування матеріального збитку та ін.); - За заявами працівників (профспілкові внески, в недержавні пенсійні фонди та ін.); - Розрахунок інших утримань, в тому числі відповідно до правил компанії - перевищення лімітів по мобільних телефонах, позички, перевищення добових і т. д.
    3) розрахунок податків і зборів, що утримуються з заробітної плати, відповідно до законодавства України:
      - Податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) у відповідності з Податковим Кодексом України (раніше - прибутковий податок); - Єдиного соціального внеску; - Військового збору.
    4) нарахування у бухгалтерському обліку обов'язкових резервів відповідно до ПСБО (МСФЗ):
      - Резерву відпусток, а також суми ЄСВ; - Резерву річного бонусу ("тринадцяту" зарплати, або премії за підсумками року).

Крім розрахунку заробітної плати персоналу підприємства повинні зробити відповідні нарахування податків та нарахування на цілі соціального страхування на фонд оплати праці (виходячи з граничної суми для нарахування зборів соціального страхування в розрізі кожного співробітника) - ЄСВ (єдиного соціального внеску).

Бухгалтерський облік заробітної плати на підприємстві. Особи, відповідальні на підприємстві за нарахування і розрахунок заробітної плати або професійна бухгалтерська компанія на регулярній основі, але не рідше разу на місяць повинні здійснювати підготовку інформації для бухгалтерського обліку та фінансової звітності в установленому в компанії форматі (наприклад, в розрізі кост-центрів, підрозділів і т. д.) і передавати в бухгалтерію, а саме:

    - Дані про нараховану заробітну плату; - Дані про нараховані та утримані податки і збори; - Залишок відпусток для формування резерву; - Розрахунок резерву премій (бонусів).

Облік розрахунків з оплати праці ведуть на рахунку 66 "Розрахунки з оплати праці". До рахунку 66 відкривають два субрахунки: 661 "Розрахунки по заробітній платі"; 662 "Розрахунки з депонентами". На першому субрахунку обліковують суми нарахованої оплати праці, а на другому - невиплаченої (депонованої) оплати праці.

За дебетом субрахунка 661 враховують всі види утримань із оплати праці, виплату оплати праці, депонування (перерахування на субрахунок 662) оплати праці. За кредитом субрахунка 661 відображають нарахування оплати праці і виплат, які не входять до складу фонду оплати праці.

За рахунком 66 може бути розгорнуте сальдо:

    - Кредитове означає заборгованість підприємства з оплати праці працівникам; - Дебетове - означає заборгованість працівників підприємству з оплати праці. Дебетове сальдо може виникати лише в окремих випадках наприклад, якщо є переплати з оплати праці.

При нарахуванні оплати праці запис роблять за кредитом рахунка 66 і дебету різних рахунків, на які відноситься оплата праці. Нічиєю заробітної плати немає. Вона завжди повинна бути віднесена на конкретний об'єкт обліку (структурний підрозділ, вид продукції, послуг).

Кореспонденція рахунків з обліку оплати праці (без використання транзитного рахунку 81 "Витрати на оплату праці") представлена в таблиці 2.4.

Таблиця 2.4 - Кореспонденція рахунків з обліку оплати праці (без використання транзитного рахунку 81 "Витрати на оплату праці")

Зміст операції

Дебет

Кредит

Нараховано оплату праці:

За відвантаження і доставку куплених матеріальних цінностей

20 "Виробничі запаси", 28 "Товари"

66 "Розрахунки з оплати праці"

За виробництво продукції

23 "Виробництво"

66 "Розрахунки з оплати праці"

З будівництва, закладці і вирощуванню багаторічних насаджень, придбання основних засобів та інших видах капітальних інвестицій

15 "Капітальні інвестиції"

66 "Розрахунки з оплати праці"

З торгової діяльності в торговельних підприємствах

93 "Витрати на збут"

66 "Розрахунки з оплати праці"

Нараховано оплату праці персоналу адміністрації підприємства

92 "Адміністративні витрати"

66 "Розрахунки з оплати праці"

Нараховано допомогу за період тимчасової непрацездатності та Інші виплати за рахунок фондів соціального страхування

65 "Розрахунки за страхуванням"

66 "Розрахунки з оплати праці"

Депонування невиплаченої заробітної платні

661 "Розрахунки за заробітною платою"

662 "Розрахунки з депонентами"

Нараховано оплату праці за роботи по реалізації та ліквідації необоротних активів

97 "Інші витрати"

66 "Розрахунки з оплати праці"

Нараховано відпускні за рахунок раніше створеного резерву

47 "Забезпечення майбутніх витрат і платежів"

66 "Розрахунки з оплати праці"

Утримано із оплати праці податок з доходів фізичних осіб

66 "Розрахунки з оплати праці"

64 "Розрахунки за податками і платежами"

Утримано із оплати праці збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, соціальне страхування і страхування на випадок безробіття

66 "Розрахунки з оплати праці"

65 "Розрахунки за страхуванням"

Утримані з оплати праці суми заборгованості за підзвітними особами

66 "Розрахунки з оплати праці"

372 "Розрахунки з підзвітними особами"

Утримано із оплати праці за виконавчими листами та інші утримання

66 "Розрахунки з оплати праці"

37 "Розрахунки з різними дебіторами"

Виплачено з каси заробітну плату

66 "Розрахунки з оплати праці"

30 "Каса"

Нараховані, але неотримані персоналом у встановлений строк суми оплати праці депонуються і відображаються за дебетом субрахунка 661 "Розрахунки по заробітній платі" і кредитом субрахунка 662 "Розрахунки з депонентами". Внесення неодержаної заробітної плати в банк записується за дебетом рахунка 31 "Рахунки в банках" і кредитом рахунку 30 "Каса". Отримання в банку сум депонованої заробітної плати оформляється: дебет рахунку 30 і кредит рахунку 31. Виплата з каси заробітної плати депоненту відображається: дебет субрахунка 662 і кредит рахунку 30.

Для одержання зведених даних нарахованої заробітної плати, а також даних про використання Фонду оплати праці за її складом і категоріями працівників у розрізі, необхідному для контролю і складання звітності, слід підсумкові дані розрахункових відомостей по цехах, відділах підсумувати в цілому по підприємству.

У таблиці "Зведення даних по розрахунках з робітниками і службовцями", що складається апаратом бухгалтерії, наводяться розгорнуте сальдо по рахунку №66 "Розрахунки з оплати праці" на початок і кінець місяця, загальна сума нарахованої і сплаченої заробітної плати за місяць, сума відрахувань із заробітної плати.

У таблиці "Зведення заробітної плати за її складом і категоріям працюючих", що складається плановим відділом або відділом праці і заробітної плати, наведено зведені дані про нараховану заробітну плату за її складом і категоріями працюючих /додаток К/.

Таблиця "Зведення нарахованої заробітної плати за її складом і категоріями працюючих і зведення про розрахунках з робітниками і службовцями" застосовується при зведенні апаратом бухгалтерії узагальнених даних про нараховану заробітну плату за її складом і категоріями працюючих по розрахунках з робітниками і службовцями.

Таблиця і є основою для складання довідки в банк про нараховану і належну заробітну плату і для перерахування до бюджету податку, відрахованого із заробітної плати робітників і службовців.

Розрахунково-платіжні відомості виконують подвійну функцію: здійснюються розрахунки з робітниками і службовцями, вони є формою аналітичного обліку до рахунку № 66 "Розрахунки з оплати праці". Показники цієї відомості використовуються також для складання звітності по праці.

Основою для нарахування і виплати заробітної плати може слугувати розрахунково-платіжна відомість, до якої додаткова графа "Підпис про одержання або відмітка про видачу". Якщо видача заробітної плати за другу половину звітного місяця здійснюється за платіжними відомостями, що складається бухгалтерією по кожному цеху, відділу, підпис одержувача ставиться у платіжній відомості.

Похожие статьи




Облік праці і заробітної плати - Методика, організація та облік аудиту та аналізу трудових ресурсів на підприємстві

Предыдущая | Следующая