Облік розрахунків з покупцями і замовниками - Довгострокова дебіторська заборгованість

Поточна дебіторська заборгованість на ВП "Шахта "Прогрес" відображається на рахунках третього класу.

Для обліку дебіторської заборгованості з покупцями та замовникам за відвантажену продукцію, виконані роботи, надані послуги використається рахунок 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками".

Рахунок 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками" має наступні субрахунки: 361 "Розрахунки з вітчизняними покупцями" - для обліку з покупцями та замовниками, що знаходяться на митній території України; 362 "Розрахунки з іноземними покупцями" - для обліку з іноземними покупцями та замовниками з експортних операцій; 363 "Розрахунки з учасниками ПФГ" - для обліку з учасниками промислово-фінансовий груп.

Рахунок 36 активний, балансовий, призначений для узагальнення інформації про розрахунки з покупцями та замовниками за відвантажену продукцію, товари, виконані роботи й надані послуги, крім заборгованості, що забезпечена векселем.

По дебету рахунку 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками" відображається продажна вартість реалізованої продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг, що включає податок на додану вартість, акцизи та інші податки, обов'язкові платежі, які підлягають перерахуванню в бюджети і позабюджетні фонди та включені до вартості реалізації, по кредиту - суми платежів, які надійшли на рахунки підприємства в банківських установах або в касу, а також інші види розрахунків.

Основні бухгалтерські записи по розрахунках з покупцями та замовниками у випадку передоплати представлені в таблиці 2.5.

Таблиця 2.5 - Основні бухгалтерські записи по розрахунках з покупцями та замовниками у випадку передоплати

Зміст операції

Кореспондуючі рахунки

Дебет

Кредит

Отримана від покупців передоплата за продукцію, товари, роботи, послуги

31

681

Відбито податкові зобов'язання по ПДВ у складі отриманої передоплати за продукцію, товари, роботи, послуги

643

641

Реалізація продукції, товарів, робіт, послуг, за які отримана передоплата

36

70

Списано раніше відбиту суму податкових зобов'язань по ПДВ при відвантаженні продукції, товарів, робіт

70

643

Зроблено залік заборгованості

681

36

Порядок і форми розрахунків між постачальником і покупцем визначаються в господарських договорах.

Аналітичний облік розрахунків з покупцями та замовниками ведеться по кожному покупцеві та замовникові, по кожному пред'явленому до оплати рахунку. Для забезпечення одержання даних про заборгованість, строк сплати по якій ще не настав, а також заборгованість неоплачену в строк на підприємстві ведуться картки аналітичного обліку на кожного дебітора.

Облікова інформація про структуру дебіторської заборгованості, термін утворення та дату визнання в обліку заборгованості, стан заборгованості, причини утворення дебіторської заборгованості, характер можливості погашення дебіторської заборгованості, отримані забезпечення дебіторської заборгованості необхідна управлінцям для аналізу динаміки дебіторської заборгованості, формування принципів кредитної політики та системи кредитних умов, систематизації і аналізу інформації про покупців та замовників, моніторинг дебіторської заборгованості, формування стандартів оцінки платоспроможності дебіторів і визначення умов надання кредиту, формування процедури своєчасного погашення дебіторської заборгованості, забезпечення використання на підприємстві сучасних форм рефінансування дебіторської заборгованості, розрахунку прогнозного розміру резерву сумнівних боргів та побудови ефективно системи контролю за рухом і своєчасним погашенням дебіторської заборгованості.

Господарські операції та кореспонденція рахунків по обліку розрахунків з покупцями та замовниками на підприємстві наведені в таблиці 2.6.

Таблиця 2.6 - Кореспонденція рахунків по розрахунках з покупцями та замовниками

Зміст операції

Кореспондуючі рахунки

Дебет

Кредит

Повернено покупцю:

Надлишково отриману готівку

Надлишково перераховані кошти

36

30, 31

Відновлено суму заборгованості покупця, що раніше була визнана безнадійною, у результаті зміни його фінансового стану

36-

    716 071

Відображено дохід від реалізації:

    - продукції - товарів - робіт і послуг

36

    701, 702 703

Відображено дохід від реалізації оборотних активів

36

712

Відображено курсову різницю в результаті перерахунку дебіторської заборгованості на дату одержання коштів

36

714

Нараховано страховий платіж при поставці продукції покупцеві

36

76

Погашена покупцем заборгованість за відвантажені товари, роботи, послуги

30, 31

36

Погашені покупцем кредити банку в рахунок погашення дебіторської заборгованості

50, 60

36

Відображено суму отриманих авансів

681

36

Видано вексель у забезпечення заборгованості за недопоставлену продукцію

51, 62

36

Взаємозалік заборгованості за бартерним договором

63

36

Взаємозалік заборгованості покупця

681

36

Відображено вартість повернутої продукції

70

36

Повернуті страхувальникові страхові платежі

76

36

Оплачено витрати на збут покупцями

93

36

Списано дебіторську заборгованість покупців, що визнано безнадійною:

У частині резерву

У сумі, що перевищує резерв

Одночасно відображено суму списаної заборгованості на позабалансовому рахунку

    38 944 071

36

Аналітичний облік на субрахунку 362 "Розрахунки з іноземними покупцями" ведеться в гривнях і валюті, що обумовлена договором.

Відповідно до податкового законодавства датою збільшення валового доходу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку в оплату продукції, що підлягає продажу, у разі продажу продукції за готівку - дата її оприбуткування в касі платника податку, а за відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; дата відвантаження продукції - дата фактичного надання результатів робіт (послуг) платником податку [9].

Синтетичний облік за рахунком 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками" ведеться в Журналі 3 в першому розділі та Відомості 3.1.

Відповідно до господарського законодавства права та зобов'язання сторін при здійсненні господарських операцій закріплені в господарських договорах. Підприємство, як самостійний господарюючий суб'єкт, вільно у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань та інших умов договору.

Договір - основний документ, що є підставою для здійснення яких-небудь господарських операцій. У договорі відображається характер договору і методологія відбиття цих операцій у бухгалтерському обліку. Бухгалтер підприємства візує всі договори, одночасно перевіряючи правильність їх складання. На ВП "Шахта "Прогрес" поширені два види господарських договорів: договір купівлі-продажу та договір поставки.

Договір купівлі-продажу це договір, по якому одна сторона (продавець) зобов'язується передати річ (товар) у власність іншій стороні (покупцеві), а покупець зобов'язується прийняти цей товар і заплатити за нього певну суму грошей (ціну).

Предметом договору купівлі-продажу є формулювання цілей і завдань, які кожна зі сторін має намір досягти, підписуючи договір. За умовою договору товаром можуть виступати будь-які речі.

Договір може бути укладений на купівлю-продаж не тільки товару, що є в наявності в продавця на момент укладання договору, але також і товару, що буде створений або придбаний продавцем у майбутньому, якщо інше не встановлене чинним законодавством не випливає з характеру товару. Умови договору купівлі-продажу вважаються погодженими, а договір укладеним, якщо він дозволяє визначити найменування й кількість товару.

Якщо товар має складні технічні характеристики, до договору включаються спеціальні розділи. При цьому в тексті договору робляться виправлення, що такі додатки є невід'ємною частиною даного договору.

Кількість товару, що підлягає передачі покупцеві, передбачається договором купівлі-продажу у відповідних одиницях чи виміру в грошовому вираженні.

У договорі між сторонами обов'язково повинні бути погоджені наступні пункти щодо кількості товарів: одиниця виміру товару; загальна кількість товару; можлива погрішність у вазі товару; групові асортименти товару, що поставляється.

У випадку, якщо продавець передав, у порушення умов договору, покупцеві меншу кількість товару або товар іншого асортименту, покупець має право, або вимагати передачу кількості товару, якого не вистачає, або відмовитися від переданого товару й від його оплати, а якщо товар оплачений, - вимагати повернення сплаченої грошової суми, якщо інше не передбачене договором.

Якщо ж продавець передав покупцеві товар у кількості, що перевищує зазначене в договорі, покупець зобов'язаний сповістити про це продавцеві у встановленому порядку. При відсутності зацікавленості продавця в здійсненні будь-яких дій з відповідною частиною товару протягом припустимого строку після одержання повідомлення покупця, покупець має право прийняти весь додатковий товар та оплатити його за ціною, визначеної для товару, прийнятого відповідно договору, якщо інша ціна та інші умови не передбачені угодою сторін.

Оптова продаж товарів оформляється договором поставки, відповідно до якого постачальник, що здійснює господарську діяльність, зобов'язується передати в обумовлений строк вироблені або закуплені їм товари покупцеві для використання в господарській діяльності. Договір поставки розповсюджений при оформленні угод між виробниками та посередниками.

Предмет договору повинен відповідати характеру відносин між постачальником і замовником, визначати порядок і мету партнерства.

У договорі поставки може бути обумовлена можливість передачі торговельного устаткування для забезпечення збереження продукції.

Ціна товару встановлюється постачальником та, як правило, може підлягати зміні у зв'язку зі змінами витрат на виробництво, сировину та транспортування.

Сторонами договору поставки є постачальник, що бере на себе зобов'язання по поставці товару, зазначеного в специфікації, у зазначений строк, і замовник, що зобов'язаний виконати всі необхідні дії, які забезпечують прийом товарів, поставлених відповідно договору поставки.

Товари, які надійшли, повинні бути оглянуті в строк, певний законом, іншими правовими актами або договором постачання, з обов'язковою перевіркою їхньої кількості якості, відповідності товарів відомостям, зазначеним у транспортних і супровідних документах. При виявленні невідповідності або недоліків замовник зобов'язаний негайно письмово повідомити постачальника.

Замовник, якому були поставлені товари неналежної якості або недоукомплектовані, має право пред'явити постачальникові відповідні вимоги, передбачені договором крім випадку, якщо постачальник, одержавши повідомлення про недоліки поставлених товарів, негайно замінив їх товарами належної якості або доукомплектував і замінив їх комплектними.

Якщо замовник відмовляється від переданого постачальником товару, він зобов'язаний негайно сповістити про це постачальника та забезпечити відповідне збереження товару.

Постачальник має право вимагати від замовника відшкодування збитків, якщо причина складається в неналежному виконанні договору покупцем.

Всі договори на ВП "Шахта "Прогрес" реєструються в журналі реєстрації договорів.

Основними джерелами інформації для контролю розрахункових відносин з покупцями та замовниками слугують первинні документи з обліку розрахунків.

Первинними документами по розрахунках з вітчизняними покупцями та замовниками є:

    - накладні; - рахунку-фактури; - рахунку; - акти прийнятих робіт, наданих послуг; - податкові накладні; - товарно-транспортні накладні; - товарні накладні.

При розрахунках з іноземними покупцями та замовниками:

    - комерційні документи; - транспортні накладні (залізнична накладна, авіанадладна, коносамент, товарно-транспортна накладна, пакувальні листи); - платіжні документи на перерахування сум митних платежів та інших податків на рахунки митних установ; - розрахунки бухгалтерії про наявність курсових різниць.

При погашенні заборгованості виписується приходний касовий ордер, вексель, з іноземними пкупцями замовниками - виписки банку, векселі.

Накладна виписується у двох екземплярах, один із яких передається представникові підприємства-покупця, а другий - залишається на складі підприємства і є підставою для списання продукції з підзвітного матеріально відповідальної особи.

Оплата продукції провадиться по безготівковому розрахунку шляхом оформлення платіжного доручення на підставі виставленого рахунку, або наявними коштами через касу підприємства.

Право на податковий кредит виникає в платника податку тільки при наявності податкової накладної, виписаної відповідно до діючого законодавства. Податкова накладна є як обліковим, так і звітним документом. На її підставі заповнюється книга обліку придбання продукції підприємства - платника ПДВ.

При одержанні товарів безпосередньо від постачальників, доставлених їх транспортом на склад підприємства, складається товарно-транспортна накладна. За допомогою товарно-транспортних накладних оформляється відпуск продукції зі складу при централізованій доставці. Обов'язковим є заповнення всіх реквізитів товарно-транспортної накладної: підстави на відпуск продукції, номер автомашини, номер дорожнього аркушу, прізвище водія, через кого відпускається продукція, ким і кому відпущено продукцію, найменування, кількість, ціна та вартість продукції. Для одержання продукції безпосередньо на складі постачальника представникові підприємства видається доручення типової форми, підписане директором, головним бухгалтером і завірене печаткою.

В облікових регістрах розрахунки з покупцями та замовниками відображаються в журналі №3 "Облік розрахунків, довгострокових і поточних зобов'язань" у першому розділі "Облік розрахунків за товари, роботи, послуги, інші розрахунки і резерв сумнівних боргів".

Аналітичний облік розрахунків з покупцями та замовниками ведеться у відомості 3.1. "Відомість аналітичного обліку розрахунків з покупцями та замовниками".

У фінансовій звітності підприємства розрахунки з покупцями та замовниками відображаються в балансі (Ф. № 1), у рядку 161 (додаток А).

Облік резерву сумнівних боргів на ВП "Шахта Прогрес" ведеться на рахунку 38 "Резерв сумнівних боргів".

По кредиту рахунку 38 "Резерв сумнівних боргів" у кореспонденції з рахунками обліку витрат відображається створення резерву сумнівних боргів, по дебету в кореспонденції з рахунками обліку дебіторської заборгованості - списання сумнівної заборгованості, і в кореспонденції з рахунками обліку доходів - зменшення нарахованих резервів. Рахунок не закривається наприкінці звітного періоду.

Рахунок контрактивний, балансовий, регулюючий, застосовується для уточнення оцінки дебіторської заборгованості покупців і замовників, що враховується на рахунку 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками".

Аналітичний облік по рахунку 38 "Резерв сумнівних боргів" ведеться в розрізі боржників або по строками непогашення дебіторської заборгованості залежно від того, по якому методі здійснюється нарахування резерву сумнівних боргів.

Первинним документом для нарахування резерву є розрахунок бухгалтерії. На підприємстві на кожного дебітора відкривають картку довільної форми, в якій зазначається найменування покупця або замовника, зміст операції, дата оплати за умовами договору, дата фактичної сплати, сума створеного резерву сумнівних боргів. Письмові підтвердження та критерії сумнівності визнання дебіторської заборгованості сумнівною наведено в таблиці 2.7.

Таблиця 2.7 - Письмові підтвердження визнання дебіторської заборгованості сумнівною

Критерії сумнівності

Джерело інформації

Документи, що підтверджують доцільність нарахування резерву сумнівних боргів

Прострочення терміну оплати

Договори або рахунки

Акт інвентаризації дебіторської заборгованості; договір на постачання продукції, виконання робіт, надання послуг; документи, які підтверджують виконання укладеного договору; рішення суду про відмову в позові до підприємства-дебітора про стягнення заборгованості; виписка з Державного реєстру юридичних осіб про ліквідацію підприємства-дебітора; довідка органів Міністерства внутрішніх справ про неможливість розшуку підприємства-дебітора.

Порушення справи про визнання боржника банкрутом

Постанови суду

Документи, які підтверджують визнання заборгованості безнадійною:

    - виписка з Єдиного державного реєстру або довідка податкового органу про ліквідацію боржника; - повідомленні ліквідаційної комісії або рішення суду про відмову в задоволенні вимог зі стягнення відповідної заборгованості через недостатність майна підприємства-боржника; - акт судового виконавця про неможливість стягнення заборгованості підприємства-дебітора.

Нарахування суми резерву сумнівних боргів за звітний період відображається у звіті про фінансові результати в складі інших операційних витрат.

Сума резерву сумнівних боргів в момент його створення є іншими операційними витратами підприємства та впливає на фінансовий результат підприємства.

Виключення безнадійної дебіторської заборгованості з активів здійснюється з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість списується з активів на інші операційні витрати. Сума відшкодування раніше списаної безнадійної дебіторської заборгованості включається до складу інших операційних доходів [2].

У випадку коли на кінець звітного періоду термін позовної давності за сумнівним боргом не закінчився, він не буде погашений і за даним боргом був сформований резерв, підприємство має право не списувати цей резерв і в наступному звітному періоді до моменту закінчення терміну позовної давності або його погашення.

Дебіторська заборгованість, за якою термін позовної давності минув списується за кожним зобов'язанням на підставі даних проведеної інвентаризації, письмового обгрунтування та наказу директора підприємства за рахунок резерву сумнівних боргів.

Кореспонденція рахунків по обліку резерву сумнівних боргів наведені в таблиці 2.8.

Таблиця 2.8 - Облік резерву сумнівних боргів

Зміст операції

Кореспондуючі рахунки

Дебет

Кредит

Нараховано резерв сумнівних боргів

944

38

Списано дебіторську заборгованість, визнану безнадійною:

У частині резерву сумнівних боргів

У сумі, що перевищує резерв

    38 944
    36 36

Списано частину визнаної безнадійної дебіторської заборгованості за рахунок створеного резерву

38

36

Погашення раніше списаної безнадійної заборгованості дебітором

30, 31, 10,11, 12, 20, 28, 14

716

Відображено суму списаної заборгованості на забалансовому рахунку

071

-

Відкориговано суму нарахованого резерву сумнівних боргів

38

716

Відновлена раніше визнана безнадійною сума дебіторської заборгованості

36

716

У бухгалтерських регістрах резерв сумнівних боргів відображається в журналі 3 "Облік розрахунків, довгострокових і поточних зобов'язань" у першому розділі "Облік розрахунків за товари, роботи, послуги, інші розрахунки та резерв сумнівних боргів". Величина резерву сумнівних боргів за поточною дебіторською заборгованістю за продукцію, роботи, послуги на кінець звітного періоду у розмірі сальдо за рахунком 38 відображається у ІІ розділі активу форми №1 рядок 162 (додаток А). Нарахування резерву сумнівних боргів відображається у складі статті "Інші операційні витрати" форми №2 "Звіт про фінансові результати" у рядку 090.

Поточна дебіторська заборгованість, щодо якої створення резерву сумнівних боргів не передбачено, у випадку визнання її безнадійною списується з балансу з відображенням у складі інших операційних витрат. Відповідно до податкового законодавства резерв сумнівних боргів не створюється. А валові витрати виникають тільки в момент списання безнадійної заборгованості.

Платник податку має право збільшити суму валових витрат звітного періоду на вартість відвантаженої продукції у поточному або попередніх звітному податкових періодах уразі коли покупець такої продукції затримує без погодження з таким платником податку оплату їх вартості.

Похожие статьи




Облік розрахунків з покупцями і замовниками - Довгострокова дебіторська заборгованість

Предыдущая | Следующая