Документальне оформлення обліку розрахунків з дебіторами - Довгострокова дебіторська заборгованість

При здійсненні господарських операцій права та зобов'язання сторін закріплені в господарських договорах. Підприємство, як самостійний господарюючий суб'єкт, вільно у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань та інших умов договору. Договір виступає основним документом, який являється підставою для здійснення яких-небудь господарських операцій. У договорі відображається характер договору і методологія відбиття цих операцій в обліку.

Бухгалтер підприємства візує всі договори, одночасно перевіряючи правильність їх складання. На ВП "Шахта "Прогрес" поширені два види господарських договорів: договір купівлі-продажу та договір поставки.

Договір купівлі-продажу це договір, по якому одна сторона зобов'язується передати товар у власність іншій стороні, а покупець зобов'язується прийняти цей товар і заплатити за нього певну суму грошей.

Предметом договору купівлі-продажу є формулювання цілей і завдань, які кожна зі сторін має намір досягти, підписуючи договір. За умовою договору товаром можуть виступати будь-які речі. Договір може бути укладений на купівлю-продаж не тільки товару, що є в наявності в продавця на момент укладання договору, але також і товару, що буде створений або придбаний продавцем у майбутньому, якщо інше не встановлене чинним законодавством не випливає з характеру товару.

Умови договору купівлі-продажу вважаються погодженими, а договір укладеним, якщо він дозволяє визначити найменування й кількість товару. Якщо товар має складні технічні характеристики, до договору включаються спеціальні розділи. При цьому в тексті договору робляться виправлення, що такі додатки є невід'ємною частиною даного договору. Кількість товару, що підлягає передачі покупцеві, передбачається договором купівлі-продажу у відповідних одиницях чи виміру в грошовому вираженні.

У договорі між сторонами обов'язково повинні бути погоджені наступні пункти щодо кількості товарів: одиниця виміру товару; загальна кількість товару; можлива погрішність у вазі товару; групові асортименти товару, що поставляється.

У випадку, якщо продавець передав, у порушення умов договору, покупцеві меншу кількість товару або товар іншого асортименту, покупець має право, або вимагати передачу кількості товару, якого не вистачає, або відмовитися від переданого товару й від його оплати, а якщо товар оплачений, - вимагати повернення сплаченої грошової суми, якщо інше не передбачене договором.

У випадку, коли продавець передав покупцеві товар у кількості, що перевищує зазначене в договорі, покупець зобов'язаний сповістити про це продавцеві у встановленому порядку. При відсутності зацікавленості продавця в здійсненні будь-яких дій з відповідною частиною товару протягом припустимого строку після одержання повідомлення покупця, покупець має право прийняти весь додатковий товар та оплатити його за ціною, визначеної для товару, прийнятого відповідно договору, якщо інша ціна та інші умови не передбачені угодою сторін.

Оптова продаж товарів закріплюється договором поставки, відповідно до якого постачальник, що здійснює господарську діяльність, зобов'язується передати в обумовлений строк вироблені або закуплені їм товари покупцеві для використання в господарській діяльності. Предмет договору повинен відповідати характеру відносин між постачальником і замовником, визначати порядок і мету партнерства.

У договорі поставки може бути обумовлена можливість передачі торговельного устаткування для забезпечення збереження продукції. Ціна товару встановлюється постачальником та, як правило, може підлягати зміні у зв'язку зі змінами витрат на виробництво, сировину та транспортування. Сторонами договору поставки є постачальник, що бере на себе зобов'язання по поставці товару, зазначеного в специфікації, у зазначений строк, і замовник, що зобов'язаний виконати всі необхідні дії, які забезпечують прийом товарів, поставлених відповідно договору поставки.

При виявленні невідповідності або недоліків замовник зобов'язаний негайно письмово повідомити постачальника.

Замовник, якому були поставлені товари неналежної якості або недоукомплектовані, має право пред'явити постачальникові відповідні вимоги, передбачені договором крім випадку, якщо постачальник, одержавши повідомлення про недоліки поставлених товарів, негайно замінив їх товарами належної якості або доукомплектував і замінив їх комплектними.

Якщо замовник відмовляється від переданого постачальником товару, він зобов'язаний негайно сповістити про це постачальника та забезпечити відповідне збереження товару. Постачальник має право вимагати від замовника відшкодування збитків, якщо причина складається в неналежному виконанні договору покупцем.

Всі договори на ВП "Шахта "Прогрес" реєструються в журналі реєстрації договорів.

Основними джерелами інформації для контролю розрахункових відносин з дебіторами слугують первинні документи з обліку розрахунків.

Первинними документами по розрахунках з дебіторами є: накладні; рахунку-фактури; рахунку; акти прийнятих робіт, наданих послуг; податкові накладні; товарно-транспортні накладні; товарні накладні; авансові звіти; комерційні документи; транспортні накладні; платіжні документи на перерахування сум митних платежів та інших податків на рахунки митних установ; розрахунки бухгалтерії про наявність курсових різниць.

Накладна виписується у двох екземплярах, один із яких передається представникові підприємства-покупця, а другий - залишається на складі підприємства і є підставою для списання продукції з підзвітного матеріально відповідальної особи. Оплата продукції провадиться по безготівковому розрахунку шляхом оформлення платіжного доручення на підставі виставленого рахунку, або наявними коштами через касу підприємства.

Право на податковий кредит виникає в платника податку тільки при наявності податкової накладної, виписаної відповідно до діючого законодавства.

Податкова накладна є як обліковим, так і звітним документом. На її підставі заповнюється книга обліку придбання продукції підприємства - платника ПДВ.

При одержанні товарів безпосередньо від постачальників, доставлених їх транспортом на склад підприємства, складається товарно-транспортна накладна.

За допомогою товарно-транспортних накладних оформляється відпуск продукції зі складу при централізованій доставці. Обов'язковим є заповнення всіх реквізитів товарно-транспортної накладної: підстави на відпуск продукції, номер автомашини, номер дорожнього аркушу, прізвище водія, через кого відпускається продукція, ким і кому відпущено продукцію, найменування, кількість, ціна та вартість продукції.

Для того, щоб одержати продукцію безпосередньо на складі постачальника представникові підприємства видається доручення типової форми, підписане директором, головним бухгалтером і завірене печаткою.

В облікових регістрах розрахунки з дебіторами відображаються в журналі №3 "Облік розрахунків, довгострокових і поточних зобов'язань".

Похожие статьи




Документальне оформлення обліку розрахунків з дебіторами - Довгострокова дебіторська заборгованість

Предыдущая | Следующая