Облік розрахунків з постачальниками - Бухгалтерський облік

Таблиця 1.1 - Узгодженість рахунків з обліку розрахунків

План рахунків, що діяв до 01.01.2000р.

Новий План рахунків з 01.01.2000 р.

60 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками"

63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками"

61 "Розрахунки по авансах"

371 "Розрахунки за виданими авансами"

62 "Розрахунки з покупцями та замовниками"

36 "Розрахунки з покупцями та замовниками"

63 "Розрахунки за претензіями"

374 "Розрахунки за претензіями"

68 "Розрахунки з бюджетом"

64 "Розрахунки за податками й

Платежами"

69 "Розрахунки зі страхування"

70 "Розрахунки з оплати праці"

66 "Розрахунки з оплати праці"

71 "Розрахунки з. підзвітними особами"

372 "Розрахунки з підзвітними особами"

72 "Розрахунки з відшкодування матеріальної шкоди"

375 "Розрахунки за відшкодуванням

75 "Розрахунки з учасниками" (у частині кредиторської заборгованості)

67 "Розрахунки з учасниками"

76 "Розрахунки з різними дебіторами і кредиторами"

377 "Розрахунки з іншими дебіторами"

77 "Внутрішньовідомчі розрахунки з перерозподілу оборотних коштів і прибутку"

685 "Розрахунки з іншими кредиторами"

78 "Внутрішньовідомчі розрахунки за поточними операціями"

682 "Внутрішні розрахунки"

79 "Внутрішньогосподарські розрахунки"

683 "Внутрішньогосподарські розрахунки"

На рахунку № 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" відображаються безготівкові розрахунки між підприємствами й організаціями за продукцію, товарно-матеріальні цінності, роботи і послуги.

На дебеті цього рахунка відображаються суми сплачених рахунків, на кредиті обліковується сума акцептованих рахунків на матеріальні цінності, що надійшли, виконані роботи та послуги.

Аналітичний облік ведуть за окремими рахунками постачальників та підрядників, фактами надходження невідфактурованих поставок або оплати матеріальних цінностей, що не надійшли, в розрізі постачальників і підрядників.

На рахунку № 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками" відображають розрахунки за відвантажену продукцію, виконані роботи і послуги лише на тих підприємствах, у яких реалізація продукції планується в міру "її відвантаження, здавання замовникам робіт та надання послуг. Тут обліковують також і заборгованість покупцям за одержану від них часткову оплату продукції, що знаходиться у відвантажених товарах або в платежах, що надійшли в оплату ще не відвантаженої продукції.

Торговельні організації на рахунку № 36 обліковують розрахунки за товари, відвантажені в порядку дрібно-оптового продажу і попередньо оплачувані покупцями, по авансах за харчування, за абонементами та ін.

Рахунок № 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками" має такі субрахунки:

№ 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями"

№ 362 "Розрахунки з іноземними покупцями".

На дебеті рахунка № 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками" відображається продажна вартість реалізованої продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг (у тому числі на виконання бартерних контрактів), яка включає податок на додану вартість, акцизи та інші податки, збори (обов'язкові платежі), що підлягають перерахуванню до бюджетів та позабюджетних фондів та включені у вартість реалізації; на кредиті - сума платежів, що надійшли на рахунки підприємства в банківських установах, та інші види розрахунків. Сальдо рахунка відображає заборгованість покупців та замовників за одержану продукцію (роботи, послуги).На субрахунку JVs 362 "Розрахунки з іноземними покупцями" аналітичний облік ведеться в гривнях та валюті, зумовленій договором.

Аналітичний облік розрахунків з покупцями та замовниками ведеться за кожним покупцем та замовником за кожним пред'явленим до сплати рахунком.

Розрахунки з іноземними покупцями по експортно-імпортних операціях відображають в аналітичному плані: "Розрахунки з іноземними покупцями в порядку акцептованих рахунків", "Розрахунки з іноземними покупцями по наданому комерційному кредиту"., "Векселі (тратти), одержані в іноземній валюті" Аналітичний облік на цих субрахунках ведуть за країнами, постачальниками або номерами контрактів. Аналітичний рахунок відображає суму розрахунку в іноземній валюті, її національний еквівалент, тобто суму за грошовою одиницею, що діє в Україні, а також суми за строками платежу.

Готова продукція, товари і матеріали, роботи і послуги, відвантажені суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності в порядку бартерного контракту на суму, розраховану шляхом перерахунку вартості бартерного контракту в іноземній валюті у грошову одиницю, що діє на території України, за курсом Національного банку на дату виписки супроводжуючих документів, відображається записом:

Дебет рахунка № 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками"

Кредит рахунка № 70 "Доходи від реалізації".

При надходженні матеріальних цінностей на підприємство за бартерним контрактом запис у бухгалтерському обліку такий:

Дебет субрахунка № 201 "Сировина і матеріали"

Дебет субрахунка № 203 "Паливо"

Дебет субрахунка № 207 "Запасні частини"

Дебет рахунка № 22 "Малоцінні та швидкозношувані предмети" (терміном служби до одного року)

Кредит рахунка № 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" -- на суму, що дорівнює вартості відвантаж/ної продукції, товарів, матеріалів, відображену у складі виручки від реалізації експорту та за бартером.

Водночас сума заборгованості по експортній частині бартерного контракту відображається записом:

Дебет рахунка № 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками"

Кредит рахунка № 36 "Розрахунки з покупцями і замовниками".

Різницю між вартістю відвантаженої продукції і вартістю одержаних товарів та інших матеріальних цінностей при перерахунку у грошову одиницю, що діє в Україні, відносять на рахунок № 71 "Інший операційний дохід".

Синтетичний облік рахунка № 63 ведеться у журналі-ордері № 6; рахунків № 36 і № 37 - у журналі-ордері № 8; при скороченій формі - всі три рахунки ведуться у журналі-ордері № 3.

Облік розрахунків з різними дебіторами здійснюють на рахунку № 37 "Розрахунки з різними дебіторами". Облік розрахунків ведеться за поточною дебіторською заборгованістю :" різними дебіторами та авансами виданими, нарахованими доходами, за претензіями, за відшкодуванням завданих збитків, та позиками членів кредитних спілок та за іншими операціями.

Рахунок № 37 "Розрахунки з різними дебіторами" має такі субрахунки:

    371 "Розрахунки за виданими авансами" (наданими іншими підприємствами) 372 "Розрахунки з підзвітними особами" 373 "Розрахунки за нарахованими доходами" (нарахованими дивідендами, роялті тощо, що підлягають отриманню) 374 "Розрахунки за претензіями" (які пред'явлені постачальникам, транспортним організаціям, а також за пред'явленими їм та визнаними штрафами, пенею, неустойками) 375 "Розрахунки з відшкодування завданих збитків" (внаслідок нестач і втрат від псування цінностей, нестач від розкрадання грошових коштів, якщо винуватця не виявлено) 376 "Розрахунки за позиками членам кредитних спілок" (облік ведеться у кредитних спілках) 377 "Розрахунки з іншими дебіторами" (зокрема, розрахунки за операціями, пов'язаними із веденням спільної діяльності (без створення юридичної особи), усі види розрахунків з працівниками (крім розрахунків з оплати праці та з підзвітними особами), інші розрахунки).

Аналітичний облік ведеться за кожним дебітором, за видами заборгованості, термінами її виникнення й погашення.

Субрахунок № 371 "Розрахунки за виданими авансами" використовують у випадках, коли при надходженні матеріальних цінностей відсутні платіжні документи на оплату. На дебеті цього субрахунка відображаються суми виданих авансів під поставку матеріальних цінностей, виконання робіт.

Похожие статьи




Облік розрахунків з постачальниками - Бухгалтерський облік

Предыдущая | Следующая