Цінова політика підприємства - Управління збутовою політикою, як фактор ефективної роботи підприємств в сучасних економічних умовах

Цінова політика підприємства відображає взаємозв'язок задач. Основною метою цінової політики є встановлення цін на товари, що відповідають ринковим умовам і забезпечують підприємству максимальний прибуток. Формування цін на продукцію ВАТ "Декоративні культури" відбувається на основі методу "середні витрати + прибуток", тобто ціна являє собою суму собівартості товару і планового прибутку на одиницю продукції. Також при формуванні ціни враховуються і поточні ціни конкурентів на аналогічну продукцію. Підприємство реалізує продукцію в межах міста, тому транспортні витрати в ціну не

Включаються. Основна ціна на продукцію при організації виїзної торгівлі складається із собівартості витрат по збуту, прибутку на одиницю продукції і ПДВ.

Роздрібна ціна на продукцію при продажі її в "Будинку квітів" має таку ж структуру, однак витрати по збуту в даному випадку вище.

Для залучення клієнтів у періоди "пік" може використовуватися система знижок :

    - знижка за платіж готівкою; - знижка за кількість; - функціональні знижки; - сезонні знижки.

Під знижкою за платіж готівкою розуміють зменшення ціни для покупців, які придбають велику кількість товару.

Знижки за кількість пропонуються всім замовникам і не перевищує економії витрат продавця в зв'язку зі збутому великих партій товару. Економія складається за рахунок скорочення витрат на продажу, підтримці запасів і транспортуванні товару. Подібні знижки є для споживача стимулом робити закупівлі у одного виробника.

Функціональні знижки виробники пропонують службам товароруху, що виконують визначені функції з продажу товару, його збереженню, веденню обліку. Виробник пропонує різні функціональні знижки різним збутовим каналам, оскільки вони роблять йому різні по характеру послуги, але він зобов'язаний пропонувати єдину знижку всім службам, що входять до складу окремого каналу.

Під сезонною знижкою розуміють зменшення ціни для споживачів, що роблять несезонні покупки товарів чи послуг.

Сезонні знижки дозволяють продавцю підтримувати більш стабільний рівень виробництва впродовж всього року. Для більшої мотивації вчасних замовлень підприємство може пропонувати сезонні знижки роздрібним торговцям.

Під заліками розуміють інші види знижок із прейскурантної ціни. Наприклад, товарообмінний залік, - зменшення ціни нового товару за умови здачі старого. Товарообмінний залік найбільш частіше застосовується при торгівлі автомобілями і деякими іншими категоріями товарів тривалого користування. Однак ВАТ "Декоративні культури" використовує лише один вид знижок : знижки за кількість для оптових покупців.

Таблиця 3.3 Система знижок на підприємстві ВАТ "Декоративні культури"

Загальна вартість покупки (грн.)

Знижка(%)

    50 70 100

Понад 100

    3 5 7 10

ВАТ "Декоративні культури" при реалізації своєї продукції застосовує стратегію "ціни сегмента ринку", ціни на товар диференціруються в залежності від сегмента ринку. Ціни змінюються по районах у залежності від інтенсивності торгівлі. Наприклад, на Шуменському, Таврійському, Центральному районах квіти продаються по більш високих цінах.

Квіти - швидкопсувний товар, і для того, щоб звести втрати до мінімуму, використовується гнучка система цін з урахуванням вартості товарів у приватних реалізаторів. Ціни на квіти можуть змінюватися в продовж доби, причому як у велику, так і в меншу сторону.

Цінова політика підприємства грає велику роль у формуванні попиту на продукцію. ;

Одним із напрямків цінової політики є визначення цінової еластичності попиту на продукцію ВАТ "Декоративні культури" (табл.3.4)

Таблиця 3.4 - Зміна попиту в залежності від ціни на продукцію ВАТ "Декоративні культури"

Кількість продукції, що запитується на протязі тижня, шт.

Ціна за одиницю продукції, грн.

Одна неділя

50

15

Друга неділя (зі знижкою)

150

10

Ступінь цінової еластичності або нееластичності попиту економісти визначають при допомозі наступної формулі:

Проаналізувавши коефіцієнт еластичності можна зробити висновок, що попит на квіткову продукцію є "еластичним", так як він більше одиниці (Ed=4y>1). Високий ступінь чутливості говорить про ефективність цінових знижок. Коефіцієнт рівний 4, означає, що зменшення ціни на 1% приведе до збільшення кількості запитуваної продукції на 4%.

Таким чином, доцільно запропонувати ряд знижок, що дозволять збільшити обсяг продажів.

Таблиця 3.5 - Можливі види знижок на продукцію ВАТ "Декоративні культури"

№ п/п

Найменування знижок

Знижка, %

Збільшення кількості, продукції, що запитується, %

1.

Знижка за плату готівкою

2

8

2.

Знижка за кількість

2,5

10

3.

Функціональні знижки

1,5

6

4.

Сезонні знижки

3,5

14

Всього

8,5

38

Використовуючи дані Звіту "Про фінансові результати" ф.№2 2007 року, бачимо, що виторг складає 192,3 тис. грн., що в середньому на місяць дозволяє розрахувати виторг у сумі 16100 грн. (193,2тис. грн./12 )

З урахуванням коефіцієнта еластичності та запропонованих знижок, визначимо планований виторг в місяць:

16100*38%/100%=73,416 тис. грн.

Додатковий обсяг продажів за рахунок надання знижок складе в місяць 73,416 тис. грн.

Похожие статьи




Цінова політика підприємства - Управління збутовою політикою, як фактор ефективної роботи підприємств в сучасних економічних умовах

Предыдущая | Следующая