Бухгалтерський та податковий облік на підприємстві - Методика, організація та облік аудиту та аналізу трудових ресурсів на підприємстві

Бухгалтерський облік на ТОВ "Теплогазохолодвод" вівся відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.2000 року №996-XIV, та Плану рахунків бухгалтерського обліку від 30.11.2000 року № 291. Ведення бухгалтерського обліку здійснюється у відповідності з принципами та методами, передбаченими Національними положеннями (Стандартами) бухгалтерського обліку. Інвентаризація основних засобів і матеріальних цінностей здійснюється станом на перше число кожного кварталу. Податковий облік ведеться відповідно до вимог податкового законодавства.

Оплата праці працівників підприємства здійснюється відповідно до чинного законодавства та укладеними трудовими договорами. Затвердження систем оплати праці здійснюється згідно з штатним розкладом. На підприємстві в організації та веденні бухгалтерського обліку важливе місце відводиться документуванню господарських операцій і відображенню їх у всіх бухгалтерських регістрах; оцінку майна і господарських операцій; проведення інвентаризації активів і зобов'язань для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства.

Організація бухгалтерського і податкового обліку на підприємстві і загальноорганізаційні питання відображаються в "Наказі про облікову політику та організацію бухгалтерського обліку підприємства".

Облікова політика - сукупність принципів, методів і процедур, які використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності. Облікова політика та інша додаткова інформація щодо істотних статей фінансової звітності підприємства ТОВ "Теплогазохолодвод" грунтується на відповідних статтях звітів (Балансу, Звіту про фінансові результати, Звіту про рух грошових коштів та Звіту про власний капітал).

Дане підприємство формує свою фінансову звітність з дотриманням наступних принципів:

    - автономності підприємства; - безперервності діяльності (підприємство оцінює свої активи і зобов'язання, виходячи з припущення, що вона буде продовжувати свою діяльність у подальшому); - періодичності (підприємство розподіляє свою діяльність на місяці, квартали, роки з метою складання фінансової звітності); - повного висвітлення (фінансова звітність даного підприємства включає всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки операцій і подій); - послідовності (підприємство з року в рік застосовує обрану облікову політику); - обачності (застосовуються в бухгалтерському обліку підприємства методи оцінки, які запобігають заниженню зобов'язань та завищення активів даного підприємства); - єдиного грошового вимірника (згідно з яким, вимірювання та узагальнення всіх операцій підприємства у його фінансовій звітності відбувається в єдиній грошовій одиниці-української гривні).

Згідно облікової політики в даний час на підприємстві ТОВ "Теплогазохолодвод" діють наступні положення:

    - протягом року залишається незмінним відображення господарських операцій та оцінка майна на підставі організації бухгалтерського обліку за спрощеною формою журнально-ордерної системи розрахунків; - аналітичний облік руху товарно-матеріальних цінностей ведеться за фактичною собівартістю: у бухгалтерії - у оборотних відомостях у кількісно-сумарному вираженні; на складі - на картках складського обліку в кількісному вираженні. - інвентаризація майна, коштів, фінансових зобов'язань здійснюються один раз у кінці року перед складанням річної звітності; - надання та складання бухгалтерської, податкової та статистичної звітності здійснюється в терміни, передбачені законодавством України; - резерв для оплати відпусток на підприємстві не створюється; - нарахування зносу малоцінних та швидкозношуваних предметів здійснюється в розмірі 100% при передачі в експлуатацію; - нарахування зносу основних засобів здійснюється з використанням річних норм амортизаційних відрахувань, визначених Законом України "Про податок на прибуток"; - оплата праці працівників здійснюється відповідно до укладеного колективного договору, затвердженим штатним розписом, за встановленими тарифними ставками; - валові доходи і валові витрати підприємства враховуються на підставі первинних документів у регістрах бухгалтерського обліку; - для проведення інвентаризації ТМЦ (товарно-матеріальних цінностей), основних засобів, нематеріальних активів створена постійно діюча комісія у складі: директора, головного бухгалтера, головного інженері, комірника, бухгалтера-касира.

Податковий обпік можна охарактеризувати як впорядковану систему збору, реєстрації та узагальнення зберігання й передачі інформації для визначення податкової бази для податку на основі даних первинних документів, згрупованих відповідно до порядку, передбаченого чинним податковим законодавством. Податковий облік має трирівневу структуру:

Рівень первинних облікових документів;

    - рівень податкових регістрів; - рівень податкової звітності з конкретного податку1.

Форми первинних документів податкового обліку (перший рівень податкового обліку) встановлені чинним податковим законодавством (наприклад, податкові накладні). У випадку, коли форми первинних документів податкового обліку не передбачені, замість них на практиці використовуються первинні облікові документи бухгалтерського обліку. До того ж платник податків може розробити первинні документи податкового обліку самостійно (наприклад, довідки бухгалтера або податкові розрахунки, коригування, пояснювальні записки тощо). При цьому податкові органи не можуть вимагати від платника документів, не встановлених законодавством, однак мають право не визнати витрати платника, якщо вони не будуть підтверджені документально.

Підприємство самостійно визначає права працівників на підписання відповідних документів, при цьому враховується посада працівника і встановлена законодавством форма документа.

Другий рівень податкового обліку регламентований тільки за єдиним податком, податком на додану вартість і податком з доходів фізичних осіб.

Податкові регістри -- це зведені форми систематизації даних податкового обліку за звітний (податковий) період, згруповані відповідно до вимог податкового законодавства. Податкові регістри призначені для систематизації й накопичення інформації, що міститься в прийнятих до обліку первинних документах, аналітичних даних податкового обліку для відображення в податковій декларації.

Третім рівнем податкового обліку є податкова звітність з конкретного податку. Під податковою звітністю слід розуміти документи, які подаються платниками в податкові органи в строки, встановлені законодавством, у яких вказуються дані, повгязані з обчисленням і сплатою податку. Це визначення дещо ширше за формулювання поняття податкової декларації (розрахунку), наведене в Законі № 2181. Тобто в поняття податкової звітності слід включати не тільки документи, на підставі яких здійснюється нарахування й/або сплата податку (збору), а й інші звітні документи (наприклад, статистичний звіт про пільги форми 1-ПП, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку форми 1ДФ). Податкова звітність складається платником податків, як правило, самостійно3, на основі даних податкового обліку.

Відзначимо, що чинний для деяких податків порядок податкового обліку передбачає тільки дворівневу систему податкового обліку (немає першого або другого рівня). У таких випадках відсутній рівень при розрахунку податкової бази для цих податків не використовується.

В ТОВ "Теплогазохолодвод" функції з податкового обліку покладаються на бухгалтерію підприємства. Проте з наказу Міністерства праці та соціальної політики України "Про затвердження Випуску 1 "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників" від 29.12.2004 №336 можна зробити висновок, що в обовгязки головного бухгалтера входить тільки сплата податків і зборів за узгодженням з керівником підприємства. Аналогічні обовгязки покладаються і на бухгалтера з дипломом фахівця. Керівник же відповідно до Довідника лише визначає напрямки податкової політики. Начальник фінансового відділу займається розробкою планових завдань за податками. Таким чином, функції щодо розрахунків податків у Довіднику не делеговані жодному працівнику. З огляду на це, підприємствам доцільно передбачати відповідні обовгязки у своїх внутрішніх посадових інструкціях. Так, в ТОВ "Теплогазохолодвод" внутрішня посадова інструкція передбачає, що обов'язки з податкового облыку покладаються на головного бухгалтера.

Згідно з п. 5 ст. 8 Закону "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" підприємство самостійно затверджує правила документообігу й технологію обробки облікової інформації. Для організації правильного документообігу керівник і бухгалтер повинні координувати свої дії. Так, якщо бухгалтер не розробить правила документообігу на підприємстві, у яких будуть чітко розписані обовгязки кожного працівника щодо оформлення й подання того або іншого документа, то керівник за нього це робити не буде. Водночас, якщо керівник не буде притягати до відповідальності працівників, які порушують ці правила, то ефективність дії розроблених бухгалтером правил значно знизиться.

Працівники, які порушують правила документообігу, можуть притягатися до дисциплінарної відповідальності. Дисциплінарні санкції можуть бути накладені у вигляді догани або звільнення. Звільнення згідно з п. З ч. 1 ст. 40 Кодексу про оплату праці може бути застосоване до працівника, який систематично не виконує без поважних причин обовгязки, покладені на нього трудовим договором або правилами внутрішнього розпорядку (зокрема, систематично порушує правила документообігу), у випадку якщо до нього раніше вже застосовувалися дисциплінарні санкції у вигляді догани. А от залучення працівників до матеріальної відповідальності за порушення правил документообігу, як правило, неможливо. Винятки становлять тільки випадки, коли працівник вчинює кримінально каране діяння (крадіжка, знищення, підробка документів тощо).

Між тим можливе притягнення до матеріальної відповідальності керівників підприємств, їхніх заступників, а також керівників структурних підрозділів (до яких відносять і головного бухгалтера за наявності на підприємстві бухгалтерії) і їхніх заступників -- у розмірі заподіяного з їхньої вини збитку, але не більше середнього місячного заробітку, якщо збиток заподіяний неправильною постановкою обліку матеріальних і грошових цінностей (ст. 133 Кодексу про оплату праці).

Крім того, згідно зі ст. 163і Кодексу про адміністративні порушення на керівників та інших посадових осіб підприємств, Установ і організацій, винних у відсутності податкового обліку або веденні його з порушенням встановленого порядку, накладається адміністративний штраф у розмірі від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів.

Некоректне ведення податкового обліку призводить до недоплати податків, за що до платника можуть бути застосовані фінансові санкції, заходи щодо забезпечення погашення податкового зобовгязання і кримінальна відповідальність.

Похожие статьи




Бухгалтерський та податковий облік на підприємстві - Методика, організація та облік аудиту та аналізу трудових ресурсів на підприємстві

Предыдущая | Следующая