Методи і прийоми аудиту розрахунків з постачальниками та підрядниками - Організація та методика аудиту розрахунків з постачальниками і підрядниками у ПАТ "Житомирський маслозавод"

Завдання аудиту розрахунків з постачальниками -- встановити:

    - основну форму розрахунків; - проведення інвентаризації кредиторської заборгованості; - правильність відображення в обліку зобов'язань; - дотримання фінансово-розрахункової дисципліни та її вплив на платоспроможність підприємства; - реальність заборгованості.

Аудит розрахункових операцій здійснюють у такій послідовності:

    - з'ясовують стан бухгалтерського обліку, фінансової звітності та внутрішнього контролю; - оцінюють основні показники підприємства; - проводять аналіз даних інвентаризації розрахунків, звіривши їх з фактичними даними, відображеними у Головній книзі, балансі підприємства, аналітичними даними розрахункових рахунків (звіряють залишки на початок звітного періоду, відображені в регістрах бухгалтерського обліку, із залишками, показаними у попередньому звітному періоді); - уточнюють реальність дебіторської та кредиторської заборгованості; - визначають правильність відображення зобов'язань в обліку; - виявляють основні форми розрахунків з постачальниками і підрядниками; - визначають повноту і правильність оприбуткування підприємством отриманих від постачальників запасів; - встановлюють дотримання діючих цін і тарифів.

Вивчення бухгалтерського обліку дає змогу визначити напрями подальшої перевірки та ті ділянки обліку, яким потрібно приділити більше уваги у зв'язку з наявними порушеннями (зловживаннями).

Після складання плану та програми аудиту аудитор з'ясовує, наскільки використано облікові дані для підвищення ефективності внутрішнього контролю за діяльністю підприємства, а також забезпеченість ідентичності аналітичного та синтетичного обліку, відповідності первинного обліку даним балансу.

Згідно проведеної аудиторської перевірки ПАТ "Житомирський маслозавод" аудиторською фірмою ТОВ "БДО" виявлено, що фiнансова звiтнiсть станом на 31.12.2014 р. та за рiк, що закiнчився на зазначену дату, у всiх суттєвих аспектах достовiрно вiдображає фiнансовий стан Товариства станом на 31 грудня 2014 року, її фiнансовi результати та рух грошових коштiв за рiк, що закiнчився на зазначену дату, у вiдповiдностi до концептуальної основи спецiального призначення, що базується на Мiжнародних стандартах фiнансової звiтностi.

При пiдготовцi фiнансової звiтностi керiвництво несе вiдповiдальнiсть за:

    * належний вибiр та застосування облiкової полiтики; * представлення iнформацiї, включно з облiковою полiтикою, у такий спосiб, який забезпечує її доцiльнiсть, достовiрнiсть, порiвняннiсть та зрозумiлiсть; * додаткове розкриття iнформацiї у випадках, коли вiдповiднiсть спецiальним вимогам МСФЗ є недостатньою для розумiння користувачами впливу конкретних операцiй, iнших подiй та умов на консолiдований фiнансовий стан та фiнансовi результати; * оцiнку здатностi продовжувати свою дiяльнiсть на безперервнiй основi.

Звернено увагу на iнформацiю в Примiтках до фiнансової звiтностi, в яких вказується, що Компанiя веде свою дiяльнiсть в умовах полiтичної та економiчної кризи, що загострилася в Українi починаючи з листопада 2013 року. Цi умови вказують на iснування невизначеностi, яка може вплинути на здатнiсть Компанiї продовжувати свою дiяльнiсть на безперервнiй основi.

Крім того, визначено, що фiнансова звiтнiсть не включає коригування, якi б виникли, якби Компанiя не могла продовжувати свою дiяльнiсть у майбутньому. Про такi коригування буде повiдомлено, якщо вони стануть вiдомi i зможуть бути оцiненi (додаток Ц, Ш).

В ході аудиту фінансової звітності виявлено, зокрема, що розрахунків з постачальниками і підрядниками здійснюються у встановленні додержання законодавства.

Правильність відображення в обліку зобов'язань перевірено, виявивши, наявність відповідних господарських договорів та правильності формування статей звіту про фінансовий стан, де відображуються розрахунки з постачальниками і підрядниками - дані рядка 1615 ІІІ розділу пасиву балансу "Поточна кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги" відповідає даним оборотно-сальдової відомості - 35570 тис. грн. (додаток Б).

Аудитор при перевірці розрахунків з постачальниками та підрядниками має встановити правильність кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку, що дає змогу виявити не тільки помилки у відображенні в обліку розрахункових операцій, а й розкрити факти навмисного викривлення облікових даних з метою приховування допущених зловживань.

У практиці господарської діяльності підприємств трапляються випадки, коли до суду або господарського суду передаються необгрунтовані позови для примусового стягнення заборгованості з тим, щоб відмову суду використати для списання нереальної заборгованості на збитки. Аудитору слід мати на увазі, що будь-яка безнадійна дебіторська заборгованість, щодо якої є рішення суду або господарського суду про відмову за позовом, є нереальною, та з'ясувати мотиви відмови у позові (пропущено строк позовної давності, необгрунтованість позову, неправильне оформлення документів тощо).

Аудитор повинен пам'ятати, що списання заборгованості на фінансові результати не є її повним анулюванням. Заборгованість має обліковуватися на балансі протягом встановленого законодавством України строку з моменту її списання з тим, щоб можна було вжити заходи щодо її стягнення у разі виявлення боржника або зміни його майнового становища. Для віднесення дебіторської заборгованості на фінансові результати підприємство має обгрунтувати докази.

При перевірці фінансової звітності ПАТ "Житомирський маслозавод" сум, щодо яких минув строк позовної давності, не виявлено.

Похожие статьи




Методи і прийоми аудиту розрахунків з постачальниками та підрядниками - Організація та методика аудиту розрахунків з постачальниками і підрядниками у ПАТ "Житомирський маслозавод"

Предыдущая | Следующая