Аудит податків на додану вартість - Організація аудиту податків

Основною метою аудиту розрахунків з бюджетом з податку на додану вартість є встановлення повноти нарахування і сплати податку.

Згідно ст.2 Закону України "Про податок на додану вартість" ПП "Газель" є платником ПДВ. Крім цього дане підприємство зареєстроване платником ПДВ, про що свідчить присвоєння йому індивідуального податкового номера платника ПДВ.

При перевірці податку на додану вартість використовують Книгу обліку придбання товарів (робіт, послуг).

Згідно ст. 7 даного Закону при виникненні податкових зобов'язань продавця складається податкова накладна, яка є звітним податковим документом і підлягає аудиторській перевірці, так як засвідчує кожну поставку товарів (робіт, послуг). Але у випадку ввезення на митну територію України товарів, що підлягають оподаткуванню, перевіряється митна декларація, яка прирівнюється до податкової накладної.

Аудитор перевіряє суми податкового кредиту за відповідні звітні періоди, звертаючи при цьому увагу на таке:

    - суми ПДВ, сплачені (нараховані) у звітному періоді у зв'язку з придбанням (спорудженням) основних засобів, включаються до складу податкового кредиту такого звітного періоду, незалежно від термінів введення в експлуатацію основних фондів; - не включаються до податкового кредиту суми податку за операціями з товарами (роботами, послугами), звільненими від оподаткування; - за товари (роботи, послуги), які частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково ні, до суми податкового кредиту включаються суми податку в частині використання, яка відноситься до оподатковуваних операцій; - до складу податкового кредиту не включаються суми податку, сплачені за придбані товари (роботи, послуги), вартість яких не відноситься до складу валових витрат виробництва. Податки, сплачені у зв'язку з таким придбанням, відшкодовуються за рахунок відповідних джерел.

Перевіряючи законність відшкодування ПДВ, слід керуватися тим, що датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата списання коштів з банківського рахунка в оплату товарів, або дата отримання податкової накладної.

З'ясуємо достовірність, правильність розрахунків з бюджетом за ПДВ, також зіставлення сум ПДВ, вказаних у податко-вих накладних з книгами обліку придбання і продажу товарів (робіт, послуг). Дані книг обліку придбання і продажу товарів мають відповідати аналітичним і синтетичним регістрам бухгалтерського обліку.

Облік розрахунків по ПДВ здійснюється на рахунку 64 "Розрахунки за податками і платежами" за субрахунками:

    - 641 "Розрахунки за податками", де ведеться облік ПДВ; - 643 "Податкові зобов'язання", де ведеться облік5 сум ПДВ, визначених, виходячи із сум одержаних авансів за готову продукцію, Матеріальні цінності, що підлягають відвантаженню; - 644 "Податковий кредит", де обліковуються суми податкового кредиту.

Для того щоб облікова і звітна інформації по ПДВ була правдивою, бухгалтер повинен здійснити, а аудитор перевірити правильність таких проведень:

    - в разі отримання передоплати: Дт311 Кт68; Дт361 Кт643 - зобов'язання згідно накладної - реалізація товару: Дт361 Кт702, Дт702 Кт641; Дт643 Кт361- скасовано зобов'язання і їх нарахування у складі виручки.

Дт681 Кт361 - аванс зараховано в передоплату

- відображення в обліку податкового кредиту: Дт371 Кт311, Дт644 Кт631.

Особливо уважно слід перевіряти продаж за готівку фізичним особам, відпуск товарів у рахунок зарплати, безоплатний відпуск, продукції, від обсягу якої належить нарахувати ПДВ.

Основні аудиторські процедури перевірки розрахунків з бюджетом по ПДВ:

Е порівнюються журнали-ордери з Головною книгою, дебетові та кредитові обороти на рахунку 64, показані в обліку та нараховані аудитором. Звіряються обороти за К-т 46 рахунка, правильність віднесення витрат на собівартість;

Е дані оборотів на рахунку 64, за Головною книгою (або оборотно-сальдовою відомістю) порівнюються з сумами, зазначеними у Декларації про ПДВ;

Е після визначення відхилень і порушень групуємо помилки на типові, розрахункові, випадкові (арифметичні чи нетипові). Визначаємо їх характер : обман чи помилка, суттєвість впливу на кінцеві результати, можливість виправлення. При цьому складається звіт, використовуються для нього попередньо складені робочі записи у вигляді порівняльних таблиць, розрахунково-підсумкових відомостей і т. д., де відображені всі етапи обліку податку на додану вартість: від первинних документів, журналів-ордерів до декларації

Заповнення декларації по ПДВ у частині податкових зобов'язань аудитор може перевірити формулою:

Рядок 9 декларації = Обороти за кредитом субрахунка 641 за звітний період + сальдо за кредитом субрахунка 643 на кінець звітного періоду - Сальдо за кредитом субрахунка 643 на початок звітного періоду.

А заповнення даної декларації у частині податкового кредиту аудитор може перевірити формулою:

Рядок 17 декларації = Обороти за дебетом субрахунка 641 за звітний період + Сальдо за дебетом субрахунка 644 на кінець звітного періоду - Сальдо за дебетом субрахунка 644 на початок звітного періоду

Визначена сума ПДВ, що підлягає сплаті в бюджет:

1) відвантажено продукції за контрактом №1 на суму 500 грн. (із ПДВ) з оплатою в звітному кварталі;

Перераховано постачальнику за отриману в звітному кварталі продукцію 120 грн. (із ПДВ);

Отримано передоплату за експортним контрактом - 700 грн.;

Відвантажено продукції за бартерним контрактом на суму 20 тис. грн. Зустрічне постачання в звітному кварталі 18 тис. грн.

ПДВ = ПДВ - ПДВ

В бюджет отриманий сплачений

ПДВ = (грн.)

Отриманий

ПДВ = (грн.)

Сплачений

ПДВ = (грн.)

В бюджет

Сума бюджетного відшкодування складає 396,67 грн.

Похожие статьи




Аудит податків на додану вартість - Організація аудиту податків

Предыдущая | Следующая