Організація обліку витрат виробництва на підприємстві - Організація обліку витрат та методика аналізу собівартості послуг

Процес виробництва та надання послуг є основною стадією, на якій створюються матеріальні блага, а даний процес невід'ємно пов'язаний з витратами. В процесі придбання товарів, сировини і різних матеріалів основними господарськими операціями є оплата постачальникам за придбані цінності за діючими цінами, оплата витрат, пов'язаних із доставкою, завантаженням, вивантаженням, так званих транспортно-заготівельних витрат. Відбувається поєднання робочої сили із засобами виробництва, виготовляється новий продукт, що має натуральну форму і вартість.

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати" регламентує порядок групування витрат операційної діяльності за такими економічними елементами:

    - матеріальні витрати; - витрати на оплату праці; - відрахування на соціальні заходи; - амортизація; - інші операційні витрати.

На ТОВ "Ромнигазбуд" згідно з п.14 П(с)БО 9 "Запаси" відносяться до витрат того періоду, в якому були здійснені:

    - понаднормативні суми збитку і нестачі запасів; - витрати на збут запасів; - відсотки за користування кредитами; - загальногосподарські та подібні витрати, котрі безпосередньо не пов'язані з придбанням і доставкою запасів і приведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання із запланованою метою.

Виробничі запаси (в структурних підрозділах, продаж, інше вибуття) їх оцінку здійснюють за методом ФІФО (собівартості перших за часом надходження запасів).

Якщо активи забезпечують економічні вигоди протягом декількох звітних періодів, витрати визнаються на підставі їх систематичного і раціонального розподілу (наприклад, у вигляді амортизації) протягом тих звітних періодів, коли надходять відповідні економічні вигоди, пов'язані з використанням певного активу. Наприклад, довгострокові активи (основні засоби, нематеріальні активи) можуть забезпечувати економічні вигоди протягом декількох років, а отже, їхня вартість підлягає включенню до складу витрат протягом терміну їх корисної експлуатації шляхом нарахування амортизації.

Витрати на ТОВ "Ромнигазбуд" визнаються виходячи з принципу відповідності, тобто витрати визнаються в періоді, в якому було визнано дохід, для одержання якого вони були здійснені. У процесі виробництва сума понесених витрат у грошовому виразі є виробничою собівартістю, яка використовується для оцінки реалізованої продукції. Оцінка витрат проводиться на основі калькуляції, а калькуляція здійснюється на основі оцінки об'єктів і статті витрат.

При здійснені господарської діяльності на нашому підприємстві операцій фіксуються у відповідних документах, на підставі яких здійснюються записи у бухгалтерському обліку. Тому організація первинного обліку займає одне із перших місць в організації виробничого процесу.

Первинний облік витрат виробництва групують за такими економічними елементами: матеріальні витрати, витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, амортизація, інші операційні витрати.

Основними документами для оформлення відпуску матеріальних цінностей зі складу на ТОВ "Ромнигазбуд" є Лімітно-забірні карти Ф. № М-9 (на цехові і транспортні витрати) і Накладні-вимоги на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів Ф. № М-11. За допомогою Лімітно-забірних карт здійснюють відпуск у виробництво матеріальних цінностей, що використовуються відповідно до технологічного процесу. Лімітно-забірні карти виписуються на кожен номенклатурний номер продукції на підставі переліку матеріалів, необхідних для виготовлення конкретного виробу.

Лімітно-забірні карти складає планово-виробничий відділ у двох примірниках: один до початку місяця передається цеху-споживачу, другий - складу. Видані Лімітно-забірні карти реєструються в реєстрі, копія якого після роздачі карт здається в бухгалтерію. Комірник робить оцінку кількості відпущеного матеріалу в обох примірниках Лімітно-забірної карти і визначає залишок невикористаного ліміту. Факт відпуску підтверджується двома підписами: завідувача складом і одержувача матеріалів. Лімітно-забірні карти діють до закінчення місяця, а потім здаються в бухгалтерію. Лімітно-забірні карти підписуються директором, економістом, головним бухгалтером і інженером-технологом.

Для відпуску матеріальних цінностей на господарські потреби ТОВ "Ромнигазбуд" використовує Накладні-вимоги. У Накладній-вимозі вказується найменування, номенклатурний номер, одиниця виміру, кількість і ціна матеріалу, який відпускається, а також сума. Накладна-вимога підписується головним бухгалтером і матеріально-відповідальною особою.

Ліміти на відпуск матеріальних цінностей на виробництво встановлюються на підставі діючих норм витрат матеріалів і планованих виробничих завдань на звітний період з урахуванням залишків матеріалів, не витрачених на початок планового періоду. Установлені ліміти відпуску матеріальних цінностей корегуються у зв'язку зі змінами умов виробництва: уточненням обсягів незавершеного виробництва, зміною програм щодо окремих деталей, заміною матеріалів.

На підставі обліку кількості матеріалів, відпущених на робочі місця, та кількості деталей, фактично виготовлених з цих матеріалів, на ТОВ "Ромнигазбуд" складається первинний документ - Виробничий акт на списання матеріалів. Він використовується як виконавчий документ для списання вартості матеріалів на продукцію, що виготовляється.

Також для первинного обліку відпуску матеріалів використовуються наступні первинні документи: "Акт-вимога на заміну (додатковий відпуск) матеріалів", "Накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів", "Картка складського обліку матеріалів", "Відомість обліку залишків матеріалів на складі", "Матеріальний ярлик", "Матеріальний звіт", "Інвентаризаційний опис", "Акт про витрату давальницьких матеріалів".

На ТОВ "Ромнигазбуд" для первинного обліку використання робочого часу використовуються наступні типові форми:

    - П-2 "Особова картка працівника"; - П-3 "Наказ (розпорядження) про надання відпустки"; - П-5 "Табель обліку використання робочого часу"; - П-6 "Розрахунково-платіжна відомість працівника"; - П-7 "Розрахунково-платіжна відомість (зведена)".

А також такі первинні документи як: "Список осіб, які працювали в надурочний час", "Листок обліку простоїв", "Наряд на відрядну роботу (для бригади)", "Наряд на відрядну роботу (індивідуальний)", "Подорожній лист вантажного автомобіля", "Подорожній лист службового легкового автомобіля".

Для обліку використання робочого часу всіх категорій працюючих, для контролю за дотриманням працюючими встановленого режиму робочого часу, для отримання даних про відпрацьований час, розрахунку заробітної плати на ТОВ "Ромнигазбуд" використовується форма № П-5 "Табель обліку використання робочого часу", який складається в одному примірнику уповноваженою на те особою та після відповідного оформлення подається до бухгалтерії. Він ведеться протягом місяця керівником або обліковцем конкретного підрозділу, а в кінці місяця із підписами вказаних осіб передається до бухгалтерії.

Для обліку часу, який відпрацьований надурочно, та оплати роботи в надурочний час на підприємстві використовується "Список осіб, які працювали в надурочний час", який заповнюється майстром або іншими посадовим особами, які відповідальні за облік робочого часу, та передається до бухгалтерії.

Облік часу простоїв здійснюється на підставі "Листка обліку простоїв". Аркуш обліку простоїв з відміткою про час простоїв використовується для запису в табель.

Для обліку обсягів виконаних робіт, затрат робочого часу і нарахованої заробітної плати членам бригади, оплата праці яких здійснюється за відрядною формою у первинних виробничих підрозділах на ТОВ "Ромнигазбуд" використовують "Наряд на відрядну роботу (для бригади)". Наряд виписують строком до одного місяця в одному екземплярі. В ньому протягом місяця поряд із обсягами виконаних бригадою робіт, на зворотній стороні щоденно відмічається також кількість відпрацьованого часу кожним працівником бригади. По факту виконання завдання або закінчення календарного місяця визначається загальна сума заробітку, який належить бригаді за виконані роботи. Заробіток кожного працівника визначається, виходячи із його кваліфікаційного розряду та кількості відпрацьованого ним часу.

Для обліку обсягів виконаних робіт, затрат робочого часу і нарахованої заробітної плати працівників-відрядників на підприємстві використовується також "Наряд на відрядну роботу (індивідуальний), який відкривається на кожного працівника у розрахунку на календарний місяць.

Для нарахування заробітної плати водіям вантажних автомобілів використовується "Подорожній лист вантажного автомобіля". Подорожній лист виписується у розрахунку на кожен день. Для нарахування заробітної плати водіям легкових автомобілів використовуються "Подорожній лист службового легкового автомобіля".

Провадження нарахування зборів до фондів соціального спрямування та віднесення їх на витрати виробництва оформляється у вигляді бухгалтерського розрахунку.

Первинний облік амортизації на ТОВ "Ромнигазбуд" ведеться у формі 03-15 "Розрахунок амортизації основних засобів (для будівельних організацій).

Для визначення суми амортизації основних засобів, що належить до нарахування у звітному місяці застосовується "Розрахунок амортизації основних засобів (для будівельних організацій)" (форма № 03-15).

Облік інших операційних витрат на ТОВ "Ромнигазбуд" ведеться у наступних документах:

    - витрати на відрядження: наказ (розпорядження) про відрядження, звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт, посвідчення про відрядження, журнал реєстрації посвідчень про відрядження; - витрати на розрахунково-касове обслуговування: договір про розрахунково-касове обслуговування; - втрати від знецінення запасів: акт на уцінку; - визнані штрафи, пені, неустойки: договори; - нестачі і втрати від псування цінностей: інвентаризаційна відомість, акт інвентаризації.

Направлення працівника підприємства у відрядження здійснюється керівником або його заступником і оформляється наказом (розпорядженням) із зазначенням: пункту призначення, назви підприємства, куди відряджений працівник, строку й мети відрядження. Дані наказу знаходять своє відображення у посвідченні про відрядженні, яке видається відрядженому працівнику на руки.

При здійсненні відрядження працівника, проводиться реєстрація особи, яка відбуває у відрядження, у "Журналі реєстрації посвідчень про відрядження".

Протягом трьох робочих днів після повернення з відрядження працівник зобов'язаний подати авансовий звіт про витрачену у зв'язку з відрядженням суму. Разом з авансовим звітом подається посвідчення про відрядження, оформлене у встановленому порядку, і документи в оригіналі про наймання житлового приміщення та проїзд.

На ТОВ "Ромнигазбуд" виробничі витрати розподіляються на витрати, що включаються до собівартості продукції, та витрати, що не включаються до собівартості продукції.

Облік витрат виробництва, що включаються до собівартості продукції на підприємстві ведуться на рахунках 91 "Загальновиробничі витрати" та 23 "Виробництво".

В кінці кожного місяця за підписом керівника виробничого підрозділу до бухгалтерії передається виробничий звіт. У ньому в розрізі найменувань продукції (наданих послуг), яку виробляє (надає) зазначений підрозділ, вказується: кількість відпрацьованого часу працівниками підрозділу (у людино-годинах і людино-днях); обсяг нарахованої їм заробітної плати, вартість спожитих виробничих запасів, кількість і вартість спожитих електроенергії, води, тепла та ін., вартість списаних на витрати виробництва малоцінних та швидкозношувальних предметів, кількість виробленої і оприбуткованої на склад готової продукції, вартість наданих послуг.

Дані виробничого звіту опрацьовується бухгалтером, який відповідає за ділянку облікової роботи по обліку виробництва і в подальшому переносяться до розділу 2 Відомості 5-М або до книги обліку виробництва при журнально-ордерній формі обліку, з якої узагальнені дані в цілому по рахунку переносяться до журналу-ордеру №5.

З метою визначення обсягів незавершеного виробництва в натуральному і вартісному вираженні на перше число кожного місяця на ТОВ "Ромнигазбуд" проводиться його інвентаризація. Проведення інвентаризації покладається на спеціально створену для цього на початку року комісію, склад якої затверджується наказом по підприємству.

Результати проведення інвентаризації на підприємстві оформляються за допомогою "Інвентаризаційного опису незавершеного виробництва", дані якого засвідчуються підписами всіх членів комісії. Залишки виробів, вузлів, деталей і т. ін. зазначаються в інвентаризаційному описі у розрізі калькуляційних статей: сировини і матеріалів, основної і додаткової заробітної плати. Кінцева оцінка обсягів незавершеного виробництва проводиться у бухгалтерії підприємства за умов включення до його складу, в залежності від обсягів заробітної плати по закінчених і незакінчених виробах відрахувань на соціальні заходи та загальновиробничих витрат.

Також до собівартості продукції на ТОВ "Ромнигазбуд" включаються загальновиробничі витрати. Облік виробничих накладних витрат на організацію виробництва та управління цехами, дільницями, відділеннями, бригадами та іншими підрозділами основного й допоміжного виробництва, а також витрат на утримання та експлуатацію машин і устаткування ведеться на рахунку 91 "Загальновиробничі витрати".

За дебетом рахунку 91 відображається сума визнаних витрат, за кредитом - щомісячне, за відповідним розподілом, списання на рахунки 23 "Виробництво" та 90 "Собівартість реалізації".

Аналітичний облік на підприємстві ведеться за місцями виникнення, центрами та статтями (видами) витрат.

До витрат операційної діяльності, що не включаються до собівартості продукції на ТОВ "Ромнигазбуд" відносяться наступні види:

    - адміністративні витрати; - витрати на збут; - інші операційні витрати.

На рахунку 92 "Адміністративні витрати" відображаються загальногосподарські витрати, пов'язані з управлінням та обслуговуванням підприємства. Рахунок 92 є витратним, активним, призначеним для обліку господарських процесів.

За дебетом рахунка 92 "Адміністративні витрати" відображається сума визнаних адміністративних витрат, за кредитом - списання на рахунок 79 "Фінансові результати". Аналітичний облік адміністративних витрат ведеться за статтями витрат.

Для обліку витрат, пов'язаних із збутом (реалізацією, продажем) продукції, товарів, робіт і послуг призначений рахунок 93 "Витрати на збут". Рахунок 93 є витратним, активним, призначеним для обліку господарських процесів.

Для обліку інших витрат операційної діяльності на ТОВ "Ромнигазбуд" використовують рахунок 94 "Інші витрати операційної діяльності". Рахунок 94 є активним, витратним, призначеним для обліку господарських процесів. На рахунку 94 ведеться облік витрат операційної діяльності підприємства, крім витрат, які відображаються на рахунках 90 "Собівартість реалізації", 91 "Загальновиробничі витрати", 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут".

По дебету рахунку 94 відображається сума визнаних витрат, по кредиту - списання на рахунок 79 "Фінансові витрат".

Щомісячне списання адміністративних витрат, витрат на збут та інших витрат операційної діяльності на підприємстві оформлюється за допомогою розрахунку (довідки), складеного працівником бухгалтерії.

Для синтетичного обліку адміністративних витрат, витрат на збут та інших витрат операційної діяльності використовується журнал-ордер №5.

Отже, можна зробити висновок, що облік витрат операційної діяльності, що не включаються до собівартості продукції на ТОВ "Ромнигазбуд" ведуться на рахунках 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут" та 94 "Інші витрати операційної діяльності". На рахунку 92 "Адміністративні витрати" відображаються загальногосподарські витрати, пов'язані з управлінням та обслуговуванням підприємства. Облік витрат операційної діяльності, що включаються до собівартості продукції ведуться на рахунках 23 "Виробництво" та 91 "Загальновиробничі витрати". Рахунок 23 використовується для узагальнення інформації про витрати на виробництво продукції (робіт, послуг), а 91 для обліку виробничих накладних витрат на організацію виробництва та управління цехами, дільницями, відділеннями, бригадами та іншими підрозділами основного й допоміжного виробництва. Аналітичний облік ведеться за видами виробництв, статтями витрат та місцями їх виникнення. Для обліку витрат, пов'язаних із збутом (реалізацією, продажем) продукції, товарів, робіт і послуг призначений рахунок 93 "Витрати на збут". Для синтетичного обліку адміністративних витрат, витрат на збут та інших витрат операційної діяльності використовується журнал-ордер №5. Розглянувши первинний облік витрат операційної діяльності, бачимо, що під час звичайної діяльності ТОВ "Ромнигазбуд" виникає велика кількість витрат, первинний облік яких є передумовою успішної діяльності підприємства.

Похожие статьи




Організація обліку витрат виробництва на підприємстві - Організація обліку витрат та методика аналізу собівартості послуг

Предыдущая | Следующая