Аудит розрахунків з постачальниками та підрядниками - Довгострокова дебіторська заборгованість

На рахунку 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" ведеться облік розрахунків із постачальниками та підрядниками за одержані товарно-матеріальні цінності, виконані роботи і надані послуги. За кредитом цього рахунку відображається заборгованість за одержані від постачальників товарно-матеріальні цінності, за дебетом - її погашення.

Аудит здійснюється окремо за кожним постачальником за кожним документом (рахунком) на сплату.

При аудиті записів по рахунку 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" потрібно перевірити: наявність і правильність оформлення договорів; причини виникнення заборгованості дату її погашення; випадки невимагання кредитором заборгованості і правильності й списання; оформлення рахунків-фактур; наявність на складі невідфактурованих поставок, оплата за якими не зазначена, або сум за матеріали і товари, фактично оплачені та отримані, але такі, що вважаються в дорозі; облік бартерних операцій; оформлення Журналу обліку отриманих від постачатьників рахунків-фактур і Книги придбання; оформлення документів при обліку імпортних операцій (контракт предмет, кількість товару, ціна товару, місце виконання контоакту, умова платежу, якість товару, гаранти, упакування, маркірування товарів тощо); відповідність цін в документах і в договорах постачання; списання витрат з рахунків на собівартість продукції; віднесення штрафних санкцій за порушення умов договорів постачання (терміни, якість вантажу, неправильне оформлення документів, недостачі тощо); наявність договору, проектно-кошторисної документації, джерела фінансування тощо при розрахунках з підрядниками.

Під час проведення аудиту розрахунків з постачальниками та підрядниками, аудитору слід знати про можливі помилки і відхилення від чинного законодавства, що можуть виникнути по даному розділу обліку, найтиповіши з яких:

    - несвоєчасна реєстрація оперативного факту на носи інформації та в обліковому регістрі, - реєстрація господарських операцій в документах не уніфікованої форми (у випадку, якщо для даної операції уніфікований документ передбачений), - відсутність необхідних реквізитів, які надають документу юридичної сили, - порушення, допущені при оформленні первинного документу (заповнення документів засобами, які не допускають їх тривале зберігання, порушення при внесенні виправлень в первинний документ), - порушення строків зберігання документації в архіві, - неправильне оформлення справ з первинною обліковою документацією, - перекриття заборгованості одному контрагенту авансами, одержаними від іншого контрагента, - несвоєчасне списання заборгованості із закінченим строком позовної давності, - відсутність коригування по списаних на витрати ТМЦ (роботах, послугах), раніше відображених як невідфактуровані поставки, документи за якими надійшли і мають невідповідність з раніше відображеними в обліку показниками, - несвоєчасне висунення претензій постачальникам, відображення по претензіях нереальних сум, - відсутність аналітичного обліку розрахунків із постачальниками по неоплачених в строк розрахункових документах, по невідфактурованих поставках, по авансах виданих, по виданих векселях, по прострочених з оплатою векселів тощо, - порушення методології обліку в частині неправильно складених кореспонденцій рахунків.

Аудитор перевіряє наступну документацію: книгу реєстрації отриманих рахунків; книгу реєстрації отриманих накладних від постачальників; книгу реєстрації договорів; книгу реєстрації претензій.

Переважаючу форму розрахунків з постачальниками та підрядниками аудитор визначає при здійсненні аналізу переліку продукції постачальників та суми кредиторської заборгованості перед ними на кінець року.

Аудитор проводить вибіркову перевірку найбільш значних сум, вивчає наявні господарські договори та первинні документи.

Перевірка форм розрахунків з постачальниками і підрядниками полягає у встановленні додержання законодавства щодо них та встановлених обмежень на застосування окремих із них. Правильність відображення в обліку зобов'язань перевіряють у такій послідовності: з'ясовують наявність відповідних господарських договорів; визначають правильність формування статей балансу, де відображуються розрахунки з постачальниками і підрядниками.

У процесі перевірки облікових регістрів аудитор має встановити відповідність залишку на рахунку 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками", відображеного в Головній книзі, залишкам аналітичного обліку. Завдання аудитора встановити достовірність рахунків-фактур постачальників і повноту оприбуткування підприємством матеріальних запасів. Для виявлення зловживань застосовують зовнішні зустрічні перевірки; правильність кореспонденції рахунків, зазначеної в рахунках-фактурах, та відповідність суми рахунку в графі відповідних дебетових рахунків Журналу №6. Це потрібно з'ясувати з метою виявлення зловживань, за наявності яких одержані запаси привласнюються за рахунок фальсифікації записів на рахунках бухгалтерського обліку, законність списання недостач, втрат від псування запасів з вини постачальників та правильність віднесення цих сум на відповідні рахунки обліку; достовірність розрахунків за всіма невідфактурованими або неоплаченими поставками.

Аудитор перевіряє правильність і своєчасність виконання договірних зобов'язань постачальниками і підрядниками за виконані роботи чи надані послуги. Аудит починають з аналізу результатів інвентаризації кредиторської заборгованості за відповідними звітними періодами на найближчу дату до початку аудиту. Дані інвентаризації слід звірити із сумами, відображеними у Головній книзі та балансі за рахунком 63 "Розрахунки з постачальниками і підрядниками". Звірянню підлягають залишки кредиторської заборгованості на початок звітного періоду, відображені в регістрах бухгалтерського обліку, із залишками в попередньому звітному періоді, й уточнюється реальність кредиторської заборгованості.

Аналіз матеріалів інвентаризації розрахунків дає аудитору змогу зосередити увагу на сумнівних розрахунках, перевірити обгрунтованість створення резерву за сумнівними боргами і законність їх списання з балансу. Для перевірки достовірності первинних документів, за якими здійснені розрахункові операції, доцільно провести зустрічні звірки різних документів на даному підприємстві й зробити письмовий запит у відповідні підприємства про стан розрахунків. Доцільно відбирати рахунки, за якими проводилися сторнувальні записи, записи щодо перерахування сум з одного рахунка на інший, а також ті, де складались бухгалтерські проводки на підставі довідок.

Кожна сума дебіторської і кредиторської заборгованості на окремих рахунках розглядається з погляду виникнення боргу, причини і давності створення заборгованості, реальності її одержання. Заборгованість, не сплачена в установлений строк, - це заборгованість зі строком сплати, що минув, яка має бути погашена. Тому необхідно з'ясувати причини її непогашення у визначені терміни.

Позовна давність вираховується з моменту виникнення права на пред'явлення (подання) позову. З цього приводу слід перевірити, чи подавалися листи - нагадування про необхідність погашення боргу, чи виставлялися претензії, чи передані матеріали юридичній службі підприємства для подання позову.

Під час аудиту розрахунків із постачальниками необхідно встановити наявність договорів поставки товарів, перевірити доцільність придбання, дотримання встановлених договором розрахунків.

При перевірці правильності оформлення договорів (контрактів) на доставку запасів від постачальників аудитор повинен з'ясувати наявність обов'язкових реквізитів: місце підписання контракту, найменування постачальника та одержувача, суму договору відповідно до специфіки, ціну, умови поставки, умови платежу, документи, які підтверджують поставки, кількість і якість товару, форс-мажорні обставини, арбітраж.

Встановлення повноти оприбуткування всіх матеріальних цінностей відбуваеться шляхом зіставлення даних про їх кількість і вартість за платіжними документами (платіжним дорученням і вимогами-дорученнями) з даними документів на їх оприбуткування та відповідними показниками аналітичного обліку розрахунків з постачальниками, книгами, картками складського обліку, звітами руху товарів. У разі перевірки обгрунтованості цін порівнюють ціни, зазначені в рахунках постачальників, з цінами, наведеними в укладених договорах. Правильність розрахунків з постачальниками перевіряють зіставленням операцій з оплати рахунків з виписками банку або іншими грошовими документами.

Під час перевірки розрахунків з підрядниками встановлюють:

    - чи включено об'єкти, що будуються, до титульного списку; - чи забезпечені вони відповідними джерелами фінансування; - чи є проектно-кошторисна документація на будівельні об'єкти; - чи укладені договори з підрядниками і які умови розрахунків (за об'єкт у цілому чи за етапи робіт); - правильність застосування цін, розцінок, чи немає дописок обсягів виконаних робіт; - достовірність поданих до оплати рахунків із доданими до них актами про виконані роботи.

При аудиті розрахунків з підрядниками аудитор повинен встановити:

Повноту внесення об'єктів, що будуються, до титульного списку;

Законність використання відповідних джерел фінансування;

Забезпечення проектно-кошторисною документацією об'єктів;

Наявність договорів з підрядником на виконання робіт;

Доцільність прийнятих умов розрахунків;

Правильність застосування цін, розцінок;

Реальність зазначених обсягів виконаних робіт (відсутність приписок) і правильність документального оформлення.

У разі виявлення всіх фактів завищення обсягів виконаних робіт, неправильного застосування цін, включення в рахунки витрат, непередбачених кошторисом, слід провести контрольний обмір виконаних обсягів будівельно-монтажних робіт.

Аудитор при перевірці розрахунків з постачальниками та підрядниками має встановити правильність кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку, що дає змогу виявити не тільки помилки у відображенні в обліку розрахункових операцій, а й розкрити факти навмисного викривлення облікових даних з метою приховування допущених зловживань.

Аудитор перевіряє порядок ведення аналітичного обліку та повноту відображення в ньому операцій. З цією метою він розглядає кожну позицію, наявність виправдних документів щодо надходження та оприбуткування матеріальних цінностей на складі.

Перевірці підлягають всі господарські операції, відображені в Журналі №6 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" і Реєстрі операцій за розрахунками з постачальниками та міжгосподарськими підприємствами.

Аудитор має встановити своєчасність і повноту оплати кожного рахунка-фактури, правомірність віднесення на рахунки розрахунків матеріальних цінностей, повноту оприбуткування матеріальних цінностей на балансових рахунках та субрахунках, своєчасність акцепту платіжних вимог-доручень, правильність оприбуткування, оцінки та відображення в регістрах обліку невідфактурованих поставок, достовірність сум, відображених у бухгалтерському регістрі як "Недостачі (претензії) після акцепту рахунків-фактур".

Аудитор повинен виявити у бухгалтерському балансі суми, щодо яких минув строк позовної давності, докладно проаналізувати й порівняти факти або з'ясувати випадки, коли за рахунок нестягнутої кредиторської заборгованості отримана дебіторська заборгованість привласнювалася.

У разі встановлення фактів наявності дебіторської заборгованості постачальників аудитор повинен встановити дату виникнення та причини її утворення, приділити особливу увагу заборгованості із закінченим строком позовної давності, а також вжитим заходам, спрямованим на вилучення заборгованості постачальників.

Похожие статьи




Аудит розрахунків з постачальниками та підрядниками - Довгострокова дебіторська заборгованість

Предыдущая | Следующая