Організація проведення аудиту розрахунків з постачальниками та підрядниками - Організація та методика аудиту розрахунків з постачальниками і підрядниками у ПАТ "Житомирський маслозавод"

Організація аудиту - це тривала процедура, що передбачає визначення стратегії аудиту, планування застосування цієї стратегії і контроль практичного проведення аудиту. Хоча стратегії перевірок конкретних компаній різні, вони засновані на одній і тій же схемі. У найзагальнішому вигляді процес аудиту можна розділити на чотири етапи (у західних аудиторських фірмах стратегія аудиту включає до десяти етапів):

1. Збір інформації. Спочатку необхідно зібрати (а в разі повторного аудиту - оновити) і задокументувати інформацію про клієнта і визначити, яким чином ця інформація може вплинути на план аудиторської перевірки. Цей етап включає також вивчення бізнесу клієнта і кон'юнктури його галузі. При цьому враховуються два фактори: по-перше, повинен бути зібраний достатній обсяг достовірних даних для виконання завдань аудиту, а по-друге, витрати на збір цих даних повинні бути мінімізовані. Перший фактор, зрозуміло, більш важливий, проте не можна недооцінювати і другий, так як це забезпечує конкурентоспроможність і рентабельність аудиторської фірми.

Згідно плану аудиту ПАТ "Житомирський маслозавод" збір інформації тривав з 20 грудня по 25 грудня (додаток Щ).

2. Планування. Необхідно оцінити ступінь ризику того, що фінансовий звіт може містити істотні похибки в записах, і на основі цієї оцінки розробити ефективний і раціональний план аудиторської перевірки. Ключовим моментом у визначенні стратегії аудиту є прийняття рішення про те, чи слід піддавати перевірці ефективність економічної політики і методики структур внутрішнього контролю з метою скорочення обсягу перевірки залишків за рахунками.

ТОВ "БДО" перед початком проведення аудиторської перевірки складений план аудиту - це документ, який зокрема, розглядає характер, час та обсяг аудиторських процедур, які повинні виконуватися працівниками аудиторської фірми для отримання достатніх та відповідних аудиторських доказів з метою зменшення аудиторського ризику до прийнято низького рівня.

План аудиту складається на початку аудиторської перевірки за результатами:

    1) знайомства з бізнесом клієнта, загальними напрямами та специфікою його діяльності; 2) вивчення системи обліку, внутрішнього контролю, ступінь їх надійності; 3) оцінки загального аудиторського ризику і визначення межі суттєвості помилок, які можуть бути виявлені в процесі аудиту; 4) визначення кількості необхідних аудиторських процедур, періоду їх виконання та виконавців, можливості залучення експертів; 5) забезпечення координації виконання планів, їх контролю, узгодженості із підприємством, 6) передбачення інших аспектів, що викликають можливість внесення змін.

План аудиту ПАТ "Житомирський маслозавод" (додаток Щ) враховує:

    - умови договору на виконання аудиту; - зміст аудиторського висновку, терміни його подання; - відповідальність аудитора, передбачену законодавством; - відповідальність підприємства за бухгалтерську звітність, яка надається для перевірки; - відповідальність підприємства за повноту і достовірність іншої необхідної інформації; - список членів аудиторської робочої групи, тривалість роботи, бюджет часу і витрат; - найбільш важливі етапи і завдання аудиту; - сутність і обсяг аудиторських доказів; - ступінь аудиторського ризику. 3. Здійснення аудиту. На цьому етапі аудитору необхідно зібрати, зареєструвати і оцінити певну кількість фактів, щоб підтвердити правильність даних, що містяться в окремих рахунках і в фінансовому звіті в цілому. Цей етап тісно взаємопов'язаний з попереднім та здійснюється за програмою аудиту - докладними інструкціями, яких повинні дотримуватися працівники аудиторської фірми в процесі здійснення аудиту фінансової звітності чи виконанні інших завдань.

В програмі конкретизуються процедури, що необхідно виконати для отримання аудиторських доказів щодо тверджень, які містять показники та інформацію у фінансовій звітності.

Програма аудиту, складена аудиторською фірмою ТОВ "БДО" щодо перевірки ПАТ "Житомирський маслозавод" представлена у вигляді таблиці (додаток Ю), яка містить перелік аудиторських процедур, що є необхідними для виконання по кожному об'єкту перевірки окремо.

На початку програми вказано (додаток Ю):

    - назва підприємства; - період перевірки; - дата перевірки; - об'єкт перевірки.

Програма по кожному об'єкту аудиту підписується керівником групи аудиторів або керівником аудиторської фірми.

Результати перевірок структури внутрішнього контролю клієнта є основою для оцінки ступеня ризику того, що в залишках по рахунках можуть міститися суттєві помилки, а при зборі й оцінці доказів щодо залишків на рахунках можуть виявитися проблеми в структурі внутрішнього контролю клієнта. В ході збору та оцінки доказів, що стосуються сальдо рахунків і ефективності структури внутрішнього контролю, аудитор може виявити, що його стратегія потребує перегляду.

4. Подання звіту. На заключному етапі від аудитора потрібні формулювання і написання аудиторського висновку і повідомлення клієнта про недоліки в структурі його внутрішнього контролю.

Згідно Аудиторського висновку (додаток Ш) керівник аудиторської перевірки визначила, що фiнансова звiтнiсть станом на 31.12.2014 р. та за рiк, що закiнчився на зазначену дату, у всiх суттєвих аспектах достовiрно вiдображає фiнансовий стан Товариства станом на 31 грудня 2014 року, її фiнансовi результати та рух грошових коштiв за рiк, що закiнчився на зазначену дату, у вiдповiдностi до концептуальної основи спецiального призначення, що базується на Мiжнародних стандартах фiнансової звiтностi.

Похожие статьи




Організація проведення аудиту розрахунків з постачальниками та підрядниками - Організація та методика аудиту розрахунків з постачальниками і підрядниками у ПАТ "Житомирський маслозавод"

Предыдущая | Следующая