Висновки та пропозиції - Бухгалтерський облік ТОВ "Молочник"

В умовах переходу України до ринкової економіки й водночас в умовах економічної кризи, спаду виробництва, зниження продуктивності праці, звільнення з виробництва значної кількості працівників відбуваються значної зміни в організації праці та її оплати.

На кожному підприємстві, галузі, в Україні має бути реальна й договірна інформація про трудомісність виробленої продукції, про нарахування заробітної плати.

У курсовій роботі, дійшли до висновку, що існує велика кількість визначень заробітної плати. Зокрема, у Кодексі законів пра працю наведено наступне визначення: заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Одна частина науковців схиляється саме до такого визначення, інша ж вважає, ща заробітна плата - це ціна, яку платить роботодавець за ресурс "робоча сила".

Заробітну плату доречно поділено на номінальну (грошовий вираз тієї заробітної плати, яку працівник одержує за свою працю у відповідності з її кількістю і якістю) та реальну (сукупність матеріальних і духовних благ, які можна придбати за номінальну заробітну плату).

Виділяються три основні форми заробітної плати:

    - Основна - це винагорода, яку працівник отримує за виконані ним роботи, в межах норми; - Додаткову - це винагорода, яку працівник отримує за працю понад установлені норми, успіхи у роботі та винахідливість; - Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами.

Також виділяють такі системи оплати праці:

    1) Відрядну - відображає пряму залежність заробітку від кількості та якості виробленої продукції або обсягу виконаних працівником робіт; 2) Погодинну - оплата праці, яка залежить від кількості відпрацьованих годин і тарифної ставки за годину; 3) Акордну - оплата праці, при якій норма та розцінка для виконавця встановлюється не за кожною окремою операцією, а на весь комплекс робіт.

В Україні з 1 грудня 2013 р. мінімальна заробітна плата становить 1147 грн. Мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може проводитися оплата за виконану працівником місячну або погодинну норму праці.

В Україні спостерігається досить такі незрозуміле, нелогічне явище, оскільки прожитковий мінімум є більшим за мінімальну заробітну плату. А прожитковий мінімум - це сума коштів, яка необхідна людині на місяць для прожиття.

В Україні законодавчо встановлені особливості оплати праці у нічний час (ст.108 Кодексу законів про працю України робота у нічний час вважається робота з 10.00 год. вечора до 6.00 год. ранку), надурочний час, вихідні дні, святкові дні.

На ТОВ "Молочник" встановлено відрядну і погодинну оплату праці. Крім, основної заробітної плати працівники отримують також премії, надбавки, доплати.

У облікових регістрах рахунок 66 "Розрахунки з оплати праці" відображається у Журналі 5, 5А. У фінансовій звітності - Баланс (ф. №1), Звіт про фінансові результати (ф. №2).

На ТОВ "Молочник" використовують такі форми документів для нарахування заробітної плати: №П-1, №П-2, №П-5, №П-6, №П-7, №П-8. №П-12, №П-14, №П-15, №П-16, №П-49, №П-54, №П-55, №П-56.

Індексація заробітної плати - це встановлений законодавством механізм підвищення грошових доходів населення, призначений для відшкодування подорожчання споживчих цін на товари і послуги.

На ТОВ "Молочник" проводиться індексація відповідно до встановлених нормативів.

Допомога з тимчасової непрацездатності (лікарняні) надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке частково компенсує втрату заробітної плати у разі настання страхових випадків.

Нарахування і виплата допомоги по тимчасовій втраті працездатності на ТОВ "Молочник" проводяться відповідно до витягу із Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".

Щодо удосконалення системи оплати праці, то в першу чергу потрібно провести ревізію чинного законодавства, у зв'язку з застарілими даними і невідповідності їх сучасному обліку оплати праці. Не менш важливим є зменшення системи звітності, щоб зробити її менш громіздкою і більш прозорою.

Похожие статьи




Висновки та пропозиції - Бухгалтерський облік ТОВ "Молочник"

Предыдущая | Следующая