Облік розрахункових і кредитних операцій - Аналіз господарської діяльності підприємства

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації розрахункових та кредитних операцій та її розкриття у фінансовій звітності визначаються: НПСБО №1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", П(С)БО №10 "Дебіторська заборгованість", П(С)БО №11 "'3обов'язання", П(С)БО №14 "Оренда".

Необхідною умовою нормальної діяльності будь-якого підприємства є встановлення ним господарських відносин з постачальниками, покупцями, іншими організаціями, працівниками та іншими особами. Ці зв'язки забезпечують безперервне постачання товарних запасів, ритмічність відвантаження (реалізації) продукції покупцям тощо. Встановлення господарських відносин суб'єкта підприємницької діяльності з іншими особами передбачає виникнення між ними певних прав та зобов'язань.

Придбання та продаж матеріальних цінностей може проводитися на різних умовах оплати їх вартості. На КПК "Мінос" процес реалізації товарних цінностей юридичний особам здебільшого відбувається так: підприємство згідно замовлення покупця формує рахунок-фактуру, де вказують реквізити організації - покупця, контактну особу, яка робить замовлення, найменування товару, ціну за одиницю з ПДВ та без ПДВ, загальну суму рахунку. Після цього на рахунку ставлять печатку та надають покупцю для сплати. Як тільки кошти надходять на рахунок підприємства, менеджери виписують накладну на товар, визначений у рахунку. Працівник від організації-замовника повинен мати при собі виписану довіреність на його ім'я та на вказані ТМЦ. Тільки після цього відбувається відбір та відвантаження товару зі складу КПК "Мінос". Також повинна бути виписана податкова накладна, яка в свою чергу вноситься до реєстру податкових накладних. В обов'язковому порядку реєструється в єдиному реєстрі податкових накладних на сайті Податкової служби України, в тому випадку, коли вона виписана на імпортний товар або загально сума перевищує 6000 грн. Крім того, підприємство веде власний облік виданих та отриманих податкових накладних.

Кожного місяця проводяться звірки з всіма контрагентами. виясняються всі неточності та вносяться поправки як в контрагентів так і на самому підприємстві.

Проведення діяльності підприємства обумовлює виникнення також інших видів дебіторської заборгованості (перед робітниками, бюджетом, фондами соціального страхування), що в свою чергу обумовлено існуючим порядком проведення відповідних розрахунків.

Синтетичний та аналітичний облік розрахунків по 36.1 рахунку.

Для обліку розрахунків з підзвітними особами на підприємстві призначений рахунок 37.2 "Розрахунки з підзвітними особами".

Стан розрахунків та відображення операцій по рахунку 37.2.

Аналітичний облік розрахунків з дебіторами ведеться окремо за підприємствами, організаціями та фізичними особами, з якими здійснюється розрахунок. Рахунки для обліку розрахунків, що мають переважне дебетове сальдо, включено до класу 3, а рахунки для обліку розрахунків, що мають переважне кредитове сальдо, а також активно-пасивні рахунки в "чистому вигляді"- до класу 6. У зв'язку з цим рахунки 377, 372 "Розрахунки з різними дебіторами" і 631.1 "Розрахунки з постачальниками і підрядниками" можуть мати одночасно дебетове і кредитове сальдо і відображаються в балансі окремо (розгорнуто) в активі та пасиві відповідно.

Як правило, не всі борги дебіторів повертаються підприємству. Через низку причин, наприклад, банкрутство дебітора, його несумлінність і т. д., частина боргів залишається неповерненою. Тому у підприємства завжди є сумніви у повному погашенні наявної у нього на балансі дебіторської заборгованості. З урахуванням наведеної обставини і з урахуванням міжнародної практики П(С)БО 10 за поточною дебіторською заборгованістю за продукцію передбачено створювати резерв сумнівних боргів як частину загальної суми такої заборгованості, щодо якої існує невпевненість у її погашенні боржниками. Тому, КПК "Мінос" необхідно створювати резерв сумнівних боргів.

В процесі господарської діяльності базове підприємство часто вступає у розрахункові відносини з постачальниками у зв'язку з придбанням у них товарно-матеріальних цінностей. Розрахунки при цьому здійснюються у вигляді безготівкових платежів. Їх обліковують на рахунку 631 "Розрахунки з постачальниками і підрядчиками" - рахунок пасивний, сальдо по кредиту його характеризує суму заборгованості перед постачальником за одержані цінності. При одержанні товарів він кредитується, а при оплаті заборгованості - дебетується.

На підставі первинних документів (накладних, рахунків, податкових накладних тощо) виписаних постачальником, проводяться записи до реєстрів по кожному постачальнику, як правило, це можна побачити, сформувавши оборотно-сальдову відомість по рахунках 631.

Основні господарські операції з обліку розрахункових операцій КПК "Мінос" наведені в таблиці.

Таблиця Основні бухгалтерські проведення з обліку розрахункових та кредитних операцій на КПК "Мінос" за квітень 2014р.

№ п/п

Зміст операцій

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

Згідно з нормат. документами

На КПК "Мінос"

Д-т

К-т

Д-т

К-т

1.

Придбано товари, виробничі запаси (прибуткова накладна №370 від 30.04.2014 - дод. В.12)

201,203, 205, 28

63.1

20.3

63.1

913,69

2.

Нараховано податкове зобовязання

64.1

63.1

64.4

63.1

182,74

3.

Погашення заборгованості перед постачальниками з рахунку в банку

63

31

63.1

31.1

1096,43

4

Надійшли платежі від покупців (дод. Д.16)

31.1.

36.1

31.1

36.1

1112,08

5

Використано підзвітні суми для придбання будматеріалів

203

37.2

20.3

37.2

2281,40

6.

Нараховано податок на прибуток

981

641

98.1

641.2

21600

Отже, на КПК "Мінос" облік розрахункових і кредитних операцій займає важливе місце у загальній системі бухгалтерського обліку. Придбання матеріальних цінностей здебільшого відбувається двома способами - за готівку та по перерахунку. Щодо реалізації товару покупцям, то здебільшого це відбувається по перерахунку при попередньому замовленні. На сьогодні це є позитивною практикою, оскільки дає змогу бути мобільними та відповідати вимогам ринку.

Похожие статьи




Облік розрахункових і кредитних операцій - Аналіз господарської діяльності підприємства

Предыдущая | Следующая